Προς το περιεχόμενο

Τράπεζες. Ανακάλυψα ότι είμαι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό


mr.Vox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακάλυψα ότι είμαι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό χωρίς να το ξέρω. Ούτε φαίνεται στο δικό μου Ε1. Αφού δεν ζητούσαν ΑΦΜ. Ο πρώτος συνδικαιούχος συγγενής απεβίωσε και με είχε βάλει από παλιά ως δεύτερο άτομο. Δεν πήγα ποτέ να υπογράψω γιατί δεν μου το είχε πει. Βρέθηκε ένα βιβλιάριο παλιό στο σπίτι του που είχε το όνομα μου μέσα. Άλλο τρίτο όνομα δεν υπάρχει. Δεν έχω εννοείται κάρτα και το ποσό που φαίνεται μέσα είναι περίπου 7000 ευρώ. Ίσως να μην υπάρχει και τίποτα μέσα γιατί είναι δυο χρονών η τελευταία ενημέρωση του βιβλιαρίου. Μετά οι ενημερώσεις βιβλιαρίων σταμάτησαν. Ξέρω ότι τώρα για να ανοίξεις κοινό λογαριασμό πρέπει να υπάρχει παρουσία και να υπογράψουν όλοι οι συνδικαιούχοι. 

Δεν έχω πάει ακόμα στην τράπεζα. Περιμένω νομική συμβουλή. Εννοείται ότι δεν έχω κάνει καμία επικαιροποίηση γιατί δεν ήξερα.

Τα δικαιούμαι τα χρήματα ή όχι; Δικαίως οι λοιποί κληρονόμου θα μου πουν. Αφού δεν είχες υπογράψει και δεν φαίνεται στο Ε1 ο λογαριασμός δεν θα πάρεις τίποτα και είναι άκυρο το όνομά σου στο βιβλιάριο. Έπρεπε όσο ήταν εν ζωή ο μακαρίτης να σε είχε πάει μαζί του να υπογράψετε και οι δύο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα δικαιούσαι κανονικότατα, πας τράπεζα, κάνεις επικαιροποίηση και τα παίρνεις. Δεν σχετίζεται με το αν είχες υπογράψει, Ε1 κτλ. Επίσης η τράπεζα απαγορεύεται να δώσει οποιαδήποτε ενημέρωση στους κληρονόμους σχετικά με το λογαριασμό. 

ΑΠΔΠΧ: Πρόστιμο 30.000 ευρώ σε Τράπεζα για παράνομη χορήγηση κινήσεων λογαριασμών σε κληρονόμο της αποβιωσάσης πρώτης δικαιούχου | Νομικά Νέα | Lawspot

Επεξ/σία από makisssss
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και δικά σου τα λεφτά αφού είναι το ονομα σου μέσα.Οχι ,δεν χρειαζόταν παλιά να υπογράψεις,έτσι πολλοί γονείς έβαζαν τα ανήλικα παιδιά τους σε λογαριασμό.

Υπάρχει διαθήκη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αφου εισαι συνδικαιουχος, τα παιρνεις οποτε θες, και κανεις αποο τους κληρονομους δεν εχει δικαιωμα στον συγκεκριμενο λογαριασμος, αν ηταν μονος του δικος του τοτε ναι ειχαν κανονικα

- Αν ανοιξεις λογαριασμο σε αυτην την τραπεζα και internet banking, θα μπεις και αμεσως θα σου δειξει και αυτον τον λογαριασμο και κανεις αναληψη/μεταφορα

- Στο Ε1 δεν εχεις θεμα

 

Ετσι που τα λες πολυ πιθανο να μη ξερει κανεις απο τους κληρονομους οτι ησουν μεσα, δεν ξερω τι σχεσεις εχετε στο χερι σου ειναι. Για να μην ειχες υπογραψει μαλλον ησοουν ανηλικος οταν σε εβαλε στο βιβλιοαριο

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Ανακάλυψα ότι είμαι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό χωρίς να το ξέρω. Ούτε φαίνεται στο δικό μου Ε1. Αφού δεν ζητούσαν ΑΦΜ. Ο πρώτος συνδικαιούχος συγγενής απεβίωσε και με είχε βάλει από παλιά ως δεύτερο άτομο. Δεν πήγα ποτέ να υπογράψω γιατί δεν μου το είχε πει. Βρέθηκε ένα βιβλιάριο παλιό στο σπίτι του που είχε το όνομα μου μέσα. Άλλο τρίτο όνομα δεν υπάρχει. Δεν έχω εννοείται κάρτα και το ποσό που φαίνεται μέσα είναι περίπου 7000 ευρώ. Ίσως να μην υπάρχει και τίποτα μέσα γιατί είναι δυο χρονών η τελευταία ενημέρωση του βιβλιαρίου. Μετά οι ενημερώσεις βιβλιαρίων σταμάτησαν. Ξέρω ότι τώρα για να ανοίξεις κοινό λογαριασμό πρέπει να υπάρχει παρουσία και να υπογράψουν όλοι οι συνδικαιούχοι. 

Δεν έχω πάει ακόμα στην τράπεζα. Περιμένω νομική συμβουλή. Εννοείται ότι δεν έχω κάνει καμία επικαιροποίηση γιατί δεν ήξερα.

Τα δικαιούμαι τα χρήματα ή όχι; Δικαίως οι λοιποί κληρονόμου θα μου πουν. Αφού δεν είχες υπογράψει και δεν φαίνεται στο Ε1 ο λογαριασμός δεν θα πάρεις τίποτα και είναι άκυρο το όνομά σου στο βιβλιάριο. Έπρεπε όσο ήταν εν ζωή ο μακαρίτης να σε είχε πάει μαζί του να υπογράψετε και οι δύο. 

Αν δεν έχει καταχωρηθεί στην τράπεζα το ΑΦΜ σου η η ταυτότητα σου στον λογαριασμό, μπερδεύει η δουλειά.

Μακάρι βέβαια να υπάρχουν τα 7.000€ και όλα γίνονται.

Ο συγγενής πότε πέθανε?

17 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Ανακάλυψα ότι είμαι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό χωρίς να το ξέρω. Ούτε φαίνεται στο δικό μου Ε1. Αφού δεν ζητούσαν ΑΦΜ. Ο πρώτος συνδικαιούχος συγγενής απεβίωσε και με είχε βάλει από παλιά ως δεύτερο άτομο. Δεν πήγα ποτέ να υπογράψω γιατί δεν μου το είχε πει. Βρέθηκε ένα βιβλιάριο παλιό στο σπίτι του που είχε το όνομα μου μέσα. Άλλο τρίτο όνομα δεν υπάρχει. Δεν έχω εννοείται κάρτα και το ποσό που φαίνεται μέσα είναι περίπου 7000 ευρώ. Ίσως να μην υπάρχει και τίποτα μέσα γιατί είναι δυο χρονών η τελευταία ενημέρωση του βιβλιαρίου. Μετά οι ενημερώσεις βιβλιαρίων σταμάτησαν. Ξέρω ότι τώρα για να ανοίξεις κοινό λογαριασμό πρέπει να υπάρχει παρουσία και να υπογράψουν όλοι οι συνδικαιούχοι. 

Δεν έχω πάει ακόμα στην τράπεζα. Περιμένω νομική συμβουλή. Εννοείται ότι δεν έχω κάνει καμία επικαιροποίηση γιατί δεν ήξερα.

Τα δικαιούμαι τα χρήματα ή όχι; Δικαίως οι λοιποί κληρονόμου θα μου πουν. Αφού δεν είχες υπογράψει και δεν φαίνεται στο Ε1 ο λογαριασμός δεν θα πάρεις τίποτα και είναι άκυρο το όνομά σου στο βιβλιάριο. Έπρεπε όσο ήταν εν ζωή ο μακαρίτης να σε είχε πάει μαζί του να υπογράψετε και οι δύο. 

Δεν φαίνεται στο δικό σου Ε1, σημαίνει ότι δεν έχει καταχωρηθεί στην τράπεζα το ΑΦΜ.

6 λεπτά πριν, makisssss είπε

τα δικαιούσαι κανονικότατα, πας τράπεζα, κάνεις επικαιροποίηση και τα παίρνεις. Δεν σχετίζεται με το αν είχες υπογράψει, Ε1 κτλ. Επίσης η τράπεζα απαγορεύεται να δώσει οποιαδήποτε ενημέρωση στους κληρονόμους σχετικά με το λογαριασμό. 

ΑΠΔΠΧ: Πρόστιμο 30.000 ευρώ σε Τράπεζα για παράνομη χορήγηση κινήσεων λογαριασμών σε κληρονόμο της αποβιωσάσης πρώτης δικαιούχου | Νομικά Νέα | Lawspot

Είναι ξεκάθαρο ότι είναι ο μοναδικός κληρονόμος, αν υπάρχουν χρήματα ακόμα.

Αν όμως δεν υπάρχει ΑΦΜ, μπερδεύει το πράγμα.

Αμέσως αμέσως, 2 σ' ξαδέρφια έχουν ακριβώς τα ίδιο ονοματεπώνυμο.

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μια χαρά είναι και δικά σου τα λεφτά αφού είναι το ονομα σου μέσα.Οχι ,δεν χρειαζόταν παλιά να υπογράψεις,έτσι πολλοί γονείς έβαζαν τα ανήλικα παιδιά τους σε λογαριασμό.

Υπάρχει διαθήκη;

Μιλά για συγγενη. 

Όχι πχ τον πατέρα του.

7 λεπτά πριν, Amaretos είπε

- Αφου εισαι συνδικαιουχος, τα παιρνεις οποτε θες, και κανεις αποο τους κληρονομους δεν εχει δικαιωμα στον συγκεκριμενο λογαριασμος, αν ηταν μονος του δικος του τοτε ναι ειχαν κανονικα

- Αν ανοιξεις λογαριασμο σε αυτην την τραπεζα και internet banking, θα μπεις και αμεσως θα σου δειξει και αυτον τον λογαριασμο και κανεις αναληψη/μεταφορα

- Στο Ε1 δεν εχεις θεμα

 

Ετσι που τα λες πολυ πιθανο να μη ξερει κανεις απο τους κληρονομους οτι ησουν μεσα, δεν ξερω τι σχεσεις εχετε στο χερι σου ειναι. Για να μην ειχες υπογραψει μαλλον ησοουν ανηλικος οταν σε εβαλε στο βιβλιοαριο

Ο λογαριασμός δεν έχει το αφμ του !!!!

Πώς φτιάχνοντας e-banking θα του 'δείξει' τον επίμαχο λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει το όνομα και το πατρώνμο μου. Δεν υπάρχουν ξαδέρφια με ακριβώς τα ίδια στοιχεία. Μάλλον το όνομα το έβαλε τότε που ρώταγαν αν ήθελες να βάλεις ένα δεύτερο συνδικαιούχο (όνομα) και δεν χρειαζόταν παρουσία. Πήγαινες μετά και υπέγραφες. Αυτός δεν μου το είχε πει ποτέ.   Αυτά αν θυμάμαι γίνονταν προ του 2012. Τώρα αφού έχει πεθάνει δεν νομίζω να γίνεται να πάω να υπογράψω ξαφνικά. Αν πάω ίσως και τον μπλοκάρουν τον λογαριασμό. 

Όχι διαθήκη δεν υπάρχει. Αν υπάρχει συνδικαιούχος σε λογαριασμό αυτός δικαιούται όλο το ποσό δεν πάει σε κληρονόμους αρκεί βέβαια ο συνδιακαιούχος να θεωρείται έγκυρος για την τράπεζα. Αν με πετάξει έξω η τράπεζα τότε πάει σε όλους τους εγγύτερους συγγενείς και μοιράζεται με άλλες διαδικασίες.

26 λεπτά πριν, makisssss είπε

τα δικαιούσαι κανονικότατα, πας τράπεζα, κάνεις επικαιροποίηση και τα παίρνεις. Δεν σχετίζεται με το αν είχες υπογράψει, Ε1 κτλ. Επίσης η τράπεζα απαγορεύεται να δώσει οποιαδήποτε ενημέρωση στους κληρονόμους σχετικά με το λογαριασμό. 

ΑΠΔΠΧ: Πρόστιμο 30.000 ευρώ σε Τράπεζα για παράνομη χορήγηση κινήσεων λογαριασμών σε κληρονόμο της αποβιωσάσης πρώτης δικαιούχου | Νομικά Νέα | Lawspot

Αυτό το γνωρίζω αλλά το θέμα είναι αν θεωρούμαι έγκυρος ως συνδικαιούχος. Αν υπήρχε το ΑΦΜ μου μέσα δεν θα το συζήταγα καθόλου.

23 λεπτά πριν, Amaretos είπε

 

 

Ετσι που τα λες πολυ πιθανο να μη ξερει κανεις απο τους κληρονομους οτι ησουν μεσα, δεν ξερω τι σχεσεις εχετε στο χερι σου ειναι. Για να μην ειχες υπογραψει μαλλον ησοουν ανηλικος οταν σε εβαλε στο βιβλιοαριο

Όχι δεν ήμουν ανήλικος. Τότε γινόταν και χωρίς να είσαι ανήλικος. Για τους κάτω των 18 ετών υπάρχει άλλη διαδικασία. τώρα.

Ο συγγενείς έχει πεθάνει περίπου 3 μήνες τώρα. Δεν υπάρχει το ΑΦΜ μου μέσα πάντως. Στους τέσσερις όσοι θέλουν να αποποιηθούν πρέπει να το κάνουν. Αλλιώς αποδέχονται.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Υπάρχει το όνομα και το πατρώνμο μου. Δεν υπάρχουν ξαδέρφια με ακριβώς τα ίδια στοιχεία. Μάλλον το όνομα το έβαλε τότε που ρώταγαν αν ήθελες να βάλεις ένα δεύτερο συνδικαιούχο (όνομα) και δεν χρειαζόταν παρουσία. Πήγαινες μετά και υπέγραφες. Αυτός δεν μου το είχε πει ποτέ.   Αυτά αν θυμάμαι γίνονταν προ του 2012. Τώρα αφού έχει πεθάνει δεν νομίζω να γίνεται να πάω να υπογράψω ξαφνικά. Αν πάω ίσως και τον μπλοκάρουν τον λογαριασμό. 

Όχι διαθήκη δεν υπάρχει. Αν υπάρχει συνδικαιούχος σε λογαριασμό αυτός δικαιούται όλο το ποσό δεν πάει σε κληρονόμους αρκεί βέβαια ο συνδιακαιούχος να θεωρείται έγκυρος για την τράπεζα. Αν με πετάξει έξω η τράπεζα τότε πάει σε όλους τους εγγύτερους συγγενείς και μοιράζεται με άλλες διαδικασίες.

Αυτό το γνωρίζω αλλά το θέμα είναι αν θεωρούμαι έγκυρος ως συνδικαιούχος. 

Αν δεν υπάρχει το ΑΦΜ, η τράπεζα θα σου πει την διαδικασία πως θα σε θεωρήσει έγκυρο.

Είναι θέμα της τράπεζας.

ΥΓ. Η 'εγκυρότητα' , δεν πάει με την εις άτοπον απαγωγή. Δεν υπάρχει άλλος, άρα είμαι ΕΓΩ.

11 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Υπάρχει το όνομα και το πατρώνμο μου. Δεν υπάρχουν ξαδέρφια με ακριβώς τα ίδια στοιχεία. Μάλλον το όνομα το έβαλε τότε που ρώταγαν αν ήθελες να βάλεις ένα δεύτερο συνδικαιούχο (όνομα) και δεν χρειαζόταν παρουσία. Πήγαινες μετά και υπέγραφες. Αυτός δεν μου το είχε πει ποτέ.   Αυτά αν θυμάμαι γίνονταν προ του 2012. Τώρα αφού έχει πεθάνει δεν νομίζω να γίνεται να πάω να υπογράψω ξαφνικά. Αν πάω ίσως και τον μπλοκάρουν τον λογαριασμό. 

Όχι διαθήκη δεν υπάρχει. Αν υπάρχει συνδικαιούχος σε λογαριασμό αυτός δικαιούται όλο το ποσό δεν πάει σε κληρονόμους αρκεί βέβαια ο συνδιακαιούχος να θεωρείται έγκυρος για την τράπεζα. Αν με πετάξει έξω η τράπεζα τότε πάει σε όλους τους εγγύτερους συγγενείς και μοιράζεται με άλλες διαδικασίες.

Αυτό το γνωρίζω αλλά το θέμα είναι αν θεωρούμαι έγκυρος ως συνδικαιούχος. 

€ υπάρχουν στο λογαριασμό η τζάμπα συζητάμε?

13 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Υπάρχει το όνομα και το πατρώνμο μου. Δεν υπάρχουν ξαδέρφια με ακριβώς τα ίδια στοιχεία. Μάλλον το όνομα το έβαλε τότε που ρώταγαν αν ήθελες να βάλεις ένα δεύτερο συνδικαιούχο (όνομα) και δεν χρειαζόταν παρουσία. Πήγαινες μετά και υπέγραφες. Αυτός δεν μου το είχε πει ποτέ.   Αυτά αν θυμάμαι γίνονταν προ του 2012. Τώρα αφού έχει πεθάνει δεν νομίζω να γίνεται να πάω να υπογράψω ξαφνικά. Αν πάω ίσως και τον μπλοκάρουν τον λογαριασμό. 

Όχι διαθήκη δεν υπάρχει. Αν υπάρχει συνδικαιούχος σε λογαριασμό αυτός δικαιούται όλο το ποσό δεν πάει σε κληρονόμους αρκεί βέβαια ο συνδιακαιούχος να θεωρείται έγκυρος για την τράπεζα. Αν με πετάξει έξω η τράπεζα τότε πάει σε όλους τους εγγύτερους συγγενείς και μοιράζεται με άλλες διαδικασίες.

Αυτό το γνωρίζω αλλά το θέμα είναι αν θεωρούμαι έγκυρος ως συνδικαιούχος. 

Όχι δεν ήμουν ανήλικος. Τότε γινόταν και χωρίς να είσαι ανήλικος. Για τους κάτω των 18 ετών υπάρχει άλλη διαδικασία. τώρα.

Ο συγγενείς έχει πεθάνει περίπου 3 μήνες τώρα. Δεν υπάρχει το ΑΦΜ μου μέσα πάντως. Στους τέσσερις όσοι θέλουν να αποποιηθούν πρέπει να το κάνουν. Αλλιώς αποδέχονται.

Δεν έχουν καμία σημασία οι διαδικασίες του 2012 κτλ .

Υποτίθεται ότι έδινες τα στοιχεία και ερχόταν την επόμενη να υπογράψει.

15 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Υπάρχει το όνομα και το πατρώνμο μου. Δεν υπάρχουν ξαδέρφια με ακριβώς τα ίδια στοιχεία. Μάλλον το όνομα το έβαλε τότε που ρώταγαν αν ήθελες να βάλεις ένα δεύτερο συνδικαιούχο (όνομα) και δεν χρειαζόταν παρουσία. Πήγαινες μετά και υπέγραφες. Αυτός δεν μου το είχε πει ποτέ.   Αυτά αν θυμάμαι γίνονταν προ του 2012. Τώρα αφού έχει πεθάνει δεν νομίζω να γίνεται να πάω να υπογράψω ξαφνικά. Αν πάω ίσως και τον μπλοκάρουν τον λογαριασμό. 

Όχι διαθήκη δεν υπάρχει. Αν υπάρχει συνδικαιούχος σε λογαριασμό αυτός δικαιούται όλο το ποσό δεν πάει σε κληρονόμους αρκεί βέβαια ο συνδιακαιούχος να θεωρείται έγκυρος για την τράπεζα. Αν με πετάξει έξω η τράπεζα τότε πάει σε όλους τους εγγύτερους συγγενείς και μοιράζεται με άλλες διαδικασίες.

Αυτό το γνωρίζω αλλά το θέμα είναι αν θεωρούμαι έγκυρος ως συνδικαιούχος. 

Όχι δεν ήμουν ανήλικος. Τότε γινόταν και χωρίς να είσαι ανήλικος. Για τους κάτω των 18 ετών υπάρχει άλλη διαδικασία. τώρα.

Ο συγγενείς έχει πεθάνει περίπου 3 μήνες τώρα. Δεν υπάρχει το ΑΦΜ μου μέσα πάντως. Στους τέσσερις όσοι θέλουν να αποποιηθούν πρέπει να το κάνουν. Αλλιώς αποδέχονται.

Αφού ο συγγενής πέθανε ΠΡΙΝ 3ηνες και το ποσό που είδες είναι προ 2 ετών, άνθρακες ο θησαυρός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθιζόταν αυτός που άνοιγε το λογαριασμό να δίνει κάποια "ελάχιστα"  στοιχεία, τα οποία ήδη γνώριζε ( πχ παρώνυμο, όνομα μητέρας, ημερομηνία γέννησης, ΑΔΤ, τηλέφωνο, διεύθυνση) για τον συνδικαιούχο,  προκειμένου ο τραπεζικός υπάλληλος να μπορέσει να καταχωρήσει κάτι παραπάνω από το "Παπαδόπουλος Γεώργιος" .  Πήγαινε στην τράπεζα με το βιβλιάριο, κάνε επικαιροποίηση και είναι δικά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άσχετη με το θέμα αλλά ενδιαφέρουσα πληροφορία για "συνδικαιούχους" αλλά σε...θυρίδα (μήπως και χρειαστεί ποτέ σε κάποιον).

Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο "χαλαρά" όσο αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Δηλαδή αν είσαι συνδικαιούχος σε θυρίδα τραπέζης απαγορεύεται "δια ροπάλου" να την ανοίξεις μετά το θάνατο του άλλου. Ακόμα και την επόμενη μέρα. Με δεδομένο δε ότι καταγράφεται πάντα η επίσκεψη σε θυρίδα μπορούν να δουν αν προηγήθηκε ή όχι του θανάτου.

Στην περίπτωση που συμβεί θάνατος πρέπει να δηλωθεί και μετά η θυρίδα θα ανοίξει με κάποιες νομικές διαδικασίες (κληρονομικά) και φυσικά παρουσία συμβολαιογράφου και κληρονόμων (άσχετα αν δεν ήταν δικαιούχοι στη θυρίδα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν υπάρχει το ΑΦΜ, η τράπεζα θα σου πει την διαδικασία πως θα σε θεωρήσει έγκυρο.

Είναι θέμα της τράπεζας.

ΥΓ. Η 'εγκυρότητα' , δεν πάει με την εις άτοπον απαγωγή. Δεν υπάρχει άλλος, άρα είμαι ΕΓΩ.

€ υπάρχουν στο λογαριασμό η τζάμπα συζητάμε?

Δεν έχουν καμία σημασία οι διαδικασίες του 2012 κτλ .

Υποτίθεται ότι έδινες τα στοιχεία και ερχόταν την επόμενη να υπογράψει.

Αφού ο συγγενής πέθανε ΠΡΙΝ 3ηνες και το ποσό που είδες είναι προ 2 ετών, άνθρακες ο θησαυρός 

΄Όχι μπορεί να είναι και ακόμα περισσότερα γιατί ήταν εύρωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

΄Όχι μπορεί να είναι και ακόμα περισσότερα γιατί ήταν εύρωστος.

Μακάρι 

4 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

΄Όχι μπορεί να είναι και ακόμα περισσότερα γιατί ήταν εύρωστος.

Σου έγραψα τι πρέπει να κάνεις.

Θα απευθυνθείς στην τράπεζα.

Είχα ολόιδια περίπτωση με σύζυγο θανόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, makisssss είπε

Συνηθιζόταν αυτός που άνοιγε το λογαριασμό να δίνει κάποια "ελάχιστα"  στοιχεία, τα οποία ήδη γνώριζε ( πχ παρώνυμο, όνομα μητέρας, ημερομηνία γέννησης, ΑΔΤ, τηλέφωνο, διεύθυνση) για τον συνδικαιούχο,  προκειμένου ο τραπεζικός υπάλληλος να μπορέσει να καταχωρήσει κάτι παραπάνω από το "Παπαδόπουλος Γεώργιος" .  Πήγαινε στην τράπεζα με το βιβλιάριο, κάνε επικαιροποίηση και είναι δικά σου. 

Αν ο τελευταίος κανονισμός που λέει ότι  για να είναι έγκυρος ένας   κοινός  λογαριασμός  απαιτείται και πρέπει να έχει την υπογραφή όλων των συνδικαιούχων που απαιτεί φυσική παρουσία  δεν έχει αναδρομική ισχύ είναι σίγουρα δικά μου. Ποια επομένη να πάω να υπογράψω; Δεν μου είχε πει τίποτα. Δεν υπέγραψα τίποτα.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mr.Vox said:

΄Όχι μπορεί να είναι και ακόμα περισσότερα γιατί ήταν εύρωστος.

αφού τα λεφτά δε τα παίρνουμε στον άλλο κόσμο να ευχηθώ σε καλή μεριά και μακάρι και περισσότερα.

στείλε μας εδώ μια ανανέωση όταν τελικά επικαιροποιήσεις τα στοιχεία σου και αν πήγαν όλα καλά με τις διαδικασίες. Κατά τη γνώμη μου μη το σκαλίσεις ιδιαίτερα ούτε με τη τράπεζα αν νομικά είσαι καλυμμένος. Ευκαιρία ψάχνουν να οικειοποιούνται χρήματα σε τέτοιες περιπτώσεις που δε τους ανήκουν και υπάρχουν αμφιβολίες που πρέπει να δοθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τους άλλους κληρονόμους αλλά όταν μπλέκουν κληρονομικά γίνεται χαμός.

Λοιπόν τι θα έκανα στη θέση σου.

Πρώτα θα άνοιγα έναν λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα. Αυτό θα το έκανα με την ελπίδα να είναι όλα οκ και να εμφανιστεί στο ebanking και ο συγκεκριμένος λογαριασμός. Εκεί η ιστορία τελειώνει. Τραβάς τα λεφτά και δε λες τίποτα σε κανέναν. Όχι ότι δε τα δικαιούσαι, δικά σου είναι αλλά βάζω στοίχημα αυτό δε θα αρέσει στους άλλους. Οπότε καλό είναι να μη μάθουν τίποτα γιατί θα σου τα κάνουν ζεπελιν.

Έχει τύχει να με βάλει συγγενής συνδικαιούχο χωρίς να το ξέρω. Ήμουν και ενήλικας. το έμαθα όταν άνοιξα λογαριασμό τυχαία στην ίδια τράπεζα και στο ebanking είδα και τον εν λόγω λογαριασμό.

Αν δεν εμφανιστεί ο λογαριασμός τότε πας στην τράπεζα να ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις γιατί ποιος ξέρει τι μπορεί να χειαστεί και μπορεί να το πάρουν χαμπάρι και οι άλλοι

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...