Προς το περιεχόμενο

Φυσικό ή ιατρική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα γιατί δεν ξέρω τι σχολή θα ήθελα να επιλέξω. Μου αρέσει η φυσική παρα πολύ και γενικά είμαι καλή σε αυτό, έχω πάνω από 30 βιβλία για αστροφυσική, έχω τηλεσκοπιο κλπ. Όμως αρκετοί μου λένε οτι δεν θα βρίσκω εύκολα δουλειά σε αυτόν τον τομέα και η αμοιβή θα είναι ελάχιστη. Επίσης λένε οτι θα αναγκάζομαι να μετακινούμαι συχνά από χώρα σε χώρα, ισχυει; Εκτός από αυτό μου αρέσει επίσης αρκετά η νευροεπιστημη και σκεφτομαι μήπως πάω για ιατρική (τα πηγαίνω καλά με το διάβασμα) απλά δεν ξέρω αν θα μου αρέσει αρκετά. Επιπλέον, στην ιατρική μου φαίνεται πως θα έχω έναν φόβο να διαβάζω για ψυχιατρική κατά την διάρκεια της φοίτησης στην σχολή διότι η ψυχιατρική ήταν κάτι που πάντα φοβόμουν. Θα ήθελα όμως κάτι να βγάλω χρήματα γιατί δεν γίνεται να στηρίζομαι συνέχεια στους γονεις μου (το λέω αυτό επειδή αν πάω για αστροφυσική θέλει μέχρι και διδακτορικό το οποιο εκτός από το οτι κοστίζει πολύ, μέχρι εκείνη την στιγμή δεν πληρώνεσαι). Θα μου αρεζε επίσης να μείνω σε κάποιο νησί στην ηρεμία μου αλλά αυτό δεν γίνεται αν πάω για αστροφυσική. Δηλαδή το δίλημμα είναι το εξής: να πάω φυσικό για αστροφυσική που 100% μου αρέσει απλά θα χρειαστεί σίγουρα να πάω στο εξωτερικό, θέλει μέχρι και διδακτορικό και ως τοτε δεν πληρώνεσαι, ίσως χρειάζεται να μετακινούμαι απο χώρα σε χώρα και η αμοιβή γενικά δεν είναι ικανοποιητική ή να πάω για ιατρική το οποιο ναι δεν λέω έχει κάποιο ενδιαφέρον ειδική η νευροεπιστημη όπως ανέφερα προηγούμενος και απο αυτήν την σχολή μπορώ να μείνω σε κάποιο νησί απλά δεν ξέρω αν θα μου αρέσει αρκετά ειδικά το κομμάτι της ψυχιατρικής το οποιο ίσως φοβάμαι και τελος ίσως μετά μου μείνει σαν απωθημένο το τι θα γινόταν αν ακολουθούσα το όνειρο μου για αστροφυσική. Αυτά απο εμένα. Να προσθέσω οτι είμαι Α λυκείου 16 χρόνων με πολύ καλούς βαθμούς (φέτος έβγαλα 19,5)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Στην ηλικία που βρίσκεσαι είναι πολύ φυσικό να μην ξέρεις με το τι ακριβώς θέλεις (και μπορείς) να ασχοληθείς, όπως είπες είσαι στην Α΄ Λυκείου.

- Ο τρόπος που θέτεις τα πράγματα εδώ, όπως και στο προηγούμενο θέμα που άνοιξες τον Ιούνιο δείχνουν ότι δεν είσαι ακόμα σε θέση να πάρεις αποφάσεις που θα καθορίσουν το μέλλον σου και αυτό δεν είναι κακό, είναι μάλλον φυσικό. Μπορείς για ένα ακόμα χρόνο ή έως το τέλος της Β΄ Λυκείου να κάνεις όνειρα που σε ευχαριστούν. Μετά θα είναι μάλλον «επικίνδυνο».

- Εφόσον ο πατέρας σου είναι Μαθηματικός, όπως λες, νομίζω ότι θα είναι ο καλύτερος σύμβουλος που μπορείς να βρεις. Όχι για να σε βοηθάει στα Μαθηματικά αλλά στις δυσκολότερες επιλογές που αφορούν τις επερχόμενες σπουδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της αποψης να ακολουθησεις το ονειρο σου, να παλεψεις για αυτο γιατι αργοτερα μπορει να το μετανειωσεις. Οταν παλευεις για τα ονειρα σου, αργα η γρηγορα θα τα καταφερεις και θα εισαι περηφανη για αυτο. 

Αν παρεις την κουρτινα της ιατρικης, μπορει μετα απο χρονια να μετανιωνεις που δεν ακολουθησες την αστροφυσικη που πραγματικα ηθελες απο μικρη.
Στοχος μας ειναι να μας γεμιζει η δουλεια και να την αγαπαμε.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο σε όλα. Ίσως πρέπει να ακολουθήσω το παιδικό μου όνειρο. Τα βιβλία μου όντως διπλασιάστηκαν!!  Ίσως ο μπαμπάς μου είναι ο άνθρωπος με τον οποιο πρέπει να το συζητήσω λόγω επαγγέλματος. Και πάλι ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω κάτι άλλο γιατί όχι ημμυ ή μηχ.μηχ. που μετά μπορείς να ασχοληθείς με διάστημα δορυφόρους κλπ αλλά έχεις μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση ακόμα και εάν δεν τα καταφέρεις στο διαστημικό τομέα 

Ένας φίλος μου ήθελε φυσικό για αστροφυσική αλλά διάλεξε μηχ.μηχ. λόγω αποκατάστασης και τώρα είναι σε μια ομάδα που φτιάχνουν κάτι δορυφόρους που θα στείλουν. Είναι σε αυτήν την ομάδα

 https://www.ethnos.gr/greece/article/267610/doryforoimadeingreecehelladakataktatodiasthmamethnkataskeyhsmhnoysmikrodoryforon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να διαβάσεις και να προετοιμαστείς όσο καλύτερα μπορείς. Γιατί ένας κακός βαθμός θα σε αφήσει απέξω από την ιατρική και δεν θα είσαι πλέον σε δίλημμα. Εκτός αν θες να πας καμιά Βουλγαρία ή να σε κανα ιδιωτικό από αυτά που θα μας έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, shrimpycat είπε

Προτείνω κάτι άλλο γιατί όχι ημμυ ή μηχ.μηχ. που μετά μπορείς να ασχοληθείς με διάστημα δορυφόρους κλπ αλλά έχεις μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση ακόμα και εάν δεν τα καταφέρεις στο διαστημικό τομέα 

Ένας φίλος μου ήθελε φυσικό για αστροφυσική αλλά διάλεξε μηχ.μηχ. λόγω αποκατάστασης και τώρα είναι σε μια ομάδα που φτιάχνουν κάτι δορυφόρους που θα στείλουν. Είναι σε αυτήν την ομάδα

 https://www.ethnos.gr/greece/article/267610/doryforoimadeingreecehelladakataktatodiasthmamethnkataskeyhsmhnoysmikrodoryforon

Η αλήθεια είναι πως μου έχει περάσει και η ιδέα του μηχ μηχ και ίσως είναι κι αυτό στις επιλογές μου αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα μου ταιριάζει σαν σχολη αλλά εκεί ίσως κάνω κάτι που να έχει να κάνει και με το διάστημα όποτε θα  έχω και καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και θα κάνω αυτό που αγαπώ. Ίσως να είναι η πιο σωστή σχολή γιατί προσεγγίζει αρκετά αυτό που θέλω και έχει αρκετά καλή αμοιβή. Ευχαριστω παρα πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τίποτα άλλο εκτός από αυτό που θες να κάνεις. Αφού σε αρέσει η αστροφυσική και ήδη από τόσο μικρή ηλικία έχεις διαβάσει 30 βιβλία πάνω στο θέμα, θα ήτανε μεγάλο κρίμα να μην σπουδάσεις φυσική. Θέλω να σκεφτείς λίγο ρομαντικά προς το παρών, σκέψου ότι είσαι ας πούμε 35 χρονών και έχεις τελειώσει φυσική, έχεις μεταπτυχιακό και ίσος και διδακτορικό στην αστροφυσική, επειδή το γούσταρες και αγωνίστηκες πάνω σε αυτό, τώρα έχεις μια δουλεία, όποια και εάν είναι αυτή, πάνω στην αστροφυσική, κάθε φορά που ξυπνάς θα είσαι χαρούμενη που θα πας να δουλέψεις στην αστροφυσική και θα έχεις μεγάλη ικανοποίηση από την δουλεία σου. Τώρα σκέψου ότι σπούδασες ιατρική. Καταρχήν είναι εντελώς διαφορετικοί κόσμοι, ενώ η αστροφυσική μελετάει ολόκληρο το σύμπαν, η ιατρική μελετάει ένα απειροελάχιστο μέρος του. Η ιατρική είναι μία από τα πιο ψυχοφθόρες σχολές και ένα από τα πιο ψυχοφθόρα επαγγέλματα (λειτουργήματα). Εάν τώρα σκεφτείς και πάλι ότι είσαι 35 χρονών, έχεις τελειώσει την ιατρική, έχεις μεταπτυχιακό και ίσος και διδακτορικό στην νευροεπιστήμη, επειδή τώρα δεν το γούσταρες και τόσο πολύ αυτό είναι πολύ πιθανών να μην αγωνίστηκες σκληρά και ίσος να ακουστεί λίγο σκληρό, αλλά έχεις πέσει σε μια μετριότητα, ίσος δουλεύεις σε ένα νοσοκομείο, ίσος έχεις δικό σου ιατρείο, πιθανό είναι να μην ασχοληθείς καν με την νευροεπιστήμη, αυτό θα σε καίει μέσα σου και όπως είπες και εσύ ίσως μετά σου μείνει σαν απωθημένο. Εν κατακλείδι, θα σε συμβουλέψω να σπουδάσεις και να ασχοληθείς με αυτό που αγαπάς και μετά θα λυθούν όλα από μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...