Προς το περιεχόμενο

Το PayZy δεν με αφήνει να επανεγγραφώ


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πριν μερικούς μήνας είχα κάνει εγγραφή στο payzy κανονικά με όλες τις ταυτοποιήσεις κτλ. Όμως επειδή δεν μπορούσα να βρω τρόπο να σταματήσουν τα διαφημιστικά sms το διέγραψα και απενεργοποίησα το λογαριασμό μου. 
fast forward, ήθελα να ξανακάνω, προχωράω κανονικά, φτάνω στο σημείο της ταυτοποίησης και η κοπέλα μου λέει δεν επιτρέπεται λόγω συστημικού προβλήματος να ξανά δημιουργήσετε λογαριασμό. Θα ενημερωθείτε κάποια στιγμή μελλοντικά. Έκτοτε τους έχω στείλει περίπου 2 email και ακόμα δεν έχει απολυθεί το ζήτημα. Είναι νόμιμο να μου αρνούνται να κάνω λογαριασμό ; Γιατί το πρόβλημα δεν μπορεί να είναι αδύνατο να φτιαχτεί. Τι άλλο μπορώ να κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Nikos3648 said:

Καλησπέρα,

πριν μερικούς μήνας είχα κάνει εγγραφή στο payzy κανονικά με όλες τις ταυτοποιήσεις κτλ. Όμως επειδή δεν μπορούσα να βρω τρόπο να σταματήσουν τα διαφημιστικά sms το διέγραψα και απενεργοποίησα το λογαριασμό μου. 
fast forward, ήθελα να ξανακάνω, προχωράω κανονικά, φτάνω στο σημείο της ταυτοποίησης και η κοπέλα μου λέει δεν επιτρέπεται λόγω συστημικού προβλήματος να ξανά δημιουργήσετε λογαριασμό. Θα ενημερωθείτε κάποια στιγμή μελλοντικά. Έκτοτε τους έχω στείλει περίπου 2 email και ακόμα δεν έχει απολυθεί το ζήτημα. Είναι νόμιμο να μου αρνούνται να κάνω λογαριασμό ; Γιατί το πρόβλημα δεν μπορεί να είναι αδύνατο να φτιαχτεί. Τι άλλο μπορώ να κάνω ; 

Τι εννοείς αν είναι νόμιμο; Φυσικά και έχουν δικαίωμα να σου αρνηθούν την υπηρεσία. Προφανώς τα άτομα που αντιμετωπίζουν πρόβλημα σαν το δικό σου είναι ελάχιστα και δεν έχουν ασχοληθεί με την επίλυση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Nikos3648 said:

Καλησπέρα,

πριν μερικούς μήνας είχα κάνει εγγραφή στο payzy κανονικά με όλες τις ταυτοποιήσεις κτλ. Όμως επειδή δεν μπορούσα να βρω τρόπο να σταματήσουν τα διαφημιστικά sms το διέγραψα και απενεργοποίησα το λογαριασμό μου. 
fast forward, ήθελα να ξανακάνω, προχωράω κανονικά, φτάνω στο σημείο της ταυτοποίησης και η κοπέλα μου λέει δεν επιτρέπεται λόγω συστημικού προβλήματος να ξανά δημιουργήσετε λογαριασμό. Θα ενημερωθείτε κάποια στιγμή μελλοντικά. Έκτοτε τους έχω στείλει περίπου 2 email και ακόμα δεν έχει απολυθεί το ζήτημα. Είναι νόμιμο να μου αρνούνται να κάνω λογαριασμό ; Γιατί το πρόβλημα δεν μπορεί να είναι αδύνατο να φτιαχτεί. Τι άλλο μπορώ να κάνω ; 

συγνώμη αλλά πόσα sms δεχόσουν δηλαδή και αποφάσισες να τους ρίξεις άκυρο; Τώρα σου ρίξαν αυτοί όμως άκυρο και κλαις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου κι εγώ στην ίδια περίπτωση είμαι.
Μου έστελναν συνέχεια sms και email παρόλο που έβαζα να μην λαμβάνω. Τελικά διέγραψα τον λογαριασμό κι έπαψαν να στέλνουν spam.
Μετά απο χρόνο που προσπάθησα να εγγραφώ δεν προχωρούσε η διαδικασία. Ή που τεχνικά δεν το υποστηρίζουν ακόμα ή που υπάρχει οδηγία να μην δέχονται όσα email ή στοιχεία έχουν προηγουμένως διαγραφεί.

Μου πρότειναν να εγγραφώ με διαφορετικό email αλλά δεν ξανα ασχολήθηκα. Μου έδωσε την εντύπωση πως κάπου στην υλοποίηση του προϊόντος τους το έχουν χάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Bitbit said:

συγνώμη αλλά πόσα sms δεχόσουν δηλαδή και αποφάσισες να τους ρίξεις άκυρο;

Πολλά. Κι εγώ γι' αυτό απεγγράφηκα και το έσβησα. Είχα επιλέξει να μην παίρνω προωθητικά μηνύματα, ούτε με push, ούτε με SMS, και μάντεψε. Έπαιρνα και με τους δύο τρόπους, καθημερινά, πολλαπλά μηνύματα. Το ίδιο συμβαίνει γενικά στην Cosmote - όχι μόνο στο Payzy. Είμαι άρθρο 11 και έχω δηλώσει και στο δικό τους σύστημα ότι δεν επιθυμώ επικοινωνία μέσω τηλεφώνου για προώθηση προϊόντων, και - ξανά - μάντεψε. Με παίρνουν συνέχεια.

Σε λίγους μήνες θα βάλω Starlink και θα πάω και το σταθερό σε VoIP provider. Καλά οι άλλοι που ελπίζουν, αλλά όχι να 'μαι πελάτης σου (να σε πληρώνω) και να βρίσκω και μπελά στο κεφάλι μου.

Και όπως βλέπεις είναι αρκετά συνηθισμένο:

1 minute ago, _filippos_ said:

Μου έστελναν συνέχεια sms και email παρόλο που έβαζα να μην λαμβάνω. Τελικά διέγραψα τον λογαριασμό κι έπαψαν να στέλνουν spam.

14 hours ago, Nikos3648 said:

Όμως επειδή δεν μπορούσα να βρω τρόπο να σταματήσουν τα διαφημιστικά sms το διέγραψα και απενεργοποίησα το λογαριασμό μου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά, στις ρυθμίσεις επικοινωνίας που λεει την επιλογή "Νεα και προωθητικα μηνύματα" ειναι ΑΝΑΠΟΔΑ η ρύθμιση από ότι φαίνεται στο κείμενο. Δηλαδή το ΕΝΕΡΓΟ άμα δείτε στο κείμενο σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ να λαμβάνω μηνύματα.

Και μάλλον έτσι θα είναι, καθώς εγω δεν λαμβάνω κάτι σε SMS ή email. Από notifications δεν ξέρω καθώς τα έχω κλειστά μόνιμα από το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nick_souvlaki said:

Πληροφοριακά, στις ρυθμίσεις επικοινωνίας που λεει την επιλογή "Νεα και προωθητικα μηνύματα" ειναι ΑΝΑΠΟΔΑ η ρύθμιση από ότι φαίνεται στο κείμενο. Δηλαδή το ΕΝΕΡΓΟ άμα δείτε στο κείμενο σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ να λαμβάνω μηνύματα.

Και μάλλον έτσι θα είναι, καθώς εγω δεν λαμβάνω κάτι σε SMS ή email. Από notifications δεν ξέρω καθώς τα έχω κλειστά μόνιμα από το κινητό.

Και εγώ δεν λαμβάνω μηνύματα, όπως νομίζω και αρκετοί άλλοι, κάποιες φορές θέλει λίγο να ηρεμούμε λίγο πριν κάνουμε μια διαδικασία

 

Screenshot_2024-02-13-14-49-03-737_gr.payzy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Bitbit είπε

συγνώμη αλλά πόσα sms δεχόσουν δηλαδή και αποφάσισες να τους ρίξεις άκυρο; Τώρα σου ρίξαν αυτοί όμως άκυρο και κλαις

να είμαστε ειρωνικοί και επιθετικοί σε ανθρώπους που ανοίγουν νήματα γλιτώσουν πρόστιμα από νόμους, τα λένε περίεργα και με μισές ιστορίες να το καταλάβω. Ο νηματοθέτης ρώτησε κάτι πολύ απλό, πολύ σαφές και πολύ ανθρώπινο. Λίγο έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sdikr είπε

Και εγώ δεν λαμβάνω μηνύματα, όπως νομίζω και αρκετοί άλλοι, κάποιες φορές θέλει λίγο να ηρεμούμε λίγο πριν κάνουμε μια διαδικασία

 

Screenshot_2024-02-13-14-49-03-737_gr.payzy.jpg

Πανέξυπνο! 

Δεν ξερω τι κανει το payzy αλλα το να σου σπανε τα νευρα με μειλ ειναι λογος διαγραφής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, lastchance88 said:

να είμαστε ειρωνικοί και επιθετικοί σε ανθρώπους που ανοίγουν νήματα γλιτώσουν πρόστιμα από νόμους, τα λένε περίεργα και με μισές ιστορίες να το καταλάβω. Ο νηματοθέτης ρώτησε κάτι πολύ απλό, πολύ σαφές και πολύ ανθρώπινο. Λίγο έλεος.

Πες τα ρε άνθρωπε. Αντί να απαντήσουν επιτίθενται λες και βγήκα από δικός τους πελάτης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να ήταν έτσι οι ρυθμίσεις ιδιωτικότητας. Το είχα κοιτάξει τότε εκτεταμένα και είχε ξεφύγει η κατάσταση με τα spam, γι' αυτό και το διέγραψα.
Όταν είδα πως δεν είναι εφικτή η επανεγγραφή δεν ξανα ασχολήθηκα.

Αλλά εαν στην παρούσα φάση είναι έτσι όπως φαίνεται στην φωτό τότε καταλαβαίνετε κι εσείς πως το σχεδιάσαν με το σκεπτικό να μπερδέψουν τον χρήστη, να τους στέλνουν spam κ να είναι νόμιμοι.

Thank you, next!

10 ώρες πριν, Haldol είπε

Σε λίγους μήνες θα βάλω Starlink και θα πάω και το σταθερό σε VoIP provider. Καλά οι άλλοι που ελπίζουν, αλλά όχι να 'μαι πελάτης σου (να σε πληρώνω) και να βρίσκω και μπελά στο κεφάλι μου.

Αν δεν έβγαινε 500+€ η τελική τιμή θα το είχα τσιμπήσει κι εγώ αλλά δυστυχώς δεν...

Καλό το voip αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστη λύση όσο νομίζεις. Θα υπάρχει lag κ γενικά η ποιότητα θα είναι λίγο περίεργη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους λαμβανετε και δεν την εχετε πατησει απο τον τροπο γραφης και οτι πρεπει να ειναι "on", τοτε προχωρηστε με καταγγελια εδω: https://eservices.dpa.gr/apdpx_login.jsp (εχει συγκεκριμενη κατηγορια καταγγελιας για προωθητικα μηνυματα)

Εχω ενεργη μια για ενα καταστημα που ενω ειχα κανει τον Αυγουστο αγορα, αποφασισε μονο του να ξεκινησει να στελνει 2-3/μερα καπου στα μεσα Γεναρη και προχωρησα. Δεν εχει βγει καποιο αποτελεσμα, αλλα δεν χανετε και κατι 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, _filippos_ said:

Δεν θυμάμαι να ήταν έτσι οι ρυθμίσεις ιδιωτικότητας. Το είχα κοιτάξει τότε εκτεταμένα και είχε ξεφύγει η κατάσταση με τα spam, γι' αυτό και το διέγραψα.
Όταν είδα πως δεν είναι εφικτή η επανεγγραφή δεν ξανα ασχολήθηκα.

Αλλά εαν στην παρούσα φάση είναι έτσι όπως φαίνεται στην φωτό τότε καταλαβαίνετε κι εσείς πως το σχεδιάσαν με το σκεπτικό να μπερδέψουν τον χρήστη, να τους στέλνουν spam κ να είναι νόμιμοι.

Thank you, next!

Αν δεν έβγαινε 500+€ η τελική τιμή θα το είχα τσιμπήσει κι εγώ αλλά δυστυχώς δεν...

Καλό το voip αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστη λύση όσο νομίζεις. Θα υπάρχει lag κ γενικά η ποιότητα θα είναι λίγο περίεργη.

Γράφει στο τέλος οτι εξαιρείστε εφόσον η επιλογή είναι ενεργή,  δεν ξέρω πόσο ξεκάθαρο θα μπορούσανε να το κάνουν

 

Screenshot_4.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, _filippos_ said:

Καλό το voip αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστη λύση όσο νομίζεις. Θα υπάρχει lag κ γενικά η ποιότητα θα είναι λίγο περίεργη.

Αν και δε μ' απασχολεί η ποιότητα διότι δε το χρησιμοποιώ, για ποιο λόγο γίνεται αυτό; Έτσι κι αλλιώς με VoIP είναι και το "κανονικό" σταθερό πλέον.

Ο μόνος λόγος που θα μπω σε όλη αυτή την ιστορία, είναι επειδή οι περισσότεροι (τράπεζες, κ.λπ) ζητάνε αναγκαστικά και σταθερό. Οπότε πρέπει να έχω, και ας μη το χρησιμοποιώ. Και τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει συσκευή τηλεφώνου στο σπίτι, όλες οι κλήσεις προωθούνται στο κινητό. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Haldol είπε

Ο μόνος λόγος που θα μπω σε όλη αυτή την ιστορία, είναι επειδή οι περισσότεροι (τράπεζες, κ.λπ) ζητάνε αναγκαστικά και σταθερό. Οπότε πρέπει να έχω, και ας μη το χρησιμοποιώ.

Έχω ενεργούς λογαριασμούς σε Εθνική, Πειραιώς και Eurobank εδώ και 15 χρόνια…

Κάθε χρόνο κάνω ενημερώσεις στοιχείων…

Δεν έχω σταθερό τηλέφωνο και ουδέποτε δημιουργήθηκε το παραμικρό θέμα να επιμένουν να τους δηλώσω σταθερό…

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...