Προς το περιεχόμενο

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο Deal για hatchback/αυτοκίνητο πόλης με δόσεις ;


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Λοιπόν συγγενικό μου πρόσωπο που δεν ασχολείται με αμάξια επιδόσεις αξιοπιστία τιμές κτλ είχε ένα ατύχημα και το 15 ετών Toyota Corolla της έγινε με τα κρεμμυδάκια ευτυχώς δεν έπαθε κανένας τίποτα. 

 

Το θέμα είναι ότι είναι σχετικά χαμηλόμισθη και πρέπει να πάρει καινούργιο αμάξι (γιατί δεν το έχει με επισκευές κτλ και φοβάται μην βγάλει ζημιά το μεταχειρισμένο ή/και την πιάσουν κότσο στην μάντρα ) .

 

  • Πρέπει να έχει καλό deal δόσεων (επίσης αν μπορεί να δώσει το αμάξι για απόσυρση για να έχει καλύτερη τιμή ακόμη καλύτερα)

 

  • Πρέπει να είναι σκυλί γιατί αυτό θα έχει για άλλα 15+ χρόνια και μένει σε χωριό και κάνει 15 χιλιόμετρα Δευτέρα Σάββατο (κάποιες μέρες 2 φορές, ωράριο αγοράς ) για να πάει στην δουλειά της επίσης κάνει και βόλτες κτλ μέσα στην πόλη η οποία έχει ανηφόρες κατηφόρες. 

 

  • Πρέπει να είναι οικονομικό από θέμα καταναλώσεις 

Αλλά να μην είναι και "ποδήλατο " να μπορεί να κάνει μια προσπέραση φορτηγό στην εθνική χωρίς να χρειαστεί να κάνει το σταυρό της να προάβει να το προσπεράσει πριν τελειώσει το ισιαδι ή πριν την φτάσει ο άλλος από το αντίθετο ρεύμα που είναι κάνα χιλιόμετρο μακριά 🤣

 

  • Να είναι οικονομικό σε ανταλλακτικά κτλ 

 

Το θέμα είναι ότι μου ζήτησε βοήθεια να ψάξω επειδή δεν το έχει με το ίντερνετ αλλά και εγώ δεν είμαι γνώστης του θέματος μόνο σε επίπεδο επιδόσεων και χαρακτηριστικών μπορώ να συγκρίνω αμάξια, τιμές αξιοπιστία κτλ δεν κατέχω επίσης δεν έχω οδηγήσει και πολλά αμάξια για να έχω μια γενική ιδέα για την συμπεριφορά τους κτλ.

 

Εγώ ας πούμε σε Yaris κλείνω και κοιτάω να βρω καμία οικονομική έκδοση αλλά σαν να μου φαίνονται υψηλά τα επιτόκια αν και δεν έψαξα καλά ακόμη την αγορά.

 

Γι'αυτό ζητάω τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ 

Πες της να ξεκινήσεις με λαχείο,λόττο ,κίνο κλπ.Μεγαλύτερες πιθανότητες να κερδίσει παρά αυτά που θέλει για καινούργιο αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Έγραψα ότι δεν θέλει μεταχειρισμένο και για ποιο λόγο. 

πες της να προσγειωθεί

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όσο για το αμάξι που προτείνεις θα ήθελα λίγο να μου εξηγήσεις την λογική γιατί κάνει  20 χιλιάρικα είναι βάρκα άρα κακο για μέσα στην πόλη και είναι LPG που θα το γεμίζει σε μικρή επαρχιακή πόλη είναι παντού διαθέσιμο ; (Δεν ξέρω )

με 10 χιλιάρικα μεταχειρισμένο μαξ το παλιό μοντέλο απο εισαγωγή

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

βάρκα

ας πάρει panda μτχ (ακόμα πιο φθηνό)

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

και είναι LPG που θα το γεμίζει σε μικρή επαρχιακή πόλη είναι παντού διαθέσιμο ; (Δεν ξέρω )

ας μάθει αν έχει πρατήριο στο χωριό ή σε διαδρομές που κάνει

αλλιώς μπλέκει με πετρέλαια

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πχ επιπλέον φθορές στον κινητήρα  αποτι διαβάζω και γενικά έχω ακουστά που είναι ένα από τα βασικά που θέλουμε να αποφύγουμε (θέλουμε σκυλί κινητήρα που με σωστή συντήρηση να μην βγάζει προβλήματα) 

σκυλί είναι το μοτέρ (και στο panda )

αλλά ξεκινάς με το

"πες της να προσγειωθεί " , καλό θα την κάνεις αν είσαι φίλος της

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, θελετε να δώσετε ενα σκασμο λεφτά και περιμενετε απο ένα τυχαίο forum να σας δωσει λυση και μαλιστα τη λυση που θέλετε, χωρίς παραχωρησεις.

Ορίστε βαλε εδω τα στοιχεία που θες και υπολογισε τη χρηματοδότηση.

https://www.autotriti.gr/usedcars/doseis/doseis1.asp

Τυχαια να σου πω οτι για αμαξι 17000 ευρω με 5000 προκαταβολή και 8 % επιτοκιο (τυπικό ) η δοση βγαίνει 175 ευρώ για 7 χρονια.

Αν θεωρεις ότι αξίζει να ρισκάρει να δεσμευτει η χαμηλομισθη φίλη σου για 7 χρονια τοτε βουρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Λες είναι χαμηλόμισθη. Δάνειο θα μπορέσει να βγάλει για αυτοκίνητο;

Μετά λες για απόσυρση. Τι θα δώσει; Το Corolla που τράκαρε; Όταν οι αντιπροσωπείες λένε απόσυρση εννοούν ότι σου παίρνουν το παλιό σου αυτοκίνητο που είναι λειτουργικό, όχι το τρακαρισμένο για σκραπ.

Απάντηση που να σε βοηθήσει δε θα πάρεις εδώ. Αν δεν γυρίσει τις αντιπροσωπείες να συζητήσει τους όρους, τι προκαταβολή μπορεί να δώσει και τι δόση θα βγει το αυτοκίνητο, άκρη δε θα βγάλει.

Για το αν αξίζει ή όχι με χαμηλό μισθό να πάρει καινούριο δεν είναι η θέση κανενός να το κρίνει εκτός από την ίδια. Έτσι κι αλλιώς μεταχειρισμένο με δόσεις δεν αξίζει γιατί θα πάει σε καταναλωτικό δάνειο με μίνιμουμ 14% επιτόκιο και θα το πληρώσει στο τέλος για καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δυστυχώς δε ξέρω να σε βοηθήσω αλλά και να ήξερα δε θα μπορούσα να το κάνω γιατί το θέμα σου γενικά μπάζει. Γι αυτό και τα τόσα αρνητικά σχόλια και θα ακολουθήσουν άλλα τόσα. Απάντηση δε παίζει να πάρεις αν δε βάλεις σε μια σειρά τα πράγματα. 

Ξεκινάς χωρίς να αναφέρεις διαθέσιμο ποσό. Έγραψες κάποια πράγματα στην πορεία. Ακόμα δε κατάλαβα όμως πόσα μπορεί να διαθέσει.

Θέλεις φθηνό, καλό, να μη χαλάει, να μη καίει, να βγάλει χρόνια αλλά να έχει και λίγο γκάζι. Α και καινούργιο. 

Επίσης απόσυρση σε τι; Αφού απ ότι κατάλαβα αυτό που έχει τώρα έγινε βίδες. Άντε να σου δώσει κανένας γύφτος 100€ για σκραπ.

Βάλε λίγο μια σειρά, προτεραιότητες...

Βασικά όπως τα λες εγώ θα έλεγα να πάει σε μεταχειρισμένο. Ναι δε το θέλει αλλά δε γίνεται να έχει και αυτά που θέλει.

Το έχω απορία πάντως σε ποιο αυτοκίνητο θα καταλήξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Bitbit said:

φίλε δυστυχώς δε ξέρω να σε βοηθήσω αλλά και να ήξερα δε θα μπορούσα να το κάνω γιατί το θέμα σου γενικά μπάζει. Γι αυτό και τα τόσα αρνητικά σχόλια και θα ακολουθήσουν άλλα τόσα. Απάντηση δε παίζει να πάρεις αν δε βάλεις σε μια σειρά τα πράγματα. 

Ξεκινάς χωρίς να αναφέρεις διαθέσιμο ποσό. Έγραψες κάποια πράγματα στην πορεία. Ακόμα δε κατάλαβα όμως πόσα μπορεί να διαθέσει.

Θέλεις φθηνό, καλό, να μη χαλάει, να μη καίει, να βγάλει χρόνια αλλά να έχει και λίγο γκάζι. Α και καινούργιο. 

Επίσης απόσυρση σε τι; Αφού απ ότι κατάλαβα αυτό που έχει τώρα έγινε βίδες. Άντε να σου δώσει κανένας γύφτος 100€ για σκραπ.

Βάλε λίγο μια σειρά, προτεραιότητες...

Βασικά όπως τα λες εγώ θα έλεγα να πάει σε μεταχειρισμένο. Ναι δε το θέλει αλλά δε γίνεται να έχει και αυτά που θέλει.

Το έχω απορία πάντως σε ποιο αυτοκίνητο θα καταλήξει

όπως τα διαβάζω μεταχ δεν θέλει γιατι τα περισσότερα θελουν ντούκου και καταναλωτικό δάνειο δεν παιζει (υψηλό επιτόκιο), βάση περιγραφής φαινεται να θέλει κάτι καινουργιο με ελάχιστη προκαταβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Νομίζω θέλω να ακούσω απόψεις από άτομα που ξέρουν όπως όταν ζητάς γνώμη για PC build και σου λένε ...

Στο μπλαμπλα όμως πιο πιθανό είναι να ξοδέψεις 100 μηνύματα φάση κολοκυθιά "και γιατι να είναι έτσι και να μην είναι αλλιώς;" και να απαντάς σε ειρωνείες κτλ ...

 

Κατάλαβα χτύπησα σε λάθος πόρτα συγγνώμη για την ενόχληση 

Κοίτα φίλε μου

Αν θες σοβαρή απάντηση στο PC build συμπληρώνεις την φόρμα και τότε την έχεις. Αλλιώς δεν ασχολείται κανείς και καλά κάνει.

Πάμε στο θέμα σου

Μάθε ακριβώς και όχι στο περίπου

1) Προκαταβολή? Το κάτι χιλιάρικα είναι από 2.000€ μέχρι όσο μπορείς να σκεφτείς

2) Δόση που μπορεί να δίνει? 50€ πάνω ή κάτω αλλάζουν επιλογές μοντέλων.

3) Δάνειο θα μπορεί να πάρει αν είναι χαμιλομισθη?

4) Αν κυκλοφορεί σε επαρχιακές οδούς είναι φρόνιμο να επιλέξει ένα μικρό κουβαδάκι πόλης? Γιατί αν αγχώνεται για προσπέραση νταλίκας πρέπει να αγχώνεται και για κάποιο ατύχημα ( χτύπα ξύλο)

Με όλα τα παραπάνω θα βγουν και οι πιθανές επιλογές

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η μοναδική λύση είναι να πάρετε όλες τις αντιπροσωπείες για να δείτε τι προγράμματα μπορεί να τρέχουν, και να κάνετε ρεαλιστική απεικόνιση δόσεων. Ό,τι και να πούμε εμείς εδώ είναι εικασίες. 

Για αυτοκίνητα θα κοίταζα τα παρακάτω, χωρίς συγκεκριμένη σειρά:

  • Citroen C3
  • Fiat Panda
  • Suzuki Ignis
  • Suzuki Swift
  • Dacia Sandero

Αλλά ξαναλέω, μόνο οι αντιπροσωπείες θα σου πουν τι πιθανές προωθητικές ενέργειες μπορεί να τρέχουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Dr_Pepper said:

Λοιπόν συγγενικό μου πρόσωπο που δεν ασχολείται με αμάξια επιδόσεις αξιοπιστία τιμές κτλ είχε ένα ατύχημα και το 15 ετών Toyota Corolla της έγινε με τα κρεμμυδάκια ευτυχώς δεν έπαθε κανένας τίποτα. 

 

Το θέμα είναι ότι είναι σχετικά χαμηλόμισθη και πρέπει να πάρει καινούργιο αμάξι (γιατί δεν το έχει με επισκευές κτλ και φοβάται μην βγάλει ζημιά το μεταχειρισμένο ή/και την πιάσουν κότσο στην μάντρα ) .

 

  • Πρέπει να έχει καλό deal δόσεων (επίσης αν μπορεί να δώσει το αμάξι για απόσυρση για να έχει καλύτερη τιμή ακόμη καλύτερα)

 

  • Πρέπει να είναι σκυλί γιατί αυτό θα έχει για άλλα 15+ χρόνια και μένει σε χωριό και κάνει 15 χιλιόμετρα Δευτέρα Σάββατο (κάποιες μέρες 2 φορές, ωράριο αγοράς ) για να πάει στην δουλειά της επίσης κάνει και βόλτες κτλ μέσα στην πόλη η οποία έχει ανηφόρες κατηφόρες. 

 

  • Πρέπει να είναι οικονομικό από θέμα καταναλώσεις 

Αλλά να μην είναι και "ποδήλατο " να μπορεί να κάνει μια προσπέραση φορτηγό στην εθνική χωρίς να χρειαστεί να κάνει το σταυρό της να προάβει να το προσπεράσει πριν τελειώσει το ισιαδι ή πριν την φτάσει ο άλλος από το αντίθετο ρεύμα που είναι κάνα χιλιόμετρο μακριά 🤣

 

  • Να είναι οικονομικό σε ανταλλακτικά κτλ 

 

Το θέμα είναι ότι μου ζήτησε βοήθεια να ψάξω επειδή δεν το έχει με το ίντερνετ αλλά και εγώ δεν είμαι γνώστης του θέματος μόνο σε επίπεδο επιδόσεων και χαρακτηριστικών μπορώ να συγκρίνω αμάξια, τιμές αξιοπιστία κτλ δεν κατέχω επίσης δεν έχω οδηγήσει και πολλά αμάξια για να έχω μια γενική ιδέα για την συμπεριφορά τους κτλ.

 

Εγώ ας πούμε σε Yaris κλείνω και κοιτάω να βρω καμία οικονομική έκδοση αλλά σαν να μου φαίνονται υψηλά τα επιτόκια αν και δεν έψαξα καλά ακόμη την αγορά.

 

Γι'αυτό ζητάω τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ 

Ξεκινάς από λάθος βάση πιστεύω. Corolla με swift Yaris και i10 έχουν τεράστια διαφορά σε μέγεθος. Πόσο σημασία έχει να παει από ένα group C σε B ή Α που είναι αυτά που λές; H corolla του 2007 (15 ετίας που είπες) είναι 4,22μ μήκος με λογικό χώρο για πίσω επιβάτες και αποσκευές. Αν πας πχ στο i10 είναι ~3,70μ μήκος 4 θέσιο στην ουσία με χώρο για ψώνια του μάρκετ ή κανα 2 μικρές βαλίτσες. Αν υπάρχει παιδί ή παιδιά θα την δυσκολέψει απίστευτα. Καθίσματα δύσκολα χωράν πίσω και ξεχνάς ποδήλάτα καρότσια κλπ στο χώρο αποσκευών. Επίσης λόγο κοντίτερου μεταξονίου η άνεση σε κακό δρόμο που φαντάζομαι έχει στο χωριό  θα είναι χειρότερη σε ένα αυτοκίνητο μισό μέτρο πιο κοντό. Επίσης σε αυτή την κατηγορία να περιμένεις επιδόσεις ποδήλατου που δεν θες. Για καλύτερες επιδόσεις πρέπει να τα σκάσεις για τον καλύτερο κινητήρα.

Αφού λύσεις το θέμα τι κατηγορία κοιτάς σαν μπούσουλα - τσουβάλιασμα αν θέλεις αξιοπιστία πας Γιαπωνέζικο ή Κορεάτικο. Τίποτα δεν έχει φθηνά ανταλλακτικά σε σχέση με αυτό που είχε και επειδή ότι και να πάρει θα έχει ένα σωρό αισθητήρες συστήματα χαμηλών ρώπων κλπ τα 15 χρόνια χωρίς να ρίξει φράγκο δύσκολά... Να σου πω πχ ότι σε υβριδικό corolla σε καμένο led από πίσω φανάρι η αντιπροσωπεία ζητούσε €250. Στην Corolla του 07 κάνει 2 € από το βενζινάδικο και αλλάζεις λάμπα μόνος σου.  Από την άλλη κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον... και υπάρχει και η εγγύηση για τα πρώτα χρόνια.

Υβριδικά κλπ άποψη μου μείνε μακρυά εφόσον μιλάμε για δόσεις. Το να δώσεις καποιες χιλιάδες μπροστά που θα τοκίζονται κιόλας για να κάνεις κάποια στιγμή λίγο οικονομία καυσίμου δε νομίζω ότι είναι λογικό. Μπορεί μέχρι να αρχίσει να έχει όφελος μετά από χρόνια να το έχει πουλήσει να της το έχουν κλέψει, να έχει άλλο ατύχημα κλπ. Επίσης προσθέτεις πολυπλοκότητα και της Toyota τουλάχιστον το υβριδικό να είναι πολύ αξιόπιστο δεν παύει να έχει μοτέρ μπαταρίες και ηλεκτρονικά που μπορεί να χαλάσουν.

Τέλος επειδή θα παίξουν δόσεις ΟΤΙ και να πάρει οπωσδήποτε μικτή μέχρι να τελειώσει το δάνειο. Την έχουν πατήσει πολλοί με ατυχήματα που και μείναν χωρίς αυτοκίνητο και η δόση έτρεχε.

Το μεταχειρισμένο μην το αποκλείει εντελώς σαν λύση απλά θέλει υπομονή και χρόνο για να ψάξει που υποθέτω δεν έχει. Αν παει σε μεγάλες αντιπροσωπείες συνήθως έχουν καλά αυτοκίνητα αλλά δεν είναι φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Τι εννοείς εδώ? 

Βρίσκουν τα κουπιά πάνω στα παρκαρισμένα...

Επομένως δεν θέλει βάρκα, θέλει καρυδότσουφλο , το οποίο όμως να μπορεί να κάνει και μια προσπέραση νταλίκας με ασφάλεια στην εθνική (εκεί η βάρκες δεν έχουν θέμα, χώρος για τα κουπιά άπλετος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Timour21 said:

Βρίσκουν τα κουπιά πάνω στα παρκαρισμένα...

Επομένως δεν θέλει βάρκα, θέλει καρυδότσουφλο , το οποίο όμως να μπορεί να κάνει και μια προσπέραση νταλίκας με ασφάλεια στην εθνική (εκεί η βάρκες δεν έχουν θέμα, χώρος για τα κουπιά άπλετος).

Μα είναι μικρότερο από Corolla 15ετιας που είχε πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μα είναι μικρότερο από Corolla 15ετιας που είχε πριν. 

Τι να σου πώ, το corolla μάλλον θα είχε εξωλέμβια.

Αμάξι με τις προδιαγραφές του νηματοθέτη, απλά δεν υπάρχει, είναι πιθανότερο να βρεί μονόκερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...