Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική σέρνεται


panos0100
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από akoinonitos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, πια με αυτά τα πινάκια! Δεν θα πω ότι είναι 100% λάθος (γιατί πάντα υπάρχει και ο διάολος) αλλά 99.999% δεν μπορεί να φταίει.

Αν μπορείς να βρεις ένα άλλο ντιμάκι μνήμης να το δοκιμάσεις μόνο του σε stock ταχύτητες κάντο για να απορρίψουμε τις μνήμες.

Μετά ή έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής, αν και πολύ μικρή η πιθανότητα ή ο κύριος (κατ' εμέ) ένοχος είναι η μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα ,μπορεις να μπεις στο bios και να δεις οταν σου κανει τα κολληματα αν το csm compatibility ειναι on η off? θα το βρεις στην καρτελα "boot" ,επισης βγαλε οτι συσκευη usb εχεις συνδεδεμενη ,αν εχεις

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panos0100 είπε

Εκανα clean install τα ιδια παλι φορματ εκανα και βγηκαν ολα και το ξανα εκανσε παλι πριν ακομα τελειωσει η εγκατασταση εκει που λεει να βαλεις το ονομα υπολογιστη, οποτε φυγανε ολα απο μεσα, δοκιμασα με αλλο τροφοδοτικο τα ιδια παλι εβγαλα τα παντα απο πανω αφησα μονο επεξεργαστη και την onboard καρτα γραφικων δεν σερνοταν αρχισε αλλα εκανε αναβοσβηνε η οθονη συνεχεια, ο τεχνικος δεν το αναλαμβανει αν το αναλαβει με ευθυνη μου γιατι τωρα ανοιγει αν υποθεσουμε οτι εχει πινς στραβα στο σοκετ του επεξεργαστη και σπασουν τελειως και δεν ανοιγει μετα καθολου γι αυτο και με ειπε να μην βγαλω την ψυκτρα εκτος αν το κανω μονος και τσεκαρω τα πινς αλλα δεν θελω να το ρισκαρω τωρα να δουμε ποιος θα το ρισκαρει να το κανει  

Παρατηρησα μονο οτι τον ανοιξα σημερα και ειδα οτι δεν κολουσε για πρωτη φορα, ειδα στο bios οτι ητανε ενεργο το fastboot αρα κρατησε τις ρυθμισεις απο την προηγουμενη μερα ουσιαστικα δεν εκανε τερματισμο αυτο με κανει οτι κατι δεν ρυθμιζει με τις ταχυτητες του επεξεργαστη ή τις μνημες αν και το εχω στο expo 2 και στο 1 παλι το ιδιο εκανε εχει παρα πολλες επιλογες πιστευω κατι απο το bios ειναι κατι θελει χειροκινητα να ρυθμιστει εκτος απο τις μνημες οι οποιες ενταξει πανε 5600 με το expo target cpu 3700ghzr μου λεει ενω παει μεχρι 5,4 δεν ξερω αν το βαλω μην μενει μετα εκει περα και δεν κατεβαινει υποτιθεται οτι το boost του παει 5,4 το βλεπω οτι παει κατι με τα ρευματα  kernel power με βγαζει στην αναφορα windows 41 kernel powe

kernel power 41 μπορεί να είναι και από τον c drive να έχει κάποιο θέμα ο δίσκος η να είναι γεμάτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, micos000 είπε

Ε, πια με αυτά τα πινάκια! Δεν θα πω ότι είναι 100% λάθος (γιατί πάντα υπάρχει και ο διάολος) αλλά 99.999% δεν μπορεί να φταίει.

Αν μπορείς να βρεις ένα άλλο ντιμάκι μνήμης να το δοκιμάσεις μόνο του σε stock ταχύτητες κάντο για να απορρίψουμε τις μνήμες.

Μετά ή έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής, αν και πολύ μικρή η πιθανότητα ή ο κύριος (κατ' εμέ) ένοχος είναι η μητρική.

Το μυαλο μου παει στις μνημες πλεον, αυτες φταινε γιατι υπαρχουν αναφορες οτι δεν τις λειτουργει αν 2 κατι τετοια λενε στο amazon για την συγκεκριμενη μητρικη, επισης οταν τις βαζω στις αρχικες ταχυτητες κανει boot αμεσως την αλλη μερα παλι θα σερνεται δινει σημα αμεσως με το expo ανοιχτο θελει μισο λεπτο να κανει boot και το γεγονος οτι με fast boot ανοιχτο χωρις να το ξερω την αλλη μερα το πρωι δεν σερνοταν που το ανοιξα, αρα οταν σβηνει ο υπολογιστης τελειως δεν ρυθμιζει σωστα τις ταχυτητες  του επεξεργαστη ή της ram;  

7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Kαλημερα ,μπορεις να μπεις στο bios και να δεις οταν σου κανει τα κολληματα αν το csm compatibility ειναι on η off? θα το βρεις στην καρτελα "boot" ,επισης βγαλε οτι συσκευη usb εχεις συνδεδεμενη ,αν εχεις

στο off ειναι το κοιταξα, εκεινο αμα ειναι ανοιχτο καμια φορα μπερδευει και κανει beep το ηχειακι οτι δεν βρισκει καρτα γραφικων ενω ανοιγει κανονικα φυσικα αν ειναι στο on η onboard καρτα γραφικων χανεται και απο το bios σαν επιλογη

Επεξ/σία από panos0100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Το μυαλο μου παει στις μνημες πλεον, αυτες φταινε γιατι υπαρχουν αναφορες οτι δεν τις λειτουργει αν 2 κατι τετοια λενε στο amazon για την συγκεκριμενη μητρικη, επισης οταν τις βαζω στις αρχικες ταχυτητες κανει boot αμεσως την αλλη μερα παλι θα σερνεται δινει σημα αμεσως με το expo ανοιχτο θελει μισο λεπτο να κανει boot και το γεγονος οτι με fast boot ανοιχτο χωρις να το ξερω την αλλη μερα το πρωι δεν σερνοταν που το ανοιξα, αρα οταν σβηνει ο υπολογιστης τελειως δεν ρυθμιζει σωστα τις ταχυτητες τωρα του επεξεργαστη ή της ram 

στο off ειναι το κοιταξα, εκεινο αμα ειναι ανοιχτο καμια φορα μπερδευει και κανει beep το ηχειακι οτι δεν βρισκει καρτα γραφικων ενω ανοιγει κανονικα φυσικα αν ειναι στο on η onboard καρτα γραφικων χανεται και απο το bios σαν επιλογη

Το πιο πιθανο ειναι θεμα με τον χρονισμο των ram ,θελω να πας και να βαλεις τη συχνοτητα οσο πιο κατω σε αφηνει στις ram χωρις expo. Σωσε το αστο να ξανα μπει windows  και κλεισε το πισι.

Κλεισε τον διακοπτη του τροφοδοτικου και πατα το power on του κουτιου για μερικα δευτερολεπτα να αδειασει το συστημα απο ρευμα.

Ανοιξε μετα τον διακοπτη του τροφοδοτικου και ανοιξε το πισι να μου πεις αν θα ανοιξει κανονικα και χωρις κολληματα καθως και αν σου εχει κρατησει τις ρυθμισεις στις μνημες στο biοs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το πιο πιθανο ειναι θεμα με τον χρονισμο των ram ,θελω να πας και να βαλεις τη συχνοτητα οσο πιο κατω σε αφηνει στις ram χωρις expo. Σωσε το αστο να ξανα μπει windows  και κλεισε το πισι.

Κλεισε τον διακοπτη του τροφοδοτικου και πατα το power on του κουτιου για μερικα δευτερολεπτα να αδειασει το συστημα απο ρευμα.

Ανοιξε μετα τον διακοπτη του τροφοδοτικου και ανοιξε το πισι να μου πεις αν θα ανοιξει κανονικα και χωρις κολληματα καθως και αν σου εχει κρατησει τις ρυθμισεις στις μνημες στο biοs.

Ωραια μεχρι 800mghzr εχει χωρις expo ανοιχτο ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Ωραια μεχρι 800mghzr εχει χωρις expo ανοιχτο ετσι;

βαλτες 4800mhz μην το ξεφτιλισουμε :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

βαλτες 4800mhz μην το ξεφτιλισουμε :lol:

Εκανα λαθος και ρυθμισα το frequency ποιο κατω στα 800 και δεν εκανε καν boot εκανα clear cmos, δινω και τις φωτο να δειτε λιγο ποσες ρυθμισεις εχει για τις ραμ

1709224432006-min.jpg

1709224432013-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, spi79 είπε

Βλέπω στο cpu core voltage, είναι large η asus😁

Λογικα καλο ειναι αυτο; δεν ξερω

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

βαλτες 4800mhz μην το ξεφτιλισουμε :lol:

Λοιπον αμα χαμηλωσω την συχνοτητα δεν λειτουργει με την καρτα γραφικων την κανονικη δεν κανει ποστ ουτε beep επισης επισης με ενα στικακι ραμ παλι τα ιδια κανει, το ξανα γυρισα παλι στα αρχικα 4800 ξανα εβαλα και την 2 ραμ δεν ξερω τι να πω ουτε ο τεχνικος ξερει, να ρωτησουμε την asous θα πει να την στειλω για rma δεν ξερω αν βρει καποια λυση, και δυστηχως την εβγαλα και απο την εγγυηση μου εσπασε η ασφαλεια που κρατα την καρτα γραφικων αλλα βγαλε βαλε ειναι και μεγαλη η καρτα δεν ηθελε και πολυ να γινει ζημια, τελος παντων δεν  δεν ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω την ψυκτρα δεν την βγαζουμε γιατι φοβομαστε και εγω και ο τεχνικος μην δεν ανοιγει μετα καθολου να βλεπαμε τα πινακια του επεξεργαστη, αν το κανει ο τεχνικος λεει ειναι υπο ευθυνη μου, αλλα δεν πιστευω να ειναι πινακια καποια ρυθμιση μεσα απο το bios ειναι δεν γινεται δηλαδη αμα τα ρυθμισει σωστα να λειτουργει, επισης με την onboard καρτα δεν σερνεται αλλα φτανει στο σημειο που φτανει και η pci να αναβοσβηνει η οθονη συνεχεια γιατι και η pci αμα κολησει ή θα κανει reset ή θα αναβοσβηνει η οθονη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Λογικα καλο ειναι αυτο; δεν ξερω

Λοιπον αμα χαμηλωσω την συχνοτητα δεν λειτουργει με την καρτα γραφικων την κανονικη δεν κανει ποστ ουτε beep επισης επισης με ενα στικακι ραμ παλι τα ιδια κανει, το ξανα γυρισα παλι στα αρχικα 4800 ξανα εβαλα και την 2 ραμ δεν ξερω τι να πω ουτε ο τεχνικος ξερει, να ρωτησουμε την asous θα πει να την στειλω για rma δεν ξερω αν βρει καποια λυση, και δυστηχως την εβγαλα και απο την εγγυηση μου εσπασε η ασφαλεια που κρατα την καρτα γραφικων αλλα βγαλε βαλε ειναι και μεγαλη η καρτα δεν ηθελε και πολυ να γινει ζημια, τελος παντων δεν  δεν ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω την ψυκτρα δεν την βγαζουμε γιατι φοβομαστε και εγω και ο τεχνικος μην δεν ανοιγει μετα καθολου να βλεπαμε τα πινακια του επεξεργαστη, αν το κανει ο τεχνικος λεει ειναι υπο ευθυνη μου, αλλα δεν πιστευω να ειναι πινακια καποια ρυθμιση μεσα απο το bios ειναι δεν γινεται δηλαδη αμα τα ρυθμισει σωστα να λειτουργει, επισης με την onboard καρτα δεν σερνεται αλλα φτανει στο σημειο που φτανει και η pci να αναβοσβηνει η οθονη συνεχεια γιατι και η pci αμα κολησει ή θα κανει reset ή θα αναβοσβηνει η οθονη 

ρε αδερφε τον τεχνικο απο τα jumbo τον ψωνισες,φοβαται να βγαλει την ψυχτρα ελεος .Αδερφε σε κανενα απομακρυσμενο μερος βρισκεσαι και δεν παιζει κανενα καταστημα αλλο να πας μηπως, γιατι αυτος με μανιβελα παιρνει προς απο οτι εχω καταλαβει .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ρε αδερφε τον τεχνικο απο τα jumbo τον ψωνισες,φοβαται να βγαλει την ψυχτρα ελεος .Αδερφε σε κανενα απομακρυσμενο μερος βρισκεσαι και δεν παιζει κανενα καταστημα αλλο να πας μηπως .

Δυστηχως απο εκει που τα πηρα ο τεχνικος κανει τραγικα λαθη επειδη εκανα και πρακτικη εκει καθε μερα ειχαμε φασαριες με τους πελατες μια φορα εβαλε bios beta εγινε corrupt και δεν αναγνωριζε ουτε την καρτα γραφικων και ο πελατης φωναζε εξαλος, ο αλλος ειπαμε φοβαται να βγαλει την ψυκτρα και ειναι υπο ευθυνη μου αν δεν ανοιγει καθολου, ενας αλλος παλι κανει χειροτερες ζημιες ισως το παω εκει αμα ειναι οι αλλοι ειναι λιγο μακρια και δεν τους ξερω εκτος αν το παω σε κανεναν αγνωστο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Λογικα καλο ειναι αυτο; δεν ξερω

Λοιπον αμα χαμηλωσω την συχνοτητα δεν λειτουργει με την καρτα γραφικων την κανονικη δεν κανει ποστ ουτε beep επισης επισης με ενα στικακι ραμ παλι τα ιδια κανει, το ξανα γυρισα παλι στα αρχικα 4800 ξανα εβαλα και την 2 ραμ δεν ξερω τι να πω ουτε ο τεχνικος ξερει, να ρωτησουμε την asous θα πει να την στειλω για rma δεν ξερω αν βρει καποια λυση, και δυστηχως την εβγαλα και απο την εγγυηση μου εσπασε η ασφαλεια που κρατα την καρτα γραφικων αλλα βγαλε βαλε ειναι και μεγαλη η καρτα δεν ηθελε και πολυ να γινει ζημια, τελος παντων δεν  δεν ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω την ψυκτρα δεν την βγαζουμε γιατι φοβομαστε και εγω και ο τεχνικος μην δεν ανοιγει μετα καθολου να βλεπαμε τα πινακια του επεξεργαστη, αν το κανει ο τεχνικος λεει ειναι υπο ευθυνη μου, αλλα δεν πιστευω να ειναι πινακια καποια ρυθμιση μεσα απο το bios ειναι δεν γινεται δηλαδη αμα τα ρυθμισει σωστα να λειτουργει, επισης με την onboard καρτα δεν σερνεται αλλα φτανει στο σημειο που φτανει και η pci να αναβοσβηνει η οθονη συνεχεια γιατι και η pci αμα κολησει ή θα κανει reset ή θα αναβοσβηνει η οθονη 

Σου ειπα να κανεις καποια πραγματα με σειρα ,τα εκανες? Αν θελεις να σε βοηθησουμε θα πρεπει να κανεις οτι λεμε αλλιως δεν εχει νοημα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Δυστηχως απο εκει που τα πηρα ο τεχνικος κανει τραγικα λαθη επειδη εκανα και πρακτικη εκει καθε μερα ειχαμε φασαριες με τους πελατες μια φορα εβαλε bios beta εγινε corrupt και δεν αναγνωριζε ουτε την καρτα γραφικων και ο πελατης φωναζε εξαλος, ο αλλος ειπαμε φοβαται να βγαλει την ψυκτρα και ειναι υπο ευθυνη μου αν δεν ανοιγει καθολου, ενας αλλος παλι κανει χειροτερες ζημιες ισως το παω εκει αμα ειναι οι αλλοι ειναι λιγο μακρια και δεν τους ξερω εκτος αν το παω σε κανεναν αγνωστο 

χειροτερα δεν νομιζω να ειναι με αυτα που μας περιγραφεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Σου ειπα να κανεις καποια πραγματα με σειρα ,τα εκανες? 

Τα εκανα αυτα με τον χρονισμο αν τον πειραξω δεν κανει ποστ καθολου μονο στην onboard κανει ποστ αλλα εκει τι να το κανουμε αφου δεν σερνεται εκει περα αμα βγει η καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...