Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική σέρνεται


panos0100
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από akoinonitos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πήγα στον τεχνικο ολα ειναι μια χαρα, το προβλημα μαλον ειναι προγραματιστικο απο το bios δηλαδη μου λεει να δουμε τωρα και με αλλη καρτα τι κανει, αλλιως ή θα πρεπει να βγει κανενα bios update ή να γυρισω πισω την μητρικη και να παρω καμια MSI   Η ασους εβγαλε ολα τα Bios απο το σαιτ της για την μητρικη μου δεν ξερω τι σημαινει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, panos0100 είπε

 Η ασους εβγαλε ολα τα Bios απο το σαιτ της για την μητρικη μου δεν ξερω τι σημαινει αυτο

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-b650-plus/helpdesk_bios?model2Name=PRIME-B650-PLUS

Όλα τα BIOS με τελευταίο το PRIME B650-PLUS BIOS 2413 είναι κανονικά και διαθέσιμα στο παραπάνω Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-b650-plus/helpdesk_bios?model2Name=PRIME-B650-PLUS

Όλα τα BIOS με τελευταίο το PRIME B650-PLUS BIOS 2413 είναι κανονικά και διαθέσιμα στο παραπάνω Link

Ναι τα ξανα εβαλε τα ειχε βγαλει, λεω μηπως ανεβασουν κανενα bios καινουριο, θα δουμε τωρα τι θα γινει, παντως ολα ειναι ενταξει απο αποψη συνδεσεις και ολα λειτουργουν μια χαρα, απλα αυτο οτι αργει να κανει ποστ ειναι απο την καρτα γραφικων εξ αρχης μου λεει ο τεχνικος δεν μπωρει να την ρυθμισει σωστα, και καμια φορα χτυπα και το ηχειο της μητρικης ενω εχει εικονα 1 μακρυ μπιπ και 3 μικρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εδώ (What Are All the Asus Beep Codes? What Do They Mean).

image.png.668bf649c895f472d8b1f8af54c6392c.png

Ένα μακρύ και τρία σύντομα μπιπ σημαίνει ότι το σύστημα αντιμετωπίζει προβλήματα σχετικά με την κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Κοίτα εδώ (What Are All the Asus Beep Codes? What Do They Mean).

image.png.668bf649c895f472d8b1f8af54c6392c.png

Ένα μακρύ και τρία σύντομα μπιπ σημαίνει ότι το σύστημα αντιμετωπίζει προβλήματα σχετικά με την κάρτα γραφικών.

Ναι κανα 2 φορες το εκανε αλλα και οτι αργει να κανει ποστ φταιει αυτο με την καρτα, ας το δει ο τεχνικος θα βαλει και αλλη καρτα αν το κανει και με αλλη εχει θεμα η μητρικη ή καποιο bug στο bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Ναι κανα 2 φορες το εκανε αλλα και οτι αργει να κανει ποστ φταιει αυτο με την καρτα, ας το δει ο τεχνικος θα βαλει και αλλη καρτα αν το κανει και με αλλη εχει θεμα η μητρικη ή καποιο bug στο bios

Ακριβώς, έτσι θα αποκλείσεις τη μια ή την άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, λοιπον η μητρικη θα μας τρελανει, ο τεχνικος με ειπε οτι η καρτα γραφικων λειτουργει μια χαρα σε αλλη μητρικη εβαλε αλλη καρτα γραφικων στην δικια μου μητρικη και λειτουργει επισης μια χαρα στο σλοτ που λεμε οτι εχει θεμα, οποτε σαν τελευταια λυση ειναι μηπως κατι υπαρχει στο bios καποια ρυθμιση που να την δουλεψει σωστα, απ οτι με ειπε δεν ειναι προβλημα της μητρικης αλλα καποιο θεμα με το bios της αλλα τι να περιμενω ποτε θα βγει bios απο την asous και αν βγει για να την δουλεψει σωστα; και μεχρι τοτε θα κανουμε reset μεχρι να την διαβασει σωστα, ή να την εχω στο 2 σλοτ με 50% ποιο κατω αποδοση αρε εφταιξα εγω που πηρα asous  και δεν ξερω και στην εγγυηση αν την περασει τωρα αυτος γιατι δεν ειναι προβλημα μητρικης αλλα προγραμματιστικο προβλημα, που εγω δεν το πιστευω εχει θεμα το chipset της μητρικης η καρτα που εβαλε αυτος ητανε ποιο μικρη και νομιζω δεν ητανε pci express 4 αλλα την δουλεψε αψογα αμα ειχε το σλοτ θεμα δεν θα την δουλευε παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένα έχω να πω δεν έχω ξανά δει τέτοιο πρόβλημα πουθενά, ούτε ο Τεχνικός δεν έβγαλε άκρη, ότι ρυθμίσεις και δοκίμασε στο bios ότι και να έκανε δυστυχώς τίποτα, έβαλε μια άλλη κάρτα γραφικών ποιο παλιό μοντέλο pci express 2 ήτανε και λειτουργούσε μια χαρά στο ίδιο σλοτ, μετά έβαλε τη δικιά μου Κάρτα γραφικών σε άλλον υπολογιστή επίσης λειτουργούσε μια χαρά, η ίδια  κάρτα γραφικών στο 2 σλοτ λειτουργεί επίσης μια χαρά, στο πρώτο σλοτ μετά όταν άλλαξε ο τεχνικός και την έβαλε σε pci express 3 μεσα απο το bios  κάποια που είχε εκεί πέρα εχτές λέει λειτουργούσε κανονικά σήμερα πάλι που τον άνοιξε  πάλι τίποτα πάλι ούτε στο 4 ούτε στο pci express 3, τώρα το μόνο που έμεινε από εκεί που πήρα τον υπολογιστή να πάω και να το δει αυτός, η asous δεν τη δέχεται τη μητρική πίσω παρά μόνο λέει θα την πας από εκεί που την αγόρασες, τόσο η ξένη asous όσο και η ελληνικη το ιδιο ακριβως με ειπανε, και φυσικα ουτε αυτοι ξερουν τι προβλημα εχει, και αν πρεπει να βγει καποιο bios που θα φτιαξει το προβλημα, γιατι σε αλλους απ οτι διαβαζω δεν ανοιγε καν, ή ειχανε προβλημα με τις μνημες τους, και με τα bios update που εβγαλαν εφτιαξαν τα προβληματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εγώ πάντως από την αρχή είχα στο στόχαστρο την μητρική.

Δεν ξερουμε ειναι απο το chipset της ή θελει κανενα bios update και θα λυθει το προβλημα, γιατι ποιο παλια πριν κατι μηνες αλλοι ειχανε θεμα με τις μνημες και σε αλλους δεν ανοιγε καν, και με τα bios update εφτιαξαν, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο από μια εταιρία του βεληνεκούς της Asus και ιδίως σε μία αρκετά ακριβή μητρική να εμφανίζονται τέτοια προβλήματα και να περιμένουν οι χρήστες να βγει κάποιο bios μήπως και διορθωθούν τα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εγώ πάντως το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο από μια εταιρία του βεληνεκούς της Asus και ιδίως σε μία αρκετά ακριβή μητρική να εμφανίζονται τέτοια προβλήματα και να περιμένουν οι χρήστες να βγει κάποιο bios μήπως και διορθωθούν τα προβλήματα.

Εγω φταιω δεν διαβασα αξιολογησεις, αλλα που να το φανταστεις αλλιως να επαιρνα την MSI ιδια τιμη ειχε ή την gigabyte που ητανε ποιο ακριβη αρκετα, αλλα ηθελα να εχει pci express για την καρτα ηχου μου, δεν ειχε η Gigabyte μονο για καρτες γραφικων ειχε και για Μ2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το pcie slot δεν δουλεύει σωστά, αμφιβάλλω να φτιάξει με bio's update,η μητρική δεν είναι καινούργια έχουν περάσει ένα σορό bio's/firmware από τότε που κυκλοφορει στην αγορά,χειρότερη δικαιολογία δεν μπορούσαν να σου πουν στο support.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aλλη cpu δοκιμασε ο τεχνικος ?

Δεν φταιει κανενα bios. Το προβλημα ειναι hw

Δυο ειναι οι πιθανοτητες

Η εχει θεμα το cpu με τα pcie lanes η εχει θεμα η μητρικη.  Αν τα πηρες απο το ιδιο μαγαζι ,τα πας εκει και ζητας να τα ελεγξουν και να πραξουν τα αναλογα. Αν τα πηρες απο ξεχωριστο μαγαζι τα στελνεις ξεχωριστα για ελεγχο στα μαγαζια που τα πηρες. Προφανως και η asus θα σου πει να τα στειλεις στο μαγαζι.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...