Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική σέρνεται


panos0100
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από akoinonitos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Προφανως και η asus θα σου πει να τα στειλεις στο μαγαζι.

Δεν είνα έτσι.

Η ASUS εχει υποχρέωση να τιμήσει την ΕΜΠΟΡΙΚΗ της εγγυηση (συμφωνα με τους δικους της όρους) οπότε άσχετα το τι θα κάνει το κατάστημα είναι υποχρεωμένη να δεχθεί να ελέγξει, επισκευασει, αντικαταστήσει την κάρτα εαν ο πελάτης επιλέξει να απευθυνθεί κατευθείαν σε αυτή. 

Είναι στην διακριτική ευχέρεια του καταναλωτή το εαν θα απευθυνθεί στο κατάστημα και θα χρησιμοποιήσει την ΝΟΜΙΜΗ εγγυηση ή θα απευθυνθεί στον κατασκευαστη (αρα αντιπροσωπεία) για να χρησιμοποιήσει τα δικαιώματά του με την ΕΜΠΟΡΙΚΗ εγγυηση.

Και οι δυο εγγυησεις τρεχουν παραλληλα και δεν αποκλείουν η μία την άλλη.

Η νόμιμη εγγυηση του καταστηματος μπορει να καλυφθεί όπως θέλει το καταστημα. Μπορει και εκτος αντιπροσωπείας.

Δεν ειναι υποχρεωτικό να παμε στο καταστημα εκτος και εαν μας συμφερει να παμε εκει.

ΔΕΝ εχει δικαίωμα η ASUS να σε υποχρεωσει να πας στο καταστημα εκτός και εαν αναφερεται ρητά σαν διαδιακασια στους ορους της εμπορικης εγγυησης της. Θα ειναι εκπληξη εαν αυτο συμβαινει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν είνα έτσι.

Η ASUS εχει υποχρέωση να τιμήσει την ΕΜΠΟΡΙΚΗ της εγγυηση (συμφωνα με τους δικους της όρους) οπότε άσχετα το τι θα κάνει το κατάστημα είναι υποχρεωμένη να δεχθεί να ελέγξει, επισκευασει, αντικαταστήσει την κάρτα εαν ο πελάτης επιλέξει να απευθυνθεί κατευθείαν σε αυτή. 

Είναι στην διακριτική ευχέρεια του καταναλωτή το εαν θα απευθυνθεί στο κατάστημα και θα χρησιμοποιήσει την ΝΟΜΙΜΗ εγγυηση ή θα απευθυνθεί στον κατασκευαστη (αρα αντιπροσωπεία) για να χρησιμοποιήσει τα δικαιώματά του με την ΕΜΠΟΡΙΚΗ εγγυηση.

Και οι δυο εγγυησεις τρεχουν παραλληλα και δεν αποκλείουν η μία την άλλη.

Η νόμιμη εγγυηση του καταστηματος μπορει να καλυφθεί όπως θέλει το καταστημα. Μπορει και εκτος αντιπροσωπείας.

Δεν ειναι υποχρεωτικό να παμε στο καταστημα εκτος και εαν μας συμφερει να παμε εκει.

ΔΕΝ εχει δικαίωμα η ASUS να σε υποχρεωσει να πας στο καταστημα εκτός και εαν αναφερεται ρητά σαν διαδιακασια στους ορους της εμπορικης εγγυησης της. Θα ειναι εκπληξη εαν αυτο συμβαινει.

Ναι δεν διαφωνω αλλα ειναι πολυ πιο ευκολο και για τον πελατη και για την asus να παει η μητρικη στο καταστημα για ελεγχο και να γινει οτι πρεπει. Εγω ειχα μιλησει με το service σε αναλογη περιπτωση και μου λενε στειλτην στο καταστημα ,την εστειλα στο καταστημα και σε 5 μερες ειχα καινουρια και ηταν και καταστημα ψιλοσαπιο οχι καμια γνωστη αλυσιδα. Σε καποιες περιπτωσεις ειναι πιο γρηγορη η διαδικασια να σταλει στο καταστημα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι δεν διαφωνω αλλα ειναι πολυ πιο ευκολο και για τον πελατη και για την asus να παει η μητρικη στο καταστημα για ελεγχο και να γινει οτι πρεπει. Εγω ειχα μιλησει με το service σε αναλογη περιπτωση και μου λενε στειλτην στο καταστημα ,την εστειλα στο καταστημα και σε 5 μερες ειχα καινουρια και ηταν και καταστημα ψιλοσαπιο οχι καμια γνωστη αλυσιδα. Σε καποιες περιπτωσεις ειναι πιο γρηγορη η διαδικασια να σταλει στο καταστημα

Δεν αντιλεγω. Καποιες φορες ειναι πιο γρηγορο μεσω του καταστηματος αλλα καποιες αλλες ειναι μακραν πιο χρονοβορο.

Αυτο που λεω είναι ότι ειναι επιλογή του καταναλωτή το που θα απευθυνθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://rog-forum.asus.com/t5/gaming-motherboards/rog-strix-b650-a-gaming-wifi-lag-during-post-in-windows/m-p/992861#M5933    ίδιο πρόβλημα ίδια βλάβη asous  παρόμοια μητρική με ίδιο chipset 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ICE-T είπε

Το pcie slot δεν δουλεύει σωστά, αμφιβάλλω να φτιάξει με bio's update,η μητρική δεν είναι καινούργια έχουν περάσει ένα σορό bio's/firmware από τότε που κυκλοφορει στην αγορά,χειρότερη δικαιολογία δεν μπορούσαν να σου πουν στο support.

Τωρα δεν ξερω θα παω ολο τον υπολογιστη να την αλλαξει αυτος την μητρικη οχι με την ιδια γιατι παλι το ιδιο προβλημα θα εχει 

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Aλλη cpu δοκιμασε ο τεχνικος ?

Δεν φταιει κανενα bios. Το προβλημα ειναι hw

Δυο ειναι οι πιθανοτητες

Η εχει θεμα το cpu με τα pcie lanes η εχει θεμα η μητρικη.  Αν τα πηρες απο το ιδιο μαγαζι ,τα πας εκει και ζητας να τα ελεγξουν και να πραξουν τα αναλογα. Αν τα πηρες απο ξεχωριστο μαγαζι τα στελνεις ξεχωριστα για ελεγχο στα μαγαζια που τα πηρες. Προφανως και η asus θα σου πει να τα στειλεις στο μαγαζι.

Ολα απο το ιδιο μαγαζι ειναι εκτος του τροφοδοτικου το οποιο ειναι ολοκαινουριο αλλα και με το παλιο τα ιδια εκανε και οτι εχει ιδιο προβλημα ο αλλος που εβαλα λινκ  με 6800 καρτα, εγω εχω 6700 με κανει να πιστευω οτι το προβλημα ειναι στο bios της για καποιο λογο δεν δουλευει την καρτα σωστα δεν γινεται με αλλες καρτες να παιζει σωστα 2 ποιο παλιες που εβαλε αυτος και με την δικια μου να μην παιζει αν ειχε θεμα η μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos0100 είπε

Τωρα δεν ξερω θα παω ολο τον υπολογιστη να την αλλαξει αυτος την μητρικη οχι με την ιδια γιατι παλι το ιδιο προβλημα θα εχει 

Ολα απο το ιδιο μαγαζι ειναι εκτος του τροφοδοτικου το οποιο ειναι ολοκαινουριο αλλα και με το παλιο τα ιδια εκανε και οτι εχει ιδιο προβλημα ο αλλος που εβαλα λινκ  με 6800 καρτα, εγω εχω 6700 με κανει να πιστευω οτι το προβλημα ειναι στο bios της για καποιο λογο δεν δουλευει την καρτα σωστα δεν γινεται με αλλες καρτες να παιζει σωστα 2 ποιο παλιες που εβαλε αυτος και με την δικια μου να μην παιζει αν ειχε θεμα η μητρικη

Μια χαρα γινεται αν υπαρχει θεμα με τα pcie gen4 lanes btw εγω θεωρω οτι η πρωτη στην λιστα για ελαττωματικη ειναι η cpu και μετα η μητρικη γιαυτο σε ρωτησα αν ο τεχνικος δοκιμασε και αλλη cpu.

Για να καταλαβεις η πρωτη θυρα Pcie που κουμπωνεις την καρτα συνδεεται με το cpu και οχι με το chipset της μητρικης. Οι απο κατω ερχονται απο το chipset της μητρικης. Οποτε εφοσον η καρτα παιζει οκ στα απο κατω slots τοτε καταλαβαινεις οτι το πιο πιθανο ειναι να εχει θεμα το cpu με τα pcie 4 lanes του και μετα ερχεται η πιθανοτητα να εχει καποιο θεμα το slot της μητρικης.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μια χαρα γινεται αν υπαρχει θεμα με τα pcie gen4 lanes btw εγω θεωρω οτι η πρωτη στην λιστα για ελαττωματικη ειναι η cpu και μετα η μητρικη γιαυτο σε ρωτησα αν ο τεχνικος δοκιμασε και αλλη cpu.

Για να καταλαβεις η πρωτη θυρα Pcie που κουμπωνεις την καρτα συνδεεται με το cpu και οχι με το chipset της μητρικης. Οι απο κατω ερχονται απο το chipset της μητρικης. Οποτε εφοσον η καρτα παιζει οκ στα απο κατω slots τοτε καταλαβαινεις οτι το πιο πιθανο ειναι να εχει θεμα το cpu με τα pcie 4 lanes του και μετα ερχεται η πιθανοτητα να εχει καποιο θεμα το slot της μητρικης.

Οχι τον επεξεργαστη δεν τον εβγαλε καν απ οτι με ειπε δεν υπηρχε λογος να βγει, παντως αν θες δες λιγο και ποιο πανω που εβαλα ενα λινκ αυτος εχει το ιδιο θεμα με εμενα ιδια περιπτωση αλλον επεξεργαστη βεβαια και αλλη καρτα αλλα η μητρικη ειναι σχεδον ιδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Οχι τον επεξεργαστη δεν τον εβγαλε καν απ οτι με ειπε δεν υπηρχε λογος να βγει, παντως αν θες δες λιγο και ποιο πανω που εβαλα ενα λινκ αυτος εχει το ιδιο θεμα με εμενα ιδια περιπτωση αλλον επεξεργαστη βεβαια και αλλη καρτα αλλα η μητρικη ειναι σχεδον ιδια 

Το διαβασα ,δεν εχει σημασια οτι ειναι ιδια η μητρικη μπορει να εχει και αυτος ελαττωματικο cpu. Με το μαγαζι εχεις μιλησει ? Πες τους να τους πας ολο το πισι αν θελουν να το δουν πως λειτουργει για να μην σου λενε εμεις ελεγξαμε την μητρικη και δεν εχει τπτ. Απο που εχει γινει η αγορα αν επιτρεπεται? Δεν θα πας το πισι στον τεχνικο θα το πας στο μαγαζι ,βγαλε τον τεχνικο απο το μυαλο σου ,αν ηξερε τι κανει θα δοκιμαζε και αλλη cpu. Πρεπει να αποκλειστει η cpu γτ τσαμπα θα αλλαζεις μητρικη αν εκει ειναι το θεμα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 11:46 ΜΜ, Πέτρος είπε

Αυτό που περιγράφεις ότι λειτουργεί κανονικά μετά από reset για κάποιες ώρες και μετά αρχιζουν τα ντράβαλα αλλά και ότι έχει θέμα και με τη live διανομή, είναι κάπως κουλό.

Τώρα που πέρασες νέο BIOS, συνεχίζει το θέμα με το linux? Δοκίμασε αν θες μόνο με ένα στικ ραμ επάνω, χωρίς καν ΧΜΡ (όπως σου πρότειναν) και χωρίς κανένα δίσκο συνδεδεμένο. Ακόμα καλύτερα, μόνο με τα ενσωματωμένα γραφικά, χωρίς καν την κάρτα γραφικών (να φεύγει 1-1 από τη μέση).

Για τη λειτουργία αυτόματου κατεβάσματος, δεν ξέρω από BIOS της ASUS, πρέπει να περιμένεις από κάποιον από τους υπόλοιπους.

Νομίζω,εφόσον διάβασα τις 2 πρώτες σελίδες,ότι είναι ανεπάρκεια τροφοδοτικού...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 5:00 ΜΜ, razorblade334 είπε

Νομίζω,εφόσον διάβασα τις 2 πρώτες σελίδες,ότι είναι ανεπάρκεια τροφοδοτικού...

Δυστηχως φιλε μου το δοκιμασαμε και αυτο βαλαμε αλλο τροφοδοτικο και παλι τα ιδια, προς μητρικη παει το πραγμα, εχει φυγει το μηχανημα για ελεγχο θα δουμε τι φταιει γιατι ακρη δεν βγαλαμε πιθανον η μητρικη ειναι λεω εγω αλλα θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είχαμε νέα απο τον τεχνικό που πήγα τον υπολογιστή, λέει ότι ήτανε ο επεξεργαστής τελικά, περιμένουμε τώρα από την AMD να στείλει άλλον, με τον 7600 δεν του το έκανε με τον δικό μου τον 7900 πάλι τα ίδια έκανε, για να δουμε θα φτιαξει ομως; 

https://rog-forum.asus.com/t5/gaming-motherboards/rog-strix-b650-a-gaming-wifi-lag-during-post-in-windows/m-p/992861#M5933    με το ιδιο προβλημα ξανα στελνω το λινκ με 7600 επεξεργαστη και εχει το ιδιο θεμα, ξανα λεω μακαρι να ειναι σε εμενα ο επεξεργαστης και να τελειωσει εκει το θεμα θα δουμε οταν ερθει ομως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά, είχαμε νέα απο τον τεχνικό που πήγα τον υπολογιστή, λέει ότι ήτανε ο επεξεργαστής τελικά, περιμένουμε τώρα από την AMD να στείλει άλλον, με τον 7600 δεν του το έκανε με τον δικό μου τον 7900 πάλι τα ίδια έκανε, για να δουμε θα φτιαξει ομως; 

https://rog-forum.asus.com/t5/gaming-motherboards/rog-strix-b650-a-gaming-wifi-lag-during-post-in-windows/m-p/992861#M5933    με το ιδιο προβλημα ξανα στελνω το λινκ με 7600 επεξεργαστη και εχει το ιδιο θεμα, ξανα λεω μακαρι να ειναι σε εμενα ο επεξεργαστης και να τελειωσει εκει το θεμα θα δουμε οταν ερθει ομως

 

Ειδες που ηταν η cpu τλκ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

Ειδες που ηταν η cpu τλκ 

 

 

Δεν ξέρουμε ας έρθει η καινούρια την έκανε παραγγελία από την ίδια την AMD θα κάνει λέει καμιά Εβδομάδα να έρθει θα δούμε μακάρι να είναι ο επεξεργαστής, πάντως εκεί ήμουν όταν μου το έλυσε και είδε τα πινάκια όλα μια χαρά ήτανε από κάτω δεν στράβωσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά, παιδιά πρόβλημα με τον επεξεργαστή ήτανε άδικα είπα ότι έφταιγε η μητρική, έγινε αλλαγή του επεξεργαστή από τον τεχνικό και τελείωσε το θέμα λειτουργεί μια χαρά πλέον αλλα και ο προηγούμενος επεξεργαστής με άλλη κάρτα γραφικών λειτουργούσε δηλαδή δεν θα παίρναμε χαμπάρι αν δεν ήτανε η σειρά 6ΧΧΧ της amd ότι έχει θέμα ο επεξεργαστής γιατί και ο αλλος στο φόρουμ της ασους με 7600Χ πάλι τα ίδια προβλήματα με έμενα είχε και την κάρτα γραφικών 6800 άρα ένα μικρο bug στον επεξεργαστή,  ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου και ελπίζω να μην ξανα εμφανίσει πάλι τίποτα ο νέος επεξεργαστής γιατί θα πάω σε Ιντελ μετά    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...