Προς το περιεχόμενο

Μηχανάκι που δεν υπάρχει στο όνομα του πατέρα μου


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ο τίτλος ίσως να μην είναι ξεκάθαρος, αλλά εξηγώ. Μέχρι και το μακρινό 1992 ο πατέρας μου είχε ένα 50ράκι, το οποίο θυμάται ότι το μεταβίβασε στον αδερφό του. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως είδε στο gov.gr ότι το μηχανάκι αυτό είναι ακόμη στο όνομα του και έχει κάπου στα 300€ χρωστούμενα λόγω του ότι από το '92 δεν ανανεώθηκε ποτέ η άδεια και η ασφάλεια. Προφανώς δεν έχουμε γνώση για το τι απέγινε το μηχανάκι. Ο θείος μου λέει ότι το πούλησε σε ένα κατάστημα μοτοσικλετών. Μετά από τόσα χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα έχει γίνει κομμάτια ή θα είναι παρατημένο κάπου. 

Ο πατέρας μου ρώτησε έναν ασφαλιστή, παλιό του φίλο, για το τι μπορούμε να κάνουμε και αυτός του είπε να το δηλώσει κλοπή. Από την άλλη, ο δικηγόρος του είπε να συνταχθεί εξώδικο. Ποιο από τα δύο θεωρείτε καλύτερη λύση για να πληρώσουμε όσο γίνεται λιγότερα και να βγει το μηχανάκι από την ιδιοκτησία μας χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία; Αν έχετε παρόμοια εμπειρία θα χαιρόμουν να την διαβάσω.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, intruder99 said:

Καλησπέρα. Ο τίτλος ίσως να μην είναι ξεκάθαρος, αλλά εξηγώ. Μέχρι και το μακρινό 1992 ο πατέρας μου είχε ένα 50ράκι, το οποίο θυμάται ότι το μεταβίβασε στον αδερφό του. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως είδε στο gov.gr ότι το μηχανάκι αυτό είναι ακόμη στο όνομα του και έχει πρόστιμο κάπου στα 300€ λόγω του ότι από το '92 δεν ανανεώθηκε ποτέ η άδεια και η ασφάλεια. Προφανώς δεν έχουμε γνώση για το τι απέγινε το μηχανάκι. Ο θείος μου λέει ότι το πούλησε σε ένα κατάστημα μοτοσικλετών. Μετά από τόσα χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα έχει γίνει κομμάτια ή θα είναι παρατημένο κάπου. 

Ο πατέρας μου ρώτησε έναν ασφαλιστή, παλιό του φίλο, για το τι μπορούμε να κάνουμε και αυτός του είπε να το δηλώσει κλοπή. Από την άλλη, ο δικηγόρος του είπε να συνταχθεί εξώδικο. Ποιο από τα δύο θεωρείτε καλύτερη λύση για να πληρώσουμε όσο γίνεται λιγότερα και να βγει το μηχανάκι από την ιδιοκτησία μας χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία; Αν έχετε παρόμοια εμπειρία θα χαιρόμουν να την διαβάσω.

Δυστυχώς δεν θα έγινε ποτέ η μεταβίβαση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 50cc εκείνης της εποχή θεωρούνται μοτοποδήλατα και η μεταβίβαση ακόμα και τώρα γίνεται στην τροχαία (στο αρμόδιο τμήμα). Εδώ και 2 χρόνια έχει βγει νομος όσες θεωρήσεις και να χρωστάει ένα μοτοποδήλατο πληρώνει μονο τα τελευτατια 5 χρόνια, δηλαδή γύρω στα 100€. Αν πας την τροχαία της περιοχής σου και κανείς μια ερώτηση θα επιβεβαιώσεις όσα γράφω και λογικά ίσως βγάλεις και μια άκρη!

Επεξ/σία από vaggos2586
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν λες το μεταβιβασε πως εγινε η μεταβιβαση ? 

Δεν το γνωρίζω, αλλά μπορώ να τον ρωτήσω το βράδυ που θα επιστρέψει από την δουλειά. 

1 ώρα πριν, vaggos2586 είπε

Τα 50cc εκείνης της εποχή θεωρούνται μοτοποδήλατα και η μεταβίβαση ακόμα και τώρα γίνεται στην τροχαία (στο αρμόδιο τμήμα). Εδώ και 2 χρόνια έχει βγει νομος όσες θεωρήσεις και να χρωστάει ένα μοτοποδήλατο πληρώνει μονο τα τελευτατια 5 χρόνια, δηλαδή γύρω στα 100€. Αν πας την τροχαία της περιοχής σου και κανείς μια ερώτηση θα επιβεβαιώσεις όσα γράφω και λογικά ίσως βγάλεις και μια άκρη!

Πρώτα πρώτα πήγε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα, αλλά του είπαν να συνεννοηθεί με τον αδερφό του και επιβεβαιώσανε ότι για το μηχανάκι με την τάδε πινακίδα οφείλει το τάδε ποσό (το συνολικό δηλαδή). Ίσως έτυχε σε κάποιον υπάλληλο που δεν γνώριζε ή βαριόταν να ασχοληθεί, δεν ξέρω. Ύστερα από αυτό πήγε στον ασφαλιστή και τέλος στον δικηγόρο.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Δεν το γνωρίζω, αλλά μπορώ να τον ρωτήσω το βράδυ που θα επιστρέψει από την δουλειά. 

Εχει μεγαλη σημασια αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχει μεγαλη σημασια αυτο

Τον ρώτησα τώρα μέσω μηνύματος και μου απάντησε πως θυμάται αμυδρά να έχει πάει στην αστυνομία για την μεταβίβαση, αλλά λόγω του ότι πέρασαν πάρα πολλά χρόνια δεν είναι και απόλυτα σίγουρος.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, intruder99 said:

Καλησπέρα. Ο τίτλος ίσως να μην είναι ξεκάθαρος, αλλά εξηγώ. Μέχρι και το μακρινό 1992 ο πατέρας μου είχε ένα 50ράκι, το οποίο θυμάται ότι το μεταβίβασε στον αδερφό του. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως είδε στο gov.gr ότι το μηχανάκι αυτό είναι ακόμη στο όνομα του και έχει πρόστιμο κάπου στα 300€ λόγω του ότι από το '92 δεν ανανεώθηκε ποτέ η άδεια και η ασφάλεια. Προφανώς δεν έχουμε γνώση για το τι απέγινε το μηχανάκι. Ο θείος μου λέει ότι το πούλησε σε ένα κατάστημα μοτοσικλετών. Μετά από τόσα χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα έχει γίνει κομμάτια ή θα είναι παρατημένο κάπου. 

Ο πατέρας μου ρώτησε έναν ασφαλιστή, παλιό του φίλο, για το τι μπορούμε να κάνουμε και αυτός του είπε να το δηλώσει κλοπή. Από την άλλη, ο δικηγόρος του είπε να συνταχθεί εξώδικο. Ποιο από τα δύο θεωρείτε καλύτερη λύση για να πληρώσουμε όσο γίνεται λιγότερα και να βγει το μηχανάκι από την ιδιοκτησία μας χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία; Αν έχετε παρόμοια εμπειρία θα χαιρόμουν να την διαβάσω.

Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πληρώσετε κάτι? Ποιο ακριβώς είναι το "πρόβλημα" για το οποίο ψάχνεις λύση? Είναι χιλιάδες (μάλλον δεκάδες χιλιάδες) οι περιπτώσεις που ιδιοκτήτες μοτοποδηλάτων δεν έχουν ανανεώσει την άδεια κυκλοφορίας για πολλά χρόνια (έχω και εγώ στο όνομα μου δύο), και κανένας από εμάς δεν είχε μέχρι τώρα πρόβλημα.

10 minutes ago, intruder99 said:

Τον ρώτησα τώρα μέσω μηνύματος και μου απάντησε πως θυμάται αμυδρά να έχει πάει στην αστυνομία για την μεταβίβαση, αλλά λόγω του ότι πέρασαν πάρα πολλά χρόνια δεν μπορεί να το πει με απόλυτη σιγουριά.

Τα μοτοποδήλατα δεν μεταβιβάζονται όπως τα αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες, γίνεται ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης (πωλητήριο) μεταξύ αγοραστή και πωλητή σε δύο αντίγραφα, και μετά ο αγοραστής πάει μόνος του στην τροχαία και βγάζει νέα άδεια στο όνομα του. Υποψιάζομαι πως στην αστυνομία είχε πάει για γνήσιο της υπογραφής στο πωλητήριο, και ο αγοραστής δεν πήγε ποτέ να αλλάξει την άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πληρώσετε κάτι? Ποιο ακριβώς είναι το "πρόβλημα" για το οποίο ψάχνεις λύση? Είναι χιλιάδες (μάλλον δεκάδες χιλιάδες) οι περιπτώσεις που ιδιοκτήτες μοτοποδηλάτων δεν έχουν ανανεώσει την άδεια κυκλοφορίας για πολλά χρόνια (έχω και εγώ στο όνομα μου δύο), και κανένας από εμάς δεν είχε μέχρι τώρα πρόβλημα.

Τι εννοείς, ότι αν δεν πληρώσουμε την οφειλή που φαίνεται στο σύστημα δεν θα γίνει τίποτα; Δεν θα έρθει η στιγμή που κάποιος θα απαιτήσει να πληρώσουμε;

Το πρόβλημα για το οποίο ψάχνω λύση είναι καταρχάς το πώς θα γίνει να μην ξοδέψουμε χρήματα χωρίς λόγο και δεύτερον πώς το όχημα θα πάψει να φαίνεται στην ιδιοκτησία του πατέρα μου, γιατί προφανώς κάθε χρόνο θα αυξάνεται το χρωστούμενο ποσό (αν βέβαια συνεχίζει να αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό, μικρό το κακό, γιατί αναλογεί περίπου σε 10€ ανά έτος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, intruder99 είπε

και έχει κάπου στα 300€ χρωστούμενα λόγω του ότι από το '92 δεν ανανεώθηκε ποτέ η άδεια και η ασφάλεια.

Το ποσό αυτό φαίνεται κάπου επίσημα ή το έβγαλες απ' το μυαλό σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, intruder99 είπε

Από την άλλη, ο δικηγόρος του είπε να συνταχθεί εξώδικο

Εξωδικο προς ποιον; Με ενα εξωδικο δεν νομιζω οτι τελειωνει η ιστορια παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, intruder99 said:

Τι εννοείς, ότι αν δεν πληρώσουμε την οφειλή που φαίνεται στο σύστημα δεν θα γίνει τίποτα; Δεν θα έρθει η στιγμή που κάποιος θα απαιτήσει να πληρώσουμε;

Το πρόβλημα για το οποίο ψάχνω λύση είναι καταρχάς το πώς θα γίνει να μην ξοδέψουμε χρήματα χωρίς λόγο και δεύτερον πώς το όχημα θα πάψει να φαίνεται στην ιδιοκτησία του πατέρα μου, γιατί προφανώς κάθε χρόνο θα αυξάνεται το χρωστούμενο ποσό (αν βέβαια συνεχίζει να αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό, μικρό το κακό, γιατί αναλογεί περίπου σε 10€ ανά έτος).

Μην μπερδεύεσαι, δεν φαίνεται κάποια οφειλή στο σύστημα, τα παράβολα για ανανέωση αδείας μοτοποδηλάτου δεν είναι βεβαιωμένες οφειλές, δεν έχουν πάει στην εφορία, θα σας τα ζητήσουν μόνο στην περίπτωση που εσείς ζητήσετε να ανανεώσετε την άδεια.

Και όχι, το ποσό που απαιτείται για την ανανέωση της αδείας (και όχι το χρωστούμενο) δεν αυξάνεται κάθε χρόνο, όπως έγραψαν και παραπάνω μόνο τα τελευταία 5 χρόνια προβλέπεται να πληρωθούν, για την ακρίβεια 85,20€, τόσο θα είναι και του χρόνου.

https://www.gov.gr/ipiresies/periousia-kai-phorologia/okhemata/ananeose-adeias-kuklophorias-motopodelatou

Τα παραπάνω είναι αυτά που ισχύουν σήμερα, το εάν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον άγνωστο.

Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος για να πάψει να φαίνεται στην ιδιοκτησία του πατέρα σου, μάλλον στην τροχαία πρέπει να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, δεν φαίνεται κάποια οφειλή στο σύστημα, τα παράβολα για ανανέωση αδείας μοτοποδηλάτου δεν είναι βεβαιωμένες οφειλές, δεν έχουν πάει στην εφορία, θα σας τα ζητήσουν μόνο στην περίπτωση που εσείς ζητήσετε να ανανεώσετε την άδεια.

Και όχι, το ποσό που απαιτείται για την ανανέωση της αδείας (και όχι το χρωστούμενο) δεν αυξάνεται κάθε χρόνο, όπως έγραψαν και παραπάνω μόνο τα τελευταία 5 χρόνια προβλέπεται να πληρωθούν, για την ακρίβεια 85,20€, τόσο θα είναι και του χρόνου.

https://www.gov.gr/ipiresies/periousia-kai-phorologia/okhemata/ananeose-adeias-kuklophorias-motopodelatou

Τα παραπάνω είναι αυτά που ισχύουν σήμερα, το εάν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον άγνωστο.

Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος για να πάψει να φαίνεται στην ιδιοκτησία του πατέρα σου, μάλλον στην τροχαία πρέπει να ρωτήσεις.

Ρώτησα τον πατέρα μου τώρα αναλυτικά να μου τα πει και τελικά εγώ είχα καταλάβει λάθος. Όπως τα λες, τα 85.20€ είναι τα παράβολα σε περίπτωση που ανανεώσεις την άδεια κυκλοφορίας. Υπάρχει όμως και το άλλο. Στο αστυνομικό τμήμα του είπαν ότι σε αυτό το μηχανάκι φαίνονται 250€ χρωστούμενα λόγω μη ασφάλισης του οχήματος και σύντομα θα έρθει χαρτί για πληρωμή. 

 

39 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Το ποσό αυτό φαίνεται κάπου επίσημα ή το έβγαλες απ' το μυαλό σου? 

Τα 85.20€ τελικά ήταν παράβολα για ανανέωση της άδειας, αλλά στο Α.Τ. είπαν ότι χρωστάει 250€.

39 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Με ενα εξωδικο δεν νομιζω οτι τελειωνει η ιστορια παντως

Αυτό φοβάμαι κι εγώ, μην έχουμε τρεχάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, intruder99 said:

Υπάρχει όμως και το άλλο. Στο αστυνομικό τμήμα του είπαν ότι σε αυτό το μηχανάκι φαίνονται 250€ χρωστούμενα λόγω μη ασφάλισης του οχήματος και σύντομα θα έρθει χαρτί για πληρωμή. 

Μάλλον ο πατέρας σου κάτι δεν κατάλαβε καλά (ή δεν του το εξήγησαν καλά), το πρόστιμο ανασφάλιστου από ηλεκτρονική διασταύρωση βεβαιώνεται άμεσα στην εφορία, αν υπήρχε τέτοιο πρόστιμο θα φαινόταν στο taxis του, μάλλον εννοούσαν ότι κινδυνεύει με πρόστιμο 250€.

Πάντως μέχρι στιγμής όσες φορές έχει γίνει ηλεκτρονικά διασταύρωση για ανασφάλιστα δεν έχουν συμπεριληφθεί 50άρια, μόνο μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...