Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Χαλκίδα, περιοχές?


valantis123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@valantis123
 

Αγαπητέ φίλε, αρχικά σου εύχομαι καλή τύχη στο καινούργιο κεφάλαιο της ζωής σου. Εγώ από την Αρτάκη έχω εμπειρία.  Δεν ξέρω αν για τα δεδομένα κάποιων είναι χωριό, για εμένα πάντως είναι μια ήσυχη πόλη που μπορείς να βρεις τα πάντα. Είναι όμορφη, με ωραία μαγαζιά και ησυχία. Επίσης, αν μπορείς να ψάξεις από κοντά για σπίτι, κι όχι από το ίντερνετ, θα βρεις κάτι φτηνό και αξιόλογο. Προσωπικά αγόρασα σπίτι εκεί πριν λίγες εβδομάδες ύστερα από γνωριμία δύο ετών με την περιοχή και την ερωτεύτηκα. Σε απόσταση ενός χιλιομέτρου μπορείς να βρεις Lidl,my market, κρητικό, vikos, Vodafone, eurobank, Πειραιώς και Γερμανό. Άρα μάλλον καλύπτει ανάγκες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/02/2024 at 14:21, valantis123 said:

 Ναι Τανάγρα είναι στο πρόγραμμα, Ευχαριστώ θα τα ελέγξω.

** Έφτιαξα και έναν χάρτη με προτεινόμενη σειρά περιοχών βάση τα λεγόμενα σας, όσον κατάλαβα δηλαδή. Μόνο για κέντρο χωρίς τα χωριά, απο το ιδανικότερο (1) έως το λιγότερο "καλα" (5).

  Reveal hidden contents

IMG_20240220_145642.jpg.0edc989d0eb7d540a1bc5657266c2b2f.jpg

 

Για μένα, ο χάρτης που έφτιαξες είναι σωστός, με τη διαφορά ότι οι περιοχές 3-4-5 είναι ισοδύναμες, είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων, διαθεσιμότητα σπιτιών, ενοικίων κλπ. Όμως αυτά είναι πολύ υποκειμενικά, θα ήταν λάθος να αποφασίσεις αν δεν τα δεις από κοντά. Δυόμισι ώρες δρόμος είναι η Χαλκίδα, μπορείς να πεταχτείς μια μέρα να δεις έστω τις περιοχές (και τα θαλασσινά στην παραλία Αρτάκης ;) ) . Μπορεί εσύ να έχεις άλλες προτιμήσεις και προτεραιότητες. Ίσως μπορείς να βρεις και άλλους από τη μονάδα σου (114?) να σου πουν γνώμες. 

Εγώ πρότεινα κοντά στο κέντρο και όχι τις γειτονικές πόλεις γιατί με οικογένεια και παιδιά θέλεις επιλογές από φροντιστήρια, παιδικούς σταθμούς, γυμναστήρια, δραστηριότητες, κομμωτήρια, σούπερ μάρκετ (ΑΒ-Σκλαβενίτη), κλπ.

Καλή αρχή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Για μένα, ο χάρτης που έφτιαξες είναι σωστός, με τη διαφορά ότι οι περιοχές 3-4-5 είναι ισοδύναμες, είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων, διαθεσιμότητα σπιτιών, ενοικίων κλπ. Όμως αυτά είναι πολύ υποκειμενικά, θα ήταν λάθος να αποφασίσεις αν δεν τα δεις από κοντά. Δυόμισι ώρες δρόμος είναι η Χαλκίδα, μπορείς να πεταχτείς μια μέρα να δεις έστω τις περιοχές (και τα θαλασσινά στην παραλία Αρτάκης ;) ) . Μπορεί εσύ να έχεις άλλες προτιμήσεις και προτεραιότητες. Ίσως μπορείς να βρεις και άλλους από τη μονάδα σου (114?) να σου πουν γνώμες. 

Εγώ πρότεινα κοντά στο κέντρο και όχι τις γειτονικές πόλεις γιατί με οικογένεια και παιδιά θέλεις επιλογές από φροντιστήρια, παιδικούς σταθμούς, γυμναστήρια, δραστηριότητες, κομμωτήρια, σούπερ μάρκετ (ΑΒ-Σκλαβενίτη), κλπ.

Καλή αρχή! 

Ευχαριστώ!

Θα κάνω αν είναι το 4-5 μόνο 4.

Ναι εννοείται ότι αν ανέβω στεριά γιατί είμαι σε νησί θέλω να περάσω βόλτα να δω απο κοντά.

Επειδή είμαι σε μικρό νησί δεν θα άντεχα πάλι την νοοτροπία του χωριού που τρώω εδώ και 3 χρόνια η αλήθεια είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσπαθησε το σπιτι που θα βρεις αν τελικα καταληξεις προς κεντρο να εχει παρκιγκ γτ ειναι αρκετα δυσκολο το θεμα παρκαρισμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...