Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Χαλκίδα, περιοχές?


valantis123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τους επόμενους μήνες θα μετακομίσω Χαλκίδα (εργασία Σχηματάρι) με την σύζυγό και 2 ετών παιδί.

Από αλλά θέματα είδα ότι δεν αξίζει να μείνω στης γύρω περιοχές: Σχηματάρι, Οινόφυτα και Δήλεσι που σκεφτόμουν.

Δεν έχω ιδέα από την πόλη και δεν μου είναι και εύκολο να μεταβώ για ολιγοήμερες διακοπές ώστε να δω πώς είναι. 

Ποιες είναι ωραίες περιοχές να μείνει κάποιος με την οικογένειά ώστε να μην χρειάζεται και πολύ το αμάξι και να είναι καλα για παιδί (παιδικό σταθμό και δραστηριότητες) πχ νέα Αρτάκη διάβασα οτι έχει πολύ κίνηση.

Επίσης περπατιέται εύκολα κέντρο κτλ? δηλαδή, έμενα Τρίπολη και μου άρεσε που ήταν όλη η πόλη flat και πηγαίναμε παντού με πόδια ή ποδήλατο γρήγορα. Καταλαβαίνω ότι η Χαλκίδα είναι και μεγαλύτερη από Τρίπολη.

Είχε φτιάξει σε άλλο θέμα ένα μέλος για το Ηράκλειο Κρήτης απο το google maps σε τετράγωνα και ανέλυε της περιοχές κάτι αντίστοιχο θα ήταν τέλειο αν ξέρει κανείς.

Ευχαριστώ για όποια συμβουλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, valantis123 είπε

Καλησπέρα,

Τους επόμενους μήνες θα μετακομίσω Χαλκίδα (εργασία Σχηματάρι) με την σύζυγό και 2 ετών παιδί.

Από αλλά θέματα είδα ότι δεν αξίζει να μείνω στης γύρω περιοχές: Σχηματάρι, Οινόφυτα και Δήλεσι που σκεφτόμουν.

Δεν έχω ιδέα από την πόλη και δεν μου είναι και εύκολο να μεταβώ για ολιγοήμερες διακοπές ώστε να δω πώς είναι. 

Ποιες είναι ωραίες περιοχές να μείνει κάποιος με την οικογένειά ώστε να μην χρειάζεται και πολύ το αμάξι και να είναι καλα για παιδί (παιδικό σταθμό και δραστηριότητες) πχ νέα Αρτάκη διάβασα οτι έχει πολύ κίνηση.

Επίσης περπατιέται εύκολα κέντρο κτλ? δηλαδή, έμενα Τρίπολη και μου άρεσε που ήταν όλη η πόλη flat και πηγαίναμε παντού με πόδια ή ποδήλατο γρήγορα. Καταλαβαίνω ότι η Χαλκίδα είναι και μεγαλύτερη από Τρίπολη.

Είχε φτιάξει σε άλλο θέμα ένα μέλος για το Ηράκλειο Κρήτης απο το google maps σε τετράγωνα και ανέλυε της περιοχές κάτι αντίστοιχο θα ήταν τέλειο αν ξέρει κανείς.

Ευχαριστώ για όποια συμβουλή!

Έμενα Χαλκίδα 3 χρόνια.

Σου προτείνω να ψάξεις προς Κάνηθο, (ονομάζεται και Καράμπαμπας)

Είναι πιο χαλαρά από ο,τι στην απέναντι μεριά, που υπάρχει έντονο κυκλοφοριακό πρόβλημα και δυσκολία στο παρκάρισμα.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες, στείλε pm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Η χαλκιδα, η πολη, ίσως να ειναι η χειροτερη πολη της Ελλάδας, κινηση, καλα παρκιν ουτε για πλάκα.

Αν επιτρέπεται, σε πόσες άλλες πόλεις έχεις πάει; Διότι έφυγα από τη Χαλκίδα το 2019, έκτοτε έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα και μπορώ να πω ότι η Χαλκίδα άνετα βρίσκεται στο τοπ 5. Και από άποψη τοποθεσίας, ζωής, διασκέδασης, υπηρεσιών κτλ..

Όντως ο αριθμός των αυτοκινήτων είναι ένα θέμα, αλλά αυτό εντοπίζεται σε πολλά άλλα μέρη της χώρας, ίσως και σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Να σημειωθεί, βέβαια, ότι τη μισή πόλη της Χαλκίδας την γυρίζεις άνετα και με τα πόδια, δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο.

Οπότε, είτε έχει αλλάξει κάτι τόσο τραγικά πολύ τα τελευταία 5 χρόνια, είτε είναι πολύ μικρό το δείγμα πόλεων στο οποίο αναφέρεσαι.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Η χαλκιδα, η πολη, ίσως να ειναι η χειροτερη πολη της Ελλάδας, κινηση, καλα παρκιν ουτε για πλάκα.

Αν η  Χαλκιδα ειναι η χειροτερη τι να πουν και οι πραγματικα χειροτερες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

καπανδριτι και ιπποκράτειος πολιτεία ειναι στα 30 λεπτα. Just saying

Γιατί να πάω τόσο μακριά/κάτω? 

Δεν θέλω πολύ σχέση με την Αθήνα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, valantis123 είπε

Καλησπέρα,

Τους επόμενους μήνες θα μετακομίσω Χαλκίδα (εργασία Σχηματάρι) με την σύζυγό και 2 ετών παιδί.

Από αλλά θέματα είδα ότι δεν αξίζει να μείνω στης γύρω περιοχές: Σχηματάρι, Οινόφυτα και Δήλεσι που σκεφτόμουν.

Δεν έχω ιδέα από την πόλη και δεν μου είναι και εύκολο να μεταβώ για ολιγοήμερες διακοπές ώστε να δω πώς είναι. 

Ποιες είναι ωραίες περιοχές να μείνει κάποιος με την οικογένειά ώστε να μην χρειάζεται και πολύ το αμάξι και να είναι καλα για παιδί (παιδικό σταθμό και δραστηριότητες) πχ νέα Αρτάκη διάβασα οτι έχει πολύ κίνηση.

Επίσης περπατιέται εύκολα κέντρο κτλ? δηλαδή, έμενα Τρίπολη και μου άρεσε που ήταν όλη η πόλη flat και πηγαίναμε παντού με πόδια ή ποδήλατο γρήγορα. Καταλαβαίνω ότι η Χαλκίδα είναι και μεγαλύτερη από Τρίπολη.

Είχε φτιάξει σε άλλο θέμα ένα μέλος για το Ηράκλειο Κρήτης απο το google maps σε τετράγωνα και ανέλυε της περιοχές κάτι αντίστοιχο θα ήταν τέλειο αν ξέρει κανείς.

Ευχαριστώ για όποια συμβουλή!

Ουτε καν να σκεφτεις να μεινεις  σχηματαρι οινοφυτα και δηλεσι, προς δροσια μπορεις να κοιταξεις που θα εισαι κοντα στο κεντρο αλλα δεν θα εχεις την φασαρια του κεντρου, επισης και η αρτακη οχι στο κεντρο της ειναι μια λυση για να εισαι και κοντα αλλα να εισαι και ησυχα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προσοχή στο δρόμο. Είναι κάκιστοι οδηγοί. 

Εγώ στη θέση σου θα επέλεγα ιπποκράτειος πολιτεία, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, με τη σημαντική διαφορά, ότι δεν έχω παιδί. 

Γενικώς όμως, από αυτά που μου λένε φίλοι με παιδιά, όσο πιο κοντά σε νοσοκομείο είσαι, τόσο το καλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, magnam είπε

μπορώ να πω ότι η Χαλκίδα άνετα βρίσκεται στο τοπ 5.

ενταξει ειπαμε και εσυ 😁

αντικειμενικα δλδ δεν ειναι και πολη που θα επελεγε κανενας για να ζησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα προς Δροσια.

Χωριο που εχει ο,τι μπορει να χρειαστεις σε καθημερινη βαση, 10 λεπτα απο την Χαλκιδα, διπλα σε παραλιες και ισως φθηνοτερα ενοικια απ'οτι μεσα στην πολη.

Φανταζομαι και πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης απο το να εισαι στο κεντρο της Χαλκιδας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Menelaos83 @Lighter122 

Ευχαριστώ για τής απαντήσεις.

Βλέπω λέτε για δροσιά, δεν πέφτει λίγο μακριά αν πρέπει να πας σε παιδικό προς κέντρο γιατί μόνο 1 βλέπω προς την δροσιά.

Η αν εργάζεται προς κέντρο η σύζυγος, δεν είναι καλύτερα να είσαι από μέσα μεριά της γέφυρας λόγω κίνησης δηλαδή αν πρέπει να πας 1-2 φορές την μερα.

Δεν βλέπω και ιδιαίτερα μεγάλα super market από πάνω μεριά, μπορεί να ειναι και ιδέα μου.

Αλλά αν περνάς εύκολα την γέφυρα και με πόδια μήπως βολεύει και Κάνηθο?

Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερμαρκετ εχει αρκετα. Μεχρι και Lidl εχει αν θυμαμαι καλα, αναμεσα σε Χαλκιδα και Δροσια.

Μεσα στην Δροσια εχει Κρητικο και Βασιλοπουλο στην κεντρικη πλατεια.

 

Αμαξι λογικα θα χρειαστεις, ακομα και Κανηθο να μεινεις, αμα το νηπιαγωγειο ειναι στο κεντρο της Χαλκιδας. Προσωπικα θα προτιμουσα  να μενω στον καθαρο αερα και την ησυχια του χωριου, ειδικα αν μιλαμε για κυριολεκτικα 5 λεπτα μεγαλυτερη αποσταση με το αμαξι.

Αν παρ'ολα αυτα βρεις σπιτι μεσα στην Χαλκιδα που να ειναι σε αποσταση περπατηματος απο δουλεια, νηπιαγωγειο κτλ τοτε θα πρεπει να σκεφτεις ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου. Αν προτιματε να μενετε μεσα σε μια πολη, αυτο το ξερετε εσεις.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...