Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Χαλκίδα, περιοχές?


valantis123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αλλα ειπε μηπως η γυναικα του δουλευει μεσα στην Χαλκιδα. 

Ο νηματοθετης δεν την γλιτωνει την αποσταση αφου εχει αποκλεισει το Σχηματαρι σαν επιλογη.

Υποθετω οτι τωρα ψαχνει τι βολευει περισσοτερο την γυναικα και το παιδι στην καθημερινοτητα τους, απο θεμα σχολειου, εργασιας της γυναικας, σουπερμαρκετ κτλ

Επεξ/σία από Lighter122
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lighter122 είπε

Ναι, αλλα ειπε μηπως η γυναικα του δουλευει μεσα στην Χαλκιδα. 

Ο νηματοθετης δεν την γλιτωνει την αποσταση αφου εχει αποκλεισει το Σχηματαρι σαν επιλογη.

Ναι έχεις δίκιο σ' αυτό αλλά να μπορεί και ο ts να βγαίνει σχετικά γρήγορα στην Εθνική. 

Τεσπά οι απόψεις είναι υποκειμενικές, σε μένα μπορεί να αρέσει πχ η Κάνηθος αλλά αν πάει να μείνει εκεί ο ts με σύζυγο και παιδί να υπάρξει αντίθετη άποψη. 

Η καλύτερη λύση θα ήταν να πάει ο ιδιος να δει αλλά δεν μπορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μενω λιγο πιο εξω απο την χαλκιδα προς νοτο (Βασιλικο) .
Μεσα στην χαλκιδα δεν αξιζει να μεινεις στενοι δρομοι κινηση δεν εχεις παρκινγκ κλπ.
Η χαλκιδα απο γεφυρα μεχρι αρχες χαινα ειναι χαλι μαυρο στενοι δρομοι ( αμα βγεις μπαλκονι δινεις χερι με τον απεναντι )
Καλα ειναι απεναντι καραμπαμπα κανηθο , ή απο κουρεντι μεχρι μπασκετ ( δλδ απο χαινα μεχρι μερια θαλασσας ) .

Εξετασε και τις διπλα περιοχες Νεα λαμψακο - Αγιο νικολαο - βασιλικο -  Αρτακη με αρκετη αποσταση απο τη δουλεια ή το σημειο που θα σας μαζευει το πουλμαν αμα εχει η εργασια σου

Αποφευγεις εξω παναγιτσα και τριγυρω λογω των οπδαν της Ρωμα που μενουν εκει το ιδιο ισχυει και για την περιοχη πισω απο το παλιο νεκροταφειο του Αγιου Ιωαννη 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η χαλκιδα, η πολη, ίσως να ειναι η χειροτερη πολη της Ελλάδας, κινηση, καλα παρκιν ουτε για πλάκα.

ΠΙΟ χαλια από τη Θήβα δεν υπάρχει. Πίστεψε με

Αγαπητέ TS

Aπό ότι κατάλαβα πέτυχες στην ΕΑΒ και πολλά συγχαρητήρια. Είναι μια τρομερή υπηρεσία και θα σου έλεγα να πάρεις σύνταξη από εκεί. Δεν υπάρχει καλύτερη υπηρεσία. η ΕΑΒ βάζει λεωφορείο όπου και αν μένεις στη Χαλκιδα και σε πηγαίνει σχηματάρι. Οπότε μην αγχώνεσαι. Καλή σταδιοδρομία.

Η Χαλκίδα έχει κουκλάρες γυναίκε, και κρίμα που είσαι παντρεμένος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lighter122 Ευχαριστώ για της πληροφορίες.

Κάνηθο ή κουρεντι που λέει και ο @villasg μου φαίνονται καλά (πάντα βάση Google) αλλιώς προς δροσιά θα πρέπει να το δω φαντάζομαι. 

Κέντρο κέντρο δεν μας άρεσε ποτέ και πουθενά, απλά περπατάμε αρκετά δηλαδή 20λεπτα περπάτημα δε μας λεει κάτι.

27 λεπτά πριν, villasg είπε

Εξετασε και τις διπλα περιοχες Νεα λαμψακο - Αγιο νικολαο - βασιλικο -  Αρτακη με αρκετη αποσταση απο τη δουλεια ή το σημειο που θα σας μαζευει το πουλμαν αμα εχει η εργασια σου

Μου φαίνεται σαν να είναι μακριά αλλά ιδέα μου πρέπει να ειναι αυτά που λες προς Βασιλικό. 

νεκροταφειο του Αγιου Ιωαννη λες κοντά στην ΔΟΥ?

27 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ΠΙΟ χαλια από τη Θήβα δεν υπάρχει. Πίστεψε με

Αγαπητέ TS

Aπό ότι κατάλαβα πέτυχες στην ΕΑΒ και πολλά συγχαρητήρια. Είναι μια τρομερή υπηρεσία και θα σου έλεγα να πάρεις σύνταξη από εκεί. Δεν υπάρχει καλύτερη υπηρεσία. η ΕΑΒ βάζει λεωφορείο όπου και αν μένεις στη Χαλκιδα και σε πηγαίνει σχηματάρι. Οπότε μην αγχώνεσαι. Καλή σταδιοδρομία.

Η Χαλκίδα έχει κουκλάρες γυναίκε, και κρίμα που είσαι παντρεμένος

Όχι φίλε δυστυχώς στην ΠΑ είμαι 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

@Lighter122 Ευχαριστώ για της πληροφορίες.

Κάνηθο ή κουρεντι που λέει και ο @villasg μου φαίνονται καλά (πάντα βάση Google) αλλιώς προς δροσιά θα πρέπει να το δω φαντάζομαι. 

Κέντρο κέντρο δεν μας άρεσε ποτέ και πουθενά, απλά περπατάμε αρκετά δηλαδή 20λεπτα περπάτημα δε μας λεει κάτι.

Μου φαίνεται σαν να είναι μακριά αλλά ιδέα μου πρέπει να ειναι αυτά που λες προς Βασιλικό. 

νεκροταφειο του Αγιου Ιωαννη λες κοντά στην ΔΟΥ?

Όχι φίλε δυστυχώς στην ΠΑ είμαι 😝

άσε τη Πα και δες να χαρείς τις κοπέλε της Χαλκίδας. Όλες είναι κουκλάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνναδελφε (ΠΝ εδω ) παρε και μαθε απο την μοναδα τι λεωφορεία εχει και απο που ξεκινουν περνανε και απεφυγε το κεντρο της χαλκιδας 

11 ώρες πριν, valantis123 είπε

νεκροταφειο του Αγιου Ιωαννη λες κοντά στην ΔΟΥ?

Οχι σκεψου πισω και λιγο πριν απο την αστυνομια
 

Spoiler

image.png.023205f3d810af849afc015eaf448f4e.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Χαλκίδα και εργάζομαι Σχηματάρι, ιδανικά θα είναι να βρεις σπίτι στον Καραμπαμπα κοντά στην παλαιά γέφυρα ώστε να είσαι σχετικά κοντά στο κέντρο και να μπορείς ταυτόχρονα να φεύγεις για δουλειά από Γλύφα μεριά.

Απέφυγε Αρτάκη κτλ για την υπερβολική κίνηση όπως επίσης την νότια μεριά Ν.Λάμψακο-Μπούρτζι-Βασιλικό όπου εκεί είναι χειρότερη η κίνηση (είδικά στον κόμβο του Αγίου Στεφάνου).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, NikosKallithea said:

Η χαλκιδα, η πολη, ίσως να ειναι η χειροτερη πολη της Ελλάδας, κινηση, καλα παρκιν ουτε για πλάκα.

Ε όχι κι έτσι. Ωραιότατη πόλη, τα έχει όλα και δεν είναι τόσο τραγική η κίνηση της. Νομίζω πως υπερβάλλεις 😅 (εκτός αν άλλαξε κάτι τόσο δραματικά την τελευταία 5ετία και δεν έχω σωστή εικόνα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Ε όχι κι έτσι. Ωραιότατη πόλη, τα έχει όλα και δεν είναι τόσο τραγική η κίνηση της. Νομίζω πως υπερβάλλεις 😅 (εκτός αν άλλαξε κάτι τόσο δραματικά την τελευταία 5ετία και δεν έχω σωστή εικόνα).

δηστυχως εμεις που ζουμε εδω συμφωνουμε οτι το κεντρο της πολης ειναι ανυποφορο απαραδεκτο και ειδικα τωρα με τις πεζοδρομησεις που εχουν στα σκαρια   Βενιζελου κλπ 
Μπορεις να μεινεις ομως λιγο πιο εξω ( αλλα μακρυα απο τους οπαδους της Ρωμα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, villasg said:

δηστυχως εμεις που ζουμε εδω συμφωνουμε οτι το κεντρο της πολης ειναι ανυποφορο απαραδεκτο και ειδικα τωρα με τις πεζοδρομησεις που εχουν στα σκαρια   Βενιζελου κλπ 
Μπορεις να μεινεις ομως λιγο πιο εξω ( αλλα μακρυα απο τους οπαδους της Ρωμα) 

Δεν θα μείνω στη Χαλκίδα σίγουρα (πλέον μόνιμη έδρα η Θεσσαλονίκη), ωστόσο μου έκανε εντύπωση πως άλλαξαν τα πράγματα σε σχέση με την εικόνα που είχα εγώ (2010-2016 περίπου, όταν την "γύριζα" συχνά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα καλυτερα μαγαζια εχει, τρελα νερα εχει, βουνο εχει, ωραια βολτα εχει, ησυχες περιοχες για οικογενεια εχει, τρενο εχει, καλο φαγητο εχει, καλο νοσοκομειο εχει, τελειο καιρο για εσπεριδοειδή εχει, χταποδια εχει,  παραλιες για παιδια εχει, ;) μαγαζια εχει, αθλητισμο εχει. Αν ειστε χαλαροί θα περασετε πολύ όμορφα. μεινε στο κομμάτι της στεριας  και πέρνα στο νησι όποτε χρειάζεται 

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα λίγο σπιτογατο... Κάνηθο πολύ High class τιμές βλέπω 😅

Καλά είναι νωρίς ακόμα για να βρω σπίτι απλά λέω.. και βαθύ φαίνεται ενδιαφέρον κοντά Χαλκίδα και Σχηματάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοπ περιοχες Χαλκιδα για οικογενεια: Κουρεντι, Κανηθος. Αν θελεις πιο οικονομικα, κοιτα προς το 4ο Γυμνασιο-2ο Λυκειο, ειναι πιο οικονομικα και πολυ κοντα στο κεντρο. Οχι Βασιλικο, Δροσια, Λευκαντι, Αρτακη, αυτα ειναι χωρια και η νοοτροπια του κοσμου αντιστοιχη (χωρις διαθεση να μειωσω ή να θιξω τους κατοικους). Επισης, εκει δε θα εχεις επιλογες για δραστηριοτητες-φροντιστηρια του παιδιου, δικες σας κλπ. 

Η Χαλκιδα ειναι ομορφη πολη και πολυ καλη επιλογη αν δουλευεις Ταναγρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sargyrop81 είπε

Τοπ περιοχες Χαλκιδα για οικογενεια: Κουρεντι, Κανηθος. Αν θελεις πιο οικονομικα, κοιτα προς το 4ο Γυμνασιο-2ο Λυκειο, ειναι πιο οικονομικα και πολυ κοντα στο κεντρο. Οχι Βασιλικο, Δροσια, Λευκαντι, Αρτακη, αυτα ειναι χωρια και η νοοτροπια του κοσμου αντιστοιχη (χωρις διαθεση να μειωσω ή να θιξω τους κατοικους). Επισης, εκει δε θα εχεις επιλογες για δραστηριοτητες-φροντιστηρια του παιδιου, δικες σας κλπ. 

Η Χαλκιδα ειναι ομορφη πολη και πολυ καλη επιλογη αν δουλευεις Ταναγρα. 

 Ναι Τανάγρα είναι στο πρόγραμμα, Ευχαριστώ θα τα ελέγξω.

** Έφτιαξα και έναν χάρτη με προτεινόμενη σειρά περιοχών βάση τα λεγόμενα σας, όσον κατάλαβα δηλαδή. Μόνο για κέντρο χωρίς τα χωριά, απο το ιδανικότερο (1) έως το λιγότερο "καλα" (5).

Spoiler

IMG_20240220_145642.jpg.0edc989d0eb7d540a1bc5657266c2b2f.jpg

 

Επεξ/σία από valantis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...