Προς το περιεχόμενο

Desktop PC Speakers vs Sounbars for gaming


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μου, έχω τον εξής προβληματισμό, θέλω να αγοράσω ηχεία για το γραφείο μου, το οποίο είναι κατά 80% για Gaming και 20% για οτιδήποτε άλλο, δεν θα βλέπω ταινίες εκεί σχεδόν ποτέ και επίσης σπάνια θα ακούω μουσική. 

Είμαι ανάμεσα στα κλασικά 2.1 ηχεία και σε κάποια ηχόμπαρα. 

Edifier S351DB (Τα βρίσκω στα 210€)

https://www.skroutz.gr/s/21723380/Edifier-S351DB-Asyrmata-Icheia-Ypologisti-2-1-me-Bluetooth-kai-Ischy-150W-se-Mayro-CHroma.html

 

Και οι ηχόμπαρες:

Samsung HW-Q600C

https://www.skroutz.gr/s/42533408/Samsung-HW-Q600C-Soundbar-360W-3-1-2-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html#specs

 

Razer Leviathan v2 Soundbar 7.1 with wireless Subwoofer

https://www.skroutz.gr/s/35655050/Razer-Leviathan-V2-Soundbar-7-1-me-Asyrmato-Subwoofer-Mayro.html

 

Παρακαλώ, βοηθήστε στην επιλογή ηχείων  vs ηχόμπαρων. 

 

Το Bunget είναι 300€. 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να ασχολούμαι με τον ήχο.

Η πρώτη ηχομπάρα που έβαλες (HW-Q600C) έχει μήκος πάνω από ένα μέτρο (1,03m)! Που θα την βάλεις; Αυτή είναι (όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες) για να μπει κάτω από "θηρία" τηλεοράσεις!!!

Η δεύτερη είναι σε πιο νορμάλ μήκος  ..μισό μέτρο! :P

Πιστεύω ότι οι ηχομπάρες είναι για να μπαίνουν κάτω (ή και μπροστά) από τηλεόραση, όπου υπάρχει περιορισμένο ύψος (για να μην κρύβουν την οθόνη) αλλά "άπλετο" μήκος. Σε γραφείο υπολογιστή ταιριάζουν καλύτερα τα "κανονικά" ηχεία (δεξιά-αριστερά από την οθόνη) με το Subwoofer, για να υπάρχει και μπάσο (τοποθετημένο κάπου βολικά). Λογικά αυτά θα μπορούν να βγάλουν καλύτερο ήχο από τις ηχομπάρες (φυσικά δεν μιλάω για ηχεία των 25€ σε σύγκριση με ηχομπάρες των 300€!).

Επεξ/σία από TopCLR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είναι 32". 

Δεν ρωτάω για το form factor, ρωτάω για το τι σου δίνει περισσότερα features, γιατί τα 2.1 έχουν μόνο stereo να προσφέρουν. Δεν έχουν πρότυπα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον η προτεραιότητα σου είναι το gaming και οι ταινίες (γενικά μιλώντας), πας σε soundbar imho. Δες και την Katana

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisde είπε

Εφόσον η προτεραιότητα σου είναι το gaming και οι ταινίες (γενικά μιλώντας), πας σε soundbar imho. Δες και την Katana

Πολύ σπάνια ταινίες. 

Τι θα κερδίσω με την ηχομπαρα που χάνω με το 2.1? Επίσης, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηχομπαρα στα windows, τι ρυθμίσεις κάνεις στα παιχνίδια και στα windows? Home theatre?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά οι ηχόμπαρες έχουν σχεδιαστεί κυρίως για αυτόν τον λόγο, για multimedia δηλαδή, για εντυπωσιακές εκρήξεις, πολυκάναλο ήχο, εφέ, όχι για μουσική. Για μουσική κοιτάς στέρεο + woofer. Από ρυθμίσεις στα windows βάζεις 7,1 εφόσον πάρεις τέτοια ηχόμπαρα.

Είχα την πρώτη katana, μια χαρά ηχόμπαρα για pc, στο gaming και σε ταινίες όλα κομπλέ, αλλά ήθελα και μουσική όπου έπασχε. Τώρα που είμαι με 2 speakers + woofer, έχω καλύτερο ήχο μουσικά, απλά λείπει κυρίως η κατεύθυνση του ήχου στα παιχνίδια. Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα δεν παίζω τόσο αντίστοιχα παιχνίδια όπως fps.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα παμπάλαια 2.1. Και ακουστικό Beyerdynamic.

Έχω στο σαλόνι τα z5500, στο πρώτο σύστημα της υπογραφής μου που είναι home theatre. 

13 ώρες πριν, chrisde είπε

Απλά οι ηχόμπαρες έχουν σχεδιαστεί κυρίως για αυτόν τον λόγο, για multimedia δηλαδή, για εντυπωσιακές εκρήξεις, πολυκάναλο ήχο, εφέ, όχι για μουσική. Για μουσική κοιτάς στέρεο + woofer. Από ρυθμίσεις στα windows βάζεις 7,1 εφόσον πάρεις τέτοια ηχόμπαρα.

Είχα την πρώτη katana, μια χαρά ηχόμπαρα για pc, στο gaming και σε ταινίες όλα κομπλέ, αλλά ήθελα και μουσική όπου έπασχε. Τώρα που είμαι με 2 speakers + woofer, έχω καλύτερο ήχο μουσικά, απλά λείπει κυρίως η κατεύθυνση του ήχου στα παιχνίδια. Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα δεν παίζω τόσο αντίστοιχα παιχνίδια όπως fps.

Οπότε κι εσύ 2.1 πήγες, τα Edifier, είναι πάρα πολύ ποιοτικά, τύπου μόνιτορ, με μεγάλες ξύλινες κάσες και ξύλινο μπασο. 

Όμως θεωρώ ότι είναι για κάποιον πολύ ακούει μουσική, να επιλέξει αυτά, τα αγόρασα σε αυτή την τιμή που ανέφερα αλλά σκέφτομαι να τα πάω πίσω για να πάρω την Creative Kitana V2X, η οποία έχει μικρότερο μπάσο και overall wat απόδοση, σε σχέση με την V2... 

Δεν καταλαβαίνω γιατί βγάζουν "refresh" και καλά, πιο αδύναμα και με μικρότερο μπάσο, κατά 1+ ιντσα στο είδη μισή μερίδα μπάσο που έχουν οι ηχόμπαρες.  

Και δεν υπάρχει πουθενά στην Ελληνική αγορά η V2, μόνο η V2X.

Ποιος ο λόγος να πας εκεί και όχι στο παλιό, οι διαστάσεις; 🤣

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν έχεις χώρο και είσαι άνετος μπορείς να πας σε soundbar dolby Atmos(με πίσω ασύρματα σαραουντ τα οποία κάνουν σοβαρή διαφορά στα περισσότερα παιχνίδια).

Αλλιώς η πας σε 2.1 edi τα οποία είναι πολύ δυνατά ,η σε 2.0 π.χ edi 2000DB που έχω και εγώ στο γραφείο του γιου μου.

Είναι πολύ δυνατά και παίζουν απίστευτα καλά (για τα χρήματα τους) σε ταινίες,μουσική και gaming.Απλα θέλουν χώρο επάνω στο γραφείο δεν είναι μικρά.

Εάν πας σε 2.1/2.0 εάν σε παίρνει γνώμη μου συνδιάσε τα με ένα dac.Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά για το συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εάν έχεις χώρο και είσαι άνετος μπορείς να πας σε soundbar dolby Atmos(με πίσω ασύρματα σαραουντ τα οποία κάνουν σοβαρή διαφορά στα περισσότερα παιχνίδια).

Αλλιώς η πας σε 2.1 edi τα οποία είναι πολύ δυνατά ,η σε 2.0 π.χ edi 2000DB που έχω και εγώ στο γραφείο του γιου μου.

Είναι πολύ δυνατά και παίζουν απίστευτα καλά (για τα χρήματα τους) σε ταινίες,μουσική και gaming.Απλα θέλουν χώρο επάνω στο γραφείο δεν είναι μικρά.

Εάν πας σε 2.1/2.0 εάν σε παίρνει γνώμη μου συνδιάσε τα με ένα dac.Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά για το συγκεκριμένο.

Θα αντικαταστήσω τα Ζ5500 με τούμπανη ηχόμπαρα Samsung του χιλιάρικου, στο σαλόνι,  όπου είναι το Entertainment system του σπιτιού, του χρόνου.

Όμως τόσο καιρό στο καναπέ του σαλονιού, δεν παίζω καθόλου FPS, οπότε φτιάχνω το PC στο γραφείο για FPS Single player και πολύ λιγότερο, on line FPS.

Σχεδόν  καθόλου ταινίες και μουσική, άντε κανένα Browsing.  

Αυτό με το DAC που προτείνεις, είναι περισσότερο για σωστή οδήγηση για μουσική, σε αυτά τα seup, σωστά;

 

29 λεπτά πριν, spi79 είπε

Οπότε αν κατάλαβα καλά έχεις είδη τα S351DB και δε σε καλύπτουν;

Τα πήρα χθες μιας και τα βρήκα σε καλή τιμή, όμως δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, γιατί δεν ξέρω αν με καλύπτουν για όλα τα παραπάνω που προανέφερα. 

 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

 

Αυτό με το DAC που προτείνεις, είναι περισσότερο για σωστή οδήγηση για μουσική, σε αυτά τα seup, σωστά;

 

 

 

Σωστά το dac θα σου οδηγήσει πολύ καλύτερα τα ηχεία στην μουσική.Παρ όλα αυτά εγώ ακούω διαφορά και στο gaming

Πιο υψηλή ένταση(από κάρτα ήχου onboard) πολύ πιο κρίσπι ο ήχος και πιο αναλυτικός.Φυσικα ανάλογα τον τίτλο.Σαν γενική εικόνα μου αρέσει περισσότερο ο ήχος του dac all around από ότι με οπτική στην on-board 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Σωστά το dac θα σου οδηγήσει πολύ καλύτερα τα ηχεία στην μουσική.Παρ όλα αυτά εγώ ακούω διαφορά και στο gaming

Πιο υψηλή ένταση(από κάρτα ήχου onboard) πολύ πιο κρίσπι ο ήχος και πιο αναλυτικός.Φυσικα ανάλογα τον τίτλο.Σαν γενική εικόνα μου αρέσει περισσότερο ο ήχος του dac all around από ότι με οπτική στην on-board 

Τα 2.1 με rc θα τα σύνδεα, όχι οπτική.

Ποιο dac θα πρότεινες;

 

Τελικά να τα πάω πίσω ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία που ανέφερα παραπάνω.Και κάτω από την οθόνη εάν κανείς ζουμ ,το dacακι(ifi audio)το οποίο κάνει τρομερή δουλειά και ας είναι μικρό.Φυσικα είναι και ενισχυτής ακουστικών.

Τα ηχεία είναι μεγαλουτσικα μην σε ξεγελάνε δίπλα στο μόνιτορ 

IMG_20240222_130111.jpg

IMG_20240222_130055.jpg

6 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Τα 2.1 με rc θα τα σύνδεα, όχι οπτική.

Ποιο dac θα πρότεινες;

 

Τελικά να τα πάω πίσω ή όχι;

Εάν παίξεις με dac εννοείται ότι με RCA θα τα ενώσεις.

Σχετικά με dac δες της ifi τα οποία είναι πολύ vfm δεν χρειάζεται να πας σε κάτι πολύ ακριβό

https://www.skroutz.gr/s/34526682/iFi-Audio-Zen-Air-DAC-Asimi.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...