Προς το περιεχόμενο

Desktop PC Speakers vs Sounbars for gaming


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, chrisde είπε

Απλά οι ηχόμπαρες έχουν σχεδιαστεί κυρίως για αυτόν τον λόγο, για multimedia δηλαδή, για εντυπωσιακές εκρήξεις, πολυκάναλο ήχο, εφέ, όχι για μουσική. Για μουσική κοιτάς στέρεο + woofer. Από ρυθμίσεις στα windows βάζεις 7,1 εφόσον πάρεις τέτοια ηχόμπαρα.

Είχα την πρώτη katana, μια χαρά ηχόμπαρα για pc, στο gaming και σε ταινίες όλα κομπλέ, αλλά ήθελα και μουσική όπου έπασχε. Τώρα που είμαι με 2 speakers + woofer, έχω καλύτερο ήχο μουσικά, απλά λείπει κυρίως η κατεύθυνση του ήχου στα παιχνίδια. Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα δεν παίζω τόσο αντίστοιχα παιχνίδια όπως fps.

Εσένα φίλε πως είναι η εμπειρία σου τελικά;

Για μένα που δεν με θέλω μουσική, αξίζει η V2X? Η V2 δεν υπάρχει πουθενά στην Ελληνική αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν αξίζει γενικά, ναι πιστεύω προσωπικά ότι για gaming είναι ταμαμ. Αν αξίζει 300€, μάλλον όχι και για αυτό διστάζω να στην προτείνω ανεπιφύλακτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

Εσένα φίλε πως είναι η εμπειρία σου τελικά;

Για μένα που δεν με θέλω μουσική, αξίζει η V2X? Η V2 δεν υπάρχει πουθενά στην Ελληνική αγορά. 

Γιατι δεν δοκιμαζεις τα edifier αφου τα πηρες και αν δεν σε καλυπτουν τα δινεις και παιρνεις κατι αλλο. Για εμενα ειναι οκ και για gaming αν και εγω τα εχω κυτμριως για μουσικη  ,βεβαια δεν εχω δοκιμασει ποτε sound bar για να εχω αποψη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Αν αξίζει γενικά, ναι πιστεύω προσωπικά ότι για gaming είναι ταμαμ. Αν αξίζει 300€, μάλλον όχι και για αυτό διστάζω να στην προτείνω ανεπιφύλακτα...

Συμφωνώ σε αυτό γαμώτο, κι εγώ θα το κοστολογούσα στα 200€.

Ρωτάω αν αξίζει σε σχέση με τα Edi για την χρήση που θα του κάνω εγώ...

Επίσης, είπες, ορίζουμε το setup στα windows home theatre (5.1) και έχουμε ένα ψευτο surround, συνδεόμαστε με USB type-C?

Και τέλος, το spacial audio το ενεργοποιούμε από τα windows?

 

 

 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γιατι δεν δοκιμαζεις τα edifier αφου τα πηρες και αν δεν σε καλυπτουν τα δινεις και παιρνεις κατι αλλο. Για εμενα ειναι οκ και για gaming αν και εγω τα εχω κυτμριως για μουσικη  ,βεβαια δεν εχω δοκιμασει ποτε sound bar για να εχω αποψη

Το σκέφτηκα να τα δοκιμάσω αλλά θα είναι πολύ καλά σαν 2.1, συστηματάκι, δηλαδή για μουσική, εμένα με ενδιαφέρει στα παιχνίδια όπως προείπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Συμφωνώ σε αυτό γαμώτο, κι εγώ θα το κοστολογούσα στα 200€.

Ρωτάω αν αξίζει σε σχέση με τα Edi για την χρήση που θα του κάνω εγώ...

Επίσης, είπες, ορίζουμε το setup στα windows home theatre (5.1) και έχουμε ένα ψευτο surround, συνδεόμαστε με USB type-C?

Και τέλος, το spacial audio το ενεργοποιούμε από τα windows?

 

 

 

Το σκέφτηκα να τα δοκιμάσω αλλά θα είναι πολύ καλά σαν 2.1, συστηματάκι, δηλαδή για μουσική, εμένα με ενδιαφέρει στα παιχνίδια όπως προείπα...

Προσωπική άποψη πάντα: Για gaming και μόνο, στην ίδια ή παραπλήσια τιμή θα έπαιρνα katana. Overall τα edi είναι καλύτερη επιλογή φυσικά. Τώρα, αν αξίζει ενώ τα έχεις πάρει και μάλιστα σε καλή τιμή, να τα δώσεις για να πάρεις τα υπερκοστολογημένα katana, όχι εγώ δεν θα το έκανα, μια χαρά θα σου κάνουν τη δουλειά τα edi, μην τρελαθούμε κιόλας.

Όπως και να χει ναι στα win ορίζουμε 5.1, οπωσδήποτε συνδεόμαστε με usb για να χρησιμοποιήσουμε στην κάρτα ήχου που έχουν και φυσικά περιλαμβάνεται στην τιμή και την εφαρμογή που είναι must διότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε τα preset της.

Δεν ασχολείσαι με το spatial audio των windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Προσωπική άποψη πάντα: Για gaming και μόνο, στην ίδια ή παραπλήσια τιμή θα έπαιρνα katana. Overall τα edi είναι καλύτερη επιλογή φυσικά. Τώρα, αν αξίζει ενώ τα έχεις πάρει και μάλιστα σε καλή τιμή, να τα δώσεις για να πάρεις τα υπερκοστολογημένα katana, όχι εγώ δεν θα το έκανα, μια χαρά θα σου κάνουν τη δουλειά τα edi, μην τρελαθούμε κιόλας.

Όπως και να χει ναι στα win ορίζουμε 5.1, οπωσδήποτε συνδεόμαστε με usb για να χρησιμοποιήσουμε στην κάρτα ήχου που έχουν και φυσικά περιλαμβάνεται στην τιμή και την εφαρμογή που είναι must διότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε τα preset της.

Δεν ασχολείσαι με το spatial audio των windows.

Αν κρατήσω τα Edi, πάλι θα πρέπει να πάρω το DAC που προτείνει ο Azazil1190, για να τα οδηγήσει, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχομπάρα δίχως σκέψη για μένα. Ασύρματο γούφερ λιγότερα καλώδια ποιο πρακτική λύση. Αν μάλιστα πάρεις και κάποια που να έχει και ασύρματα πίσω ηχεία επαναφορτιζόμενα ακόμη καλύτερα.. Δες εδώ για παράδειγμα...

Ποιότητα και πιο εντυπωσιακό ήχο οι ηχομπάρες πιστεύω σε θέμα κόστους προς απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

Αν κρατήσω τα Edi, πάλι θα πρέπει να πάρω το DAC που προτείνει ο Azazil1190, για να τα οδηγήσει, σωστά;

Ε, δοκίμασε τα πρώτα να δεις αν σε ικανοποιούν, σχετικά είναι όλα αυτά, ο azazil που κάνει overclock και στο ψυγείο του (το πιστεύω, δεν το λέω για πλάκα) μπορεί να το θεωρεί must, εγώ το θεωρώ υπερβολή υκσ.

53 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Ηχομπάρα δίχως σκέψη για μένα. Ασύρματο γούφερ λιγότερα καλώδια ποιο πρακτική λύση. Αν μάλιστα πάρεις και κάποια που να έχει και ασύρματα πίσω ηχεία επαναφορτιζόμενα ακόμη καλύτερα.. Δες εδώ για παράδειγμα...

Ποιότητα και πιο εντυπωσιακό ήχο οι ηχομπάρες πιστεύω σε θέμα κόστους προς απόδοση. 

Ναι καμία αντίρρηση υπάρχουν καλύτερες ηχόμπαρες από την katana και ειδικά σε αυτά τα λεφτά, αλλά τίθεται και θέμα χρήσης/απόστασης. Αυτές οι μεγάλες ηχόμπαρες είναι για σαλόνι με μεγάλη απόσταση, στον υπολογιστή θα είναι in your face, είναι όντως καλύτερη επιλογή; Ρωτάω, δεν ξέρω και εγώ. Η katana είναι μικρή και ειδικά σχεδιασμένη για αυτό.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ε, δοκίμασε τα πρώτα να δεις αν σε ικανοποιούν, σχετικά είναι όλα αυτά, ο azazil που κάνει overclock και στο ψυγείο του (το πιστεύω, δεν το λέω για πλάκα) μπορεί να το θεωρεί must, εγώ το θεωρώ υπερβολή υκσ.

Ναι καμία αντίρρηση υπάρχουν καλύτερες ηχόμπαρες από την katana και ειδικά σε αυτά τα λεφτά, αλλά τίθεται και θέμα χρήσης/απόστασης. Αυτές οι μεγάλες ηχόμπαρες είναι για σαλόνι με μεγάλη απόσταση, στον υπολογιστή θα είναι in your face, είναι όντως καλύτερη επιλογή; Ρωτάω, δεν ξέρω και εγώ. Η katana είναι μικρή και ειδικά σχεδιασμένη για αυτό.

Κι εγώ το πιστεύω ότι έχει κάνει overclock στο ψυγείο🤣😂😂

 

Στην Katana, χρησιμοποιώ το Front headphones για την οδήγηση των ακουστικών μου; (BeyerDynamin 80 Ohm

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Κι εγώ το πιστεύω ότι έχει κάνει overclock στο ψυγείο🤣😂😂

 

Στην Katana, χρησιμοποιώ το Front headphones για την οδήγηση των ακουστικών μου; (BeyerDynamin 80 Ohm

Ναι βέβαια, εγώ την onboard την έχω απενεργοποιήσει τελείως, τώρα να φανταστείς ακούω μέσω hdmi της 4080 από την tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chrisde είπε

Ε, δοκίμασε τα πρώτα να δεις αν σε ικανοποιούν, σχετικά είναι όλα αυτά, ο azazil που κάνει overclock και στο ψυγείο του (το πιστεύω, δεν το λέω για πλάκα) μπορεί να το θεωρεί must, εγώ το θεωρώ υπερβολή υκσ.

Ναι καμία αντίρρηση υπάρχουν καλύτερες ηχόμπαρες από την katana και ειδικά σε αυτά τα λεφτά, αλλά τίθεται και θέμα χρήσης/απόστασης. Αυτές οι μεγάλες ηχόμπαρες είναι για σαλόνι με μεγάλη απόσταση, στον υπολογιστή θα είναι in your face, είναι όντως καλύτερη επιλογή; Ρωτάω, δεν ξέρω και εγώ. Η katana είναι μικρή και ειδικά σχεδιασμένη για αυτό.

χαμηλώνεις την ένταση και έχεις και περισσότερο βάθος.. δεν έχω ακούσει ΚΑΜΙΑ και μπορεί να έχεις και δίκιο.. αλλά πάντα (σχεδόν) το μέγεθος μετράει για να έχεις βαθύ ήχο πολυδιάστατο και με καθαρό μπάσο... είναι και οι δυνατότητες στις κανονικές ηχομπάρες... δεν ξέρω έτσι μου φαίνεται ότι είναι καλύτερη εμπειρία μια κανονική ηχομπάρα... 

 

βασικά μπήκα στην συζήτηση γιατί και εγώ ψήνομαι για μια κανονική... αυτή η ρημάδα η jbl που έχει και πίσω ασύρματα επαναφορτιζόμενα πρέπει να σκοτώνει αλλά εκεί μιλάμε και για 600+ ευρώ.. :(

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Η ηχόμπαρα...δεν έχει στεροφωνική εικόνα. Εκτός αν κάθεσαι πάρα πολύ κοντά της. Και πάλι θα χάνει η εμπειρία λόγου της διαφοράς ύψους. Τη θέση των ηχείων τη ρυθμίζεις επακριβώς. Οι ηχόμπαρες είναι lifestyle επιλογή.

-Τα πολυκάναλα είναι σαφώς καλύτερα από τα στέρεο συστήματα στην αναπαραγωγή του ηχητικού κόσμου του παιχνιδιού.

-Τα DACs, οι ενισχυτές κτλ. έχει αποδειχθεί με κατάλληλες δοκιμές(blind και ματσαρισμένες στο χιλιοστό εντάσεις) ότι ακούγονται πανομοιότυπα ή σπανιότερα 99% ίδια για τον άνθρωπο. Άτομα που "έκοβαν το χέρι τους" ότι άκουγαν κολοσσιαίες διαφορές μεταξύ ενισχυτών π.χ. πάθαιναν σοκ όταν τους άκουγαν στην ίδια ακριβώς ένταση.

Όταν ακούς το οποιοδήποτε σύστημα και σου αρέσει ο ήχος του, σε ποσοστό άνω του 80% οφείλεται στην απόκριση συχνότητας. Με ισοστάθμιση κάνεις θαύματα. Είτε με τον κατάλληλο εξοπλισμό, είτε με ειδική διαδικασία ισοστάθμισης με στόχο την τονική μίμηση ενός "σωστού" ακουστικού και καθόλου λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pirmen56 είπε

-Η ηχόμπαρα...δεν έχει στεροφωνική εικόνα. Εκτός αν κάθεσαι πάρα πολύ κοντά της. Και πάλι θα χάνει η εμπειρία λόγου της διαφοράς ύψους. Τη θέση των ηχείων τη ρυθμίζεις επακριβώς. Οι ηχόμπαρες είναι lifestyle επιλογή.

-Τα πολυκάναλα είναι σαφώς καλύτερα από τα στέρεο συστήματα στην αναπαραγωγή του ηχητικού κόσμου του παιχνιδιού.

-Τα DACs, οι ενισχυτές κτλ. έχει αποδειχθεί με κατάλληλες δοκιμές(blind και ματσαρισμένες στο χιλιοστό εντάσεις) ότι ακούγονται πανομοιότυπα ή σπανιότερα 99% ίδια για τον άνθρωπο. Άτομα που "έκοβαν το χέρι τους" ότι άκουγαν κολοσσιαίες διαφορές μεταξύ ενισχυτών π.χ. πάθαιναν σοκ όταν τους άκουγαν στην ίδια ακριβώς ένταση.

Όταν ακούς το οποιοδήποτε σύστημα και σου αρέσει ο ήχος του, σε ποσοστό άνω του 80% οφείλεται στην απόκριση συχνότητας. Με ισοστάθμιση κάνεις θαύματα. Είτε με τον κατάλληλο εξοπλισμό, είτε με ειδική διαδικασία ισοστάθμισης με στόχο την τονική μίμηση ενός "σωστού" ακουστικού και καθόλου λεφτά.

Δεν κατάλαβα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η soundbar είναι απλά μια βολική επιλογή για τηλεοράσεις σε χώρους όπου η τοποθέτηση ηχείων είναι δύσκολη.

Σαφέστατα χάνει σε ηχητικη απόδοση και κερδίζει σε οπτική ενσωμάτωση στον χώρο.

Οσο καλή και να είναι μια ηχομπαρα δεν μπορείς να αλλάξεις τους νόμους της φυσικής. Οπότε η διάμετρος των drivers και το μέγεθος της καμπίνας δεν εξισορροπουντσι εύκολα. Φυσικα η ποιότητα των drivers και η σχεδίαση του σχήματος είναι σημαντικά. Αλλά στην ηχομπαρα δεν υπάρχει περιθώριο για πολλά πολλά.

Οπότε εγώ θα πήγαινα σε ηχομπαρα μόνο εάν δεν είχα επιλογή τοποθέτησης κανονικών ηχείων.

 

Από τις πιο Value for money επιλογές είναι τα Edifier R1700BT με τα R1855DB εξίσου καλά και τα R1280DB σαν πιο φθηνή επιλογή και τα S880DB πιο ακριβά.

Άλλες πολύ καλές επιλογές:

Audioengine HD4 (προσωπικά μου αρέσει ο ήχος τους πάρα πολύ για desktop ηχεία)

Audioengine HD3 (πιο μικρά αλλά εξίσου καλά)

Audioengine A2+ (πιο μικρά σε όσους έχουν πρόβλημα χώρου)

Q Acoustics M20  (πολύ μικρά, εξαιρετικά αλλά και ακριβά)

Q Acoustics Q3010 (εάν δεν έχετε πρόβλημα με το βάθος του ηχείου)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2024 στις 10:08 ΠΜ, Chaos3X είπε

Δεν κατάλαβα τίποτα...

Εφοσον διαθετεις 300€ γιατι δεν πας σε Logitech Z906 που ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα που εχεις σε ολους τους τομεις(μουσικη, gaming, ταινιες).
Eχουν και πιστοποιηση THX.
https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Icheia-Ypologisti-5-1-me-Ischy-500W-se-Mayro-CHroma.html

Aκομα και αυτα που ειναι σε προσφορα σχεδον μιση τιμη απο οσο ειχαν οταν βγηκαν θα τα προτιμουσα απο μια ηχομπαρα αν εχεις χωρο να τα βαλεις.(ασυρματα)
https://www.skroutz.gr/s/12462302/LG-Plires-Set-Home-Cinema-5-1-LHB655NW-1000W-Black-me-Asyrmata-Icheia.html

Oι ηχομπαρες ειναι καλες για σαλονι και απο αποσταση, δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψει να την εχεις στα 30cm.
Eπισης αν δεν δωσεις 500-600€ να εχεις 5.1.3 και Dolby(Digital,DTS X, Atmos, Vision) νομιζω οτι θα ξενερωσεις με το 2.1 .
https://www.skroutz.gr/s/37426625/LG-S80QR-Soundbar-620W-5-1-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html
Πριν παρεις ηχομπαρα να διαβασεις τις αξιολογησεις γιατι πολλες κανουν disconnects/standby/OFF σε διαστηματα με μικρες διακοπες ηχου.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...