Προς το περιεχόμενο

Desktop PC Speakers vs Sounbars for gaming


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα τι γίνεται παίδες.Ο Chaos3X μας έβαλε να λογομαχούμε και κάθεται στο σαλόνι του με τα 5.1

που έχει και γελάει μαζί μας😁.Οπότε σαν χρόνια και εγώ witch doctor στο diablo 3, θα κάνω summon

τον zacharis1955.Αρχηγέ εμφανίσου πάλι εδώ και σώσε μας!!!!!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aναλογα και το τι amplifier εχουν αν εχουν class d δεν εχουν αναγκη τις μεγαλες ψυκτρες  ,AB συνηθως δεν βαζουν αλλα ειναι σχετικα ζεστοι και αν εχουν Α τοτε θελουν ψυξη ,τα logitec ειναι αρκετα παλια αν δεν κανω λαθος οποτε παιζει να εχουν  class A η ΑΒ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κανονικα όπου υπαρχει θεμα θερμοκρασιας και αναγκη ψυξης σε ηχεια  σε ποιοτικες κατασκευες υπαρχουν και οι αντιστοιχες ψυκτρες

A5+ Home Music System w/ Bluetooth aptX-HD — Audioengine

 

Screenshot_11.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια τέτοια κουβέντα, πάντα θα βγουν οι audiophiles και θα πουν πως όσα και να δώσουμε δεν είναι αρκετά. Το ίδιο έχω πάθει κι εγώ αυτές τις μέρες που ξεκίνησα να κοιτάω για hifi ενισχυτή των 200 ευρώ με Bluetooth για το υπόγειο, για να οδηγήσω 2 μεγάλα ηχεία που μου έχουν περισσέψει (whaferdale των 250 ευρώ το ζευγάρι) συν ελαφρώς ακριβότερο Yamaha sub. 

Το αποτέλεσμα είναι να κοιτάω πλέον για ενισχυτή 450-650 ευρώ, με πηγή οτιδήποτε άλλο εκτός από BT και με μελλοντική αγορά ηχεία των 900+ ευρώ συν ΒΤ/USB DAC των 300+ ευρώ, γιατί οτιδήποτε άλλο κρίνεται ως ευτελές και ξεφτίλα-entry level από τους audiophiles. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Σε μια τέτοια κουβέντα, πάντα θα βγουν οι audiophiles και θα πουν πως όσα και να δώσουμε δεν είναι αρκετά. Το ίδιο έχω πάθει κι εγώ αυτές τις μέρες που ξεκίνησα να κοιτάω για hifi ενισχυτή των 200 ευρώ με Bluetooth για το υπόγειο, για να οδηγήσω 2 μεγάλα ηχεία που μου έχουν περισσέψει (whaferdale των 250 ευρώ το ζευγάρι) συν ελαφρώς ακριβότερο Yamaha sub. 

Το αποτέλεσμα είναι να κοιτάω πλέον για ενισχυτή 450-650 ευρώ, με πηγή οτιδήποτε άλλο εκτός από BT και με μελλοντική αγορά ηχεία των 900+ ευρώ συν ΒΤ/USB DAC των 300+ ευρώ, γιατί οτιδήποτε άλλο κρίνεται ως ευτελές και ξεφτίλα-entry level από τους audiophiles. 

Κοιτα για το bt συμφωνω ,μια φορα δοκιμασα να συνδεσω τα ηχεια με bt και ηταν πραγματικα απαισιος ο ηχος. Ok για μια ωρα αναγκης αλλα οχι για μονιμη χρηση

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Σε μια τέτοια κουβέντα, πάντα θα βγουν οι audiophiles και θα πουν πως όσα και να δώσουμε δεν είναι αρκετά. Το ίδιο έχω πάθει κι εγώ αυτές τις μέρες που ξεκίνησα να κοιτάω για hifi ενισχυτή των 200 ευρώ με Bluetooth για το υπόγειο, για να οδηγήσω 2 μεγάλα ηχεία που μου έχουν περισσέψει (whaferdale των 250 ευρώ το ζευγάρι) συν ελαφρώς ακριβότερο Yamaha sub. 

Το αποτέλεσμα είναι να κοιτάω πλέον για ενισχυτή 450-650 ευρώ, με πηγή οτιδήποτε άλλο εκτός από BT και με μελλοντική αγορά ηχεία των 900+ ευρώ συν ΒΤ/USB DAC των 300+ ευρώ, γιατί οτιδήποτε άλλο κρίνεται ως ευτελές και ξεφτίλα-entry level από τους audiophiles. 

Μιας και πέρασα από την τρέλα του audiophile (έχω ακόμα καλώδιο ηχείων ζευγάρι 1500€ ,500€,400€ κτλ.οπως και αλλα πράγματα που τα κρατάω αποθήκη από εγωισμό και ας μην τα χρησιμοποιώ)Αξίζει?

Ναι ΜΟΝΟ εάν σου περισσεύουν για να κανεις την τρέλα σου.Επισης όσα και να δώσεις για ήχο ,εάν ο χώρος σου δεν είναι ειδικά μελετημένος και διαμορφωμένος θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.Στα δικά μας "θνητά" σπίτια  δύσκολα να καταλάβουμε διάφορες στην ποιότητα ηχου μεταξύ ακριβών μηχανημάτων όχι ότι δεν υπάρχουν.Μεγαλο βαθμό στην ακουστική σε αυτές τις κατηγορίες παίζει και το placebo effect 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

Κοιτα για το bt συμφωνω ,μια φορα δοκιμασα να συνδεσω τα ηχεια με bt και ηταν πραγματικα απαισιος ο ηχος. Ok για μια ωρα αναγκης αλλα οχι για μονιμη χρηση

Από αυτά που διάβασα, θα συμφωνήσω κι εγώ οπότε ξεκίνησα να κοιτάω για εναλλακτικές γιατί όση ευκολία και να είναι το BT, δεν δίνεις 1500+ ευρώ για να χάνεις σε ποιότητα από την ίδια την πηγή. Αφού έχω αποκλείσει δια παντός οποιοδήποτε φυσικό μέσο (βινύλια, δισκάκια και οτιδήποτε πιάνει χώρο), προσανατολίζομαι προς DAC της προκοπής (δεν βλάπτει να έχει και BT). Ίσως κάτι σαν το https://www.skroutz.gr/s/35766433/Arylic-S50-Pro-Bluetooth-Receiver-Streamer-Mayro.html

1 hour ago, azazil1190 said:

Στα δικά μας "θνητά" σπίτια  δύσκολα να καταλάβουμε διάφορες στην ποιότητα ηχου μεταξύ ακριβών μηχανημάτων όχι ότι δεν υπάρχουν.Μεγαλο βαθμό στην ακουστική σε αυτές τις κατηγορίες παίζει και το placebo effect 

Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο χάρηκα όταν είδα προχθές στο youtube ένα review από υποτίθεται audiophile, ο οποιος ισχυριζόταν ότι ο entry-level Denon των 450 ευρώ του ακουγόταν καλύτερος σε απόσταση 2-3 μέτρων από τον Moon των 2500 ευρώ.

Για να επανέλθω στο θέμα μας όμως, ψάχνω κι εγώ για ηχεία στο PC για να αντικαταστήσω κάτι αρχαία και φθηνά Edifier 2.1 δεκαετίας. Πρόσφατα αγόρασα ένα soundbar https://www.skroutz.gr/s/27738163/Creative-Stage-V2-Soundbar-160W-2-1-me-Tilecheiristirio-Mayro.html να το παντρέψω με μια TCL TV, ίσα ίσα να τα έχω στο διάδρομο γυμναστικής. Το δοκίμασα ελάχιστα στο PC και δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Όχι τόσο λόγω της ποιότητας του Creative (που για τα λεφτά του είναι από τις πλέον vfm επιλογές, αλλά παραμένει κάτι αρκετά φτηνό), όσο για την ιδέα του soundbar αυτή καθεαυτή κάτω από την οθόνη.

Θεωρώ ότι όποιος έχει χώρο στο γραφείο (ή μπορεί να βάλει ηχεία monitor πίσω στον τοίχο) πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε κανονικά ηχεία βιβλιοθήκης, όπως τα Edifier που έχουν αναφερθεί πάμπολλες φορές σε αυτή τη συζήτηση. Το soundbar στο PC είναι κυρίως αν είναι μικρό το γραφείο ή έχουμε καμια οθόνη γαϊδούρι που δεν αφήνει χώρο για ηχεία στο έπιπλο. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που δημιουργήθηκε και η ανάγκη για soundbar: convenience over quality σε σχέση με τα παραδοσιακά ηχεία.

Για το PC κοίταζα αρχικά τα R1700BTS (με έξοδο για sub) αλλά τελικά τα R2750DB ή τα S351DB ή τα S880DB μου φαίνονται προτιμότερα (ψηφίζω τα τελευταία). Κάτι άλλο που κοιτάω επίσης είναι ιστορικό τιμών, γιατί βλέπω ηχεία που τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουν αυξήσει αδικαιολόγητα 30-50% την τιμή τους ενώ άλλα παραμένουν σταθερά. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση θα κοιτάξω κυρίως τα δεύτερα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η αντικειμενική ποιότητα του ήχου και η υποκειμενική.

Ο καθενας εχει διαφορετικά standards και απαιτήσεις. 

Εαν εισαι ΟΚ με αυτο που εχεις ή θελεις να παρεις και ειναι και value for money γιατι οχι?

Οπως λενε "ασε τον τρελό στην τρέλα του"....

Η αληθεια ειναι ότι εαν σου δειξουν το καλύτερο τότε δεν θελεις να γυρίσεις πίσω. Αλλά από την άλλη μπορεις να εχεις ότι μπορείς να πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Από αυτά που διάβασα, θα συμφωνήσω κι εγώ οπότε ξεκίνησα να κοιτάω για εναλλακτικές γιατί όση ευκολία και να είναι το BT, δεν δίνεις 1500+ ευρώ για να χάνεις σε ποιότητα από την ίδια την πηγή. Αφού έχω αποκλείσει δια παντός οποιοδήποτε φυσικό μέσο (βινύλια, δισκάκια και οτιδήποτε πιάνει χώρο), προσανατολίζομαι προς DAC της προκοπής (δεν βλάπτει να έχει και BT). Ίσως κάτι σαν το https://www.skroutz.gr/s/35766433/Arylic-S50-Pro-Bluetooth-Receiver-Streamer-Mayro.html

Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο χάρηκα όταν είδα προχθές στο youtube ένα review από υποτίθεται audiophile, ο οποιος ισχυριζόταν ότι ο entry-level Denon των 450 ευρώ του ακουγόταν καλύτερος σε απόσταση 2-3 μέτρων από τον Moon των 2500 ευρώ.

Για να επανέλθω στο θέμα μας όμως, ψάχνω κι εγώ για ηχεία στο PC για να αντικαταστήσω κάτι αρχαία και φθηνά Edifier 2.1 δεκαετίας. Πρόσφατα αγόρασα ένα soundbar https://www.skroutz.gr/s/27738163/Creative-Stage-V2-Soundbar-160W-2-1-me-Tilecheiristirio-Mayro.html να το παντρέψω με μια TCL TV, ίσα ίσα να τα έχω στο διάδρομο γυμναστικής. Το δοκίμασα ελάχιστα στο PC και δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Όχι τόσο λόγω της ποιότητας του Creative (που για τα λεφτά του είναι από τις πλέον vfm επιλογές, αλλά παραμένει κάτι αρκετά φτηνό), όσο για την ιδέα του soundbar αυτή καθεαυτή κάτω από την οθόνη.

Θεωρώ ότι όποιος έχει χώρο στο γραφείο (ή μπορεί να βάλει ηχεία monitor πίσω στον τοίχο) πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε κανονικά ηχεία βιβλιοθήκης, όπως τα Edifier που έχουν αναφερθεί πάμπολλες φορές σε αυτή τη συζήτηση. Το soundbar στο PC είναι κυρίως αν είναι μικρό το γραφείο ή έχουμε καμια οθόνη γαϊδούρι που δεν αφήνει χώρο για ηχεία στο έπιπλο. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που δημιουργήθηκε και η ανάγκη για soundbar: convenience over quality σε σχέση με τα παραδοσιακά ηχεία.

Για το PC κοίταζα αρχικά τα R1700BTS (με έξοδο για sub) αλλά τελικά τα R2750DB ή τα S351DB ή τα S880DB μου φαίνονται προτιμότερα (ψηφίζω τα τελευταία). Κάτι άλλο που κοιτάω επίσης είναι ιστορικό τιμών, γιατί βλέπω ηχεία που τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουν αυξήσει αδικαιολόγητα 30-50% την τιμή τους ενώ άλλα παραμένουν σταθερά. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση θα κοιτάξω κυρίως τα δεύτερα.

Σαν κατασκευή και σαν ακουστική ο moon είναι ανώτερος(θέλω να πιστεύω )από τον denon.Για να ακούσεις την διαφορά είπαμε ,πρέπει πρώτα από όλα να το επιτρέπει ο χώρος σου ,μετά η πηγή,τα καλώδια ,τα ηχεία .Από την άλλη πλέον επειδή μιλάμε για ολοκληρωμένα κυκλώματα(πλακέτες) κτλ που πιθανόν να κατασκευάζονται στο ίδιο κινεζικό εργοστάσιο και να μοιάζουν πολύ στα σπεκς απλά ο καθένας βάζει το Μπραντ του στο τελικό προϊόν και κοστολογείται ανάλογα.Οποτε εκεί παίζει να ακούγεται το ίδιο η ότι άλλο.

Είχα cd player moon κόστους 5.500€ αναβαθμισμένο από την ίδια moon .Το έβαλα δίπλα δίπλα με ένα γαλλικό(advanced ,με εργοστάσιο στην Κίνα) και το Γαλλοκινεζικο έπαιζε καλύτερα.Το γαλλικό είχε κόστος κάπου στα 400-500€ Μαξ. Και καλά Hi end κατηγορία και αυτό (μεταχ.το έβρισκες και 200€)

Από εκείνη την μέρα και με κάποια άλλα παραδείγματα που έζησα η άκουσα όπως θες το μεταφράζεις είναι ότι μέχρι ενός σημείου ναι θα ακούσεις διαφορά από ενα απλό σύστημα ήχου αλλά από κει και πέρα μόνο χρήματα θα χαλάς χωρις να είναι αντιπροσωπευτικό του τι ακούς.Ξανα λέω όλα όμως έχουν να κάνουν κατά 90% με τον σωστό χώρο που θα στηθεί ,σε κάποιο άλλο φροντισμένο χώρο ίσως να ακούσεις τα παραπάνω χρήματα.

Είχα ενισχυτή κόστους 8- 10.000ε και μου τον ξεφτιλισε καλός hi end κινέζικος των 2.000ε(xidak).

*Και να μου επιτραπεί μια συμβουλή μιας και τα πέρασα έντονα και χάλασα πολλά χρήματα στα του ήχου σε σημείο αρρώστιας πολύ χειρότερο από hw pc.Οποιος θέλει ένα σοβαρό συστηματακι ηχου να βάλει ταβάνι μέχρι 1500-2000€ το οποίο θα παίξει άριστα και θα του μείνει για χρόνια.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Θεωρώ ότι όποιος έχει χώρο στο γραφείο (ή μπορεί να βάλει ηχεία monitor πίσω στον τοίχο) πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε κανονικά ηχεία βιβλιοθήκης, όπως τα Edifier που έχουν αναφερθεί πάμπολλες φορές σε αυτή τη συζήτηση. Το soundbar στο PC είναι κυρίως αν είναι μικρό το γραφείο ή έχουμε καμια οθόνη γαϊδούρι που δεν αφήνει χώρο για ηχεία στο έπιπλο. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που δημιουργήθηκε και η ανάγκη για soundbar: convenience over quality σε σχέση με τα παραδοσιακά ηχεία.

👍👍

 

3 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Από αυτά που διάβασα, θα συμφωνήσω κι εγώ οπότε ξεκίνησα να κοιτάω για εναλλακτικές γιατί όση ευκολία και να είναι το BT, δεν δίνεις 1500+ ευρώ για να χάνεις σε ποιότητα από την ίδια την πηγή. Αφού έχω αποκλείσει δια παντός οποιοδήποτε φυσικό μέσο (βινύλια, δισκάκια και οτιδήποτε πιάνει χώρο), προσανατολίζομαι προς DAC της προκοπής (δεν βλάπτει να έχει και BT). Ίσως κάτι σαν το https://www.skroutz.gr/s/35766433/Arylic-S50-Pro-Bluetooth-Receiver-Streamer-Mayro.html

Δες και τα iFi. Θεωρούνται πολύ value for money

ifi | Skroutz.gr

ifi audio - (diapasonhifi.gr)

 

30 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Για το PC κοίταζα αρχικά τα R1700BTS (με έξοδο για sub) αλλά τελικά τα R2750DB ή τα S351DB ή τα S880DB μου φαίνονται προτιμότερα (ψηφίζω τα τελευταία). 

Η αληθεια ειναι οτι και εγω θεωρώ οτι τα S880DB εχουν τον καλύτερο και πιο γεμάτο ήχο από τα υπολοιπα που ανεφερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει καλά ηχεία vfm για μικρούς χώρους που κάνουν πλάκα σε hi end(όσο και αν ακούγεται περίεργο) σε στέρεο και πιστότητα,τα παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/18480234/Edifier-S3000Pro-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Bluetooth-256W-Zeygos-Kafe.html

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...