Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού (Iphone ή όχι?)


nikoskdx
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από BlueBlade,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω χρόνια να αγοράσω κινητό και είπα να ψάξω ένα flagship να το έχω για καιρό. Είδα πολλά reviews αλλά μπερδεύτηκα λίγο και μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα με κάτι τρελά. Θέλω κάτι σε μέγεθος των 6 ιντσών, μιας και έχω 7 σχεδόν χρόνια ένα Xiaomi mi6 και έχω βολευτει με το μέγεθος του. Δεν παίζω παιχνίδια αλλά θέλω κάτι να κάνει την δουλειά του σωστά.

Iphone 15/Pro. Δεν είχα ποτέ IPhone και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αρχικά είχα ενθουσιαστεί με το 13 mini λόγω μεγέθους αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για την τιμή του. Η τιμή του απλού 15 πλέον είναι δελεαστική σε bestprice shops. Αξίζει ή πας ντουγρου για 15 pro?

Pixel 8. Αξίζει στην Ελλάδα? Χωρίς υποστήριξη αν πάθει κάτι κτλ?

Samsung S24. Με ξενερωνει ο exynos 2400 και κάποια lags που έχουν αναφέρει.

ZenFone 10. Υψηλή τιμή?

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αγορά κινητού (Iphone ή όχι?)
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον κοιτάς το θέμα μέγεθος, οδεύεις προς iPhone 15 μεριά, είναι 6,1 ιντσες το μέγεθος του, το 15 Pro είναι μεγαλύτερο (αν δεν κάνω λάθος, κάπου στις 6,7 ιντσες). Επίσης, το 13 mini, δεν θα έλεγα ότι φημίζεται για την αυτονομία της μπαταρίας, είναι μια καλή επιλογή αλλά, αν είναι σε παρόμοια χρήματα, το 15αρι είναι σαφώς καλύτερο. Το S24 δε νομίζω να έχει κάποιο θέμα, είναι στο μέγεθος που ψάχνεις και επίσης, από εμπειρία φίλου με το απλό S23, δεν είχε κάποιο παράπονο, το λέω επειδή αν δεν κάνω λάθος, φορά κι εκείνο Exynos τσιπάκι. 

Τις άλλες δύο περιπτώσεις, δεν ξέρω να τοποθετηθώ σχετικά, με βάση αυτά που αναφέρεις, θα απέφευγα το Pixel για το λόγο που αναφέρεις, το Asus δεν το ξέρω καθόλου ως περίπτωση....

Επεξ/σία από tsimisdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nikoskdx said:

Έχω χρόνια να αγοράσω κινητό και είπα να ψάξω ένα flagship να το έχω για καιρό. Είδα πολλά reviews αλλά μπερδεύτηκα λίγο και μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα με κάτι τρελά. Θέλω κάτι σε μέγεθος των 6 ιντσών, μιας και έχω 7 σχεδόν χρόνια ένα Xiaomi mi6 και έχω βολευτει με το μέγεθος του. Δεν παίζω παιχνίδια αλλά θέλω κάτι να κάνει την δουλειά του σωστά.

Iphone 15/Pro. Δεν είχα ποτέ IPhone και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αρχικά είχα ενθουσιαστεί με το 13 mini λόγω μεγέθους αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για την τιμή του. Η τιμή του απλού 15 πλέον είναι δελεαστική σε bestprice shops. Αξίζει ή πας ντουγρου για 15 pro?

Pixel 8. Αξίζει στην Ελλάδα? Χωρίς υποστήριξη αν πάθει κάτι κτλ?

Samsung S24. Με ξενερωνει ο exynos 2400 και κάποια lags που έχουν αναφέρει.

ZenFone 10. Υψηλή τιμή?

Όσον αφορά τα iphone, αν έχεις τα λεφτά πας σε pro εννοείται. Αλλιώς και το 15αρι είναι μια χαρά!

Κατά τα άλλα μονο το Samsung s24 θα κοίταζα αν πήγαινα σε Android...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tsimisdel είπε

Εφόσον κοιτάς το θέμα μέγεθος, οδεύεις προς iPhone 15 μεριά, είναι 6,1 ιντσες το μέγεθος του, το 15 Pro είναι μεγαλύτερο (αν δεν κάνω λάθος, κάπου στις 6,7 ιντσες). Επίσης, το 13 mini, δεν θα έλεγα ότι φημίζεται για την αυτονομία της μπαταρίας, είναι μια καλή επιλογή αλλά, αν είναι σε παρόμοια χρήματα, το 15αρι είναι σαφώς καλύτερο. Το S24 δε νομίζω να έχει κάποιο θέμα, είναι στο μέγεθος που ψάχνεις και επίσης, από εμπειρία φίλου με το απλό S23, δεν είχε κάποιο παράπονο, το λέω επειδή αν δεν κάνω λάθος, φορά κι εκείνο Exynos τσιπάκι. 

Τις άλλες δύο περιπτώσεις, δεν ξέρω να τοποθετηθώ σχετικά, με βάση αυτά που αναφέρεις, θα απέφευγα το Pixel για το λόγο που αναφέρεις, το Asus δεν το ξέρω καθόλου ως περίπτωση....

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου, το iphone 15 και το 15 pro έχουν ίδια οθόνη 6.1" και ίδια "περίπου" διάσταση. Το pro είναι ελάχιστα μικρότερο και βαρύτερο.

Όσων αφορά το S23 έχει τον Snapdragon Gen 2, πολύ καλές επιδόσεις.

Μπορώ να πω ότι αν πάω σε Samsung θα επέλεγα το S23 γι'αυτό τον λόγο.

18 λεπτά πριν, koutsis είπε

Όσον αφορά τα iphone, αν έχεις τα λεφτά πας σε pro εννοείται. Αλλιώς και το 15αρι είναι μια χαρά!

Κατά τα άλλα μονο το Samsung s24 θα κοίταζα αν πήγαινα σε Android...

Ευχαριστώ για την πρόταση φίλε!

Επεξ/σία από nikoskdx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikoskdx είπε

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου, το iphone 15 και το 15 pro έχουν ίδια οθόνη 6.1" και ίδια "περίπου" διάσταση. Το pro είναι ελάχιστα μικρότερο και βαρύτερο.

Όσων αφορά το S23 έχει τον Snapdragon Gen 2, πολύ καλές επιδόσεις.

Μπορώ να πω ότι αν πάω σε Samsung θα επέλεγα το S23 γι'αυτό τον λόγο.

Ευχαριστώ για την πρόταση φίλε!

Κοίταξε, αν σε παίρνει οικονομικά, κινήσου προς το Pro μοντέλο, στο απλό γίνονται περικοπές επίτηδες, όπως με τον ρυθμο ανανέωσης της οθόνης όπου στο απλό είναι στα 60 Hz, αν είναι και μικρή σχετικά η διαφορά, πήγαινε προς το Pro, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα επομένως, ακόμα και με το απλό 15αρι θα είσαι καλυμμένος. 

Θα σου πω όμως το εξής, χρήστης Android εδώ και χρόνια, είπα κι εγώ να δοκιμάσω για πρώτη φορά iPhone και θα σου πω το εξής, σε πολλά ζητήματα ένιωσα να ξεβολευομαι με βάση τα όσα ήξερα, με δυσκόλεψε σε πράγματα η εμπειρία (ένα κύριο αγκάθι ήταν η μεταφορά αρχείων αλλά και η αυτονομία της μπαταρίας) και επέστρεψα σε Android. Μπορεί κάποια άλλα ζητήματα να ήταν δευτερεύοντα, μαζεύτηκαν όμως αρκετά στην πάροδο του χρόνου και αποφάσισα να επιστρέψω στα γνώριμα λημέρια μου. Παρόλα αυτά, τα 15αρια θεωρούνται αρκετά βελτιωμένα μοντέλα, σε θέμα αυτονομίας πιστεύω ότι έχει καλυτερέψει η κατάσταση. 

Εξαρτάται όμως και τι είδους χρήση θέλεις να κάνεις, αν το θέλεις και για δουλειά το κινητό, εξαρτάται και από εκεί η επιλογή σου, αν δουλεύεις Windows, το iPhone είναι σκέτος πονοκέφαλος, εκτός αν έχεις Mac οπότε λειτουργεί ρολόι εκεί, όπως τα Windows με τα Android. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tsimisdel είπε

Κοίταξε, αν σε παίρνει οικονομικά, κινήσου προς το Pro μοντέλο, στο απλό γίνονται περικοπές επίτηδες, όπως με τον ρυθμο ανανέωσης της οθόνης όπου στο απλό είναι στα 60 Hz, αν είναι και μικρή σχετικά η διαφορά, πήγαινε προς το Pro, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα επομένως, ακόμα και με το απλό 15αρι θα είσαι καλυμμένος. 

Θα σου πω όμως το εξής, χρήστης Android εδώ και χρόνια, είπα κι εγώ να δοκιμάσω για πρώτη φορά iPhone και θα σου πω το εξής, σε πολλά ζητήματα ένιωσα να ξεβολευομαι με βάση τα όσα ήξερα, με δυσκόλεψε σε πράγματα η εμπειρία (ένα κύριο αγκάθι ήταν η μεταφορά αρχείων αλλά και η αυτονομία της μπαταρίας) και επέστρεψα σε Android. Μπορεί κάποια άλλα ζητήματα να ήταν δευτερεύοντα, μαζεύτηκαν όμως αρκετά στην πάροδο του χρόνου και αποφάσισα να επιστρέψω στα γνώριμα λημέρια μου. Παρόλα αυτά, τα 15αρια θεωρούνται αρκετά βελτιωμένα μοντέλα, σε θέμα αυτονομίας πιστεύω ότι έχει καλυτερέψει η κατάσταση. 

Εξαρτάται όμως και τι είδους χρήση θέλεις να κάνεις, αν το θέλεις και για δουλειά το κινητό, εξαρτάται και από εκεί η επιλογή σου, αν δουλεύεις Windows, το iPhone είναι σκέτος πονοκέφαλος, εκτός αν έχεις Mac οπότε λειτουργεί ρολόι εκεί, όπως τα Windows με τα Android. 

Ευχαριστώ για την αναλυτική σου εμπειρία, συμφωνώ απόλυτα και είναι αυτό που σκέφτομαι, να μην ξεβολευτω. 

Ασχολήθηκα αρκετά με τα κινητά, με άλλες rom, δοκιμές κτλ και επειδή πλέον δεν ασχολούμαι είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Απλά πράγματα θέλω κυρίως email, browsing, πληρωμές και κανένα back up μια φορά το 6μηνο, δεν πολύ συνδέω το κινητό με το pc.

Τι αγόρασες με τα το iphone? Τι έχεις τώρα?

Επίσης ένα android παράλληλα νομίζω θα βοηθήσει κάπως!

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  iphone 15 και pro δε βγάζει μέρα με μία φόρτιση 100%. Στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ πριν δύο εβδομάδες και τελικά πήγα σε s24 ultra  μόνο και μόνο για την αυτονομία. Όμως και το s24 για την χρήση που κάνεις δε θα σε απογοήτευση μην ακούς βλακιες για τον exynos μία χαρά επεξεργαστής είναι εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες με το s20 ήμουν και εκτός από την μικρή αυτονομία δεν είχα κανένα παράπονο..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, andreas-d said:

Το  iphone 15 και pro δε βγάζει μέρα με μία φόρτιση 100%. Στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ πριν δύο εβδομάδες και τελικά πήγα σε s24 ultra  μόνο και μόνο για την αυτονομία. Όμως και το s24 για την χρήση που κάνεις δε θα σε απογοήτευση μην ακούς βλακιες για τον exynos μία χαρά επεξεργαστής είναι εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες με το s20 ήμουν και εκτός από την μικρή αυτονομία δεν είχα κανένα παράπονο..

 

Μα θέλει κινητό με 6" οθόνη κι εσύ του λες για το s24 Ultra; 🤔 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikoskdx είπε

 

Τι αγόρασες με τα το iphone? Τι έχεις τώρα?

Επίσης ένα android παράλληλα νομίζω θα βοηθήσει κάπως!

Μετά από πολύ ψάξιμο, για να μπορέσω να βρω κάτι αντάξιο σε επίπεδο επιδόσεων, για να μην πάρω κάτι που σέρνεται, έψαξα τη midrange κατηγορία, ήμουν μεταξύ OnePlus Nord 3, Poco X6 Pro, με τα πολλά, κατέληξα στο Xiaomi Redmi Note 13 Pro Plus, είναι μια πρόταση η οποία είναι πλήρης σε όλους τους τομείς και δεν ένιωσα να μου λείπει κάτι, θα έλεγα ότι δεν υστερεί σε κάτι συγκριτικά με το iPhone, ίσως παίζει ρόλο το ότι είχα το iPhone 12 συνεπώς, η βελτίωση είναι αισθητή. Βέβαια, το Redmi δεν έχει το μέγεθος το οποίο ζητάς, είναι μεγαλύτερο αλλά προσωπικά μιλώντας, λόγω σχεδιασμού και βάρους, δεν κουράζει το χέρι, προσωπικά, μπορώ να το χειριστώ και με ένα χέρι, πιθανόν και λόγω σωματότυπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/02/2024 at 22:48, nikoskdx said:

Ευχαριστώ για την αναλυτική σου εμπειρία, συμφωνώ απόλυτα και είναι αυτό που σκέφτομαι, να μην ξεβολευτω. 

Ασχολήθηκα αρκετά με τα κινητά, με άλλες rom, δοκιμές κτλ και επειδή πλέον δεν ασχολούμαι είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Απλά πράγματα θέλω κυρίως email, browsing, πληρωμές και κανένα back up μια φορά το 6μηνο, δεν πολύ συνδέω το κινητό με το pc.

Τι αγόρασες με τα το iphone? Τι έχεις τώρα?

Επίσης ένα android παράλληλα νομίζω θα βοηθήσει κάπως!

θα κάνεις απλή χρήση δηλαδή. Μια Χαρά θα σε καλύψει το 15/15pro

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 7:34 ΠΜ, andreas-d είπε

Το  iphone 15 και pro δε βγάζει μέρα με μία φόρτιση 100%. Στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ πριν δύο εβδομάδες και τελικά πήγα σε s24 ultra  μόνο και μόνο για την αυτονομία. Όμως και το s24 για την χρήση που κάνεις δε θα σε απογοήτευση μην ακούς βλακιες για τον exynos μία χαρά επεξεργαστής είναι εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες με το s20 ήμουν και εκτός από την μικρή αυτονομία δεν είχα κανένα παράπονο..

 

Ναι αλλά το pro max η το plus έχουν πολύ καλύτερη μπαταρία και διάρκεια από το απλό s23 η s24 🤪🤪

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 23/2/2024 στις 7:34 ΠΜ, andreas-d είπε

Το  iphone 15 και pro δε βγάζει μέρα με μία φόρτιση 100%

 

Ανάλογα την χρήση βέβαια.

Εγώ πχ με 15 Pro βγάζω άνετα μια μέρα αλλά είμαι εντελώς Casual User. Δηλαδή δεν παίζω παιχνίδια, δεν λιώνω σε εφαρμογές τύπου Tik-Tok κτλ. Αν τα κάνεις τα παραπάνω τότε ναι πιθανών να έχεις θέμα με την μπαταρία του iPhone.

Προς OP, ήμουν στο ίδιο δίλλημα. Από Xiaomi ήθελα κάτι να δουλεύει σωστά και να το κρατήσω για χρόνια και πήγα για πρώτη φορά σε iPhone. Η εμπειρία μου μέχρι τώρα:

Απίστευτα Smooth λογισμικό. Δεν κολλάει πουθενά ούτε έχει κάτι ανόητα σπασίματα που είχα στα τελευταία δυο Android.  

Οι εφαρμογές επίσης φαινονται πολύ πιο polished σε σχέση με τις αντίστοιχες του Android.

Κάμερες που με έχουν αφήσει μακάκα. Βέβαια δεν έχω και μέτρο σύγκρισης μιας και ήρθα από budget Xiaomi. Δεν έχω αμφιβολία ότι το s24 πχ πάλι θα έχει κορυφαία κάμερα.

Αυτά τα λίγα. Εγώ το προτείνω 100%. Αν όμως πήγαινα σε Android θα πήγαινα σε s24. Pixel δεν θα πήγαινα λόγο του ότι δεν έχει υποστήριξη στην Ελλάδα και προσωπικά αν δώσω τόσα λεφτά δεν θα το κάνω για κινητά Asus, ZTE κτλ. κτλ. Πες με προκατειλημμένο αλλά it is what it is.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν αναφερθήκε μέχρι τώρα, πιθανώς και κάποιο oneplus 12r να μην κακή επιλογή σε android κινητο "υψηλού" budget.

Άλλη μια εναλλακτικη και το επισης "φρέσκο" Samsung fe23(είναι και λίγο μικρότερο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...