Προς το περιεχόμενο

BIG PROBLEM στο χωριό μας…βοήθεια please!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένουν η γονείς μου σε χωριό που πιάνει 4/5mbs μόνο.
 

4/5g πιάνει ένα τετράγωνο δίπλα. 

Πληρώνουμε 130/2μηνο με Cosmote. Τίποτα άλλο δουλεύει εκεί απάνω, σαν Vodafone/Wind. 
 

Speedbooster του Cosmote δεν πιάνει. Επειδή το σπίτι είναι τσιμέντο και δεν πιάνει 4G γύρω το σπίτι μας. 
 

Σκεφτομαι τώρα να κόψω το internet, και να βάλω Starlink. 
 

Δεν ξέρω όμως, αν η Cosmote έχουν πακέτα με σταθερό και Cosmote TV, η πρέπει να έχουμε και Ίντερνετ μαζί; 
 

τωρα το Cosmote TV είναι με δορυφόρο. Αν το κόψουμε το δορυφόρο, και το δουλεύουμε μέσα στην εφαρμογή στην τηλεόραση, θα ήταν καλό. 
 

δηλαδή τη λύση που θέλω είναι να έχω το Starlink, με μόνο σταθερό και Cosmote tv από Cosmote. 
 

Τι λέτε;

Επεξ/σία από pb1300
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε BIG PROBLEM στο χωριό μας…βοήθεια please!

Cosmote TV θα παίζει με το Starlink, όπως και με οποιαδήποτε άλλη σύνδεση οποιουδήποτε παρόχου.

Η τηλεφωνία δεν πρόκειται ποτέ να παίξει εκτός της Cosmote. Μπορείς ωστόσο είτε να κρατήσεις μόνο αυτή (οικονομικά ασύμφορο) ή να κάνεις τον αριθμό φορητότητα σε κάποιον VoIP ελληνικό πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Cosmote TV θα παίζει με το Starlink, όπως και με οποιαδήποτε άλλη σύνδεση οποιουδήποτε παρόχου.

Η τηλεφωνία δεν πρόκειται ποτέ να παίξει εκτός της Cosmote. Μπορείς ωστόσο είτε να κρατήσεις μόνο αυτή (οικονομικά ασύμφορο) ή να κάνεις τον αριθμό φορητότητα σε κάποιον VoIP ελληνικό πάροχο.


Αν μπορώ να κρατήσω το σταθερό και Cosmote tv, χωρίς πακέτο Ίντερνετ από Cosmote, θα ήταν perfect. Αυτό θέλω! 

Starlink

Cosmote TV και σταθερό. 
τιποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε περίπτωση και περιοχή έχει τα δικά της δεδομένα. Παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς αν κατά την διακοπή του DSL (Internet) και κρατώντας μόνο την τηλεφωνία, θα παραμείνεις με δορυφορική σύνδεση (διότι τα νέα ΟΤΤ προγράμματα προϋποθέτουν σύνδεση στο διαδίκτυο).

Αλλά επαναλαμβάνω είναι οικονομικά ασύμφορη λύση, διότι τα προγράμματα Double Play έρχονται στην ίδια τιμή (και συχνά λίγο φθηνότερα), έναντι των απλών της τηλεφωνίας. Οπότε είτε παραμένεις ως έχει, είτε κάνεις την φορητότητα που ανέφερα ως οικονομικότερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pb1300 είπε

Μένουν η γονείς μου σε χωριό που πιάνει 4/5mbs μόνο.
 

4/5g πιάνει ένα τετράγωνο δίπλα. 

Πληρώνουμε 130/2μηνο με Cosmote. Τίποτα άλλο δουλεύει εκεί απάνω, σαν Vodafone/Wind. 
 

Speedbooster του Cosmote δεν πιάνει. Επειδή το σπίτι είναι τσιμέντο και δεν πιάνει 4G γύρω το σπίτι μας. 
 

Σκεφτομαι τώρα να κόψω το internet, και να βάλω Starlink. 
 

Δεν ξέρω όμως, αν η Cosmote έχουν πακέτα με σταθερό και Cosmote TV, η πρέπει να έχουμε και Ίντερνετ μαζί; 
 

τωρα το Cosmote TV είναι με δορυφόρο. Αν το κόψουμε το δορυφόρο, και το δουλεύουμε μέσα στην εφαρμογή στην τηλεόραση, θα ήταν καλό. 
 

δηλαδή τη λύση που θέλω είναι να έχω το Starlink, με μόνο σταθερό και Cosmote tv από Cosmote. 
 

Τι λέτε;

Κόψε το speedbooster και ζητα να σου κάνουν καλύτερη τιμή αλλιως θα τα διακόψεις όλα. Μπας και πιεστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα σαν ιδανική λύση καλύτερη από το Starlink την αγορά 4g router εξωτερικού χώρου (πχ Mikrotik LHGG LTE6 kit), την σύνδεση κινητής σε ένα πακέτο Cosmote Unlimited και την προμήθεια extrasim, αλλά η Cosmote προτίμησε να χάσει αυτό το πελατολόγιο και να σταματήσει την παροχή extrasim για data sharing από το ίδιο πακέτο σε άλλες συσκευές, προς το παρόν. 
Προτίμησε αυτά τα χρήματα που θα έπαιρνε η ίδια, να πάνε στην Starlink. Οπότε αυτό θα σου προτείνω, βάλε Starlink, κάνε φορητότητα το σταθερό σε Modulus και πάρε ένα granstream HT802 VoIP gateway για την τηλεφωνία, και αν θες κράτα την Cosmote TV μόνο για να βλέπει καμία μπάλα ο πατέρας και καμία σειρά η μάνα. Και βασικά εδώ που τα λέμε, αν έχεις κι εσύ Cosmote στην δική σου οικία, κρατάς μία συνδρομή Cosmote TV και τους βάζεις αν έχουν Smart TV την εφαρμογή και βλέπουν κι αυτοί μέσω του app της Smart TV, ιντερνετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...