Προς το περιεχόμενο

Προβληματίζει τους επιστήμονες η ραγδαία αύξηση της θερμοκρασίας των ωκεανών


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, MikeKata said:

Απαντάει ακριβώς σε ο,τι είπες.

Ακριβως αυτο που ειπα λεει, δεν ηξεραν τα αποτελεσματα και μολις ειδαν πως δε συμφερουν, ζητησαν αποτελεσματα που να συμφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, gurgurant said:

https://energypress.gr/news/klimatiki-allagi-pos-ena-fysiko-fainomeno-metatrapike-se-apati
 

παρε αυτό τότε για να μν λες ότι δν υπάρχουν στοιχεία.γελαω ναι γτ υποστηρίζεις απλά μια απάτη,μπορώ κ εγώ να βρω 1000 επιστήμονες να λένε αυτό που υποστηρίζω εγώ και αντί οι α άλλους 1000 εσυ να υποστηρίζουν ότι λες εσυ 😂😂😂😂😂😂

Δες το ποστ του shinji ikari και σταματα τις χαζομάρες γτ δν ισχύουν αλλά η αληθεια πονάει.καθε 10000-15000 παρατηρούνται 100++ κλιματικές αλλαγές 😂😂😂😂😂😂 για γέλια αληθεια

Και σε έφερα ακριβώς εκεί που ήθελα! Ήταν νομοτελειακό ότι στο τέλος θα ποσταρες τον συγκεκριμένο! Πάμε λοιπόν να γελάσουμε!

1. Σου ποστάρω μελέτες και μου ποσταρεις energypress. Ο καθένας πάει μέχρι εκεί που μπορεί να κατανοήσει, φαντάζομαι.

2. Ποσταρεις τον "αγαπημένο" μας γεωπόνο που δεν έχει την παραμικρή σχέση με το ερευνητικό αντικείμενο της κλιματολογίας; Ω, το αγαπημένο μου. Κυριολεκτικά, όλο το κείμενο είναι λάθος!

Έτσι στα γρήγορα.

Ice cores:

https://nsidc.org/learn/ask-scientist/core-climate-history

Medieval warm period, Little Ice Age: Η απάντηση μου είναι στο σχόλιο 2-3 σελίδες πριν. Άνοιξε τα μάτια σου και διάβασε. Δεν ισχύει, η μέση ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ θερμοκρασία ήταν χαμηλότερη. Ο τύπος επιλέγει ΤΟΠΙΚΕΣ συνθήκες, αποκρύπτοντας τις παγκόσμιες.

Ο αγαπημένος μας επιστήμονας που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο και, όσα λέει δεν τα στηρίζει με paper, αλλά τα γράφει σε τυχάρπαστα blogs και τα λέει στην τηλεόραση γιατί έτσι και τα πει σε επιστημονικό συνέδριο θα γελάνε και τα ντουβαρια;

Αλλά μερικοί ακούτε "επιστήμονας" και νομίζετε ότι είναι "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω". Την επόμενη φορά που θα σπάσεις κόκκαλο, να πας σε καρδιολόγο, όχι σε ορθοπεδικό. Τι, γιατροί δεν είναι και οι δύο; 😂

12 minutes ago, link_z said:

ως σχετικός επιστήμονας

Επίκληση στην αυθεντία;

13 minutes ago, link_z said:

τα επιστημονικά στοιχεία δεν έχουν ακόμη καταλήξει σε αδιάσειστα επιχειρήματα.

Βασικά, έχουν καταλήξει εδώ και δεκαετίες σε αδιάσειστα επιχειρήματα. Ένα από αυτά είναι η αναλογία ισοτόπων άνθρακα δ-13 και Δ-14.

https://www.climate.gov/news-features/climate-qa/how-do-we-know-build-carbon-dioxide-atmosphere-caused-humans

https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/ar4-wg1-chapter9-1.pdf

Έχεις στοιχεία για το αντίθετο;

16 minutes ago, link_z said:

κλιματική αλλαγή υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει

Πόσες φορές θα το ακούσω αυτό το πράγμα;

"Ο άνθρωπος πεθαίνει κατά μέσο όρο στα 75 από φυσικά αίτια, άρα η δολοφονία ενός ανθρώπου στα 25 του δεν είναι ανθρωπογενής δράση".

Ναι, το ίδιο αστείο είναι. Άλλοι οι φυσικοί κύκλοι του κλίματος, άλλο η σημερινή κατάρρευση τους μέσω της ανθρώπινης επίδρασης. Διαφορετικοί μηχανισμοί, διαφορετικές μεταβλητές.

 

14 minutes ago, Shinji ikari said:

μολις ειδαν πως δε συμφερουν, ζητησαν αποτελεσματα που να συμφερουν.

Ότι, συνέφερε Exxon και Total να πληγεί ο κλάδος του πετρελαίου λόγω όλων των περιορισμών τις επόμενες δεκαετίες. Μιλάμε, έχουμε φτάσει σε άλλα επίπεδα λογικών αλματων όταν δε μας βγαίνουν τα "επιχειρήματα". 😂

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να ασχοληθώ παραπάνω ποσο μαλλον να διαβάσω όλα αυτά έχεις την γνώμη δν σε άδικο μαλλον η Greta είναι ξαδέρφη σου 😂😂😂

τπτ δν έφερες εκεί που ήθελες 😂😂😂😂😂 αν νομίζεις ότι έφερες κάτι είναι μπέρδεμα στο μυαλό σου που νομίζεις ότι υπάρχει όντως κλιματική αλλαγή 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, MikeKata said:

 

Δεν ηξεραν απο την αρχη ποια θα ειναι τα αποτελεσματα και οταν ειδαν πως δε συμφερουν, το εκαναν γαργαρα. Εν παση περίπτωση, δεν ειναι αυτο που ρωτησα και δεν εχει και σημασια, ο σκοπος δεν ειναι να αλλαξει κατι αλλα να ειναι ο κοσμος σε state of fear, οπως ειπα ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, gurgurant said:

Βαριέμαι να ασχοληθώ

Κακά τα ψέματα, δεν μπορείς κιόλας εκτός αν είναι το αντικείμενο σπουδών σου όπως του MikeKata, οπότε my bad.

Καλώς ή κακώς στο συγκεκριμένο topic/θέμα ο MikeKata κλέβει εκκλησία.

  • Like 10
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gurgurant said:

ποσο μαλλον να διαβάσω όλα αυτά

Αυτή είναι η διαφορά μας. Ότι βαριέσαι να διαβάσεις. Αν δε βαριόσουν, θα μαθαινες και 5 πράγματα για το πώς λειτουργεί ο κόσμος γύρω σου αντί να νομίζεις ότι η επιστήμη γίνεται με blogs και βιντεάκια στο YouTube.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Αυτή είναι η διαφορά μας. Ότι βαριέσαι να διαβάσεις. Αν δε βαριόσουν, θα μαθαινες και 5 πράγματα για το πώς λειτουργεί ο κόσμος γύρω σου αντί να νομίζεις ότι η επιστήμη γίνεται με blogs και βιντεάκια στο YouTube.

 Ένα παράδειγμα απάτης κ τέλος από εμένα,πίστευε ότι θέλεις λες κ με πειραζει εμένα ρε φίλε μου….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Κακά τα ψέματα, δεν μπορείς κιόλας εκτός αν είναι το αντικείμενο σπουδών σου όπως του MikeKata, οπότε my bad.

Καλώς ή κακώς στο συγκεκριμένο topic/θέμα ο MikeKata κλέβει εκκλησία.

Φίλε @Thresh, επειδή υπάρχει κίνδυνος να το πάρει κάποιος "πατριωτικά" εδώ και να το παρεξηγήσει, απλά να αναφέρω ότι άσχετα αν είναι το αντικείμενο μου, προσπαθώ να μη γράφω ποτέ με στυλ "εγώ ξέρω γιατί το σπούδασα", αλλά να ανεβάζω μελέτες να βοηθήσω γιατί δεν είμαστε όλοι ειδικοί σε όλα, αλλά, με μια βοήθεια, μπορούμε να μάθουμε κάποια πράγματα σε ένα αντικείμενο διαβάζοντας την επιστημονική βιβλιογραφία.

Οι μόνες φορές που αναφέρω το αντικείμενο μου, είναι, όταν βλέπω κάτι σχόλια του στυλ "είναι όλα ψεμματα και σας κοροϊδεύουν για να πληρώνονται οι επιστήμονες" γιατί εκεί, νιώθω προσωπικά προσβεβλημένος να έχω ρίξει χρόνια και χρόνια διαβάσματος, μελέτης και νύχτες πάνω από τα δεδομένα, μόνο και μόνο για να έρθει ο κάθε ένας που είδε ένα βιντεάκι στο YouTube να τα "ακυρώσει".

Σε ευχαριστώ πάντως...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Thresh said:

Κακά τα ψέματα, δεν μπορείς κιόλας εκτός αν είναι το αντικείμενο σπουδών σου όπως του MikeKata, οπότε my bad.

Καλώς ή κακώς στο συγκεκριμένο topic/θέμα ο MikeKata κλέβει εκκλησία.

δν ποστάρω για να πείσω κανέναν να ακολουθήσει το δικό μου σκεπτικό ούτε εχω να αποδείξω κάτι,κουβεντα να γίνεται,την πέρασα την ώρα μου κ σήμερα 😌

η πλειοψηφία γνωρίζει ότι όλα αυτά περί κλιματικής αλλαγής είναι για το κέρδος όποτε να αποδείξω το ήδη αποδεδειγμένο δν υπάρχει λόγος.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Και σε έφερα ακριβώς εκεί που ήθελα! Ήταν νομοτελειακό ότι στο τέλος θα ποσταρες τον συγκεκριμένο! Πάμε λοιπόν να γελάσουμε!

1. Σου ποστάρω μελέτες και μου ποσταρεις energypress. Ο καθένας πάει μέχρι εκεί που μπορεί να κατανοήσει, φαντάζομαι.

2. Ποσταρεις τον "αγαπημένο" μας γεωπόνο που δεν έχει την παραμικρή σχέση με το ερευνητικό αντικείμενο της κλιματολογίας; Ω, το αγαπημένο μου. Κυριολεκτικά, όλο το κείμενο είναι λάθος!

Έτσι στα γρήγορα.

Ice cores:

https://nsidc.org/learn/ask-scientist/core-climate-history

Medieval warm period, Little Ice Age: Η απάντηση μου είναι στο σχόλιο 2-3 σελίδες πριν. Άνοιξε τα μάτια σου και διάβασε. Δεν ισχύει, η μέση ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ θερμοκρασία ήταν χαμηλότερη. Ο τύπος επιλέγει ΤΟΠΙΚΕΣ συνθήκες, αποκρύπτοντας τις παγκόσμιες.

Ο αγαπημένος μας επιστήμονας που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο και, όσα λέει δεν τα στηρίζει με paper, αλλά τα γράφει σε τυχάρπαστα blogs και τα λέει στην τηλεόραση γιατί έτσι και τα πει σε επιστημονικό συνέδριο θα γελάνε και τα ντουβαρια;

Αλλά μερικοί ακούτε "επιστήμονας" και νομίζετε ότι είναι "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω". Την επόμενη φορά που θα σπάσεις κόκκαλο, να πας σε καρδιολόγο, όχι σε ορθοπεδικό. Τι, γιατροί δεν είναι και οι δύο; 😂

Επίκληση στην αυθεντία;

Βασικά, έχουν καταλήξει εδώ και δεκαετίες σε αδιάσειστα επιχειρήματα. Ένα από αυτά είναι η αναλογία ισοτόπων άνθρακα δ-13 και Δ-14.

https://www.climate.gov/news-features/climate-qa/how-do-we-know-build-carbon-dioxide-atmosphere-caused-humans

https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/ar4-wg1-chapter9-1.pdf

Έχεις στοιχεία για το αντίθετο;

Πόσες φορές θα το ακούσω αυτό το πράγμα;

"Ο άνθρωπος πεθαίνει κατά μέσο όρο στα 75 από φυσικά αίτια, άρα η δολοφονία ενός ανθρώπου στα 25 του δεν είναι ανθρωπογενής δράση".

Ναι, το ίδιο αστείο είναι. Άλλοι οι φυσικοί κύκλοι του κλίματος, άλλο η σημερινή κατάρρευση τους μέσω της ανθρώπινης επίδρασης. Διαφορετικοί μηχανισμοί, διαφορετικές μεταβλητές.

 

Ότι, συνέφερε Exxon και Total να πληγεί ο κλάδος του πετρελαίου λόγω όλων των περιορισμών τις επόμενες δεκαετίες. Μιλάμε, έχουμε φτάσει σε άλλα επίπεδα λογικών αλματων όταν δε μας βγαίνουν τα "επιχειρήματα". 😂

Καμμία επίκληση σε καμμία αυθεντία φίλε μου. Αν δεν θέλεις να μιλάμε να το πεις από την αρχή. Δεν θα λύσουμε τα προβλήματα και θα καταλήξουμε στο το φταίει στο insomnia. Επιχειρήματα υπάρχουν και από τις δύο μεριές. Αν κάποιος βλέπει μόνο τα επιχειρήματα της μιας μεριάς και αγνοεί τα επιχειρήματα της άλλης τότε κάπου η επιστημονική μέθοδος που επικαλείται έχει κενό. 

Αν έχεις μελετήσει την γεωλογική ιστορία και την ερμηνεύεις έτσι τότε δεν έχω απάντηση. Η σταθερότητα του κλίματος σε αυτή την μεσοπαγετωνική περίοδο με διάρκεια μερικών δεκάδων χιλιάδων ετών τι μπορεί να μας πει για τα προηγούμενα 4.4 δις χρόνια; Η αναλογία άνθρακα σε ζωντανούς ιστούς που επικαλείσαι μιλάει μόνο για αυτήν την μικρή περίοδο. Δεν μπορεί να γίνει ραδιοχρονολόγηση ιστών για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια όπως ξέρεις. Και εδώ δεν μιλάμε για τα λίγα χιλιάδες χρόνια που η μέθοδος δίνει ακριβή αποτελέσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Φίλε @Thresh, επειδή υπάρχει κίνδυνος να το πάρει κάποιος "πατριωτικά" εδώ και να το παρεξηγήσει, απλά να αναφέρω ότι άσχετα αν είναι το αντικείμενο μου, προσπαθώ να μη γράφω ποτέ με στυλ "εγώ ξέρω γιατί το σπούδασα", αλλά να ανεβάζω μελέτες να βοηθήσω γιατί δεν είμαστε όλοι ειδικοί σε όλα, αλλά, με μια βοήθεια, μπορούμε να μάθουμε κάποια πράγματα σε ένα αντικείμενο διαβάζοντας την επιστημονική βιβλιογραφία.

Οι μόνες φορές που αναφέρω το αντικείμενο μου, είναι, όταν βλέπω κάτι σχόλια του στυλ "είναι όλα ψεμματα και σας κοροϊδεύουν για να πληρώνονται οι επιστήμονες" γιατί εκεί, νιώθω προσωπικά προσβεβλημένος να έχω ρίξει χρόνια και χρόνια διαβάσματος, μελέτης και νύχτες πάνω από τα δεδομένα, μόνο και μόνο για να έρθει ο κάθε ένας που είδε ένα βιντεάκι στο YouTube να τα "ακυρώσει".

Σε ευχαριστώ πάντως...

Δν έχουμε όλοι τον χρόνο να διαθέσουμε να διαβάζουμε βιβλιογραφίας φίλε,από τις 7 το πρωί κάθομαι στις 10 το βράδυ.οποτε από αυτά τα λίγα που έχω δει έχω γνώμη.το πτι σπουδάζεις κάτι δν σημαίνει όμως οτι είσαι κ απόλυτα καλός σε αυτό,πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εμας.

2 λεπτά πριν, link_z είπε

Καμμία επίκληση σε καμμία αυθεντία φίλε μου. Αν δεν θέλεις να μιλάμε να το πεις από την αρχή. Δεν θα λύσουμε τα προβλήματα και θα καταλήξουμε στο το φταίει στο insomnia. Επιχειρήματα υπάρχουν και από τις δύο μεριές. Αν κάποιος βλέπει μόνο τα επιχειρήματα της μιας μεριάς και αγνοεί τα επιχειρήματα της άλλης τότε κάπου η επιστημονική μέθοδος που επικαλείται έχει κενό. 

Αν έχεις μελετήσει την γεωλογική ιστορία και την ερμηνεύεις έτσι τότε δεν έχω απάντηση. Η σταθερότητα του κλίματος σε αυτή την μεσοπαγετωνική περίοδο με διάρκεια μερικών δεκάδων χιλιάδων ετών τι μπορεί να μας πει για τα προηγούμενα 4.4 δις χρόνια; Η αναλογία άνθρακα σε ζωντανούς ιστούς που επικαλείσαι μιλάει μόνο για αυτήν την μικρή περίοδο. Δεν μπορεί να γίνει ραδιοχρονολόγηση ιστών για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια όπως ξέρεις. Και εδώ δεν μιλάμε για τα λίγα χιλιάδες χρόνια που η μέθοδος δίνει ακριβή αποτελέσματα.

 

Μα φυσικά αγνοεί όλα τα υπόλοιπα και υποστηρίζει μόνο τα δικά του,σαν φανατικός μουσουλμάνος κάνει…όμως whatever.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gurgurant said:

 Ένα παράδειγμα απάτης κ τέλος από εμένα,πίστευε ότι θέλεις λες κ με πειραζει εμένα ρε φίλε μου….

Τι είπα πριν; Ο ένας μελέτες και στοιχεία, ο άλλος βιντεάκια στο YouTube. Ο,τι μπορεί ο καθένας... 😂

Έλα, μιας και επικοινωνείς με βιντεάκια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τι είπα πριν; Ο ένας μελέτες και στοιχεία, ο άλλος βιντεάκια στο YouTube. Ο,τι μπορεί ο καθένας... 😂

Έλα, μιας και επικοινωνείς με βιντεάκια.

 

Τα εμβόλια μου θυμίζει.πως γίνεται κάτι να είναι σωστό ενώ προσπαθούν να το επιβάλουν ότι ισχύει σε όλον τον κόσμο?….ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, link_z said:

Καμμία επίκληση σε καμμία αυθεντία φίλε μου. Αν δεν θέλεις να μιλάμε να το πεις από την αρχή. Δεν θα λύσουμε τα προβλήματα και θα καταλήξουμε στο το φταίει στο insomnia. Επιχειρήματα υπάρχουν και από τις δύο μεριές. Αν κάποιος βλέπει μόνο τα επιχειρήματα της μιας μεριάς και αγνοεί τα επιχειρήματα της άλλης τότε κάπου η επιστημονική μέθοδος που επικαλείται έχει κενό. 

Ξεκίνησες λέγοντας ότι είναι το αντικείμενο σου. Συνεχίζεις και στα 2 σχόλια να κάνεις ισχυρισμούς για τους οποίους δεν προσφέρεις το παραμικρό στοιχείο.

Λες "επιχειρήματα υπάρχουν και από τις 2 μεριές" και ότι τα στοιχεία δεν έχουν καταλήξει σε αδιάσειστα επιχειρήματα.

Η επιστημονική κοινότητα, εν τω μεταξύ, έχει καταλήξει με ποσοστά που, σε άλλους κλάδους, είναι ανήκουστα. Αν είναι το αντικείμενο σου, θα έπρεπε να ξέρεις τι συμβαίνει στον κλάδο.

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0270467619886266

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/ac2966

ΕΤΣΙ συζητάμε, αν θες να συζητήσεις. Με στοιχεία. Δε λέμε "είναι το αντικείμενο μου" και μετά πετάμε πράγματα που δεν ισχύουν, με πηγές.

8 minutes ago, link_z said:

Αν έχεις μελετήσει την γεωλογική ιστορία και την ερμηνεύεις έτσι τότε δεν έχω απάντηση. Η σταθερότητα του κλίματος σε αυτή την μεσοπαγετωνική περίοδο με διάρκεια μερικών δεκάδων χιλιάδων ετών τι μπορεί να μας πει για τα προηγούμενα 4.4 δις χρόνια; 

Συνεχίζεις να μιλάς για τους φυσικούς κύκλους του κλίματος, επιλέγοντας (ίσως ηθελημένα) να αγνοείς εμφανέστατα ότι εδώ δε βρισκόμαστε σε φυσικό κύκλο, δεν έχει τους ίδιους drivers (Milankovitch), δεν έχει τον ίδιο ρυθμό μεταβολής, στο ελάχιστο, δεν έχει τις ίδιες επιρροές από την ηλιακή δραστηριοτητα και, γενικά, κανένα από τα χαρακτηριστικά της σημερινής κατάστασης δε συνάδει με φυσικό κύκλο.

11 minutes ago, link_z said:

Η αναλογία άνθρακα σε ζωντανούς ιστούς που επικαλείσαι μιλάει μόνο για αυτήν την μικρή περίοδο. Δεν μπορεί να γίνει ραδιοχρονολόγηση ιστών για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια όπως ξέρεις. Και εδώ δεν μιλάμε για τα λίγα χιλιάδες χρόνια που η μέθοδος δίνει ακριβή αποτελέσματα.

Διάβασες αυτό που σου έστειλα ή το πέρασες στα γρήγορα; Τι σχέση έχει το να κάνεις ραδιοχρονολόγηση; Πού κολλάει;

Η αναλογία ισοτόπων άνθρακα χρησιμοποιείται γιατί γνωρίζουμε ότι άλλο το "αποτύπωμα" του φυσικού άνθρακα και άλλο του ανθρωπογενούς. Βλέποντας τη μεταβολή στην αναλογία, μπορούμε να ποσοτικοποιησουμε την επίδραση μας στο CO2 της ατμόσφαιρας. Μετάφραση; Ξέρουμε ότι η αιτία για την αύξηση είμαστε εμεις. Και είναι μόνο ένας από τους δεκάδες τρόπους με τους οποίους επιβεβαιώνουμε το φαινόμενο. Πού κολλάει η ραδιοχρονολόγηση; Μιλάμε για διαχωρισμό φυσικού από ανθρωπογενές. Τόσο απλά.

14 minutes ago, gurgurant said:

Δν έχουμε όλοι τον χρόνο να διαθέσουμε να διαβάζουμε βιβλιογραφίας φίλε,από τις 7 το πρωί κάθομαι στις 10 το βράδυ.οποτε από αυτά τα λίγα που έχω δει έχω γνώμη.το πτι σπουδάζεις κάτι δν σημαίνει όμως οτι είσαι κ απόλυτα καλός σε αυτό,πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εμας.

Αμ δεν το βλέπω; Εδώ και (κυριολεκτικά) 3 ώρες απαντάς non stop και έχεις το χρόνο να πετάξεις ο,τι συνωμοσιολογική αστειοτητα θες, δεν είχες 10 λεπτά, όμως, να διαβάσεις μια από τις τόσες πηγές που σου έστειλα.

Είπαμε, δικός σου είναι ο χρόνος και τον κάνεις ο, τι θες, αλλά μη μας δουλεύεις και στα μούτρα μας όταν βλέπεις ότι δε βγαίνουν τα "επιχειρήματα", γελάει ο κόσμος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gurgurant είπε

Τα τελευταία 15000 χρόνια το διοξείδιο του άνθρακα έχει αυξηθεί από 0.03 σε 0.04% πρώτον και η θερμοκρασία βαριά 1-3 βαθμούς,μας έχετε ζαλίσει με την τρομοκρατία και τον φόβο για κλιματικές χαζομάρες!!!!!

33 % αύξηση δεν σου φαίνεται μεγάλη; Αν μπορείς έλα εξήγησε το στο αφεντικό εδώ πέρα που μου λέει ότι 33 % αύξηση στον μισθό είναι τεράστιο ποσοστό. 

Επίσης, για 1-3 βαθμούς κάνουμε θέμα, αν η θερμοκρασία του σώματος σου ανέβει 3 βαθμούς μάλλον θα τρέχεις στο νοσοκομείο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...