Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση νοσηλείων ιδιωτικής κλινικής - Πώς να αποφύγω το κλέψιμο;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παντως με ομαδικό συμβόλαιο στην groupama(δωρεάν παροχή από την εταιρεία που εργαζομα) δύο φορές έκανα επέμβαση, μια στον Άγιο Λουκά και μια Διαβαλκανικό και δεν πλήρωσα Φράγκο τσακιστο.

Ο πατέρας μου από την άλλη, συνταξιούχος Εθνικής Τράπεζας, έδωσε στο Υγεία 1 χιλιάρικο την μέρα για 9 μέρες. Η τράπεζα του κάλυψε μόνο ένα γελοίο ποσοστό από την κλίνη.

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Ο πατέρας μου από την άλλη, συνταξιούχος Εθνικής Τράπεζας, έδωσε στο Υγεία 1 χιλιάρικο την μέρα για 9 μέρες

γιατι δεν πηγε στο ΤΥΠΕΤ ?

 

13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Γμοτο δεν εχω ιδιωτικη ασφαλεια αλλα με αυτα που διαβαζω μαλλον πρεπει να κανω .....

Αν θες να εχεις επιλογη, εννοειται. Χωρις ασφαλιστηριο δεν μπαινεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, andreaspA said:

 

Αν θες να εχεις επιλογη, εννοειται. Χωρις ασφαλιστηριο δεν μπαινεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο.

Μπαινεις... αλλα θα τα πληρωσεις ολα απο την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, gakost said:

Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς για την περίπτωση αλλά οι χρεώσεις δεν είναι τυχαίες. Υπάρχει διεθνές πρότυπο κωδικοποίησης των νόσηματων και των ιατρικών πράξεων λέγεται ICD-10. Φαντάζομαι αυτοί είναι οι κωδικοί στο τιμολόγιο σε αυτό αναφέρονται. Από εκεί και πέρα υπάρχει ή  τουλάχιστον πρέπει να υπάρχει ελεγκτής που διαβάζει τον φάκελο και επιβεβαιώνει  ότι οι χρεώσεις είναι σωστές. Clinical coder ή medical coders λέγονται και είναι πολύ δύσκολη δουλειά γιατί οι κανόνες είναι απίστευτα πολύπλοκοι, υπάρχουν διαφορετικά λεξικά και όλα κρίνονται από την ακρίβεια της κατανόησης διαβάζοντας ένα φάκελο. Στην πράξη τι ισχύει στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά μπορώ να φανταστώ. 
 

Αυτό που λες χρέωση για το δωμάτιο περιλαμβάνει και την νοσηλεία όχι μόνο το ξενοδοχειακό κομμάτι. 
 

Πήγαινε πες τους ότι σου φαίνονται πολλά και δες τι θα σου πουν.
 

 

 

Και ο ελεγκτής για ποιούς δουλεύει; Για τους ίδιους ή είναι ανεξάρτητος;

Ελέγχει όλους τους λογαριασμούς ή δειγματοληπτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 9:21 ΜΜ, funbreaker είπε

Εν τω μεταξύ στην ανάλυση υπάρχει και αμοιβή γιατρών για την επέμβαση, ενώ τους πλήρωσα ξεχωριστά.

 

Μήπως αυτό να επικαλεστείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, andreaspA said:

το ιδιο λεμε.

Δε λεμε το ιδιο.

Αλλο το δεν μπαινεις που θα καταλαβει ο ts οτι ισως απαγορευεται η είσοδος, και αλλο το μπαίνεις αλλα αναλαμβανεις το κόστος εσυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, funbreaker said:

Και ο ελεγκτής για ποιούς δουλεύει; Για τους ίδιους ή είναι ανεξάρτητος;

Ελέγχει όλους τους λογαριασμούς ή δειγματοληπτικά;

Υπάρχει ο εσωτερικός έλεγχος και ο εξωτερικός. Δεν είναι αν το σκεφτείς μόνο  λάθη προς ζημια του ασθενή μπορεί να γίνουν και προς τον πάροχο υγείας. Σου ξαναλέω όμως δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει προσοχη στους ορους και ΣΙΓΟΥΡΑ οτι η ασφαλιστικη σε καλυψε μια , δυο φορες δε σημανει οτι θα σε καλυψει την επομενη.

Το να σου καλυπτει μονο τα επειγοντα ή μονο τα τακτικα χειρουργεια , δεν ειναι καλο συμβολαιο.

Διαβαστε τους ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/02/2024 at 02:18, marinna said:

Εν τω μεταξύ στην ανάλυση υπάρχει και αμοιβή γιατρών για την επέμβαση, ενώ τους πλήρωσα ξεχωριστά.

Μηπως ειναι στις εκπτωσεις που εγιναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2024 στις 10:40 ΜΜ, insoholic είπε

Φιλος εκανε επεμβαση ρουτίνας σε ενα ιδιωτικό και μου ειπε οτι οσοι πανε με ιδιωτική ασφαλεια 3πλασιαζεται το τελικο κοστος. (Σε ρωτανε στην αρχη αν εισαι με ασφάλεια) 

Θα πρεπει να πας με εοππυ, να πληρώσεις το ποσό και να παρεις αποδείξεις που θα τις δώσεις στην ασφαλιστική για να παρεις τα χρηματα πισω.

 

Πληρωνεις τα παντα με καρτα και οχι μετρητά και θα σου δωσουν παραστατικά. 

Οι ασφάλειες δεν δουλευουν ετσι. Να καταθέσεις αποδείξεις είναι μέχρι 1000€ το έτος για παράδειγμα.

Σε νοσοκομείο είναι μέχρι 30.000€.

Αυτα τα ποσά ειναι για τη δική μου.

Πας νοσοκομείο λοιπόν, αντί να χρεώσουν 6000€ χωρίς ασφάλεια, χρεωνουν 20.000€ με ασφάλεια. Πληρωνεις μια συμμετοχή εσύ πχ 2000€, η ασφάλεια κάνει διακανονισμό και πληρωνει 5000€ ενω παράλληλα σου έχει καλύψει το όριο σου για 20000€ και στο τέλος της ημέρας όλοι είναι χαρούμενοι

  • Η ασφάλεια πλήρωσε 5000
  • Το νοσοκομείο πήρε 7000 αντί για 6000 που θα πήγαινες χωρίς ασφάλεια
  • Εσυ πλήρωσες 2000 αντί για 6000

Σαπιιιιιιιιλα

 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, sphinxgr said:

Οι ασφάλειες δεν δουλευουν ετσι. Να καταθέτεις αποδείξεις είναι μέχρι 1000€ το έτος για παράδειγμα.

Σε νοσοκομείο είναι μέχρι 30.000€.

Αυτα τα ποσά ειναι για τη δική μου.

Πας νοσοκομείο λοιπόν, αντί να χρεώσουν 6000€, χρεωνουν 25.000€. Πληρωνεις μια συμμετοχή εσύ πχ 2500€, η ασφάλεια κάνει διακανονισμό και πληρωνει 5000€ ενω παράλληλα σου έχει καλύψει το όριο σου για 25000€ και στο τέλος της ημέρας όλοι ειναι χαρούμενοι

  • Η ασφάλεια πλήρωσε 5000
  • Το νοσοκομείο πήρε 7500 αντί για 6000 που θα πήγαινες χωρίς ασφαλεια
  • Εσυ πλήρωσες 2500 αντί για 6000

Σαπιιιιιιιιλα

 

Πάντως όταν έκανα πριν 3-4 χρόνια το διάφραγμα με δικό μου γιατρό σε μεγάλη ιδιωτική κλινική (εγώ την επέλεξα, ο γιατρός μου είπε 2-3 που συνεργάζεται για να χειρουργεί εκεί), δεν θυμάμαι τόσο μεγάλη διαφορά στα χρήματα και πριν και αφού τους είπα ότι έχω ασφάλεια (από την εργασία μου).... βέβαια δεν ξέρω τι θα μου έλεγαν τελικά σε π.χ. εκπτώσεις κ.α. άμα τους έλεγα ότι θα τα πληρώσω τελικά εγώ.

Τελικά πλήρωσα μόνο <10% του συνολικού ύψους (ένα ποσοστό από την αμοιβή του γιατρού, εάν θυμάμαι καλά, που ήταν μετά την κάλυψη της ιδιωτικής ασφάλειας και δεν κάλυπτε ο ΕΟΠΠΥ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Πάντως όταν έκανα πριν 3-4 χρόνια το διάφραγμα με δικό μου γιατρό σε μεγάλη ιδιωτική κλινική (εγώ την επέλεξα, ο γιατρός μου είπε 2-3 που συνεργάζεται για να χειρουργεί εκεί), δεν θυμάμαι τόσο μεγάλη διαφορά στα χρήματα και πριν και αφού τους είπα ότι έχω ασφάλεια (από την εργασία μου).... βέβαια δεν ξέρω τι θα μου έλεγαν τελικά σε π.χ. εκπτώσεις κ.α. άμα τους έλεγα ότι θα τα πληρώσω τελικά εγώ.

Τελικά πλήρωσα μόνο <10% του συνολικού ύψους (ένα ποσοστό από την αμοιβή του γιατρού, εάν θυμάμαι καλά, που ήταν μετά την κάλυψη της ιδιωτικής ασφάλειας και δεν κάλυπτε ο ΕΟΠΠΥ).

Άλλο να πας σε προγραμματισμένη επίσκεψη κ κόστος και άλλος να πας εκτάκτως. Όταν πας με γιατρό δικό σου προγραμματισμένα , κάνει αυτός συμφωνία με την κλινική για το τι θα πληρώσεις κλπ. Είναι συνεργάτες. 

Αν πας μόνος σου γιατί έχεις πρόβλημα ή πονάς, εκεί ξεκινάει το party...

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 7:46 ΜΜ, andreaspA είπε

γιατι δεν πηγε στο ΤΥΠΕΤ ?

 

Αν θες να εχεις επιλογη, εννοειται. Χωρις ασφαλιστηριο δεν μπαινεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο.

Κρανίο εγκεφαλική επέμβαση, εννοείται δεν έχει τέτοιο χειρουργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...