Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση νοσηλείων ιδιωτικής κλινικής - Πώς να αποφύγω το κλέψιμο;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νοσηλεύτηκε ο πατέρας μου για 7 μέρες σε ιδιωτική κλινική και ήρθε η ώρα της πληρωμής.

Προφανώς αρχικά μας είπαν το ποσό χωρίς καμία εξήγηση και έπρεπε να κάνω αίτηση για να λάβω την ανάλυση απ' την οποία δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Έχω και ένα δεύτερο έντυπο με τα έξοδα κάθε ημέρας νοσηλείας χωρίς να γράφουν κόστος δίπλα απ' το καθένα. Περιλαμβάνει άπειρες ακαταλαβίστικες εξετάσεις και φάρμακα που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι σωστά.

Θεωρώ σίγουρο πως τα έχουν φουσκώσει και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω κάποιον έλεγχο και να τους μειώσω το απαιτούμενο ποσό.

Σε δύο γνωστούς μου που νοσηλεύτηκαν στην ίδια κλινική, φούσκωσαν και στους δύο τον λογαριασμό και τον μείωσαν τελικά μετά από έλεγχο. Οι περιπτώσεις τους όμως ήταν πιο απλοϊκές και μπορούσες να ελέγξεις κάποια πράγματα. Στην δική μου περίπτωση πρέπει να είσαι ειδικός.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και πώς την διαχειρίστηκε;

Screenshot_20240223_080212_AdobeAcrobat.jpg.29435fdd19b8cec3c0e10aad73b10c8d.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν οι εξετάσεις ή τα φάρμακα "δεν είναι σωστά" (εννοώντας υπερβολικά, όχι λάθος) δε μπορεί να στο πει ούτε γιατρός σχετικής ειδικότητας. Διότι απλά η οποιαδήποτε διαδικασία μπορεί να αιτιολογηθεί με ιατρικά επιχειρήματα. Κάτι πολύ ακραίο ίσως όχι, αλλά δε θα το κάναν κιόλας, όταν ήδη έχουν 50 τρόπους να σε χρεώσουν και να μη μπορείς να πεις κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Που να δεις τι πάρτυ γίνεται αν πας με κανένα βαρύ ασφαλιστικό προγραμμα πχ υπάλληλοι εθνικής ασφαλιστικής.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Δυστυχώς δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Που να δεις τι πάρτυ γίνεται αν πας με κανένα βαρύ ασφαλιστικό προγραμμα πχ υπάλληλοι εθνικής ασφαλιστικής.  

αυτην ακριβως την συζητηση ειχαμε στο γραφειο προηγουμενως. αν πας με ιδιωτικη ασφαλεια στα φουσκωνουν τερμα εννοω αν πας χωρις ειναι πολυ πιο φθηνα γενικα αλλα η συμμετοχη σου μεγαλυτερη προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σ χρεώσουν μέχρι κ κατωσεντονα ,πωματα κτλ κ ας μην τα εχεις χρησιμοποιησει..απλα ζητά να "τσεκάρουν "τον λογαριασμό  γιατι καποια πραγματα δεν ειδες να χρησιμοποιηθηκαν οπότε αν υπαρχει περίπτωση έκπτωσης..

Απορώ πως σας άφησαν να φύγετε..συνήθως στα ιδιωτικά ανά 1 2 μέρες σε πρήζουν να πληρωσεις..

Αν ήταν κάτι προγραμματισμένο(π.χ. χειρουργείο)κ σας είπε 8κ θα παει..κακώς ζητας αναλύσεις 

Το φπα εκτοξεύτηκε το 2015 κ δεν μειώθηκε ποτέ γιατί έχουμε αναπτυξη κ δεν είμαστε χρεοκωπημενη χωρα

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και απ' έξω να περάσεις θα σε κλέψουν. Τα πάρκινγκ π.χ. είναι πιο ακριβά πέριξ των ιδιωτικών νοσοκομείων.  Ίσως κάποιοι στραβώσουν με τη λέξη κλέψουν και αρχίσουν τα περί ελεύθερης αγοράς κτλ. Πρόβλημά τους

Επεξ/σία από lordvec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει μείνει το 3500€ το δωμάτιο. Στο Grande Bretagne έχουν τα δωμάτια οι ιδιωτικές κλινικές μαζί με τις παροχές (πισινες, γυμναστήριο κτλ.);

Με αυτούς γενικά δεν είναι να μπλέξεις. Ρε 'σεις εγώ εδώ με ιδιωτική ασφάλεια από την δουλειά και δεν την χρησιμοποιώ σε ιδιωτικές κλινικές επειδή τους φοβάται το μάτι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως για περιθαλψη σε ιδιωτικο, μονο αν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια που να μην χρειαζεται καν να δωσεις χρηματα, να πληρωνει κατευθειαν το νοσοκομειο

αλλιως, τον πινεις ομορφα ομορφα και λες κι ενα τραγουδι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το τιμολόγιο αναφέρει γενικότητες με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δεις αναλυτικά τι έχουν χρεώσει. 

Όμως ακόμα κ να είχες την δυνατότητα να δεις αναλυτικά τις χρεώσεις θα έβλεπες τρελά νούμερα από την χρέωση λίτρου ορού, φλεβοκαθετηρα, φαρμάκων ακόμη και συριγγων.

Και όταν οι παραπάνω τιμές σου φανούν εξωφρενικές, άνετα μπορούν να στο δικαιολογήσουν καθώς στην αφορά υπάρχουν διάφορες μάρκες κ ποιότητες.

Στη χρέωση δωματίου για 7 ημέρες και πάλι δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις καθώς οι τιμές υπάρχουν σε τιμοκατάλογο.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια δυνατότητα ένστασης ώστε να ζητήσεις κάποια έκπτωση. Σίγουρα αξίζει να προσπαθήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...