Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση νοσηλείων ιδιωτικής κλινικής - Πώς να αποφύγω το κλέψιμο;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ρε 'σεις εγώ εδώ με ιδιωτική ασφάλεια από την δουλειά και δεν την χρησιμοποιώ σε ιδιωτικές κλινικές επειδή τους φοβάται το μάτι μου...

και εγω. την εχω κοντα δεκα χρονια και δεν εχω παει ποτε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υποψιν!

Αυτα που βλεπετε ειναι κοστη για να πληρωσει ιδιωτης. Αν εμπλεκοταν ασφαλιστικη εταιρια θα ηταν χ3 

Ειναι σιγουρο οτι στα εχουν φουσκωσει. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απαιτησεις "ψαλιδι". κάτι θα κανουν.

Για 7 διανυκτερευσεις παντως, δεν ειναι και εξωπραγματικο.
Στην τελικη δεν χανεις κατι.

Μην εχετε αποριες λοιπον γιατι ανεβαινουν τα ασφαλιστρα υγειας. Ειναι τοσο απλη η απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

μένα μου έχει μείνει το 3500€ το δωμάτιο. Στο Grande Bretagne έχουν τα δωμάτια οι ιδιωτικές κλινικές μαζί με τις παροχές (πισινες, γυμναστήριο κτλ.);

Το grande bretagne σου προσφερει ενα δωματιο και σεντονια.Αλλα σου φαινεται λογικο να ειναι ακριβοτερο απο το νοσοκομειο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, funbreaker είπε

Νοσηλεύτηκε ο πατέρας μου για 7 μέρες σε ιδιωτική κλινική και ήρθε η ώρα της πληρωμής.

Προφανώς αρχικά μας είπαν το ποσό χωρίς καμία εξήγηση και έπρεπε να κάνω αίτηση για να λάβω την ανάλυση απ' την οποία δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Έχω και ένα δεύτερο έντυπο με τα έξοδα κάθε ημέρας νοσηλείας χωρίς να γράφουν κόστος δίπλα απ' το καθένα. Περιλαμβάνει άπειρες ακαταλαβίστικες εξετάσεις και φάρμακα που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι σωστά.

Θεωρώ σίγουρο πως τα έχουν φουσκώσει και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω κάποιον έλεγχο και να τους μειώσω το απαιτούμενο ποσό.

Σε δύο γνωστούς μου που νοσηλεύτηκαν στην ίδια κλινική, φούσκωσαν και στους δύο τον λογαριασμό και τον μείωσαν τελικά μετά από έλεγχο. Οι περιπτώσεις τους όμως ήταν πιο απλοϊκές και μπορούσες να ελέγξεις κάποια πράγματα. Στην δική μου περίπτωση πρέπει να είσαι ειδικός.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και πώς την διαχειρίστηκε;

Screenshot_20240223_080212_AdobeAcrobat.jpg.29435fdd19b8cec3c0e10aad73b10c8d.jpg

Δεν νομίζω να μπορείς να κανεις κάτι,αλλά μπορείς να το προσπαθήσεις.
 Είχα παρόμοια περίπτωση και εγώ με τον πατέρα μου,απλά είχαν πει απο την αρχή τι στοιχίζει.

Σε δημόσιο νοσοκομείο έπρεπε να περιμένει ένα χρόνο,στο ιδιωτικο μπήκε την επόμενη μέρα.Αυτο κοστίζει.Το πιο πολύ κλέψιμο το έχουν οι γιατροί,όλα μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι είναι αφελές και περιεργο να μην γνωρίζεις τα έξοδα  μιας επέμβασης εκ των προτέρων.

Κατ αρχήν αν θέλεις να πας σε ιδιωτική κλινική χωρίς να έχεις ιδιωτική ασφάλεια ζωής, πρωτα απ όλα κάνεις μια έρευνα αγοράς και επιλέγεις χειρουργό και συνολικό κόστος. Αφού ξέρεις πόσο θα πληρώσεις, τότε επιλεγεις.

Αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια ζωής (Νοσοκομειακο πρόγραμμα) πρώτα επικοινωνείς με την ασφαλιστική εταιρεία για να σου πούνε το συνολικό ύψος της αποζημίωσης, σύμφωνα με την επέμβαση που θα γίνει π.χ. τι ποσό θα πληρώσει ο ΕΟΠΥΥ και τι ποσοστό στο υπόλοιπο θα πληρώσεις εσύ. Μετά κάνεις έρευνα αγοράς και μιλάς με τις κλινικές.

Ρωτάς αν είναι πολλά αυτά που πληρώνεις, χωρίς να μας λες τι επέμβαση έχει γίνει... Για καρκίνο είναι πολύ φθηνή, ενώ για απλή ορθοπαιδικη είναι ακριβή. Μάλλον σοβαρή και ακριβή ήταν η επεμβαση για να νοσηλευτει 7 μέρες.

Με ιδιωτική ασφάλεια η σύζυγος μου για μια συνολική δαπάνη 22.000€ στο Διαβαλκανικο πληρώσαμε 3.500€. Μόνον ο χειρουργός πήρε 7.000€. Όπως βλέπεις το κέρδος σε μεγάλες επεμβάσεις είναι τεράστιο, για μια ασφάλεια των 400€ ετησιως.

Περαστικά του πάντως.

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εκανε επεμβαση ρουτίνας σε ενα ιδιωτικό και μου ειπε οτι οσοι πανε με ιδιωτική ασφαλεια 3πλασιαζεται το τελικο κοστος. (Σε ρωτανε στην αρχη αν εισαι με ασφάλεια) 

Θα πρεπει να πας με εοππυ, να πληρώσεις το ποσό και να παρεις αποδείξεις που θα τις δώσεις στην ασφαλιστική για να παρεις τα χρηματα πισω.

 

Πληρωνεις τα παντα με καρτα και οχι μετρητά και θα σου δωσουν παραστατικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, funbreaker είπε

Μα με τί αφορμή να ζητήσω έκπτωση, κάτι πρέπει να επικαλεστώ.

Με βλέπω να τα σκάω χωρίς συζήτηση.

Με τι αφορμη ? 

"Ειναι πολλα! κοψε! " 

Δεν υπαρχει αφορμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες στην for profit υγεια, δεν υπαρχει παραδοσιακο "κλεψιμο", οτι θελει σε χρεωνει, δικηγορο μπορεις να βαλεις να δωσεις μαχη για καθε ενα ευρω. Ή καντο γαργαρα και ριχτα στους κομμουνιστες που "ελεγχουν τα παντα", καποιοι ετσι την παλευουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς για την περίπτωση αλλά οι χρεώσεις δεν είναι τυχαίες. Υπάρχει διεθνές πρότυπο κωδικοποίησης των νόσηματων και των ιατρικών πράξεων λέγεται ICD-10. Φαντάζομαι αυτοί είναι οι κωδικοί στο τιμολόγιο σε αυτό αναφέρονται. Από εκεί και πέρα υπάρχει ή  τουλάχιστον πρέπει να υπάρχει ελεγκτής που διαβάζει τον φάκελο και επιβεβαιώνει  ότι οι χρεώσεις είναι σωστές. Clinical coder ή medical coders λέγονται και είναι πολύ δύσκολη δουλειά γιατί οι κανόνες είναι απίστευτα πολύπλοκοι, υπάρχουν διαφορετικά λεξικά και όλα κρίνονται από την ακρίβεια της κατανόησης διαβάζοντας ένα φάκελο. Στην πράξη τι ισχύει στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά μπορώ να φανταστώ. 
 

Αυτό που λες χρέωση για το δωμάτιο περιλαμβάνει και την νοσηλεία όχι μόνο το ξενοδοχειακό κομμάτι. 
 

Πήγαινε πες τους ότι σου φαίνονται πολλά και δες τι θα σου πουν.
 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, insoholic said:

Φιλος εκανε επεμβαση ρουτίνας σε ενα ιδιωτικό και μου ειπε οτι οσοι πανε με ιδιωτική ασφαλεια 3πλασιαζεται το τελικο κοστος. (Σε ρωτανε στην αρχη αν εισαι με ασφάλεια) 

Θα πρεπει να πας με εοππυ, να πληρώσεις το ποσό και να παρεις αποδείξεις που θα τις δώσεις στην ασφαλιστική για να παρεις τα χρηματα πισω.

 

Πληρωνεις τα παντα με καρτα και οχι μετρητά και θα σου δωσουν παραστατικά. 

Εξαρτάται το συμβόλαιο που έχεις. Είναι πολύ συνηθισμένο π.χ. για χειρουργεία να θέλει προέγκριση από την ασφαλιστική, αλλιώς δε σε καλύπτει.

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, BlueBlade said:

Εμένα μου έχει μείνει το 3500€ το δωμάτιο. Στο Grande Bretagne έχουν τα δωμάτια οι ιδιωτικές κλινικές μαζί με τις παροχές (πισινες, γυμναστήριο κτλ.);

Με αυτούς γενικά δεν είναι να μπλέξεις. Ρε 'σεις εγώ εδώ με ιδιωτική ασφάλεια από την δουλειά και δεν την χρησιμοποιώ σε ιδιωτικές κλινικές επειδή τους φοβάται το μάτι μου...

Και εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλα ολοι οι γνωστοι μου αποκλειστικα σε ιδιωτικα πανε και ειναι χαρουμενοι. Βεβαια οι περισσότεροι που ξερω εχουν αλλες 2-3 ασφαλειες μαζι για να καλυπτει περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...