Προς το περιεχόμενο

Μηνύματα phishing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έλαβα το παρακάτω μήνυμα και όντας αφηρημένος πάτησε το link που είχε μέσα 🤬

"Το πακετο σας εχει τεθει σε αναμονη κογω ελλειψης αριθμου οδου στο πακετο."

Μου ζητούσε εν συνεχεία να συμπληρώσω κάποια προσωπικά στοιχεία, εκεί έπαθα μία αναλαμπή και αντιλαμβάνομαι ότι έχω κάνει μαλακία κι επομένως δεν συμπλήρωσα κάτι. 

Το θέμα είναι μπορώ / πρέπει να κάνω κάτι τώρα για να σιγουρευτώ ότι πατώντας το link δεν έγινε ήδη κάτι ανεπανόρθωτο ? 

Ευχαριστώ!

ΥΓ. το τηλέφωνο κανονικά ελληνικό νούμερο κινητού! 694 674 8776

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μην φοβάστε συνήθως σε αυτήν την κατηγορία το malicious είναι να βάλεις τα στοιχεία που σου ζητάει και να πληρώσεις κάτι.

δλδ να σου πάρει τα στοιχεία της κάρτας που θα βάλεις.

 

Πατώντας μόνο το λινκ δεν θα κόλλησες   κάτι .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που δεν έδωσες τα στοιχεία σου κατά 99.9% είσαι οκ.

Αν δεν είσαι high value target (π.χ. δημοσιογράφος ή whistleblower) για να σε στοχεύσει κάποιος με κάνα 0day που κάνει exploit το browser σου μόνο με το άνοιγμα του link δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι.

Επεξ/σία από crispy_mummy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους!
Εντάξει κι εγώ δεν θεώρησα πιθανό να έγινε κάτι χοντρό απλά όσο το ψαχνα έβλεπα οδηγίες τύπου μην πατήσεις το link και τέτοια και με άγχωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την πάτησε μια φίλη μου σήμερα, επειδή περίμενε δέμα από το εξωτερικό μέσω ACS. Μπήκε και έδωσε τα στοιχεία της χρεωστικής. Αμέσως την πήρανε από την τράπεζα, αλλά της τα είχαν σηκώσει όλα. Δεν μου είπε το ποσό. Αλλά το παράδοξο είναι ότι της έστειλε και άλλη τράπεζα που έχει λογαριασμό και e-banking να αλλάξει κωδικούς κτλ. Μήπως έχουν επικοινωνία οι τράπεζες μεταξύ τους για τέτοια θέματα;

Από κινητό μπήκε, μήπως έχει θέμα το κινητό; Δεν νομίζω να χρειάζεται hardware reset κτλ. Yποτίθεται ότι η Samsung έχει δικιά της εφαρμογή ασφαλείας.

Περίπτωση να διεκδικήσει τα χρήματα υπάρχει;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω λάβει 2 sms κατά την περίοδο που πραγματικά είχα δέμα στο τελωνείο, άρα και εκεί υπάρχει διαρροή. Επίσης τελευταία πολλοί λογαριασμοί μου  παρουσίασαν ύποπτη δραστηριότητα ταυτόχρονα(paypal, gmail και outlook) το οποίο σημαίνει κακόβουλο λογισμικό και υποκλοπή κωδικών σε Windows.

customs.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες με καλούν συνέχεια αριθμοί τύπου 694-κτλπ και ακουγεται ηχογραφημένο μήνυμα ότι έχω αγοράσει iphone με paypal και να πατησω 1 για να το ακυρώσω. Το μπλοκάρω, παπ και ξεφυτρώνει άλλο νουμερο να με καλέσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Flag είπε

Μπήκε και έδωσε τα στοιχεία της χρεωστικής. Αμέσως την πήρανε από την τράπεζα, αλλά της τα είχαν σηκώσει όλα. Δεν μου είπε το ποσό.

Η κάρτα έχει ένα ημερήσιο όριο συναλλαγών. Ελπίζω να μην το είχε πολύ ψηλά.

2 ώρες πριν, Black Flag είπε

Αλλά το παράδοξο είναι ότι της έστειλε και άλλη τράπεζα που έχει λογαριασμό και e-banking να αλλάξει κωδικούς κτλ. Μήπως έχουν επικοινωνία οι τράπεζες μεταξύ τους για τέτοια θέματα;

Προσοχή παίζει να είναι scam που "πατάει" πάνω στο προηγούμενο.... Έχουν αναφερθεί τέτοιες περιπτώσεις στο παρελθόν. Πρώτα πέφτει η "μικρή" απάτη των "ελτα" όπου τρώνε στο θύμα ένα ποσό. Μετά τους τηλεφωνούν "από τράπεζα" για να τους πουν ότι τους έσωσαν, μπλόκαραν τη συναλλαγή κλπ και με ύπουλο τρόπο τους αντλούν περισσότερα στοιχεία για να μπουν στο ebanking τους.

Αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν παραλλαγή του παραπάνω. Ας καλέσει η ίδια τον αριθμό της δεύτερης τράπεζας για να ρωτήσει αν όντως επικοινώνησαν αυτοί μαζί της.

Βοήθησε λίγο τη φίλη σου να επιμορφωθεί σχετικά με την τεχνολογία και τις απάτες γιατί την άλλη φορά μπορεί να χάσει περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ένα ποσό, κάτω από 300 ευρώ.

Την πήρανε από την τράπεζα που έγιναν οι συναλλαγές όντως γιατί γίνανε πολλές απόπειρες μέσω χρεώσεων, δοκιμάζανε ποσά από τα υψηλά στα χαμηλά μέχρι να πετύχουν νούμερο που να τα πάρουν όλα. Έμειναν κάτι ψιλά. Η κάρτα όντως ακυρώθηκε.

Και τα νούμερα της άλλης Τράπεζας είναι τα πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...