Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με UPS CyberPower ValuePRO Line-Intera UPS Line-Interactive 1600VA 960W


comfuzio
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το ανεβάζω και εδώ, το έστειλα ως έχει στο σκρουτζ. Ήρθε το UPS με στραπατσαρισμένη συσκευασία και σπασμένα τα φελιζόλ αλλά ας το προσπεράσω.

 Εδώ θα το ακούσετε το πρόβλημα πιο ξεκάθαρα και πείτε μου τώρα εμένα ότι είναι ανεμιστήρας αυτό το πράγμα.

 

Και να σου πούμε και να μη σου πούμε μία ή άλλη, πιστεύω. Τα έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου και όποιος δε συμφωνεί με αυτά είναι τσόφλι (=τσόλι;), μαλάκας, ηλίθιος κολακευτικά, Ανστάιν σα να λέμε. Ένας από αυτούς είμαι εγώ και δε νομίζω ότι δε σου οφείλω οποιαδήποτε άλλη απάντηση.

 

Θα αφήσω μόνο δύο ηχητικά από ανεμιστήρες των 6000rpm για να διευκολύνω όποιον διαβάζει και ενδιαφέρεται να σχηματίσει δική του άποψη για το πως ακούγεται ένας ανεμιστήρας στις 6000 στροφές:

και

Αν συνυπολογιστούν και τα διαφορετικά μικρόφωνα, γωνίες λήψης, ότι των youtubers είναι μεγαλύτερης διαμέτρου ανεμιστήρες και δεν είναι μέσα σε πλαστικό κουτί όπως του UPS, όποιος δε φοράει παρωτασπίδες βγάζει τα συμπεράσματά του.

 

Μια τελευταία υπόθεση μου, είναι ότι όπως και για την πηγή/υφή του θορύβου, έτσι και τα υπόλοιπα τεχνικά ζητήματα. Υπάρχει η δυνατότητα να βγουν ασφαλή και οριστικά συμπεράσματα, απο μόνη της όμως νομίζω δεν αρκεί. Απαιτείται και κάποια αντίστοιχη διάθεση από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, PC_Science_Lefkada said:

 

Και να σου πούμε και να μη σου πούμε μία ή άλλη, πιστεύω. Τα έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου και όποιος δε συμφωνεί με αυτά είναι τσόφλι (=τσόλι;), μαλάκας, ηλίθιος κολακευτικά, Ανστάιν σα να λέμε. Ένας από αυτούς είμαι εγώ και δε νομίζω ότι δε σου οφείλω οποιαδήποτε άλλη απάντηση.

 

Θα αφήσω μόνο δύο ηχητικά από ανεμιστήρες των 6000rpm για να διευκολύνω όποιον διαβάζει και ενδιαφέρεται να σχηματίσει δική του άποψη για το πως ακούγεται ένας ανεμιστήρας στις 6000 στροφές:

και

Αν συνυπολογιστούν και τα διαφορετικά μικρόφωνα, γωνίες λήψης, ότι των youtubers είναι μεγαλύτερης διαμέτρου ανεμιστήρες και δεν είναι μέσα σε πλαστικό κουτί όπως του UPS, όποιος δε φοράει παρωτασπίδες βγάζει τα συμπεράσματά του.

 

Μια τελευταία υπόθεση μου, είναι ότι όπως και για την πηγή/υφή του θορύβου, έτσι και τα υπόλοιπα τεχνικά ζητήματα. Υπάρχει η δυνατότητα να βγουν ασφαλή και οριστικά συμπεράσματα, απο μόνη της όμως νομίζω δεν αρκεί. Απαιτείται και κάποια αντίστοιχη διάθεση από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο.

Θα διαφωνήσω καθώς το video ηταν για το skroutz και το κατάστημα  και όχι για εδώ, απλά έδωσα το link και εδώ για να ακούσετε λίγο τον ήχο που κάνει.
Τα υπόλοιπα θα τα δω σε λίγο καθώς είμαι σε webinar τώρα

Απλά λίγο να στο χαλάσω, κάθε ανεμιστήρας κάνει ένα spin up και ένα spin down δεν πάνε 0% σε 100% και από 100% σε 0% σε κλάσμα δευτερολέπτου. Σχηματίστε ότι άποψη θέλετε, τους νόμους της φύσης να μην παραβλέπουμε γιατί έχουμε φάει κάποια πετριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό,το παλικάρι με το skroutz τα έχει βάλει και με το δίκιο του,φαίνεται και από τα σχόλια στην κριτική πού

έχει κάνει.Πιστεύω δεν έχει καμία σχέση με εσένα, όπου από τις απαντήσεις σου φαίνεσαι αρκετά αξιόλογος

άνθρωπος με γνώσεις, που θέλει να βοηθήσει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Το ανεβάζω και εδώ, το έστειλα ως έχει στο σκρουτζ. Ήρθε το UPS με στραπατσαρισμένη συσκευασία και σπασμένα τα φελιζόλ αλλά ας το προσπεράσω.

 Εδώ θα το ακούσετε το πρόβλημα πιο ξεκάθαρα και πείτε μου τώρα εμένα ότι είναι ανεμιστήρας αυτό το πράγμα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι και εγώ ανάβω εύκολα και ξεφεύγω όταν με κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μου.

Επειδή όμως οχι μονο θα χάσεις το δίκιο σου αλλά και μπορεί να βρεθείς σε μπελάδες με αυτό το βίντεο καθώς επίσης κανένας δεν θα κάτσει να δει την ουσία του βίντεο θα σε συμβουλεψω να το κάνεις delete.

Κάνε ένα νέο βίντεο στο οποίο θα παραμείνεις σοβαρός και απαθής και επαγγελματικά θα παραθέσεις μόνο στοιχεία και περιγραφή.

Στο βίντεο φρόντισε να διατηρείς τον ίδιο τόνο στην φωνή σου και να μιλάς σε απόσταση 1 μέτρου από το μικρόφωνο του κινητού. Αφαιρεσε εάν υπάρχει δυνατότητα το οποιοδήποτε noise canceling.

Επίσης κατά την δοκιμή κράτα το κινητό σου σε απόσταση και πάλι 1 μέτρου όπως προβλέπει και ο κατασκευαστής στα specs του για τα dbA που αναφέρει. Να το αναφέρεις αυτό στην περιγραφή σου επίσης.

Έχε και ένα δεύτερο κινητό πάλι σε απόσταση 1 μέτρου το οποίο θα μετράει τα dbA κατά την δοκιμή και δείξε το.

Κάνε καταγραφή του ήχου με 2 ή 3 διαφορετικά applications για θέμα μεγυτερης αξιοπιστίας των μετρήσεων σου.

Κλείνεις και πάλι επαγγελματικα το βίντεο σου.

Με αυτό τον τρόπο δείχνεις σοβαρός και σίγουρος για αυτά που λες, αναφέρεις μόνο γεγονότα που δεν μπορούν να αμφισβητηθουν και όχι εικασίες και προσωπικές απόψεις και αναγκάζεις το ακροατή να σε πάρει σοβαρά και να χρειαστεί να απαντήσει επίσης σοβαρά και όχι με λόγια του αέρα.

Ζητάς να σου εξηγηθεί η πηγή του ήχου (δεν σε ενδιαφέρει να την μαντέψεις) και να σου αναφερθεί το όριο που θέτει ο κατασκευαστής για τον ήχο σύμφωνα με την πιστοποίηση του καθώς και να γίνει από το service καταγραφή της έντασης του ήχου με πιστοποιημενο μηχάνημα και να απαντήσουν εάν είναι εντός των προβλεπόμενων ορίων (και ποια είναι αυτά) καθώς και των νόμιμων ορίων για οικιακές συσκευές.

Όλα αυτά θα πρέπει να απαντηθούν εγγράφως.

Το τι θα κάνεις μετά θα το αποφασίσεις μετά την επίσημη απάντηση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Chris2756 said:

 Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω. Βαλτε φανια noctua, να υσηχασει το κεφαλι σας απο τον θορυβο

Και εμένα η δικιά μου να λέω ότι δεν είναι από ανεμιστήρα το πρόβλημα. Το βλέπω για έξω από την σφαίρα του πραγματικού να κάνει ανεμιστήρας από το 0% στο 100% στο ίδιο κλάσμα δευτερολέπτου χωρίς να κάνει κάποιο spin up και να κόβεται πάλι από το 100% στο 0% επίσης σε ένα κλάσμα δευτερολέπτου. Στο video ο ήχος είναι ξεκάθαρα ότι πάει από το τίποτα στο μέγιστο και από το μέγιστο στο τίποτα, δεν έχει καμπή ανόδου και αντίστοιχα καθόδου.
Το pc για το οποίο το πήρα έχει 10 lian li και όταν το κάνω power on έχει μια ηχητική ανοδική καμπύλη ο ήχος αντίστοιχα με τις στροφές που πιάνουν. Και το ίδιο όταν το κλείνω, από εκεί που κάνει κάποιον ήχο στο να είναι σιωπηλό. Και δεν μιλάω για airflow αλλά για τον μηχανικό ήχο των μοτέρ.
Πρέπει τώρα να πιστέψω sony και yamaha ότι το παράγει αυτό το μουγκριτό ένας ανεμιστήρας ενώ τους ισχυρισμούς περί αυτού, που δίνει ο κατασκευαστής, τους αντικρούει η πραγματικότητα.
Η αλήθεια είναι ότι τα δεδομένα και τα δεδομένα είναι ότι μπορούμε να δείξουμε και να αποδείξουμε, δεν θα αλλάξω την αλήθεια για να ταιριάξει με το ζόρι σε κάποια άλλη ιστορία.

Το ίδιο video βλέπουμε, το ίδιο πράγμα μπορώ να αναπαράγω. Αν ακούς κάποιο spin up/down που να ταιριάζει στο προφίλ "βλάβη ανεμιστήρα" να το συζητήσουμε το πράγμα. Από αυτά που ξέρω, συγγνώμη αν προσβάλλω, αλλά είστε λάθος.
Μπορεί να μην μπορώ να ονομάσω το αντικείμενο που κάνει τον θόρυβο, αλλά μπορώ να αποκλείσω μερικά πράγματα και ο ανεμιστήρας ήταν ο πρώτος που έφυγε καθώς ΟΛΕΣ οι παράμετροι είναι εκτός.
1)Θερμοκρασία. 
2)spin up/down.
3)κάποιο είδους τρέμουλο στο UPS, το πιάνω και δεν κάνει κάποιον παλμό που αν ήταν από κινητικό μέρος θα είχε ένα κάποιο τρέμουλο.

Και στην τελική όπως ειπώθηκε ήδη, δεν με ενδιαφέρει το τι είναι αυτό που κάνει έτσι αλλά ότι κάνει έτσι.

24 minutes ago, SeNNinhA said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι και εγώ ανάβω εύκολα και ξεφεύγω όταν με κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μου.

Επειδή όμως οχι μονο θα χάσεις το δίκιο σου αλλά και μπορεί να βρεθείς σε μπελάδες με αυτό το βίντεο καθώς επίσης κανένας δεν θα κάτσει να δει την ουσία του βίντεο θα σε συμβουλεψω να το κάνεις delete.

Κάνε ένα νέο βίντεο στο οποίο θα παραμείνεις σοβαρός και απαθής και επαγγελματικά θα παραθέσεις μόνο στοιχεία και περιγραφή.

Στο βίντεο φρόντισε να διατηρείς τον ίδιο τόνο στην φωνή σου και να μιλάς σε απόσταση 1 μέτρου από το μικρόφωνο του κινητού. Αφαιρεσε εάν υπάρχει δυνατότητα το οποιοδήποτε noise canceling.

Επίσης κατά την δοκιμή κράτα το κινητό σου σε απόσταση και πάλι 1 μέτρου όπως προβλέπει και ο κατασκευαστής στα specs του για τα dbA που αναφέρει. Να το αναφέρεις αυτό στην περιγραφή σου επίσης.

Έχε και ένα δεύτερο κινητό πάλι σε απόσταση 1 μέτρου το οποίο θα μετράει τα dbA κατά την δοκιμή και δείξε το.

Κάνε καταγραφή του ήχου με 2 ή 3 διαφορετικά applications για θέμα μεγυτερης αξιοπιστίας των μετρήσεων σου.

Κλείνεις και πάλι επαγγελματικα το βίντεο σου.

Με αυτό τον τρόπο δείχνεις σοβαρός και σίγουρος για αυτά που λες, αναφέρεις μόνο γεγονότα που δεν μπορούν να αμφισβητηθουν και όχι εικασίες και προσωπικές απόψεις και αναγκάζεις το ακροατή να σε πάρει σοβαρά και να χρειαστεί να απαντήσει επίσης σοβαρά και όχι με λόγια του αέρα.

Ζητάς να σου εξηγηθεί η πηγή του ήχου (δεν σε ενδιαφέρει να την μαντέψεις) και να σου αναφερθεί το όριο που θέτει ο κατασκευαστής για τον ήχο σύμφωνα με την πιστοποίηση του καθώς και να γίνει από το service καταγραφή της έντασης του ήχου με πιστοποιημενο μηχάνημα και να απαντήσουν εάν είναι εντός των προβλεπόμενων ορίων (και ποια είναι αυτά) καθώς και των νόμιμων ορίων για οικιακές συσκευές.

Όλα αυτά θα πρέπει να απαντηθούν εγγράφως.

Το τι θα κάνεις μετά θα το αποφασίσεις μετά την επίσημη απάντηση

 

Ξεκινάω την μέρα μου με καλή διάθεση, σε εξυπηρέτηση πελατών δούλευα και εγώ και ξέρω πως είναι να κάθεσαι στο σκαμνί και να σε βρίζουν επί 8 ώρες την ημέρα 5 μέρες την βδομάδα για προβλήματα που δεν δημιούργησα εγώ.
Το τελευταίο που θέλω είναι να προσβάλω το παιδί που ανταλλάξαμε emails από το σκρουτζ, του απάντησα ήδη και του ζήτησα συγγνώμη.
Εγώ όμως δεν έλεγα ποτέ ψέματα στον πελάτη και ποτέ δεν προσπαθούσα να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα. Και όσες φορές είχα βρεθεί να βλέπω λάθος διαχείριση έτρεχα σε TLs κτλ και ζητούσα να δώσουμε κάποια λύση ΠΡΙΝ καλέσω και εκτεθώ ή  να μην έρθω σε θέση να εκθέσω συνάδελφο (ακόμα αναρωτιούνται γιατί δεν έπιανα τα bonus...ε πως να τα πιάσω όταν το 80% των διαχειρίσεων ήταν χάλια μαύρα; ).
Δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί η κάθε εταιρία και δεν με ενδιαφέρει. Προσωπικά όπου εργαζόμουν υπήρχε πάντα πίεση για να γίνει σωστή δουλειά οπότε όταν έρχομαι απέναντι σε καταστάσεις σταρχιδισμού και δεν αναφέρομαι στο παιδί που μιλήσαμε σήμερα αλλά μιας κοπέλας που τα είπαμε την Δευτέρα όπου η απάντηση ήταν "δείτε την αναφορά του τεχνικού", μα δεν υπάρχει αναφορά τεχνικού μέσα στην σελίδα "ε ναι αν το πρόβλημα παραμείνει κάντε νέο αίτημα"...ε κάτσε ρε κοπελιά! Εγώ δουλειές δεν έχω; Πως προϋποθέτεις ότι εγώ δεν έχω τι άλλο να κάνω στην ζωή μου από το να πακετάρω και ξεπακετάρω; Και να πω ότι το έλεγξαν σε αυτό που τους ανέφερα και ήμουν εγώ λάθος και ζώων και ότι άλλο θέλετε να με αποκαλέσετε θα το δεχτώ; Δεν το κοίταξαν καν! Άλλο τους ανέφερα και το έγραψα και το φωτογράφισα και άλλο είδαν και απάντησαν. Και ήρθε ήδη με χαλασμένη συσκευασία και ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να έπαθε από πήγαινε-έλα. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι όταν έρθει ο κούριερ, για άλλη μια φορά, θα φτάσει ως έχει εκεί που πρέπει; Και πότε θα παραλάβω; Επέκταση εγγύησης για το διάστημα που δεν το έχω στην κατοχή μου θα πάρω;
Να μην πω τι θα πάρω καλύτερα.
Θα κάνω όπως είπες απλά να βρω λίγο την διάθεση και το κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Chris2756 said:

Αναφερομουν σε ανεμιστηρες γενικοτερα. Στην προκειμενη περιπτωση συμφωνω οτι ο θορυβος δεν πρερχεται απο ανεμιστηρα.

Ε τότε ναι οκ και το main pc noctua έχει NH-D15 αλλά πήρα και την arctic III 360 από το νήμα της προσφοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Και εμένα η δικιά μου να λέω ότι δεν είναι από ανεμιστήρα το πρόβλημα. Το βλέπω για έξω από την σφαίρα του πραγματικού να κάνει ανεμιστήρας από το 0% στο 100% στο ίδιο κλάσμα δευτερολέπτου χωρίς να κάνει κάποιο spin up και να κόβεται πάλι από το 100% στο 0% επίσης σε ένα κλάσμα δευτερολέπτου. Στο video ο ήχος είναι ξεκάθαρα ότι πάει από το τίποτα στο μέγιστο και από το μέγιστο στο τίποτα, δεν έχει καμπή ανόδου και αντίστοιχα καθόδου.
Το pc για το οποίο το πήρα έχει 10 lian li και όταν το κάνω power on έχει μια ηχητική ανοδική καμπύλη ο ήχος αντίστοιχα με τις στροφές που πιάνουν. Και το ίδιο όταν το κλείνω, από εκεί που κάνει κάποιον ήχο στο να είναι σιωπηλό. Και δεν μιλάω για airflow αλλά για τον μηχανικό ήχο των μοτέρ.
Πρέπει τώρα να πιστέψω sony και yamaha ότι το παράγει αυτό το μουγκριτό ένας ανεμιστήρας ενώ τους ισχυρισμούς περί αυτού, που δίνει ο κατασκευαστής, τους αντικρούει η πραγματικότητα.
Η αλήθεια είναι ότι τα δεδομένα και τα δεδομένα είναι ότι μπορούμε να δείξουμε και να αποδείξουμε, δεν θα αλλάξω την αλήθεια για να ταιριάξει με το ζόρι σε κάποια άλλη ιστορία.

Το ίδιο video βλέπουμε, το ίδιο πράγμα μπορώ να αναπαράγω. Αν ακούς κάποιο spin up/down που να ταιριάζει στο προφίλ "βλάβη ανεμιστήρα" να το συζητήσουμε το πράγμα. Από αυτά που ξέρω, συγγνώμη αν προσβάλλω, αλλά είστε λάθος.
Μπορεί να μην μπορώ να ονομάσω το αντικείμενο που κάνει τον θόρυβο, αλλά μπορώ να αποκλείσω μερικά πράγματα και ο ανεμιστήρας ήταν ο πρώτος που έφυγε καθώς ΟΛΕΣ οι παράμετροι είναι εκτός.
1)Θερμοκρασία. 
2)spin up/down.
3)κάποιο είδους τρέμουλο στο UPS, το πιάνω και δεν κάνει κάποιον παλμό που αν ήταν από κινητικό μέρος θα είχε ένα κάποιο τρέμουλο.

Και στην τελική όπως ειπώθηκε ήδη, δεν με ενδιαφέρει το τι είναι αυτό που κάνει έτσι αλλά ότι κάνει έτσι.

Ξεκινάω την μέρα μου με καλή διάθεση, σε εξυπηρέτηση πελατών δούλευα και εγώ και ξέρω πως είναι να κάθεσαι στο σκαμνί και να σε βρίζουν επί 8 ώρες την ημέρα 5 μέρες την βδομάδα για προβλήματα που δεν δημιούργησα εγώ.
Το τελευταίο που θέλω είναι να προσβάλω το παιδί που ανταλλάξαμε emails από το σκρουτζ, του απάντησα ήδη και του ζήτησα συγγνώμη.
Εγώ όμως δεν έλεγα ποτέ ψέματα στον πελάτη και ποτέ δεν προσπαθούσα να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα. Και όσες φορές είχα βρεθεί να βλέπω λάθος διαχείριση έτρεχα σε TLs κτλ και ζητούσα να δώσουμε κάποια λύση ΠΡΙΝ καλέσω και εκτεθώ ή  να μην έρθω σε θέση να εκθέσω συνάδελφο (ακόμα αναρωτιούνται γιατί δεν έπιανα τα bonus...ε πως να τα πιάσω όταν το 80% των διαχειρίσεων ήταν χάλια μαύρα; ).
Δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί η κάθε εταιρία και δεν με ενδιαφέρει. Προσωπικά όπου εργαζόμουν υπήρχε πάντα πίεση για να γίνει σωστή δουλειά οπότε όταν έρχομαι απέναντι σε καταστάσεις σταρχιδισμού και δεν αναφέρομαι στο παιδί που μιλήσαμε σήμερα αλλά μιας κοπέλας που τα είπαμε την Δευτέρα όπου η απάντηση ήταν "δείτε την αναφορά του τεχνικού", μα δεν υπάρχει αναφορά τεχνικού μέσα στην σελίδα "ε ναι αν το πρόβλημα παραμείνει κάντε νέο αίτημα"...ε κάτσε ρε κοπελιά! Εγώ δουλειές δεν έχω; Πως προϋποθέτεις ότι εγώ δεν έχω τι άλλο να κάνω στην ζωή μου από το να πακετάρω και ξεπακετάρω; Και να πω ότι το έλεγξαν σε αυτό που τους ανέφερα και ήμουν εγώ λάθος και ζώων και ότι άλλο θέλετε να με αποκαλέσετε θα το δεχτώ; Δεν το κοίταξαν καν! Άλλο τους ανέφερα και το έγραψα και το φωτογράφισα και άλλο είδαν και απάντησαν. Και ήρθε ήδη με χαλασμένη συσκευασία και ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να έπαθε από πήγαινε-έλα. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι όταν έρθει ο κούριερ, για άλλη μια φορά, θα φτάσει ως έχει εκεί που πρέπει; Και πότε θα παραλάβω; Επέκταση εγγύησης για το διάστημα που δεν το έχω στην κατοχή μου θα πάρω;
Να μην πω τι θα πάρω καλύτερα.
Θα κάνω όπως είπες απλά να βρω λίγο την διάθεση και το κουράγιο.

Ειμαι οπως και εσυ αρκετα σιγουρος οτι ο θορυβος δεν εχει σχεση με ανεμιστηρα.

Λεγεται TRANFORMER HUMMING NOISE και τον κάνουν ολοι οι μετασχηματιστές αλλά φυσικά οχι τόσο έντονα.

Εννοειται οτι υπαρχουν αιτίες αλλα και λύσεις.

Αιτίες (ολες εχουν σχεση με προβληματα κατασκευης/συντηρησης):

Ο μετασχηματιστής βουίζει: ποιος είναι ο λόγος και τι πρέπει να κάνετε (electricianexp.com)

"Αιτίες πλευρικών ήχων στον μετασχηματιστή:

  • Όταν η περιέλιξη του πηνίου είναι χαλαρή, υπό την επίδραση μαγνητικής ροής, η οποία τείνει να μετατοπίσει τις περιελίξεις της συσκευής σε σχέση με τον πυρήνα, εμφανίζεται μια δόνηση, συνοδευόμενη από ένα βουητό.
  • Στη διαδικασία, με κακή τοποθέτηση των πυρήνων των πλακών και σχηματισμό κενών μεταξύ τους, συμβαίνει δόνηση, συνοδευόμενη από μεταλλικό δακτύλιο, στη συνέχεια θόρυβο.
  • Σε περίπτωση παραβίασης της ακεραιότητας των καλωδίων του πηνίου περιέλιξης μπορεί να πυροδοτηθεί. Η διαδικασία συνοδεύεται από χειροκρότημα. Με ισχυρές εκκενώσεις, ο ήχος είναι πιο έντονος.
  • Ένας χαλαρός μετασχηματιστής και τα μέρη του επίσης δονείται και βουίζει."

 

Humming Sound profile

 

Humming Sound (Στην αρχη ειναι εντονο)

 

Επισκευη. Δείτε την αιτία στο 03:39 λεπτο του video και θα το καταλαβετε ξεκαθαρα

 

Ωραιος ο τυπος με το κρασακι του....

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι αυτός είναι ο θόρυβος που κάνει και εμένα!
Γιατί οκ από UPS μπορεί να μην ξέρω πέραν του να τους αλλάζω μπαταρία αλλά μπορώ να ξεχωρίσω τον θόρυβο από έναν ανεμιστήρα.

Έβγαλα νέο video που θα κάνω edit και upload σε καμιά ώρα από τώρα. Δεν ξέρω όμως πόσο ακριβείας είναι η μέτρηση από ένα app σε ένα iPhone 6s που είχα διαθέσιμο. Στο 1 μέτρο μακριά ήταν περί τα 49db και ακουγόταν λίγο πιο χαμηλά σε σχέση με το πρώτο video. Για μένα που είμαι στον χώρο δλδ είχε διαφορά στην ένταση και κρίμα που δεν είχα μια μέτρηση αυτής τότε.

Να τονίσω λίγο, δεν είχα ή έχω αλλά και ούτε σκοπεύω να έχω πρόθεση ή διάθεση να προσβάλω τον φίλο PC_Science_Lefkada, το αντίθετο, τον ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο που διέθεσε. Βασικά όλους που ασχοληθήκατε σας ευχαριστώ και πιο πολύ εσένα @SeNNinhA που είσαι ακριβώς στο θέμα με το πρόβλημα.

Να συμπληρώσω ότι μίλησα με φίλο μου  που όμως τώρα είναι φαντάρος (και θα το διαβάσει οπότε γειά σου Άρη! Καλός πολίτης!) και έχει και αυτός από την ίδια μάρκα και μάλλον ίδια σειρά ένα UPS, δεν μπορούμε τώρα να διασταυρώσουμε αν είναι ίδια μοντέλα αλλά και αυτός μου είπε το ίδιο, ότι είναι θέμα μετασχηματιστή. Οπότε μάλλον μακριά και αγαπημένοι από την CyberPower. Τώρα το έχω και 3 μήνες γεμάτους δεν είναι ότι μου έκοψε να το δοκιμάσω στις 14 μέρες για να δω τι θα σκάσει. Οπότε θέλω να δω τι επιλογές έχω. Αν μπορώ, θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω για να πάω σε κάτι άλλο καθώς το να μου το αλλάξουν πάλι με ίδιο, πιστεύω πως θα έχω το ίδιο πρόβλημα, τώρα αν δεν είναι 50db και είναι 45 όταν κοιμάμαι το ίδιο θα ενοχλεί.

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

 

Και να σου πούμε και να μη σου πούμε μία ή άλλη, πιστεύω. Τα έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου και όποιος δε συμφωνεί με αυτά είναι τσόφλι (=τσόλι;), μαλάκας, ηλίθιος κολακευτικά, Ανστάιν σα να λέμε. Ένας από αυτούς είμαι εγώ και δε νομίζω ότι δε σου οφείλω οποιαδήποτε άλλη απάντηση.

 

Θα αφήσω μόνο δύο ηχητικά από ανεμιστήρες των 6000rpm για να διευκολύνω όποιον διαβάζει και ενδιαφέρεται να σχηματίσει δική του άποψη για το πως ακούγεται ένας ανεμιστήρας στις 6000 στροφές:

και

Αν συνυπολογιστούν και τα διαφορετικά μικρόφωνα, γωνίες λήψης, ότι των youtubers είναι μεγαλύτερης διαμέτρου ανεμιστήρες και δεν είναι μέσα σε πλαστικό κουτί όπως του UPS, όποιος δε φοράει παρωτασπίδες βγάζει τα συμπεράσματά του.

 

Μια τελευταία υπόθεση μου, είναι ότι όπως και για την πηγή/υφή του θορύβου, έτσι και τα υπόλοιπα τεχνικά ζητήματα. Υπάρχει η δυνατότητα να βγουν ασφαλή και οριστικά συμπεράσματα, απο μόνη της όμως νομίζω δεν αρκεί. Απαιτείται και κάποια αντίστοιχη διάθεση από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο.

Δεν θα πω οτι δεν ακουγονται παρομοια οι μικροι ανεμιστηρες στις 6000 στροφες αλλα ομως δεν ακουγονται σε αυτη την ενταση σε καμια περιπτωση.

Σημειωσε οτι στα βιντεο οι ηχοι εχουν γινει amplified για να γινονται αντιληπτοι και αυτοι και οι διαφορές τους. 

Επισης αποκλειεται να ειναι οι ανεμιστηρες σε κατασταση On/OFF με την εναρξη λειτουργίας της μπαταριας του UPS.

3 λεπτά πριν, comfuzio είπε

 Τώρα το έχω και 3 μήνες γεμάτους δεν είναι ότι μου έκοψε να το δοκιμάσω στις 14 μέρες για να δω τι θα σκάσει. Οπότε θέλω να δω τι επιλογές έχω. Αν μπορώ, θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω για να πάω σε κάτι άλλο καθώς το να μου το αλλάξουν πάλι με ίδιο, πιστεύω πως θα έχω το ίδιο πρόβλημα, τώρα αν δεν είναι 50db και είναι 45 όταν κοιμάμαι το ίδιο θα ενοχλεί.

Εαν δεν βρεις ακρη και εαν δεν σε καλυψουν με εγγυηση κλπ απλα το ανοιγεις και το επισκευαζεις μονος σου.

Θα βρεις πολλα βιντεακια σαν αυτο που εβαλα με τροπους να μειωσεις ή και να εξαφανισεις το Humming noise.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός απλά θέλω για όσο έχει εγγύηση να μην βάζω χέρι μέσα γιατί μπορεί αύριο να είναι κάποιο άλλο θέμα που να το καλύπτει η εγγύηση αλλά επειδή του έβαλα χέρι να την χάσω, αλλά δεν γίνεται και για 2 ή 3 χρόνια ή πόσο έχει να είναι όλο το σπίτι στο πόδι από τον θόρυβο όταν δεν έχουμε ρεύμα και είχαμε και μια διακοπή 1 ώρας χθες. Όσες δεν είχαμε στον 1 χρόνο στο σπίτι αυτό, τις έχουμε 2 βδομάδες τώρα. Και τώρα με τις διακοπές αντί να έχω προστασία του εξοπλισμού μου, έχω το καρναβάλι των απαντήσεων καταστήματος και σκρουτζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν ποτε αγορασω UPS, θα παρακουσω την συμβουλη του αγαπητου SeNNinhA,  για τa on line με την συνεχη λειτουργια ανεμιστηρων τους και τον θορυβο. Μια ενισχυμενη σουκο στο μπαλκονι και τοποθετιση του UPS εκει. Εκεινο που καταλαβα παρακολουθοντας εκατονταδες συζητησεις αντιπαραθεσεις, τσακομους, μαμοσταυριδια κι αλλα χαριτομενα στο ιντερνετ, για τα UPS ειναι. Σωστο κι ασφαλες UPS = βαθεια το χερι στην τσεπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Αν ποτε αγορασω UPS, θα παρακουσω την συμβουλη του αγαπητου SeNNinhA,  για τa on line με την συνεχη λειτουργια ανεμιστηρων τους και τον θορυβο. Μια ενισχυμενη σουκο στο μπαλκονι και τοποθετιση του UPS εκει. Εκεινο που καταλαβα παρακολουθοντας εκατονταδες συζητησεις αντιπαραθεσεις, τσακομους, μαμοσταυριδια κι αλλα χαριτομενα στο ιντερνετ, για τα UPS ειναι. Σωστο κι ασφαλες UPS = βαθεια το χερι στην τσεπη

Υπαρχει και η σωστη και συνολικα πιο φθηνη λυση. 

Ηλεκτρολογος + επιτηρητης τασης ραγας + αντικεραυνικη Τ2 ραγας (για τον κεντρικο πινακα) + επωνυμο αλλα απλο line interactive UPS + επωνυμο πολυπριζο με surge protection (T3 προστασια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε λοιπόν μια βδομάδα γραψίματος εις τους ορχομενούς τους οπότε και εγώ έκανα την καταγγελία μου στο ΙΝ.ΚΑ και τους έστειλα με email τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Μετά από αυτό έλαβα απάντηση "Καταλαβαίνω σε κάθε περίπτωση όσα μας έχετε αναφέρει αλλά και την αναστάτωσή σας σε κάθε περίπτωση και θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το κατάστημα μας ανέφερε ότι μπορεί να στείλει το ίδιο το προϊόν στην αντιπροσωπία για να περάσει από τεχνικό έλεγχο.
 
Ενημερώστε μας αν θέλετε να επιστρέψει το προϊόν εκ νέου στο κατάστημα. Σε άλλη περίπτωση θα ήθελα να σας ρωτήσω αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε και τηλεφωνικά και με την ίδια την Powersales και να τους δείξετε το συγκεκριμένο video και στην συνέχεια για ό,τι χρειαστείτε μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για να σας βοηθήσω όσο καλύτερα μπορώ."

Εγώ τώρα από την πλευρά μου ζητάω απλά επίλυση στο πρόβλημα μου και ζήτησα να μου αποστείλουν αναλυτικά τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν ώστε Α) να υπάρχει επίλυση προβλήματος και Β) να μην τραβήξει καιρό. Για το Β) ήδη έχει πάρει περισσότερο από όσο θα ήθελα και τον θεωρώ χαμένο στόχο από τα αποδυτήρια.
Για το Α) με τις εως τώρα ενέργειες έχω αμφιβολία καθώς πιστεύω θα έρθει κάποια στιγμή -όποτε τους φωτίσει ο Αλλάχ- να το παραλάβει το κούριερ, θα το πάνε στο κατάστημα όπου θα το κοιτάνε στα αφτιά ή στα δόντια και θα πουν ότι δεν έχει πρόβλημα και θα το παραλάβω πάλι όπως ήρθε (και σε εντελώς πλέον κατεστραμμένη συσκευασία) και θα αρχίσει πάλι σε loop η όλη διαδικασία.

Δεν βλέπω να βγάζω άκρη. Προς τους ενδιαφερόμενους για UPS, μην κάνετε το λάθος που έκανα εγώ. Αφού το παραλάβετε βάλτε το σε λειτουργία να ακούσετε πως κάνει (και πάλι για πολλοστή φορά δεν μιλάω για τα μπιπ) και μετά από πλήρη φόρτιση να δείτε και πόσο κρατάει. Εγώ έκανα το λάθος να το βάλω κατευθείαν σε "δουλειά" και έτυχε να μην έχω διακοπή ρεύματος για 3 μήνες. Τώρα που δίνει πόνο στις διακοπές ρεύματος, δεν το έχω για να κάνει την δουλειά που το αγόρασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...