Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με UPS CyberPower ValuePRO Line-Intera UPS Line-Interactive 1600VA 960W


comfuzio
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοροϊδίας συνέχεια:
image.png.07bc8083d6c424f05afa516a79c698c5.png

Πόσο σοβαρή είναι μια εταιρία με ΔΤΕ του 2015;
Δεν μου αναφέρουν πουθενά πόσα dba μετρήσανε και πόσα ορίζει ο κατασκευαστής (ξέρουμε 50 σε προηγούμενες σελίδες), εγώ μέτραγα από 55 ως 60dba στο 1 μέτρο με το iPhone 6s.

Το ερώτημα τώρα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα;
Φυσικά την καταγγελία που έκανα δεν την σταματάω μιας που είναι ξεκάθαρη κοροϊδία με τυποποιημένα ΔΤΕ του 2015 και τεχνικό έλεγχο που δεν αναφέρει τα αποτελέσματα.
Να το πάω σε δικό μου τεχνικό για service και ας χάσω την εγγύηση;
Μπορώ να αρνηθώ παραλαβή;
Εγώ αυτό το πράγμα δεν το βάζω σπίτι μου στην κατάσταση που ήταν από όταν το παρέλαβα και παρέμεινε από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, comfuzio είπε

Κοροϊδίας συνέχεια:
image.png.07bc8083d6c424f05afa516a79c698c5.png

Πόσο σοβαρή είναι μια εταιρία με ΔΤΕ του 2015;
Δεν μου αναφέρουν πουθενά πόσα dba μετρήσανε και πόσα ορίζει ο κατασκευαστής (ξέρουμε 50 σε προηγούμενες σελίδες), εγώ μέτραγα από 55 ως 60dba στο 1 μέτρο με το iPhone 6s.

Το ερώτημα τώρα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα;
Φυσικά την καταγγελία που έκανα δεν την σταματάω μιας που είναι ξεκάθαρη κοροϊδία με τυποποιημένα ΔΤΕ του 2015 και τεχνικό έλεγχο που δεν αναφέρει τα αποτελέσματα.
Να το πάω σε δικό μου τεχνικό για service και ας χάσω την εγγύηση;
Μπορώ να αρνηθώ παραλαβή;
Εγώ αυτό το πράγμα δεν το βάζω σπίτι μου στην κατάσταση που ήταν από όταν το παρέλαβα και παρέμεινε από ότι φαίνεται.

Δυστυχως μόνο με πολυ κόπο και χρόνο μπορει ισως να βγαλεις ακρη.

Κανε επισημο εγγραφο που:

α) να αμφισβητείς εαν εγιναν μετρήσεις ήχου με πιστοποιημενο όργανο και με βαση τις προδιαγραφες για μετρήσεις ηχου.

β) να ζητάς την επίσημη αναφορά των στοιχείων της καταγραφής των decibel που μετρήθηκαν καθώς και τα στοιχεία της καταγραφής που έγινε: Ωρα, ημερομηνία, καταγραφικό όργανο (μοντελο, κωδικο, serial number), σε τι απόσταση απο την μονάδα και από ποια πλευρα της, αντίγραφο της καταγραφης, αντίγραφο της πιστοποιησης του οργανου που χρησιμοποιήθηκε, ονοματεπώνυμο και υπογραφή του τεχνικού που έκανε την καταγραφή.

γ) Επίσημη αναφορά των μέγιστων decibel ήχου που ο κατασκευαστής και η πιστοποίηση του μηχανήματος προβλέπει και σε ποια απόσταση από αυτό.

 

Το να μην παραλάβεις δεν θα σε βοηθησει σε κατι. 

Εαν αποφασίσεις να το πας δικαστικά τότε πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία επίσημης πραγματογνωμοσύνης. Οι λεπτομερειες εχουν διαφορά.

Ειναι πάντα καλύτερο να στειλεις εξώδικο με τις προθεσεις σου με προθεσμία απάντησης σε αυτο. Μετά έχεις καθε δικαίωμα να προχωρήσεις όπως νομίζεις. Το εξωδικο είναι η αποδειξη ότι εσυ έκανες απο μερους σου ολες τις κινήσεις που έπρεπε.

Προτείνω να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά του κατασκευαστη στην Ευρωπη. Ισως δεν ειναι ευκολο αλλα συνηθως από εκει βρισκεις ακρη.

 

Εαν μπλεξεις ολα ειναι δυσκολα. Δεν υπαρχει ευκολος τροπος. Γι αυτο και πρεπει να γινονται με σειρα και απολυτως τυπικα.

 

Παρόλα αυτα η καταγραφή του επιπέδου του ήχου δεν προυποθέτει το ανοιγμα του κουτιού οπότε μπορει να γίνει αμεσα. Απλά πρεπει να την καταγραψεις και εσυ και να γινει απο καποιον με πιστοποιημένο μηχανημα. Καλό ειναι να μπορεί να σου δώσει και βεβαιωση ενυπογραφη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου είπαν ότι αυτό το UPS δεν κάνει για τροφοδοτικό pc....

image.png.ceeb87e03a01940373936d36d46d7c7e.png

Να πω την αλήθεια ότι δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό.
Εγώ για UPS για το pc το πήρα...αν δεν είναι UPS για pc για τι είναι;
Για server σίγουρα όχι, είναι πολύ low spec, δεν έχει IPMI κτλ και με τα χίλια ζόρια κράτησε ανοιχτό το pc μου με κάτω από 400w κατανάλωση (που να είχα και 960w...).
Αν δεν είναι για pc και server....για τι είναι; Λάμπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Σήμερα μου είπαν ότι αυτό το UPS δεν κάνει για τροφοδοτικό pc....

image.png.ceeb87e03a01940373936d36d46d7c7e.png

Να πω την αλήθεια ότι δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό.
Εγώ για UPS για το pc το πήρα...αν δεν είναι UPS για pc για τι είναι;
Για server σίγουρα όχι, είναι πολύ low spec, δεν έχει IPMI κτλ και με τα χίλια ζόρια κράτησε ανοιχτό το pc μου με κάτω από 400w κατανάλωση (που να είχα και 960w...).
Αν δεν είναι για pc και server....για τι είναι; Λάμπες;

Ωραια. Δεν σε ενδιαφέρει για τι άλλη χρήση είναι.

Πάτα σε αυτό που γράφουν και ζήτα υπαναχώρηση από την αγορά με πλήρη επιστροφή χρημάτων.

Αφου αυτό που αυτοί δηλώνουν επίσημα δεν αναγράφεται στα στοιχεία που βλέπεις πριν από την αγορά εχεις δικαίωμα να ακυρώσεις την αγορά σου και να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω.

Δεν εισαι υποχρεωμένος να δεχτείς την λύση της αντικατάστασης με άλλο μοντέλο (εκτός και εαν οντως το επιθυμείς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνει όμως ρε συ τόσους μήνες μετά; γιατί δεν είναι ότι είμαι στις 14 μέρες αλλά από 6-8/12 ως 13/3/2024 είναι 4 μήνες full (ο ένας είναι στα πέρα δώθε βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Πιάνει όμως ρε συ τόσους μήνες μετά; γιατί δεν είναι ότι είμαι στις 14 μέρες αλλά από 6-8/12 ως 13/3/2024 είναι 4 μήνες full (ο ένας είναι στα πέρα δώθε βέβαια)

Μην μπερδευετε την υπαναχωρηση απο την αγορα εξ αποστασεως εντος 14 ημερων απο την υπαναχωρηση απο την συμβαση λόγω ελλατωματικού προιοντος (ή προιοντος που δεν πληρει τις προδιαγραφες με τις οποιες πωληθηκε ή διαφημιστηκε).

Η υπαναχωρηση εντος 14 ημερων δεν εχει καμια σχεση με εγγυηση. Ειναι απλά ο μηχανισμός για να εξασφαλίσει στον καταναλωτή την δυνατότητα να δει ζωντανά το προιον με τον ίδιο τρόπο που θα το εβλεπε και σε ενα φυσικό κατάστημα. Που σημαίνει ότι θα το παραλάβει, θα το ανοίξει (εαν προβλέπεται) και θα αποφασίσει εαν θα οριστικοποιήσει την αγορά του ή όχι με τον ιδιο τροπο που θα του επιτρεπόταν να το κανει και σε ενα φυσικό κατάστημα. Πχ δεν μπορεις να ανοίξεις σφραγισμένη συσκευασία εαν στο φυσικό κατάστημα δεν επιτρεπεται να το κάνεις. Οι 14 ημέρες δεν αποτελουν δικαιωμα σε trial period του εκαστοτε προιοντος. Ασχετα εαν πολλοι το καταχράζονται.

Η υπαναχώρηση από την αγορά ενός ελλατωματικού προιοντος αφορά δικαίωμα μεσω την νομιμης εγγυησης του προιοντος. Ο καταναλωτής εχει αυτη την επιλογή ειδικά όταν το προιον δεν εχει τα χαρακτηριστικά τα οποία αναγράφονταν ότι έχει ή διαφημίστηκαν ότι έχει έιτε αναμένονταν να εχει για την κατηγορία αυτη των αντιστοιχων προιοντων.

Εμπίπτει και σε διαταξεις παραπλάνησης του καταναλωτή επίσης.

Στην περιπτωσή μας αφορά την χρήση του UPS σε PC. Εφόσον δεν αναγράφονταν ρητά σε σημείο που ο καταναλωτής να μπορεί άνετα να το δει και να ειναι ενημερος ότι το συγκεκριμένο UPS δεν ενδείκνυνται για την χρήση του σε PC τότε εχεις δικαιωμα να υπαναχωρήσεις από την αγορά του.

Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτε. Στο έδωσαν αυτοί στο πιάτο. 

Εαν το αναιρέσουν τίθουν τον εαυτό τους σε επίσης δύσκολη θεση ότι δεν γνωρίζουν καν το αντικείμενο και αρα ότι αλλο σου εχουν πει επιδέχεται αμφισβήτησης.

 

 

Εγγύηση προϊόντων | Προστασία καταναλωτή - Your Europe (europa.eu)

Πότε μπορεί ο πελάτης σας να αξιώσει επανόρθωση;

Πρέπει να γνωρίζετε ότι δεσμεύεστε νομικά από τυχόν δημόσιες δηλώσεις που κάνατε για τα προϊόντα σας, ιδίως σε διαφημίσεις ή ετικέτες.

Αν είστε έμπορος λιανικής, οι πελάτες σας μπορούν να ζητήσουν επανόρθωση βάσει της νόμιμης εγγύησης που προβλέπει η νομοθεσία της ΕΕ, αν ένα προϊόν:

  • δεν αντιστοιχεί στην περιγραφή του προϊόντος
  • έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά από το μοντέλο της διαφήμισης ή από αυτό που δείξατε στον πελάτη
  • είναι ακατάλληλο για τον επιδιωκόμενο σκοπό- είτε για τον οποίο χρησιμοποιούνται γενικά τα προϊόντα αυτού του τύπου, είτε για τον οποίο ο πελάτης το παρήγγειλε και εσείς δεχθήκατε
  • δεν έχει την ποιότητα και τις επιδόσεις που έχουν κανονικά τα προϊόντα αυτού του τύπου
  • δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση - είτε από εσάς, είτε από τον πελάτη, εξαιτίας ελλιπών οδηγιών εγκατάστασης.
  • Αν ενημερώσετε τον πελάτη σας ότι το προϊόν που πρόκειται να πωλήσετε έχει ορισμένα προβλήματα ως προς την ποιότητά του, ο πελάτης σας δεν μπορεί να αξιώσει επανόρθωση όσον αφορά τα συγκεκριμένα ελαττώματα.

Τι μπορεί να αξιώσει ο πελάτης σας;

Ο πελάτης σας έχει το δικαίωμα να σας ζητήσει ένα από τα ακόλουθα χωρίς καμία επιβάρυνση (έξοδα αποστολής, εργατικά,υλικά κ.λπ.):

  • επιδιόρθωση του προϊόντος
  • αντικατάσταση του προϊόντος
  • μείωση της τιμής
  • ακύρωση της σύμβασης και πλήρη επιστροφή του ποσού που κατέβαλε (σε ορισμένες χώρες η σύμβαση πώλησης δεν μπορεί να ακυρωθεί αν το ελάττωμα του προϊόντος δεν είναι σημαντικό (π.χ. γρατζούνισμα σε θήκη CD).

Μείωση της τιμής ή πλήρης επιστροφή του ποσού

Μια άλλη επιλογή είναι να μειώσετε την τιμή ή να επιστρέψετε ολόκληρο το ποσό, αλλά μόνο σε περίπτωση που η επιδιόρθωση ή η αντικατάσταση:

  • δεν είναι δυνατή
  • είναι πολύ δαπανηρή δεδομένου του είδους του προϊόντος ή του ελαττώματος
  • δεν εξυπηρετεί καθόλου τον πελάτη σας
  • δεν μπορεί να γίνει από την επιχείρησή σας μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα.

 

Εγγυήσεις (www.gov.gr)

Νόμιμη εγγύηση

Τι είναι η νόμιμη εγγύηση;
Ως νόμιμη εγγύηση ορίζεται η ευθύνη που έχει ο πωλητής να παραδώσει πράγμα που να ανταποκρίνεται στη σύμβαση. Το πράγμα ανταποκρίνεται στη σύμβαση, όταν παραδίδεται χωρίς πραγματικά ελαττώματα.

Ο πωλητής εκπληρώνει την υποχρέωσή του αυτή, όταν

α) το πράγμα διαθέτει τις υποκειμενικές απαιτήσεις ανταπόκρισης

β) το πράγμα διαθέτει τις αντικειμενικές απαιτήσεις ανταπόκρισης.

Το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στην σύμβαση όταν έχει πραγματικά ελαττώματα, όταν έχει εγκατασταθεί πλημμελώς, όταν, επί κινητού πράγματος, περιορίζεται η χρήση του λόγω δικαιώματος τρίτου, και όταν, επί πράγματος με ψηφιακά στοιχεία, δεν παρέχονται οι προβλεπόμενες ενημερώσεις. Το πωληθέν δεν ανταποκρίνεται στην σύμβαση και όταν λείπουν οι συνομολογημένες ιδιότητες.

 

Ποιες είναι οι υποκειμενικές απαιτήσεις ανταπόκρισης;

Οι υποκειμενικές απαιτήσεις ανταπόκρισης υφίστανται, όταν το πράγμα έχει τις ιδιότητες που έχουν συμφωνήσει τα μέρη στη σύμβαση και ιδίως:

1. αντιστοιχεί στην περιγραφή, το είδος, την ποσότητα και την ποιότητα και διαθέτει τη λειτουργικότητα και τα λοιπά χαρακτηριστικά που προβλέπονται στη σύμβαση,

2. είναι κατάλληλο για την ειδική χρήση που προβλέπεται στη σύμβαση,

3. παραδίδεται με όλα τα εξαρτήματα, τις συσκευασίες και τις οδηγίες που προβλέπονται στη σύμβαση,

4. διαθέτει την ικανότητα να λειτουργεί με υλισμικό ή λογισμικό με το οποίο χρησιμοποιούνται κατά κανόνα τα πράγματα του ίδιου είδους, χωρίς να απαιτείται η μετατροπή των πραγμάτων, του υλισμικού ή του λογισμικού (συμβατότητα), καθώς και την ικανότητα να λειτουργεί με υλισμικό ή λογισμικό διαφορετικό από εκείνο με το οποίο χρησιμοποιούνται κατά κανόνα τα πράγματα του ίδιου είδους (διαλειτουργικότητα), όπως προβλέπεται στη σύμβαση, και

5. επικαιροποιείται με τις ενημερώσεις που προβλέπονται στη σύμβαση

 

Ποιες είναι οι αντικειμενικές απαιτήσεις ανταπόκρισης;

Οι αντικειμενικές απαιτήσεις ανταπόκρισης υφίστανται όταν το πράγμα:

1. είναι κατάλληλο για τους σκοπούς για τους οποίους χρησιμοποιούνται συνήθως πράγματα της ίδιας κατηγορίας,

2. έχει την ποιότητα και ανταποκρίνεται στο δείγμα ή το υπόδειγμα, το οποίο ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον αγοραστή,

3. παραδίδεται μαζί με τα εξαρτήματα, τις συσκευασίες και τις οδηγίες που είναι εύλογο να αναμένει να λάβει ο αγοραστής,

4. διαθέτει την ικανότητα να διατηρεί τις απαιτούμενες λειτουργίες και επιδόσεις του στο πλαίσιο της συνήθους χρήσης (ανθεκτικότητα), την οποία είναι εύλογο να αναμένει ο αγοραστής,

5. αντιστοιχεί στην ποσότητα και διαθέτει τα ποιοτικά και άλλα χαρακτηριστικά, αναλόγως της φύσης του, ιδίως αναφορικά με τη λειτουργικότητα, τη συμβατότητα και την ασφάλεια, που είναι συνήθη για πράγματα της ίδιας κατηγορίας και που είναι εύλογο να αναμένει ο αγοραστής.

 

Ποια είναι τα δικαιώματα του αγοραστή από τη νόμιμη εγγύηση σε περίπτωση εμφάνισης ελαττώματος;

Όταν ο πωλητής ευθύνεται για έλλειψη ανταπόκρισης, ο αγοραστής δικαιούται να:

1. απαιτήσει αποκατάσταση της ανταπόκρισης του πράγματος,

2. μειώσει το τίμημα,

3. υπαναχωρήσει από τη σύμβαση,

4. απαιτήσει αποζημίωση.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ! Το συζητάω μαζί τους για το άλλο μοντέλο αν και είμαι σε κακή φάση οικονομικά και δεν παίρνει 1€ να δώσω που να πάω στα 100€+ που ζητάει το άλλο, αλλά οκ αν είναι να μου δώσει λύση στο πρόβλημα μου, θα κόψω μερικά άλλα έξοδα για να το καλύψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια δικαιολογια μου ειχαν πει και εμενα για αλλο UPS Cyberpower που το χρησιμοποιουσα σε τηλεοραση. Οτι δεν ειναι σχεδιασμενο για αυτη τη χρηση. Το πηραν πισω και πηρα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματίζει ότι δεν δέχεται η αντιπροσωπεία όμως ότι παράγει θόρυβο σε "out of spec" γιατί μπορεί εγώ να λέω (και να δείχνω) έτσι 55~60dba αλλά οι άλλοι λένε ότι είναι <49. Βασικά οκ νούμερο δεν έδωσαν αλλά όταν σου λέει ότι είναι εντός προδιαγραφών και οι προδιαγραφές είναι ως 50dba το λογικό συμπέρασμα είναι ότι το μετράνε πιο κάτω (ή έτσι λένε).
Η πλάκα είναι ότι το πήρα μετά από συμβουλή φίλου που δουλεύει αυτό το μοντέλο συγκεκριμένα και εκείνου είναι μια χαρά χωρίς θόρυβο και το έχει σε pc (2+2 οθόνες) 

Just now, Dantε said:

Την ιδια δικαιολογια μου ειχαν πει και εμενα για αλλο UPS Cyberpower που το χρησιμοποιουσα σε τηλεοραση. Οτι δεν ειναι σχεδιασμενο για αυτη τη χρηση. Το πηραν πισω και πηρα χρηματα.

σώπα ρε συ; γιατί δεν μας λένε για το τι χρήση είναι από την αρχή για να ξέρουμε τι αγοράζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, comfuzio είπε

με προβληματίζει ότι δεν δέχεται η αντιπροσωπεία όμως ότι παράγει θόρυβο σε "out of spec" γιατί μπορεί εγώ να λέω (και να δείχνω) έτσι 55~60dba αλλά οι άλλοι λένε ότι είναι <49. Βασικά οκ νούμερο δεν έδωσαν αλλά όταν σου λέει ότι είναι εντός προδιαγραφών και οι προδιαγραφές είναι ως 50dba το λογικό συμπέρασμα είναι ότι το μετράνε πιο κάτω (ή έτσι λένε).
Η πλάκα είναι ότι το πήρα μετά από συμβουλή φίλου που δουλεύει αυτό το μοντέλο συγκεκριμένα και εκείνου είναι μια χαρά χωρίς θόρυβο και το έχει σε pc (2+2 οθόνες) 

σώπα ρε συ; γιατί δεν μας λένε για το τι χρήση είναι από την αρχή για να ξέρουμε τι αγοράζουμε;

Και οι μπάτσοι σε έγραφαν για θόρυβο και ανοιχτή εξάτμιση στην μηχανή αλλά όποιος πήγαινε δικαστήριο αθωωνοταν γιατί είτε δεν έκαναν καθόλου μέτρηση είτε όταν και όπου έκαναν δεν ήταν σωστή και σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διαδικασίες.

Δεν μου λέει τίποτε η απλή αναφορά.

Ας μας πουν τις λεπτομέρειες.

Προσωπικά δεν πιστεύω καν ότι έχουν στην διάθεση τους πιστοποιημενο και διαβαθμισμενο όργανο μέτρησης. Δεν ξέρω καν εάν γνωρίζουν πως μοιάζει αυτό

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Θενξ! Το συζητάω μαζί τους για το άλλο μοντέλο αν και είμαι σε κακή φάση οικονομικά και δεν παίρνει 1€ να δώσω που να πάω στα 100€+ που ζητάει το άλλο, αλλά οκ αν είναι να μου δώσει λύση στο πρόβλημα μου, θα κόψω μερικά άλλα έξοδα για να το καλύψω. 

Δεν θα έδινα ούτε ευρώ παραπάνω.

Αφού λένε ότι το μοντέλο που αγόρασες δεν κάνει για την δουλειά που έπρεπε να κάνει είναι ευθύνη τους να σου παρέχουν το σωστό χωρίς δική σου χρέωση.

Η άλλη τους επιλογή είναι να σου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sds00001apc.png
Αριστερά η κυματομορφή του ρεύματος όπως έρχεται από το δίκτυο (ΔΕΔΔΗΕ) και από τη μέση και μετά η κυματομορφή που παράγει το inverter ενός απλού - φθηνού - UPS. Μπορεί να είναι μάλιστα ακόμη πιο τετράγωνη…

Κανονικά η κυματομορφή πρέπει να είναι πάντα όπως αριστερά. Λόγω κόστους όμως έχουμε αυτό που βλέπετε δεξιά.

Ένα PSU με active PFC (δηλ. όλα τα σύγχρονα PSU) περιμένει μια φυσιολογική κυματομορφή για να δουλέψει. Όταν του έρχεται όμως αυτή η τετραγωνήλα αρχίζουν τα προβλήματα και κυρίως ο θόρυβος… Το τι ανοχή υπάρχει εξαρτάται από την κατασκευή του PSU αλλά και του UPS.

Λύση σε αυτό είναι τα true sine UPS (πραγματικού ημίτονου) και σαν ενδιάμεση λύση τα simulated sine wave. Γενικά είναι πανάκριβα (τουλάχιστον πριν 5-6 χρόνια που τα έψαχνα) πλην αυτά της CyberPower καθώς φαίνεται να έχουν κάνει αλλού εκπτώσεις:

https://www.cyberpower.com/eu/en/product/series/pfc_sinewave_gen._1

Τα βρίσκω πάντως τίμια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Power_factor
https://patents.justia.com/patent/20130297088

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω παρακολουθησει το θεμα ολο , το ups που εχει παρει ειναι on line, αρα οταν ειναι στη πριζα, η κυματομορφη που ερχεται ειναι του δικτυου. Αρα αδιαφορο το τι βγαζει οταν ειναι στη μπαταρια, αφου το θορυβο τον κανει και οταν ειναι στο δικτυο κανονικα, αρα δε παιρνει το τροποποιημενο ημιτονο που βγαζει το ινβερτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2024 στις 1:58 ΜΜ, comfuzio είπε

Λοιπόν πηρα το UPS του τίτλου 8/12/2023 από το Skroutz για να βάλω επάνω το pc της υπογραφής, δεν έχω πρόβλημα με την μπαταρία του αλλά όταν πέφτει το ρεύμα κάνει πολύ φασαρία. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...