Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μητρική Β450 (5600G)


K2012
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από papayios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Για απλή χρήση, για έναν 5600G, με όλα τα υπόλοιπα ΟΚ (μνήμες, PSU, κουτιά κλπ),

ποιά μητρική από αυτές που έχω καταλήξει; Υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά; Mήπως έχω παραβλέψει κάποια/ες άλλη/ες;

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=15598886%2C20121996%2C31090996%2C25272107

(είναι όσο πιο budget γίνεται, το ξέρω)

Και 2η ερώτηση:

Υπάρχει κάποια άλλη μητρική που να αξίζει τόσο ώστε να ανέβω άντε και 20-30 ευρώ; Ή κάποια άλλη που να αξίζει να περιμένω; (οι παραπάνω είναι διαθέσιμες άμεσα)

Οι απαιτήσεις είναι:
- να είναι mATX (ή και mITX!),
- 4 slots για μνήμες
- να έχει (στην καλύτερη περίπτωση) D-SUB, HDMI και DisplayPort (σίγουρα D-SUB και HDMI)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια συνεισφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως προτεινουν με b550m για μελλοντικη αναβαθμιση , υποστηριξη pcie 4 και καλυτερα θερμικα .

 

Προσωπικα εχω την asus prime b450m a-ii με εναν 5700x και ψυκτρα δεκαπενταετιας ( akasa nero ak-967) .

Δεν εχω καποιο προβλημα με θερμοκρασιες κλπ . Δινει ηπια  στοκ ρευματα , εχω κανει μονο ενα μικρο -15 στο pbo χωρις απαραιτητα να χρειαζεται .

 

Εχω βαλει σε αλλο υπολογιστη και την asrock b450m pro4 r2 λογω argb παρεα με ryzen 5600g . Κανενα προβλημα .

 

Αν μπορεις να πας σε b550m θα εισαι καλυτερα αν αργοτερα θελεις να βαλεις  δυνατη  καρτα γραφικων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχήν!

Ναι, τα έχω υπολογίσει αυτά που λες, δε χρειάζομαι Β550.

Αυτό το pbo , τώρα το έμαθα από σένα. Δε νομίζω να πειράξω τίποτα εγώ, μπας και το σπάσω.

Και δεν παίζει gpu, ούτε θα παίξει.

Asus είχα, Asrock ποτέ. Και βλέπω ότι αυτή η R.20 είναι και πιο καινούργια (ότι και εαν σημαίνει/συνεπάγεται αυτό).

Επεξ/σία από K2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτη την περιπτωση η πιο οικονομικη σε b450m ειναι η asus . Στα συν οτι εχει δυο παραπανω sata ,bios flashback υποστηριζει υψηλοτερες μνημες σε σχεση με την asrock .

Δεν εχει argb για λεντακια σπεσιαλ και usb-c .

Προτεινουν και την msi αρκετα .

Επεξ/σία από papayios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια άποψη,  η πιό φθηνή φαίνεται να σε καλύπτει από τη στιγμή που έχεις μηδαμινές απαιτήσεις.

Ο papayios φαίνεται να επιβεβαιώνει από πρώτα χέρι όσα συνήθως προτείνονται εντός φόρουμ.

+1 για Prime B450M-A II

Κάτι άλλο μόνο αν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο spec

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, K2012 είπε

Καλησπέρα!

Για απλή χρήση, για έναν 5600G, με όλα τα υπόλοιπα ΟΚ (μνήμες, PSU, κουτιά κλπ),

ποιά μητρική από αυτές που έχω καταλήξει; Υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά; Mήπως έχω παραβλέψει κάποια/ες άλλη/ες;

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=15598886%2C20121996%2C31090996%2C25272107

(είναι όσο πιο budget γίνεται, το ξέρω)

Και 2η ερώτηση:

Υπάρχει κάποια άλλη μητρική που να αξίζει τόσο ώστε να ανέβω άντε και 20-30 ευρώ; Ή κάποια άλλη που να αξίζει να περιμένω; (οι παραπάνω είναι διαθέσιμες άμεσα)

Οι απαιτήσεις είναι:
- να είναι mATX (ή και mITX!),
- 4 slots για μνήμες
- να έχει (στην καλύτερη περίπτωση) D-SUB, HDMI και DisplayPort (σίγουρα D-SUB και HDMI)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια συνεισφορά!

τι σημαίνει απλή χρήση για εσένα?

τι θα κάνεις ποιο συχνά με σειρά προτεραιοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, jgeorgiou said:

τι σημαίνει απλή χρήση για εσένα?

τι θα κάνεις ποιο συχνά με σειρά προτεραιοτητας?

Ε, να ανοίγω ένα OS, να κάνω κανά wordprocessing και να έχω πρόσβαση στο νετ με έναν μοντέρνο και updateable browser. Απλά πράγματα, ότι κάνει ο περισσότερος κόσμος δηλαδή…

(και για τα οποία ακόμα κι ένας i5 1ης γενιάς, για να μην πω c2d, είναι overkill.)

Τώρα, γιατί 5600G; Άσ’το είναι μεγάλη ιστορία…

 

Έχεις κάποια πρόταση για μητρική;

1 hour ago, nickol-us said:

Έχω την ίδια άποψη,  η πιό φθηνή φαίνεται να σε καλύπτει από τη στιγμή που έχεις μηδαμινές απαιτήσεις.

Ο papayios φαίνεται να επιβεβαιώνει από πρώτα χέρι όσα συνήθως προτείνονται εντός φόρουμ.

+1 για Prime B450M-A II

Κάτι άλλο μόνο αν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο spec

Σε ευχαριστώ! Κοίτα, το μόνο που θα προτιμούσα είναι να έβρισκα μία με τον συνδυασμό D-SUB, HDMI και DisplayPort αλλά δε βρίσκω...

Επεξ/σία από K2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, K2012 είπε

Σε ευχαριστώ! Κοίτα, το μόνο που θα προτιμούσα είναι να έβρισκα μία με τον συνδυασμό D-SUB, HDMI και DisplayPort αλλά δε βρίσκω...

Μόνο σε B550 και συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/23777984/ASRock-B550M-Pro4-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

(πάντως οι τιμές είναι απαράδεκτες και σε b450 και σε 550 γενικά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, K2012 είπε

Σε ευχαριστώ! Κοίτα, το μόνο που θα προτιμούσα είναι να έβρισκα μία με τον συνδυασμό D-SUB, HDMI και DisplayPort αλλά δε βρίσκω...

Δύσκολο χωρίς να ανέβεις σε budget.

Εϊτε θα δώσεις κάτι παραπάνω και θα πάρεις μητρική που πληροί τα παραπάνω είτε θα μείνεις οικονομικά και θα ψάξεις εναλλακτικούς τρόπους διασύνδεσης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δύσκολο χωρίς να ανέβεις σε budget.

Εϊτε θα δώσεις κάτι παραπάνω και θα πάρεις μητρική που πληροί τα παραπάνω είτε θα μείνεις οικονομικά και θα ψάξεις εναλλακτικούς τρόπους διασύνδεσης.

 

Εάν το χρειάζεται και δε το έχει θα τα δώσει τα παραπάνω σε ανταπτορα ούτως άλλως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Μόνο σε B550 και συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/23777984/ASRock-B550M-Pro4-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

(πάντως οι τιμές είναι απαράδεκτες και σε b450 και σε 550 γενικά)

Αυτη την μητρικη ειχα παρει αρχικα για την δικη μου συνθεση αλλα λογω κακης αγορας ετοιματζιδικου απο ενα φιλο για τον γιο του φτιαξαμε αλλη συνθεση εκ νεου και επειδη ο μικρος οχι μονο βιαζοταν αλλα ηθελε και αρτζιμπιδια βαλαμε αυτην και πηρα μια απλη για μενα .

Περα απο ειναι πληρης σε εξοπλισμο μου εκανε θετικη ενυπωση ο πολυ καλος ηχος που εχει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τελικά κατέληξα στην Β450Α-ΙΙ και όλα είναι σούπερ!

Ευχαριστώ πολύ papayios, nickol-us, catmaster και SeNNinhA!

Όλοι βοηθήσατε, και τώρα φυσικά δε ξέρω τι να πατήσω για λύση, για να κλείσει και το θέμα.

Θα το πάω χρονολογικά λέω, συγχωρέστε με οι υπόλοιποι!

Και πάλι ευχαριστώ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...