Προς το περιεχόμενο

Εξοδα συντηρησης(service) σκουτερ 125


ΒουρΝ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θα μπορουσατε να μου αναφερετε τα εξοδα συντηρησης(αλλαγη λαδιων,ιμαντας κτλ) ενος σκουτερ 125 (εκτος απο τακακια,φρενα,λαστιχα) ανα 10-15.000 (Η βασικα οσο θελετε μεχρι 50.000).Ευχαριστω πολυ ψαχνω και δεν μπορω να βρω αναλυτικα κατι.Γενικα πιο πολυ ενδιαφερομαι για κινεζικες εταιρειες SYM,Daytona αλλα θα ηθελα να ξερω και για Honda ,Piagio κτλ

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Καλησπερα θα μπορουσατε να μου αναφερετε τα εξοδα συντηρησης(αλλαγη λαδιων,ιμαντας κτλ) ενος σκουτερ 125 (εκτος απο τακακια,φρενα,λαστιχα) ανα 10-15.000 (Η βασικα οσο θελετε μεχρι 50.000).Ευχαριστω πολυ ψαχνω και δεν μπορω να βρω αναλυτικα κατι 

Δεν εχει το ιδιο κοστος η συντηρηση και τα ανταλλακτικα  σε ολα τα σκουτερ, διαφερει απο εταιρεια σε εταιρεια και απο μοντελο σε μοντελο. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Δεν εχει το ιδιο κοστος η συντηρηση και τα ανταλλακτικα  σε ολα τα σκουτερ, διαφερει απο εταιρεια σε εταιρεια και απο μοντελο σε μοντελο. 

Γενικα οτι εχει ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SYM έχει αλλαγή ιμάντα κάτα 18.000χλμ (40-50€). Λάδια καλύτερα κάθε 4.000χλμ (10€). Φίλτρο αέρα κάθε 8.000 (15€).

Η Honda αλλαγή ιμάντα κάθε 24.000χλμ (50-60€), τα ίδια στα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Sorath είπε

Η SYM έχει αλλαγή ιμάντα κάτα 18.000χλμ (40-50€). Λάδια καλύτερα κάθε 4.000χλμ (10€). Φίλτρο αέρα κάθε 8.000 (15€).

Η Honda αλλαγή ιμάντα κάθε 24.000χλμ (50-60€), τα ίδια στα υπόλοιπα.

Τόσο φθηνή είναι η αλλαγή ιμάντα? Δεν έχει άλλα service ρυθμισμα βαλβίδων κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, salvador_ said:

Πολλά δεν είναι τα 4.000 χιλιόμετρα  για αλλαγή  λαδιών, σε 125αρι;;

Γιατί το λες αυτό, έχεις υπόψιν πολλά 125αρια με προβλεπόμενη αλλαγή λαδιών πιο σύντομα από 4.000 χλμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παπιά πάντως αλλάζεις στα 1.500-2.000 χιλιόμετρα.

Άλλο παπιά άλλο σκούτερ θα μου πεις, αλλά τετράχρονοι κινητήρες ~125cc είναι οι μεν και οι δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γιατί το λες αυτό, έχεις υπόψιν πολλά 125αρια με προβλεπόμενη αλλαγή λαδιών πιο σύντομα από 4.000 χλμ?

Στο παπί άλλαζα  κάθε 1.000 με 1.500 χιλιόμετρα    γύρω στις 2.000 μου είχε  πει ο μάστορας  εάν θυμάμαι  καλά.  Έχουν περάσει  και αρκετά χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, salvador_ said:

Στο παπί άλλαζα  κάθε 1.000 με 1.500 χιλιόμετρα    γύρω στις 2.000 μου είχε  πει ο μάστορας  εάν θυμάμαι  καλά.  Έχουν περάσει  και αρκετά χρόνια 

Άρα δεν έχεις υπόψη κανένα, ok.

Εντελώς ενδεικτικά πάντως μια και είπες για παπί, η Honda για το Innova 125 (αρκετά παλιό μοντέλο) προβλέπει αλλαγή λαδιών κάθε 4.000 χλμ.

23 minutes ago, phanispal said:

Στα παπιά πάντως αλλάζεις στα 1.500-2.000 χιλιόμετρα.

Άλλο παπιά άλλο σκούτερ θα μου πεις, αλλά τετράχρονοι κινητήρες ~125cc είναι οι μεν και οι δε.

Και κάθε 1000 τα αλλάζουν κάποιοι, αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι έτσι προβλέπεται ούτε ότι υπάρχει κάποιο όφελος για το μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άρα δεν έχεις υπόψη κανένα, ok.

Εντελώς ενδεικτικά πάντως μια και είπες για παπί, η Honda για το Innova 125 (αρκετά παλιό μοντέλο) προβλέπει αλλαγή λαδιών κάθε 4.000 χλμ.

Και κάθε 1000 τα αλλάζουν κάποιοι, αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι έτσι προβλέπεται ούτε ότι υπάρχει κάποιο όφελος για το μηχανάκι.

Όφελος  σίγουρα θα έχει  με καινούρια λάδια.   Καλά οι κατασκευαστές  σήμερα προβλέπουν 15.000 30.000 χιλ αλλαγή λαδιών  τι πάει να πει αυτό ; ώρες λειτουργίας  δεν μετράνε  στα φανάρια; 15Κ  30Κ που στην πόλη εκτός;;

Επεξ/σία από salvador_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, salvador_ said:

Όφελος  σίγουρα θα έχει  να έχει καινούρια λάδια.   Καλά οι κατασκευαστές  σήμερα προβλέπουν 15.000 30.000 χιλ αλλαγή λαδιών  

Αυτό στα bold δεν προκύπτει από κάπου, αντιθέτως υπάρχει τουλάχιστον μία μελέτη που δείχνει ότι η συχνότερη αλλαγή λαδιών από το προβλεπόμενο προκαλεί μεγαλύτερη φθορά στον κινητήρα από το φυσιολογικό.

Όσο για τις 15 και 30k μάλλον αναφέρεσαι σε αυτοκίνητα, σε σκούτερ 125cc το ανώτερο που έχω ακούσει είναι 8.000km.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...