Προς το περιεχόμενο

Constellation - Apple TV


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Έχουν παιχτεί ήδη τα 4 πρώτα επεισόδια. Καταπληκτικές ερμηνίες, πολύ καλή σκηνοθεσία και ειδικά εφέ! Θυμίζει Interstellar, τα 2 πρώτα επεισόδια σε κάνουν να πιστεύεις πως θα δεις κάτι σαν το Gravity αλλά μετά όλα αλλάζουν! :)

Η Αστροναύτισσα Ερικσον από τη Σουηδία, βρίσκεται σε αποστολή μαζί με άλλους στον ISS όπου μεταξύ άλλων τρέχουν και ένα πείραμα σχετικά με τη Κβαντική θεωρία. Πίσω στη γη περιμένουν η κόρη της και ο άντρας της. Κάποια στιγμή συμβαίνει ένα ατύχημα στο σταθμό και πρέπει να τον εγκαταλείψουν άμεσα μιας και κινδυνεύουν από την έλλειψη οξυγόνου. Τα πράγματα όμως αρχίζουν και μπερδεύουνται όταν επιστρέφοντας πίσω, παρατηρεί πως δεν είναι όλα όπως τα θυμόταν και πολλές φορές νιώθει πως ζει μέσα σε μια "εναλλακτική" πραγματικότητα, την οποία και προσπαθεί να κατανοήσει!

Η σειρά έχει πολλές λεπτομέρειες που δεν τις παρατηρείς αμέσως και πρέπει να ξαναδεις μερικές σκηνές ώστε να τις προσέξεις! Ανάμεσα στα πλάνα αλλάζουν οι φωτισμοί στο χώρο, κάποια αντικείμενα εμφανίζονται σε εναλλακτικές μορφές, πλάνα μέσα απο καθρέφτες εμφανίζουν κάτι διαφορετικό, οι εκφράσεις των πρωταγωνιστών αλλάζουν ξαφνικά, κλπ κλπ. Επίσης έχει αρκετές σκηνές που καταφέρνουν να σε τρομάξουν, χωρίς απαραίτητα να συμβεί κάτι απότομο!

Σύμβουλος στη σειρά είναι ο αστροναύτης Σκοτ Κέλι, ο οποίος έχει περάσει σχεδόν ένα χρόνο στο διάστημα! 

Μέχρι τώρα φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. :) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μία πολύ καλή sci fi σειρά απο το Apple TV. Νομίζω ότι σε αυτό το είδος έχει ξεφύγει με διαφορά από οποιαδήποτε άλλο κανάλι.

Silo, Foundation, Severance, Shining Girls, For All Mankind και τώρα αυτό. Πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έχουν παιχτεί ήδη τα 4 πρώτα επεισόδια. Καταπληκτικές ερμηνίες, πολύ καλή σκηνοθεσία και ειδικά εφέ! Θυμίζει Interstellar, τα 2 πρώτα επεισόδια σε κάνουν να πιστεύεις πως θα δεις κάτι σαν το Gravity αλλά μετά όλα αλλάζουν! :)

Η Αστροναύτισσα Ερικσον από τη Σουηδία, βρίσκεται σε αποστολή μαζί με άλλους στον ISS όπου μεταξύ άλλων τρέχουν και ένα πείραμα σχετικά με τη Κβαντική θεωρία. Πίσω στη γη περιμένουν η κόρη της και ο άντρας της. Κάποια στιγμή συμβαίνει ένα ατύχημα στο σταθμό και πρέπει να τον εγκαταλείψουν άμεσα μιας και κινδυνεύουν από την έλλειψη οξυγόνου. Τα πράγματα όμως αρχίζουν και μπερδεύουνται όταν επιστρέφοντας πίσω, παρατηρεί πως δεν είναι όλα όπως τα θυμόταν και πολλές φορές νιώθει πως ζει μέσα σε μια "εναλλακτική" πραγματικότητα, την οποία και προσπαθεί να κατανοήσει!

Η σειρά έχει πολλές λεπτομέρειες που δεν τις παρατηρείς αμέσως και πρέπει να ξαναδεις μερικές σκηνές ώστε να τις προσέξεις! Ανάμεσα στα πλάνα αλλάζουν οι φωτισμοί στο χώρο, κάποια αντικείμενα εμφανίζονται σε εναλλακτικές μορφές, πλάνα μέσα απο καθρέφτες εμφανίζουν κάτι διαφορετικό, οι εκφράσεις των πρωταγωνιστών αλλάζουν ξαφνικά, κλπ κλπ. Επίσης έχει αρκετές σκηνές που καταφέρνουν να σε τρομάξουν, χωρίς απαραίτητα να συμβεί κάτι απότομο!

Σύμβουλος στη σειρά είναι ο αστροναύτης Σκοτ Κέλι, οποίος έχει περάσει σχεδόν ένα χρόνο στο διάστημα! 

Μέχρι τώρα φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. :) 

θα το τιμησω φιλε μου !! σε ευχαριστω για την μινι αναλυση σου  ενω αρχικα το ειδα οτι υπαρχει το προσπερασα δε ξερω γιατι ισως ο τιτλος δε μου εκανε κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή σειρά μέχρι στιγμής και με πολύ ενδιαφέρον επιστημονικό υπόβαθρο! Ελπίζω μόνο να μην μας απογοητεύσει στο τέλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώζουν οι καλοί ηθοποιοί και οι ερμηνείες. Από υπόθεση... Προβλέψιμο από την πρώτη στιγμή.

 

Όπως κατά την γνώμη μου οι ερμηνείες έσωσαν και το "The Man Who Fell to Earth".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά, μετά και το τελευταίο επεισόδιο (7) η σειρά τα σπάει. Είναι slow burn, μυστήριο, λίγο science, λίγο drama, λίγο horror αλλά σε κρατάει on edge να περιμένεις με ανυπομονησία το επόμενο επεισόδιο.

 

Επεξ/σία από SpectralQ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το προ τελευταίο επεισόδιο ήταν όντως εντυπωσιακό και αν το μελετήσεις προσεκτικά θα κάνει το interstellar να μοιάζει με ...παραμυθάκι! 😛 

:)

Spoiler

Έξυπνη και η συσχέτηση της γάτας με το πείραμα του  Schrödinger! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, john1987 είπε

Εφόσον έχει φανερωθει εδώ και αρκετά επεισόδια τι συμβαίνει έχω βαρεθεί λιγάκι. Πολύ αργό ρε παιδιά. 

8 επεισόδια όλα κι όλα και σου φαίνεται αργό?

Επίσης τι ακριβώς σου φανερώθηκε πως συμβαίνει πέρα από αυτά που βλέπεις από το πρώτο επεισόδιο? Δεν χρειάζεται να υποθέσεις κάτι αφού στο δείχνει ξεκάθαρα από την αρχή. Απλά μας δείχνει σταδιακά το πως ξεκίνησαν όλα αυτά και το πως "μπλέχτηκαν" οι διαφορετικοί κόσμοι... 

Το 7ο έχει συγκεντρώσει εως τώρα τη μεγαλύτερη βαθμολογία στο imdb (8.1).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ακόμα το 7ο αλλα είμαι στο 6ο.

Δεν έχει σχέση με το πόσα επεισόδια είναι. Είναι πάνω από μια ώρα ανα επεισόδιο και κατά τη γνώμη μου έχει αρκετό "λίπος" μεσα να αφαιρέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω το τελευταίο επεισόδιο πλέον, αλλά κάπου βαρέθηκα. Καλά ξεκίνησε, ωραία ιδέα, κάτι πήγε να πει, ε μετά βλέπουμε το κυνηγητό μάνας και κόρης, mamma και mammy.

Άντε να τελειώνουμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 ώρες πριν, tasanton είπε

Το τελευταίο επεισόδιο δεν άλλαξε κάτι. Για ακύρωση τη βλέπω τη σειρά.

Έκλεισε με έναν αναμενόμενο τρόπο αλλά και πάλι ήταν πολύ καλό. Όπως το έκλεισαν με την τελευταία σκηνή μπορεί και να ολοκληρωθεί ως έχει χωρίς επόμενο κύκλο αλλά και να συνεχίσει δίνοντας περισσότερες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς συμβαίνει στο διάστημα και επηρεάζονται όλοι οι κόσμοι μεταξύ τους. 

Συνολικά του δίνω άνετα ένα 8/10 αλλά το χειρότερο με αυτές τις σειρές είναι πως μέχρι να δούμε τον επόμενο κύκλο, θα έχουν περάσει κάνα 2 χρόνια... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ γούστα είναι αυτά και πολύ υποκειμενικό αν σου αρέσει μια σειρά, τι ηλικία έχεις, πόσες σειρές έχεις δει με παρόμοιο περιεχόμενο, τι προσέχεις σε μια σειρά, ηθοποιία, κλπ κλπ.

Αλλά αγαπητέ, αν βάζεις 8/10 στη συγκεκριμένη, νομίζω ότι θα τρίζουν τα κόκαλα άλλων πανάξιων σειρών τα τελευταία 20 χρόνια :)

Αλλά γούστα είναι αυτά.

Προσωπικά βρήκα την ιδέα ενδιαφέρουσα, αλλά εξαντλήθηκε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να "σέρνεται" η σειρά στα 2-3 τελευταία επεισόδια με διάφορα λογικά "άλματα".

Εγώ την ξεκίνησα λόγω Noomi Rapace και επιβεβαίωσα ότι μάλλον της ταιριάζουν πιο δυναμικοί/extreme ρόλοι (όπως στην φοβερή τριλογία Το κορίτσι με το τατουάζ, σουηδική έκδοση φυσικά) αντί της μαμάς που αναζητά την κόρη της.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 30/3/2024 στις 4:34 ΜΜ, tasanton είπε

Οκ γούστα είναι αυτά και πολύ υποκειμενικό αν σου αρέσει μια σειρά, τι ηλικία έχεις, πόσες σειρές έχεις δει με παρόμοιο περιεχόμενο, τι προσέχεις σε μια σειρά, ηθοποιία, κλπ κλπ.

Αλλά αγαπητέ, αν βάζεις 8/10 στη συγκεκριμένη, νομίζω ότι θα τρίζουν τα κόκαλα άλλων πανάξιων σειρών τα τελευταία 20 χρόνια :)

Αλλά γούστα είναι αυτά.

Προσωπικά βρήκα την ιδέα ενδιαφέρουσα, αλλά εξαντλήθηκε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να "σέρνεται" η σειρά στα 2-3 τελευταία επεισόδια με διάφορα λογικά "άλματα".

Εγώ την ξεκίνησα λόγω Noomi Rapace και επιβεβαίωσα ότι μάλλον της ταιριάζουν πιο δυναμικοί/extreme ρόλοι (όπως στην φοβερή τριλογία Το κορίτσι με το τατουάζ, σουηδική έκδοση φυσικά) αντί της μαμάς που αναζητά την κόρη της.

Όταν δίνεις ένα 8/10 σε μια σειρά (και προφανώς μιλάω για τον εαυτο μου) δεν το συγκρίνεις με το 8/10 μιας ταινίας, μιας και το μέτρο σύγκρισης είναι διαφορετικό. Με άλλα κριτήρια κρίνεις μια τηλεοπτική σειρά και με άλλα μια κινηματογραφική παραγωγή.

Συμφωνούμε πάντως στο "περί ορέξεως"! Σκέψου πως δεν άντεξα να δω GoT για παράδειγμα... 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...