Προς το περιεχόμενο

Disney+ και Netflix app στον Υπολογιστή, τι θα πρέπει να γίνει για αξιοπρεπή ποιότητα;


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ.

Τι πρέπει να γίνει με αυτές τις εφαρμογές για να δούμε αξιοπρεπώς και στην ανάλυση που ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, σειρές και ταινίες απο τις εφαρμογές αυτές;

Ο υπολογιστής είναι της υπογραφής, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει το hardware για τουλάχιστον 1080p video. Δεν θέλω 4Κ σε 1080 οθονη το βλέπω, αλλα ρε παιδιά είναι πραγματικά απαράδεκτη η ποιότητα αυτή. Πιθανολογώ παίζει να είναι 720p και κάτω και στις 2 εφαρμογές.

Διαβάζω κάτι βλακείες για να μην το πω αλλιώς περί DRM και ότι το έχουν κάνει επίτηδες για την πειρατεία και συναφή. Πριν αρκετό καιρό τουλάχιστον έβλεπες με σαφως καλύτερη ποιότητα.

Πρόβλημα γραμμής ΔΕΝ εχω τερματίζω την 100αρα μου (για να προλάβω καταστάσεις).

Υπάρχουν στιγμές που πχ εχει μαυρο φόντο και ενα αμαξι να έρχεται και πραγματικά είναι λες και βλέπεις παιχνίδι του 80 σε οθόνη.

 

Κάτι επιπρόσθετο, εννοείται οτι εχω ελέγξει όλες τις ρυθμίσεις για τη μέγιστη ποιότητα, εννοείται οτι εχω βάλει και βγάλει τις εφαρμογές, εκκαθάριση δεδομένων κλπ κλπ. Μόνο φορμάτ μένει που δεν θα κάνω. Καλύτερα να ακυρώσω τις συνδρομές.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Netflix έχει κανονικά 4k τουλάχιστον σε εμένα και από το app και από edge τώρα για disney+ μέχρι 720p εκτός αν έχεις Mac και άρα έχεις πρόσβαση σε Safari που έχει μέχρι 1080p

Βλέπω ότι έχεις Windows 10, θα πρέπει να αναβαθμίσεις σε Windows 11 ή να εγκαταστήσεις τα hevc codecs με 0.99 από το Windows store για να παίξει το netflix σε 4k

 

How to use Netflix on your Windows computer or tablet | Netflix Help Center

 

HEVC Video Extensions - Microsoft Apps

Τα 720p του disney+ όντως πάντως είναι πολύ μεγάλο θέμα

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς σε κρατάει πίσω το μόνιτορ για UHD. Για αρχή είναι FHD και hdcp 1.2

spacer.png

Θέλει 2.2

spacer.png

Όπως και να 'χει όμως, χρειάζεσαι hevc extensions για 4k και fhd. Θέλει να ενεργοποιήσεις το developer mode στα windows για να το στήσεις (Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια->Για προγραμματιστές)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ενημερώσει την υπογραφή, δυστυχώς

win11 εχω βάλει και τους codecs που αναφέρονται παραπάνω αλλά δεν εχω δει καμία βελτίωση σε οτιδήποτε.

image.png.6b7f21a5d4876b1a8320bdc54807840e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, user2163 είπε

Το Netflix έχει κανονικά 4k τουλάχιστον σε εμένα και από το app και από edge τώρα για disney+ μέχρι 720p εκτός αν έχεις Mac και άρα έχεις πρόσβαση σε Safari που έχει μέχρι 1080p

Βλέπω ότι έχεις Windows 10, θα πρέπει να αναβαθμίσεις σε Windows 11 ή να εγκαταστήσεις τα hevc codecs με 0.99 από το Windows store για να παίξει το netflix σε 4k

 

How to use Netflix on your Windows computer or tablet | Netflix Help Center

 

HEVC Video Extensions - Microsoft Apps

Τα 720p του disney+ όντως πάντως είναι πολύ μεγάλο θέμα

Το κακό της υπόθεσης με το disney app είναι οτι πριν καιρό που είχε κανονική εφαρμογή,και όχι αυτή τη μπούρδα που ουσιαστικά ανοίγει browser μέσα του για να παίξει, είχε τρομερή ποιότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξε ένα show που έχει 4k από το browser για παράδειγμα Yellowjackets και πάτα ctrl+alt+shift+D και δες αν στο βίντεο γράφει hevc.

Εμένα λέει 

Video Track: Codec: video/mp4;codecs=hev1.1.6.L93.B0 (hevc, prk)

Μόνο με Edge μιας και hevc στο Netflix έχει μόνο με το PlayReady της Microsoft

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, user2163 είπε

Άνοιξε ένα show που έχει 4k από το browser για παράδειγμα Yellowjackets και πάτα ctrl+alt+shift+D και δες αν στο βίντεο γράφει hevc.

Εμένα λέει 

Video Track: Codec: video/mp4;codecs=hev1.1.6.L93.B0 (hevc, prk)

Μόνο με Edge μιας και hevc στο Netflix έχει μόνο με το PlayReady της Microsoft

απο τις εφαρμογές όχι;

image.png.1bca8cbf9f6a7d48d795d3681d64b850.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Xristaras12 said:

απο τις εφαρμογές όχι;

Και από την εφαρμογή netflix το ίδιο shortcut έχει και πρέπει να δουλεύει και εκεί, αν σου δουλεύει στην εφαρμογή θα δουλεύει και στο browser.

3 minutes ago, Xristaras12 said:

απο τις εφαρμογές όχι;

image.png.1bca8cbf9f6a7d48d795d3681d64b850.png

Δεν βγάζει hevc δεν ξέρω κάτι άλλο φταίει, συνδέσεις μήπως; Έχεις πολλές οθόνες;

Ποιό είναι το μοντέλο της οθόνης σου και πως την έχεις συνδεδεμένη;

Το δικό μου το βγάζει έτσι

 

 

Screenshot 2024-03-02 194707.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, user2163 είπε

Και από την εφαρμογή netflix το ίδιο shortcut έχει και πρέπει να δουλεύει και εκεί, αν σου δουλεύει στην εφαρμογή θα δουλεύει και στο browser.

Δεν βγάζει hevc δεν ξέρω κάτι άλλο φταίει, συνδέσεις μήπως; Έχεις πολλές οθόνες;

Ποιό είναι το μοντέλο της οθόνης σου και πως την έχεις συνδεδεμένη;

Το δικό μου το βγάζει έτσι

 

 

Screenshot 2024-03-02 194707.png

Το σύστημα φαίνεται στην υπογραφή και σύνδεση έχω DisplayPort.

Οθόνη μια όλη και όλη.

Να δοκιμάσω να γυρίσω την σύνδεση σε HDMI;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το netflix πάντως σύμφωνα με το Screenshot που έβγαλες παίζει σε 1080p απλά δεν χρησιμοποιεί hevc που σε κάποιες περιπτώσεις θα σου δώσει καλύτερη εικόνα αλλά αφού έχεις 1080p οθόνη δεν καταλαβαίνω το θέμα.

1080p παίζεις ήδη στο netflix, σε disney+ δεν γίνεται από windows ανεξαρτήτως setup.

 

Νόμιζα ότι είχες 4k οθόνη λάθος μου.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Δεν εχω ενημερώσει την υπογραφή, δυστυχώς

Οθόνη έχεις αυτήν της υπογραφής σου ή άλλη; Αν είναι η Dell G2422HS τότε σου είπα και πριν ότι δεν έχει hdcp 2.2 που απαιτεί το netflix για να ανεβάσει uhd. Αν έχεις άλλη γράψε ποια είναι ή δες στα specs της αν έχει στο connectivity 2.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, micos000 είπε

Οθόνη έχεις αυτήν της υπογραφής σου ή άλλη; Αν είναι η Dell G2422HS τότε σου είπα και πριν ότι δεν έχει hdcp 2.2 που απαιτεί το netflix για να ανεβάσει uhd. Αν έχεις άλλη γράψε ποια είναι ή δες στα specs της αν έχει στο connectivity 2.2

Το σύστημα που χρησιμοποιώ είναι της υπογραφής απλά δεν είχα ενημερώσει οτι εχω win11.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ γιατί δεν κατάλαβα από την απάντηση σου αν είχες την Dell ή όχι.

Οπότε, ή αλλάζεις οθόνη ή δεν έχει uhd στο netflix.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2024 στις 1:48 ΠΜ, micos000 είπε

Οκ γιατί δεν κατάλαβα από την απάντηση σου αν είχες την Dell ή όχι.

Οπότε, ή αλλάζεις οθόνη ή δεν έχει uhd στο netflix.

Για το νετφλιξ ειμαστε οκ, το disney+ με εχει απογοητεύσει που απλά δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Με την προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής είχε τρομερή εικόνα. Μου φαίνεται για το υπόλοιπο της συνδρομής αναγκαστικά απο το κινητό. Ήδη ακύρωσα την επόμενη πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για firefox και 1080p, μιας και το δίνει σε 720p στους άλλους browsers εκτός edge, υπάρχει και το συγκεκριμένο extension.

https://github.com/vladikoff/netflix-1080p-firefox

Επειδή το έχουν αφαιρέσει πλέον από τη σελίδα της Mozilla, πηγαίνετε

https://github.com/vladikoff/netflix-1080p-firefox/issues/63

και download το zip από το 2ο σχόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...