Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου με δόσεις


Siaki999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πρόσφατα μου τράκαραν το αυτοκίνητο και δυστυχώς πάει για ολική.

Ειναι ανάγκη να αγοράσω άμεσα άλλο , ιδανικά καινούργιο ή με λίγα χιλιόμετρα και χωρίς βλάβες.

Ενδιαφέρομαι λοιπόν να αγοράσω με δόσεις ή γραμμάτια (αν υπάρχουν ακόμα) καθώς δεν υπάρχουν διαθέσιμα μετρητά για άμεση πληρωμή και με μικρή έως καθόλου προκαταβολή.

Γνωρίζω πως κυρίως μάντρες και αντιπροσωπείες λειτουργούν συνήθως με χρηματοδότηση μέσω πιστωτικής κάρτας (δεν έχω και δεν γνωρίζω πως λειτουργεί) ή δάνειο μέσω τραπέζης όμως δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τις διαδικασίες, τι με συμφέρει και τι όχι.

*Έχω σταθερό εισόδημα (περίπου 10κ ετησίως) και δεν θα ήθελα η δόση να ξεπερνά τα 200-250€.

 

Κοιτάζω για κάποιο αυτοκίνητο με λίγα χιλιόμετρα (μέχρι 50-80χλμ), μέχρι 1100-1200cc σχετικά μικρό (να παρκάρουμε και εύκολα) μέχρι 10.000€ (ιδανικά 5.000-7.000 αν πρόκειται για μεταχειρισμένο) κι εντός Αττικής.

 

Φωτίστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Siaki999 είπε

Καλησπέρα,

Πρόσφατα μου τράκαραν το αυτοκίνητο και δυστυχώς πάει για ολική.

 

Ασφαλεια δεν εχεις να καλψει μερος της αγορας καινουργιου ?

Γραμματια ξεχασε τα ...Πολυ δυσκολο και με μκρο ποσοστο του δανειου 

Για τόσα λίγα χλμ και με τόσα λεφτά μόνο για κάποιο 1000αρσκι ίσως και δύσκολα. 

Βάλε τα κριτήρια σου στο car.gr να πάρεις μια ιδέα. 

Καινούργιο το ξεχνάς 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Siaki999 said:

Καλησπέρα,

Πρόσφατα μου τράκαραν το αυτοκίνητο και δυστυχώς πάει για ολική.

Ειναι ανάγκη να αγοράσω άμεσα άλλο , ιδανικά καινούργιο ή με λίγα χιλιόμετρα και χωρίς βλάβες.

Ενδιαφέρομαι λοιπόν να αγοράσω με δόσεις ή γραμμάτια (αν υπάρχουν ακόμα) καθώς δεν υπάρχουν διαθέσιμα μετρητά για άμεση πληρωμή και με μικρή έως καθόλου προκαταβολή.

Γνωρίζω πως κυρίως μάντρες και αντιπροσωπείες λειτουργούν συνήθως με χρηματοδότηση μέσω πιστωτικής κάρτας (δεν έχω και δεν γνωρίζω πως λειτουργεί) ή δάνειο μέσω τραπέζης όμως δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τις διαδικασίες, τι με συμφέρει και τι όχι.

*Έχω σταθερό εισόδημα (περίπου 10κ ετησίως) και δεν θα ήθελα η δόση να ξεπερνά τα 200-250€.

 

Κοιτάζω για κάποιο αυτοκίνητο με λίγα χιλιόμετρα (μέχρι 50-80χλμ), μέχρι 1100-1200cc σχετικά μικρό (να παρκάρουμε και εύκολα) μέχρι 10.000€ (ιδανικά 5.000-7.000 αν πρόκειται για μεταχειρισμένο) κι εντός Αττικής.

 

Φωτίστε με!

Καλημέρα,

Θα σε φωτίσω, αλλά είμαι σίγουρος πως θα απογοητευτείς!

Πρώτα από όλα τα καινούργια αυτοκίνητα δεν ξεκινούν από 9.000€ όπως ξεκινούσαν πριν από μερικά χρόνια, ξεκινούν από 15.000€ (για την ακρίβεια από 14.790€ ξεκινά το Kia Picanto), οπότε με 5-10k δεν παίζει κάτι καινούργιο, και με δεδομένο ότι τα μικρά αυτοκίνητα είναι και τα πιο εμπορικά άρα κρατούν υψηλές τιμές ως μεταχειρισμένα, αναγκαστικά θα συμβιβαστείς με κάτι αρκετά παλιό και αρκετά μεταχειρισμένο.

Επίσης μάντρες και αντιπροσωπείες λειτουργούν κυρίως με δάνεια, και όχι με πιστωτικές κάρτες. Οι πιστωτικές κάρτες βολεύουν μόνο σε περιπτώσεις που αγοράσεις αυτοκίνητο με μετρητά και μείνει ένα μικρό υπόλοιπο το οποίο καλύπτεται από το πιστωτικό όριο της κάρτας σου, κάτι που στην περίπτωση σου είναι αδιάφορο μια και δεν έχεις καν πιστωτική. Που και να βγάλεις, άντε το πιστωτικό όριο να είναι 1.500€ (χλωμό έως αδύνατο με το εισόδημα σου).

Επίσης γραμμάτια υπάρχουν ακόμα, μόνο που κατά κανόνα οι έμποροι γραμμάτια δέχονται μόνο στην περίπτωση που δώσεις τουλάχιστον τα μισά μπροστά. Εκτός βέβαια και αν πρόκειται για κάποιο αυτοκίνητο που δεν φεύγει με τίποτα ή για κάποιο πολύ υπερτιμημένο, εκεί μπορούν να δείξουν κάποια ελαστικότητα. Άσε που η επιβάρυνση σε τόκους θα είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με αυτή που θα είχες παίρνοντας δάνειο.

'Ετσι όπως το περιγράφεις δεν έχεις καν επιλογές, αναγκαστικά θα συμβιβαστείς με οτιδήποτε βρεις - αν βρεις - με πολύ μικρή προκαταβολή, με καθόλου απλά το ξεχνάς. Δες με τη σειρά όσους περισσότερους εμπόρους μπορείς, μήπως και η ελάχιστη προκαταβολή που θα δεχτεί κάποιος συμπίπτει με τη μέγιστη προκαταβολή που μπορείς να δώσεις.

Η μόνη εναλλακτική είναι να αγοράσεις κάποιο σαράβαλο με τα μετρητά που θα διέθετες ως προκαταβολή, το οποίο θα το κρατήσεις μέχρι να μαζέψεις χρήματα για κάτι καλύτερο. Και φυσικά να εύχεσαι μέχρι τότε να μην ξεπουληθείς στις ζημιές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς παρεξήγηση να πω και κάτι άλλο 

Με 800 ευρώ καθαρά το μήνα αν τα 10000 που γράφεις είναι καθαρά πως θα πληρώνεις 250 δόση; 

Ενοίκιο έχεις; 

Αν ναι τα 800 δεν σου φτάνουν με τίποτα. Αυτό θα κοιτάξει και η κάθε τράπεζα για δάνειο. 

Δεν έγραψες αν πάρεις κάτι από την ασφαλιστική. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που ζητάς πλέον δεν υπάρχουν αν έλεγες πριν 3 χρονια ναι και πολλά ειναι τώρα ουτε για αστείο....... καινουργιο όχημα το ποιο σάπιο ξεκιναει απο 15 χιλιαρικα με μια βαρβάτη προκαταβολή αν θες και με γραμμάτια φάση 60%, και τα οχήματα με ελάχιστα χιλομετρα δεν απέχουν πολύ σε τιμή από αυτί του καινούργιου...... με 10κ το χρόνο δεν ξέρω αν δου δώσουν δάνειο και αν σου δώσουν θα θελουν έναν καλό εγγυητη

δλδεσυ θες φρεσκο σχετικα αυτοκινιτο 2016 και μετα με λιγα χιλομετρα μαξ 80,000 1000 με 1200 cc και 7000 top αν κταλαβα σωστα? αν το βαλεις σαν κριτιρο στο car δεν θα σου βγαλει καν αυτοκίνητα (το λως χωρίς καν να το τσεκάρω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Black Demis είπε

αυτά που ζητάς πλέον δεν υπάρχουν αν έλεγες πριν 3 χρονια ναι και πολλά ειναι τώρα ουτε για αστείο....... καινουργιο όχημα το ποιο σάπιο ξεκιναει απο 15 χιλιαρικα με μια βαρβάτη προκαταβολή αν θες και με γραμμάτια φάση 60%, και τα οχήματα με ελάχιστα χιλομετρα δεν απέχουν πολύ σε τιμή από αυτί του καινούργιου...... με 10κ το χρόνο δεν ξέρω αν δου δώσουν δάνειο και αν σου δώσουν θα θελουν έναν καλό εγγυητη

δλδεσυ θες φρεσκο σχετικα αυτοκινιτο 2016 και μετα με λιγα χιλομετρα μαξ 80,000 1000 με 1200 cc και 7000 top αν κταλαβα σωστα? αν το βαλεις σαν κριτιρο στο car δεν θα σου βγαλει καν αυτοκίνητα (το λως χωρίς καν να το τσεκάρω)

Βασικα υπαρχουν 5 ολοκληρα αμαξια οπως ακριβως τα θελει https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=15001&crashed=f&engine_size-from=900&mileage-to=80000&offer_type=sale&pg=1&price-from=3000&price-to=7000&registration-from=2016&seats-from=4&sort=pra&st=3

(που αν παει αλλον ενα χρονο πισω, δλδ 2015, γινονται 11 ολοκληρα!)

 

απλα με 10Κ εισοδημα δε παιζει δανειοδοτηση πανω απο 3000 (και αν), εδω εκοψαν φιλο μου με 14Κ καθαρά ελευθερο με δικο του σπιτι, που θα εδινε κ ανταλαγη το παλιο του για 3Κ συν 7Κ απο τη τσεπη του, για αγορα ολοκαινουργιου 20000 (δλδ 10Κ δανειο)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Χωρίς παρεξήγηση να πω και κάτι άλλο 

Με 800 ευρώ καθαρά το μήνα αν τα 10000 που γράφεις είναι καθαρά πως θα πληρώνεις 250 δόση; 

Ενοίκιο έχεις; 

Αν ναι τα 800 δεν σου φτάνουν με τίποτα. Αυτό θα κοιτάξει και η κάθε τράπεζα για δάνειο. 

Δεν έγραψες αν πάρεις κάτι από την ασφαλιστική. 

Αυτά τα χρήματα είναι που φαίνονται στο εκκαθαριστικό μου.

Δεν έχω ενοίκιο και τα έξοδα μου είναι σχετικά λίγα.

 

Δεν έχει βγει πόσο ακόμα από τη. Ασφαλιστική αλλά δεν είναι πάνω από 1.000€-1500€.

 

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Βασικα υπαρχουν 5 ολοκληρα αμαξια οπως ακριβως τα θελει https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=15001&crashed=f&engine_size-from=900&mileage-to=80000&offer_type=sale&pg=1&price-from=3000&price-to=7000&registration-from=2016&seats-from=4&sort=pra&st=3

(που αν παει αλλον ενα χρονο πισω, δλδ 2015, γινονται 11 ολοκληρα!)

 

απλα με 10Κ εισοδημα δε παιζει δανειοδοτηση πανω απο 3000 (και αν), εδω εκοψαν φιλο μου με 14Κ καθαρά ελευθερο με δικο του σπιτι, που θα εδινε κ ανταλαγη το παλιο του για 3Κ συν 7Κ απο τη τσεπη του, για αγορα ολοκαινουργιου 20000 (δλδ 10Κ δανειο)

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο...έως αδύνατο.

Γενικά από ιδιώτη δεν είχα και καλή εμπειρία την προηγούμενη φορά που αγόρασα αυτοκίνητο.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια αξιόπιστη μάντρα ως προς την κατάσταση των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων της;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Βασικα υπαρχουν 5 ολοκληρα αμαξια οπως ακριβως τα θελει https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=15001&crashed=f&engine_size-from=900&mileage-to=80000&offer_type=sale&pg=1&price-from=3000&price-to=7000&registration-from=2016&seats-from=4&sort=pra&st=3

(που αν παει αλλον ενα χρονο πισω, δλδ 2015, γινονται 11 ολοκληρα!)

 

απλα με 10Κ εισοδημα δε παιζει δανειοδοτηση πανω απο 3000 (και αν), εδω εκοψαν φιλο μου με 14Κ καθαρά ελευθερο με δικο του σπιτι, που θα εδινε κ ανταλαγη το παλιο του για 3Κ συν 7Κ απο τη τσεπη του, για αγορα ολοκαινουργιου 20000 (δλδ 10Κ δανειο)

και το ένα ,το κλιό, είναι 

Επισκευή 1 πορτα μπροστινή και βάψιμο Πίσω πορτα βάψιμο και αλλαγή @ μασπιες επισκευη και βάψιμο. τελικη τιμη με ολα τα εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Siaki999 είπε

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο...έως αδύνατο.

Γενικά από ιδιώτη δεν είχα και καλή εμπειρία την προηγούμενη φορά που αγόρασα αυτοκίνητο.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια αξιόπιστη μάντρα ως προς την κατάσταση των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων της;

Η καλυτερη μαντρα ειναι χειρότερη απο το χειροτερο ιδιωτη... το παν ειναι ο ελεγχος... δεν εμπιστευεσαι τυφλα κανεναν... απο εκει κ περα οντως θα ειναι δυσκολο.

κυνηγα οσα περισσοτερα λεφτα μπορεις απο την ασφαλιστική παντως, συνηθως ξεκινανε με ενα πολυ χαμηλο νουμερο μηπως τσιμπησεις και στη πραξη ιδιως για αμαξια ευτελους αξιας μπορει να παρεις και τα διπλα (πχ αν λες εσυ 1000-1500 και αξιζει οντως 3000 στην πραγματική αγορά ισως τα παρεις με κυνηγι κ ενα τηλ δικηγορου)

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

και το ένα ,το κλιό, είναι 

Επισκευή 1 πορτα μπροστινή και βάψιμο Πίσω πορτα βάψιμο και αλλαγή @ μασπιες επισκευη και βάψιμο. τελικη τιμη με ολα τα εξοδα

βαλε ενα χιλιαρικο για πλακα... αρα πρακτικά βγαινει κ αυτο εκτος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paylidis said:

Βασικα υπαρχουν 5 ολοκληρα αμαξια οπως ακριβως τα θελει https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=15001&crashed=f&engine_size-from=900&mileage-to=80000&offer_type=sale&pg=1&price-from=3000&price-to=7000&registration-from=2016&seats-from=4&sort=pra&st=3

(που αν παει αλλον ενα χρονο πισω, δλδ 2015, γινονται 11 ολοκληρα!)

 

απλα με 10Κ εισοδημα δε παιζει δανειοδοτηση πανω απο 3000 (και αν), εδω εκοψαν φιλο μου με 14Κ καθαρά ελευθερο με δικο του σπιτι, που θα εδινε κ ανταλαγη το παλιο του για 3Κ συν 7Κ απο τη τσεπη του, για αγορα ολοκαινουργιου 20000 (δλδ 10Κ δανειο)

1000 to 1200cc ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει πλεον νοημα το 1000-1200, αυτο το λεγαμε στα παλια προ του 2010 λογω τελων, επειτα ειναι με ρυπους... τωρα αν ντε κ καλα παμε στο 1000-1200 μιλαμε για ακομα λιγοτερα αμαξια, κυριολεκτικα 3, απο το 2016 κ επειτα (απο εμπορο)... αν δεχτει και ιδιωτη τοτε παμε στα 6 αλλα παραμενει θεμα το δανειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paylidis said:

Βασικα υπαρχουν 5 ολοκληρα αμαξια οπως ακριβως τα θελει https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=15001&crashed=f&engine_size-from=900&mileage-to=80000&offer_type=sale&pg=1&price-from=3000&price-to=7000&registration-from=2016&seats-from=4&sort=pra&st=3

(που αν παει αλλον ενα χρονο πισω, δλδ 2015, γινονται 11 ολοκληρα!)

 

απλα με 10Κ εισοδημα δε παιζει δανειοδοτηση πανω απο 3000 (και αν), εδω εκοψαν φιλο μου με 14Κ καθαρά ελευθερο με δικο του σπιτι, που θα εδινε κ ανταλαγη το παλιο του για 3Κ συν 7Κ απο τη τσεπη του, για αγορα ολοκαινουργιου 20000 (δλδ 10Κ δανειο)

Κάπως έτσι είμαι εγώ αλλά χωρίς δικό μου σπίτι και εγκρίθηκε το δάνειο κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Κάπως έτσι είμαι εγώ αλλά χωρίς δικό μου σπίτι και εγκρίθηκε το δάνειο κανονικά. 

Τυχερός εαν σου ενεκριναν 10Κ ως αγαμο με 14Κ ειοδημα, εξαρταται κ το αν εισαι ελευθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος (η απαντηση που ελαβε ήταν οτι ειναι ελευθερος επαγγελματιας με "χαμηλο εισοδημα" (14Κ το χρονο καθαρα βγαινουν)-τυπικα μπλοκακιας στον ιδιο εργοδοτη εδω κ χρονια ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, paylidis said:

Δεν εχει πλεον νοημα το 1000-1200, αυτο το λεγαμε στα παλια προ του 2010 λογω τελων, επειτα ειναι με ρυπους... τωρα αν ντε κ καλα παμε στο 1000-1200 μιλαμε για ακομα λιγοτερα αμαξια, κυριολεκτικα 3, απο το 2016 κ επειτα (απο εμπορο)... αν δεχτει και ιδιωτη τοτε παμε στα 6 αλλα παραμενει θεμα το δανειο...

πρακτικα από ότι κατάλαβα ζητάει ενα μικρο φρέσκο αυτοκίνητο δλδ κατι τύπου yaris picanto κλπ για να μπορει εύκολα να το παρκάρει σε καθε τρυπα και να ειναι του τώρα απλα στα λεφτά που ζηταει ειναι αστειο κάτι τέτοιο

πάντως δάνειο δύσκολα στης μέρες μας εγώ καποια φάση χρειάστηκα για μηχανη 8 χιλιαρικα για τρία χρονια με 240 ευρώ το μήνα με ετήσιο εισόδημα 15 κ και ειχα φάει πανηγυρικό άκυρο (χωρίς να χρωστάω κάπου) βασικά ζήτησαν. 2!!!!!! εγγυητές (πάλι άκυρο ειναι εδώ έναν δεν θα πήγαινα ποτέ για 2 δεν το συζητάμε καν)

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, paylidis said:

Τυχερός εαν σου ενεκριναν 10Κ ως αγαμο με 14Κ ειοδημα, εξαρταται κ το αν εισαι ελευθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος (η απαντηση που ελαβε ήταν οτι ειναι ελευθερος επαγγελματιας με "χαμηλο εισοδημα" (14Κ το χρονο καθαρα βγαινουν)-τυπικα μπλοκακιας στον ιδιο εργοδοτη εδω κ χρονια ειναι)

ελεύθερος επαγγελματιας. για την ακρίβεια μισθβτος σε ΙΚΕ σαν διαχειριστής και με ενα ποσοστό . φαινομαι στην μισθοδοσία παντως. 12κ περιπου ετήσιο εισόδημα. 6κ προκαταβολή και 14κ το δάνειο με 72 δόσεις . 

Επεξ/σία από virginkiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...