Προς το περιεχόμενο

Δύο νέα MacBook Air με επεξεργαστή Μ3 παρουσιάζει η Apple


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Άστον  τρόλ είναι. Γιατί στα windows με το τρομερό scaling σε 4κ οθόνες (κάνω προπόνηση τα μάτια) και το Sleep system περνάμε υπέροχα. 

Επίσης ας μου βρουν κάνα αντίστοιχο σε ποιότητα και βάρος λαπτοπ με λιγότερα χρηματα. Γιατί για το Dell XPS 9310 (i7 16gb ram 512gb ssd 4K) είχα σκάσει πολύ παραπάνω και τώρα ψάχνω service για το heat sink+fan  (105€ χωρίς εργασία) και περιμένω 1 μήνα το ανταλλακτικό. 

Κοίτα και στο macbook pro μου με την βελτιστοποίηση φόρτισης είχα θέμα στο sleep. Επιβεβαιωμένα παρόμοιο θέμα με το s4 state υπάρχει και στα mac. Απλά όχι στον ίδιο βαθμό. Βέβαια αν απενεργοποιήσεις τη βελτιστοποίηση φόρτισης και βάλεις το Aldente είσαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Είχες σκάσει παραπάνω από το αντίστοιχο MacBook με 16GB και 512GB; Πολύ αμφιβάλλω.

Γενικά, τρομερό efficiency και κυρίως thermal management το Apple Silicon, αλλά δυστυχώς με εξαίρεση το πρώτο M1 Air όλα τα άλλα μηχανήματα είναι τρομερά ακριβά. Δεν λέω απαραίτητα ότι δεν το αξίζουν, απλά νομίζω ότι το πρώτο M1 ήταν φοβερό vfm.

Πολύ παραπάνω πίστεψε με. Το μετάνιωσα βέβαια…. 

 

 

 

13 λεπτά πριν, fylatos είπε

Κοίτα και στο macbook pro μου με την βελτιστοποίηση φόρτισης είχα θέμα στο sleep. Επιβεβαιωμένα παρόμοιο θέμα με το s4 state υπάρχει και στα mac. Απλά όχι στον ίδιο βαθμό. Βέβαια αν απενεργοποιήσεις τη βελτιστοποίηση φόρτισης και βάλεις το Aldente είσαι οκ. 

Δεν έχω προσωπική άποψη. Έχω διαβάσει γενικά ότι δεν έχουν πρόβλημα. Μιλάς για Apple silicon ή Intel; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε διλημμα ,

15'' Αir M3 16gb ram 256ssd  στα 1500 ε

η

14'' Μ3 Μαcbook pro 16gb ram 512 ssd στα 1660 ε

(τα extra gb δε τα χρειαζομαι τοσο πολυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, slokie said:

ειμαι σε διλημμα ,

15'' Αir M3 16gb ram 256ssd  στα 1500 ε

η

14'' Μ3 Μαcbook pro 16gb ram 512 ssd στα 1660 ε

(τα extra gb δε τα χρειαζομαι τοσο πολυ)

Το θεμα σου λογικα ειναι ποσο φορητο τον θες..γτ το air θα ειναι αισθητα πιο air..

Εγω που ειχα παρει το M1 + 8gb ram στα 1000dollars και τωρα για το αντιστοιχο με Μ3 θες 1299+ ? τι κακο το βρηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Leon3Isavros είπε

Ενα 13άρι λαπτοπ με touch οθόνη , πενακι και τον snapdragon elite X είναι σουπερ all around Λύση

Βέβαια όποιος θέλει , παιρνει μακ και ipad  , δικαιωμά του..

Το Dell Xps που προανέφερα έχει touch και pen. Δυστυχώς δεν μπόρεσα ποτέ να βρω χρήση σε windows που να πω ότι αξίζει στην καθημερινότητα. Παλιά είχα και το Sony Vaio duo. Δεν με βολεύει να κρατάω notes ή γενικά να χρησιμοποιώ το pen. Ενώ το touch δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν μου βγαίνει να αφήνω το ποντίκι για να πατάω με το χέρι. Μπορεί να φταίω εγώ. Ίσως σε γραφίστες να αξίζει βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, load είπε

Το θεμα σου λογικα ειναι ποσο φορητο τον θες..γτ το air θα ειναι αισθητα πιο air..

Εγω που ειχα παρει το M1 + 8gb ram στα 1000dollars και τωρα για το αντιστοιχο με Μ3 θες 1299+ ? τι κακο το βρηκε?

Aισθητα λες ε?

Νομιζω και τα δυο ειναι αρκετα φορητα.., με το ενα κερδιζεις σε βαρος (λιγο ομως) και παχος , ενω με το αλλο σε πλατος

Το θεμα μου ειναι πιο θα μου βγαλει πιο πολλα χρονια ...

 

Ενταξει m1 --- m3 εκει ομως αλλαξε design , σασι  -  μια αυξηση λογικη τη βλεπω  + οτι ολα εχουν παρει τα πανω τους σε σχεση με πριν 3 χρονια

Επεξ/σία από slokie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nepomuk said:

με έκπτωση, στα 999 δολάρια   , η παλιατζουρα .... και μη χειροτερα .

όταν βρεις κάτι καλύτερο στα χρήματα αυτά, πόσταρέ το και εδώ να το πάρουμε όλοι. 

2 hours ago, AlexandrosGnL said:

Παίρνω Κωτσόβολο η εξουσιοδοτημένο? Και ας το έχω ανοίξει?

Επίσης το έχω κόψει τιμολόγιο 

Δεν ισχύει το δικαίωμα υπαναχώρησης με τιμολόγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, polaki είπε

όταν βρεις κάτι καλύτερο στα χρήματα αυτά, πόσταρέ το και εδώ να το πάρουμε όλοι. 

Δεν ισχύει το δικαίωμα υπαναχώρησης με τιμολόγιο. 

Thank u, το φαντάστηκα ειναι η αλήθεια, το πήρα και σε προσφορά με επιστροφή πόντων ~300€ οπότε ούτως ή άλλως δεν θα άξιζε να μπω σε διαδικασία να δώσω παραπάνω λεφτά! 

Επίσης σαν πρώην κάτοχος 3 χρόνων του M1 συμφωνώ, καλύτερο μηχάνημα σε αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slokie είπε

ειμαι σε διλημμα ,

15'' Αir M3 16gb ram 256ssd  στα 1500 ε

η

14'' Μ3 Μαcbook pro 16gb ram 512 ssd στα 1660 ε

(τα extra gb δε τα χρειαζομαι τοσο πολυ)

Νομιζω το σημαντικό είναι η οθόνη τα pro έχουν mini led 120hz 

https://www.apple.com/in/mac/compare/?modelList=MacBook-Pro-14-M3,MacBook-Pro-14-M3x,MacBook-Air-M3-15

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slokie είπε

ειμαι σε διλημμα ,

15'' Αir M3 16gb ram 256ssd  στα 1500 ε

η

14'' Μ3 Μαcbook pro 16gb ram 512 ssd στα 1660 ε

(τα extra gb δε τα χρειαζομαι τοσο πολυ)

Κάτοχος M2 air 15 ιντσών! Προφανώς πας σε pro με τόση λίγη διαφορά, μόνο την οθόνη να βάλεις που είναι pro motion XDR είσαι κερδισμένος + λεπτότερα bezels, καλύτερος επεξεργαστής και λίγο πιο δυνατά ηχεία plus extra ports. Επίσης που βρήκες MacBook με τέτοιες τιμές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slokie είπε

ειμαι σε διλημμα ,

15'' Αir M3 16gb ram 256ssd  στα 1500 ε

η

14'' Μ3 Μαcbook pro 16gb ram 512 ssd στα 1660 ε

(τα extra gb δε τα χρειαζομαι τοσο πολυ)

14 Macbook Pro λόγω ενεργού συστήματος ψύξης και οθόνης. Μην το σκέφτεσαι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά κοστίζει οσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και παραμένουν πανάκριβα για τον μέσο χρήστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...