Προς το περιεχόμενο

Ποιό προάστιο να επιλέξει κανείς για αναζήτηση κατοικίας ...


AnasZak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος πήγαν με την γυναίκα του να μείνουν στην ιποκρατειο πολιτεία. Δουλειά και οι 2 κέντρο. Αμάξι μέχρι ένα σημείο και μετά προαστιακος/μετρό κλπ. 2 μικρά παιδιά με σχολεία φροντιστήρια μπάλα κλπ.

Απομονωθηκαν, στα χιόνια εγκλοβιζονταν, τρελά έξοδα μετακίνησης, καθημερινά με αυτοκίνητο για οτιδήποτε. 

Τελικά χώρισαν.

Το προάστιο είναι για τους συνταξιούχους και αν.

  • Like 2
  • Sad 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2024 στις 10:32 ΜΜ, AnasZak είπε

Προβληματίζομαι ... 

Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος στην σημερινή (δεν πάει άλλο) κατάσταση, "κυριολεκτικού αδιαχώρητου" της Αθήνας ... 

Ίσως, τελικά, μια ρεαλιστική (ίσως βιώσιμη) λύση να είναι :  Σπίτι σε κάποιο προάστιο και δουλειά, αναπόφευκτα, στο Κέντρο... 

Το να  κερδίσεις μισή ώρα (?) πρωινού ύπνου, προκειμένου "να είσαι κοντά στη δουλειά", δεν ξέρω κατά πόσο ΠΙΑ αξίζει ... 😟

Αυτό που αξίζει (τι να πώ -νομίζω..) ίσως θα ήταν ένα προάστιο που, με μια μικρή καθημερινή μετακίνηση με το αυτοκίνητο, να φτάνεις σε κάποιο αξιόπιστο Μέσο Μαζικής Μεταφοράς, δηλαδή Μετρό -και γιατί όχι, μπορεί και Προαστικός ... 

Και στη συνέχεια φεύγεις για τη δουλειά σου... 

Έχετε σχετική εμπειρία από τέτοιες προαστικές περιοχές, που ίσως, μπορεί ακόμα να βρεί κανείς ένα σπίτι σε τιμές "Λογικής" και όχι Παραλογισμού ... (?) 😟😟🤨

Σας ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σας, και ουσιαστικά, για το έμπρακτο ενδιαφέρον σας σε συζητήσεις (θέματα) που ΠΙΑ μας προβληματίζουν όλους ...   

 

Κανένα προάστιο δεν αξίζει πλέον. Η κατάσταση είναι μη βιώσιμη από διαφορετικές απόψεις. Μετακομίζεις την κατοικία σου κοντά στη δουλειά σου (όπου κι αν είναι αυτή)  ή -εφόσον είσαι από τους τυχερούς που μπορούν- τη δουλειά σου κοντά στην κατοικία σου. Αλλιώς εγκαταλείπεις την Αθήνα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική ερώτηση. Πηγαίνεις σε μία περιοχή που είναι κοντά στη δουλειά σου (μαξ μισή ώρα με δίκυκλο ή μετρό), η οποία δεν συνορεύει με επικίνδυνες περιοχές.

Εννοείται ότι δεν κοιτάς προάστια που είναι υπερβολικά μακριά, γιατί όποιος το έχει κάνει το έχει μετανιώσει.

Μία καλή επιλογή θα ήταν ένα κοντινό προάστιο με εύκολη πρόσβαση σε κεντρικούς δρόμους και μετρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε προαστιο και θες 2 ωρες πηγαινε-ελα τη μερα. Μιλαμε για 10 επιπλεον ωρες την εβδομαδα, μια ολοκληρη εργασιμη με υπερωριες!

Συμφωνω και επαυξανω, βρισκεις σπιτι οσο πιο κοντα στη δουλεια γινεται αρκει φυσικα να ειναι σε αξιοπρεπη περιοχη που να εχει τα βασικα.

Το long commuting ειναι απο τους βασικους λογους που μπορει να υποβαθμιστει η ποιοτητα ζωης σου.

Στις 4/3/2024 στις 8:32 ΜΜ, AnasZak είπε

Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος στην σημερινή (δεν πάει άλλο) κατάσταση, "κυριολεκτικού αδιαχώρητου" της Αθήνας ... 

Ίσως, τελικά, μια ρεαλιστική (ίσως βιώσιμη) λύση να είναι :  Σπίτι σε κάποιο προάστιο και δουλειά, αναπόφευκτα, στο Κέντρο... 

Εξηγησε το μας αυτο. Σε ενοχλει η κινηση του κεντρου? Αν πας σε προαστιο παλι το ιδιο προβλημα δεν θα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 8:37 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Πας σε προαστιο και θες 2 ωρες πηγαινε-ελα τη μερα. Μιλαμε για 10 επιπλεον ωρες την εβδομαδα, μια ολοκληρη εργασιμη με υπερωριες!

Συμφωνω και επαυξανω, βρισκεις σπιτι οσο πιο κοντα στη δουλεια γινεται αρκει φυσικα να ειναι σε αξιοπρεπη περιοχη που να εχει τα βασικα.

Το long commuting ειναι απο τους βασικους λογους που μπορει να υποβαθμιστει η ποιοτητα ζωης σου.

Εξηγησε το μας αυτο. Σε ενοχλει η κινηση του κεντρου? Αν πας σε προαστιο παλι το ιδιο προβλημα δεν θα εχεις?

Καταρχήν, Χρόνια Πολλά σε όλους!

Σας ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σας και τις έμπρακτες εμπειρίες που μοιράζεστε στο ερώτημά μου. 🙏🙏

Φίλε μου OxiGiannisGiannakis, να απαντήσω στην εντελώς λογική απορία σου. 

Στο κέντρο δουλεύω, αλλά δεν έχω ποτέ διανοηθεί να χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο, τουλάχιστον σε καθημερινή βάση. 

Οπότε, πρόσβαση στο κέντρο, έστω και (αναπόφευκτα) καρα-στριμωγμένα, μέσω των μέσων συγκοινωνίας, και ιδανικά, για λόγους "ακρίβειας χρόνου", μέσω του Μετρό. 

Δεν με νοιάζει να περπατήσω. Το προτιμώ ΜΑΚΡΆΝ, να περπατάω παρά να περιμένω το λεωφορείο σε κάποια στάση. 

Οπότε, το σκεπτικό μου, όσο "θεωρητικό" μπορεί να είναι ΠΙΑ .. σε μια Αθήνα -Αττική που "πόσους ακόμα να χωρέσει" ... (;;)

Κατοικία κάπου μακριά από τη βαβούρα και το κόστος (παραλογισμού) του κέντρου. 

Και πρόσβαση στο κέντρο -στη δουλειά, με ένα κομμάτι διαδρομής με το αυτοκίνητο μέχρι τον Σταθμό του Μετρό ή και του Προαστικού... 😐

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκιμασε μαρκοπουλο, κορωπι, Μαραθωνα Ν μακρη Καλυβια. Σχετικα χωρια ακομα και μπορεις να βρεις διαμαντακια να μεινεις. Μπορει να τρως χρονο για να πας/γυρισεις δουλεια αλλα δεν εχεις αγχος για παρκαρισμα σπιτι, σ/κ η ποιοτητα ζωης δε συγκρινεται με κεντρο ενω εχεις και την αισθηση οτι εισαι σε χωριο.

Απο την αλλη για διασκεδαση (θεατρο καλο εστιατοριο κτλ) πρεπει να χρησιμοποιεις ιχ/ταξι. Για κεντρο θες περιπου 50 λεπτα με μια ωρα με οχημα/μετρο

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι επιλογές έχουν να κάνουν με την σύνθεση της οικογένειας σου και βασικά τα παιδιά σου (ή αυτά που δεν έχεις ή αυτά που θα αποκτήσεις).

αν δεν έχεις μάθει σε επαρχία τότε θα δυσκολευτείς όταν θα θέλεις φαρμακείο, νοσοκομείο (ναι, με παιδιά μπορεί να το χρειαστείς και νύχτα, όχι ότι οι ενήλικες δεν το χρειάζονται...), παιδίατρο, σούπερ μάρκετ, βενζινάδικο, περίπτερο και γενικώς ότι στην Αθήνα το έχεις σε 5-15 λεπτά εκεί μπορεί να πρέπει να αλλάξεις χωριό για να το βρεις.

Λ.χ. έχουμε εξοχικό στον Ωρωπό, το καλοκαίρι κάθε βράδυ βρίσκεις φαρμακείο να εφημερεύει γιατί είναι το μεγαλύτερο από τα γύρω χωριά και έχει καμιά 10αριά φαρμακεία. Σε έναν μήνα διακοπών το χρειαστήκαμε 5 φορές με τα παιδιά (αλλεργίες, τσιμπήματα, κρυώματα, κλπ.) και πάλι κάναμε 10 χλμ με το αυτοκίνητο. Σκέψου να το ζεις όλο τον χρόνο αυτό (μιλάμε για παιδιά 0-6 χρόνων).

Επίσης αν δεν έχεις οικογένεια, πηγαίνοντας σε απομακρυσμένο μέρος είναι σίγουρο ότι δεν θα κάνεις (αν δεν ξέρεις και τον τόπο ειδικά). Θα χάσεις φίλους γιατί θα βαριέσαι/βαριούνται να συναντηθείτε από ένα σημείο και μετά, ενώ η σχέση με κάποιον σύντροφο θα είναι δύσκολη καθώς κάθε συνάντηση θα σημαίνει +1,5 ώρα κάθε φορά.

Για μένα 1 είναι ο κανόνας, πάντα να είσαι κοντά στην δουλειά σου που θα πηγαίνεις κάθε μέρα και πιο μακρυά από την διασκέδαση σου που θα την κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα. Δουλεύεις κέντρο, μείνε κέντρο ή έστω κοντά σε αυτό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να μενεις κοντα στη δουλεια σου ή να μπορεις να πας με μετρο εστω μεσα σε μιση ωρα

Ακομα καλυτερο ειναι να μενεις εκτος κεντρου και να δουλευεις και εκει κοντα 

Ουτε να ακουω για κεντρο Αθηνας Πειραια ακομα και για βολτα 

Πλεον οι πολλες δουλειες εκτος δημοσιου εχουν παει στα προαστια 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 1:06 ΠΜ, AnasZak είπε

Καταρχήν, Χρόνια Πολλά σε όλους!

Σας ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σας και τις έμπρακτες εμπειρίες που μοιράζεστε στο ερώτημά μου. 🙏🙏

Φίλε μου OxiGiannisGiannakis, να απαντήσω στην εντελώς λογική απορία σου. 

Στο κέντρο δουλεύω, αλλά δεν έχω ποτέ διανοηθεί να χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο, τουλάχιστον σε καθημερινή βάση. 

Οπότε, πρόσβαση στο κέντρο, έστω και (αναπόφευκτα) καρα-στριμωγμένα, μέσω των μέσων συγκοινωνίας, και ιδανικά, για λόγους "ακρίβειας χρόνου", μέσω του Μετρό. 

Δεν με νοιάζει να περπατήσω. Το προτιμώ ΜΑΚΡΆΝ, να περπατάω παρά να περιμένω το λεωφορείο σε κάποια στάση. 

Οπότε, το σκεπτικό μου, όσο "θεωρητικό" μπορεί να είναι ΠΙΑ .. σε μια Αθήνα -Αττική που "πόσους ακόμα να χωρέσει" ... (;;)

Κατοικία κάπου μακριά από τη βαβούρα και το κόστος (παραλογισμού) του κέντρου. 

Και πρόσβαση στο κέντρο -στη δουλειά, με ένα κομμάτι διαδρομής με το αυτοκίνητο μέχρι τον Σταθμό του Μετρό ή και του Προαστικού... 😐

 

 

Το κέντρο δε θα το γλιτώνεις, απο τη στιγμή που δουλεύεις κέντρο. Απλά αντι να κάνεις μιση ώρα π.χ. που κάνεις τώρα, θα κάνεις 1.5 και θα γυρνάς χώμα σπίτι σου. Αν θες να ξεφύγεις απο το κέντρο, άλλαξε δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 6:10 ΜΜ, panosena είπε

Ναι Ελευσίνα. Αν σε πληρώνουν για να μείνεις εκεί.

μην ορκιζεσαι! πηρα μερος σε ερευνα του ΕΚΠΑ για την ατμοσφαιρικη ρυπανση. Ειχα στο αμαξι μου αισθητηρα ρυπανσης. Κηφισιας, Σωρου, Πεντελης, Λ ειρηνης ηταν παντου κοκκινο. Μολις μπηκα Αττικη οδο με μποτιλιαρισμα... κοκκινο.... πηγαινοντας προς Ελευσινα.... πρασσινισε.... βγηκα λ. Νατο χωρις κινηση και ηταν πρασσινο.
Η μολυνση ειναι στο μποτιλιαρισμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που θα πατε, μην έρθετε πάντως άλλοι στην Πετρούπολη. 😁

Πραγματικά, κοντεύουμε να γίνουμε Πατήσια, εκεί που ήμασταν ένα σχετικά ήρεμο  και χωρίς κίνηση προάστιο.

10 χλμ απο το κέντρο, αν θες να πας κέντρο έχει λεωφορεία, τρόλει και μετρό στα 15-20 λεπτά με τρόλει.

Ομορφη περιοχή, απο τις λίγες που έχουνε λιγο πράσινο και βουνό που ακουμπάει πίσω.

Για κέντρο τωρα.....χμμμμμ..... τις ώρες αιχμής....χμμμμ... οκ, περνεις λεοφωρείο, πάς Ανθούπολη, απο κει στην δουλειά σου.....

θελει όμως μια υπομονή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...