Προς το περιεχόμενο

Ποιό προάστιο να επιλέξει κανείς για αναζήτηση κατοικίας ...


AnasZak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβληματίζομαι ... 

Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος στην σημερινή (δεν πάει άλλο) κατάσταση, "κυριολεκτικού αδιαχώρητου" της Αθήνας ... 

Ίσως, τελικά, μια ρεαλιστική (ίσως βιώσιμη) λύση να είναι :  Σπίτι σε κάποιο προάστιο και δουλειά, αναπόφευκτα, στο Κέντρο... 

Το να  κερδίσεις μισή ώρα (?) πρωινού ύπνου, προκειμένου "να είσαι κοντά στη δουλειά", δεν ξέρω κατά πόσο ΠΙΑ αξίζει ... 😟

Αυτό που αξίζει (τι να πώ -νομίζω..) ίσως θα ήταν ένα προάστιο που, με μια μικρή καθημερινή μετακίνηση με το αυτοκίνητο, να φτάνεις σε κάποιο αξιόπιστο Μέσο Μαζικής Μεταφοράς, δηλαδή Μετρό -και γιατί όχι, μπορεί και Προαστικός ... 

Και στη συνέχεια φεύγεις για τη δουλειά σου... 

Έχετε σχετική εμπειρία από τέτοιες προαστικές περιοχές, που ίσως, μπορεί ακόμα να βρεί κανείς ένα σπίτι σε τιμές "Λογικής" και όχι Παραλογισμού ... (?) 😟😟🤨

Σας ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σας, και ουσιαστικά, για το έμπρακτο ενδιαφέρον σας σε συζητήσεις (θέματα) που ΠΙΑ μας προβληματίζουν όλους ...   

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την κίνηση στους δρόμους, ο χαμένος χρόνος από το ευγενές προάστιο (αν έχει απομείνει και κανένα) μέχρι και την εργασία σου, η μισή ώρα που λες, είναι ευλογία. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το εκανα αν ισχυαν τα παρακατω

1) μπορω να αντεξω να μενω σε μέρος οπως πχ ο αγιος στεφανος. καποιοι δεν θα την παλευαν με τιποτα γιατι ειναι σαν να εισαι σε χωριο. 

2) θα εχω τα λεφτα για μονοκατοικια με γκαραζ για να αγοράσω ηλεκτρικο και φ/β ωστε η διαδρομη σπιτι-δουλεια να ειναι τσαμπα

3) παει μετρο πολυ κοντα στο μερος που δουλευω, 5λεπτα περπατημα μαξ

4) οσοι μενουν μαζι μου θα εχουν κοντα τους τα βασικα και δεν θα κανω τον ταξιτζη ολη μερα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου όχι δεν αξίζει αυτό που σκέφτεσαι, αυτοεξορία είναι, δηλαδή θα πας να μείνεις στην Κάντζα  π.χ. και θα κατεβαινεις κάθε μέρα κέντρο για δουλεια; Εάν και εφόσον πας λίγο στο γραφείο και όχι κάθε μέρα + να βολεύει το έτερον ήμισυ (αν υπάρχει) + να εχεις σχετικά εύκολη πρόσβαση στις περιοχές που κινείσαι και τώρα λόγω οικογένειας/φίλων κλπ, ίσως τότε να το συζητούσες, τώρα θα φρικάρεις. Εκτός αν εννοούμε προάστια κοντινά στο κέντρο, τύπου Χολαργού, Περιστερίου κλπ. 

Επίσης τα περισσότερα προάστια έχουν σε μικρογραφία τα προβλήματα του κέντρου, δηλαδή έλλειψη πάρκινγκ κοντά σε σημαντικά σημεία, αδιαχώρητη κίνηση στους 2-3 κεντρικούς τους δρόμους κ.ο.κ. 

Αν δούλευα κάθε μέρα κέντρο θα έβρισκα σπίτι σε κάποιο μέρος εντος αστικού ιστού αλλά εκτός κέντρου που να πηγαινω με τα πόδια στο μετρό και να το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου. 

Ο κόσμος που ζει στα προάστια-περίχωρα της Αθήνας (εξώ χοντρικά απο την παλιά Β Αθηνών) εχει ζωή συνήθως που περιστρέφεται γύρω απο τις εκεί περιοχές. Αν δουλεύεις στην Αγία Παρασκευή, μπορείς να μείνεις στα Γλυκά Νερά π.χ. Αν δουλεύεις στο κέντρο και δεν έχεις καμία σχέση με αυτές τις περιοχές (παρέες, οικογένεια) τότε πρέπει να μένεις περιξ του κέντρου. Ή να αλλάξεις δουλειά :P 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κατά την γνώμη μου όχι δεν αξίζει αυτό που σκέφτεσαι, αυτοεξορία είναι, δηλαδή θα πας να μείνεις στην Κάντζα  π.χ. και θα κατεβαινεις κάθε μέρα κέντρο για δουλεια; Εάν και εφόσον πας λίγο στο γραφείο και όχι κάθε μέρα + να βολεύει το έτερον ήμισυ (αν υπάρχει) + να εχεις σχετικά εύκολη πρόσβαση στις περιοχές που κινείσαι και τώρα λόγω οικογένειας/φίλων κλπ, ίσως τότε να το συζητούσες, τώρα θα φρικάρεις. Εκτός αν εννοούμε προάστια κοντινά στο κέντρο, τύπου Χολαργού, Περιστερίου κλπ. 

Επίσης τα περισσότερα προάστια έχουν σε μικρογραφία τα προβλήματα του κέντρου, δηλαδή έλλειψη πάρκινγκ κοντά σε σημαντικά σημεία, αδιαχώρητη κίνηση στους 2-3 κεντρικούς τους δρόμους κ.ο.κ. 

Αν δούλευα κάθε μέρα κέντρο θα έβρισκα σπίτι σε κάποιο μέρος εντος αστικού ιστού αλλά εκτός κέντρου που να πηγαινω με τα πόδια στο μετρό και να το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου. 

Ο κόσμος που ζει στα προάστια-περίχωρα της Αθήνας (εξώ χοντρικά απο την παλιά Β Αθηνών) εχει ζωή συνήθως που περιστρέφεται γύρω απο τις εκεί περιοχές. Αν δουλεύεις στην Αγία Παρασκευή, μπορείς να μείνεις στα Γλυκά Νερά π.χ. Αν δουλεύεις στο κέντρο και δεν έχεις καμία σχέση με αυτές τις περιοχές (παρέες, οικογένεια) τότε πρέπει να μένεις περιξ του κέντρου. Ή να αλλάξεις δουλειά :P 

Η εξίσωση είναι δύσκολη γιατί:

Μετρό = ακριβές τιμές. 

Χωρίς μετρό, δεν βολεύει η πρόσβαση. Θα χρειαστείς και άλλο ΜΜΜ, το οποίο δεν θα είναι αξιόπιστο. 

Άρα, καταλήγεις είτε στο να χάνεις χρόνο στη μετακίνηση στα ΜΜΜ, είτε στο να χάνεις χρόνο και χρήμα πίσω από το τιμόνι. 

Η ζωή στην Αθήνα, δυστυχώς, έρχεται με συμβιβασμούς. 

Για το ίδιο το θέμα πάντως, για να μην κάνουμε μόνο διαπιστώσεις, τα Γλυκά Νερά, είναι μία καλή πρόταση. Δεν έχει μετρό βέβαια, αλλά έχει τα άλλα που ανέφερες.Αλλά μόνο αν δουλεύεις εκεί γύρω και αυτό υπό προϋποθέσεις. 

Για αυτό λέω. Συμβιβασμούς. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν είσαι τηλεργασια απλά βρε δίπλα στη δουλειά σου να πηγαίνεις με τα πόδια, το καλύτερο από όλα να μην χρειάζεσαι αμάξι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AnasZak είπε

Αυτό που αξίζει (τι να πώ -νομίζω..) ίσως θα ήταν ένα προάστιο που, με μια μικρή καθημερινή μετακίνηση με το αυτοκίνητο, να φτάνεις σε κάποιο αξιόπιστο Μέσο Μαζικής Μεταφοράς, δηλαδή Μετρό -και γιατί όχι, μπορεί και Προαστικός ... 

Ελευσίνα. Παίρνεις το 876 και σε πάει στη γραμμή 3 του Μετρό (Σταθμός Αγία Μαρίνα)

  • Thanks 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2024 στις 11:46 ΜΜ, Nabuko είπε

Ελευσίνα. Παίρνεις το 876 και σε πάει στη γραμμή 3 του Μετρό (Σταθμός Αγία Μαρίνα)

Κι όμως, σε επίπεδο σύνδεσης με Μετρό ή και Προαστιακό, είναι μια πολύ συζητήσιμη επιλογή !

Υπάρχει το 876, το 845, το 863 και το 861 ... 

Κάποιοι θα γελάνε (με την καλή έννοια το λέω, ειλικρινά !) σκεπτόμενοι την "εικόνα" της Ελευσίνας ... 😐
Όμως, 

Ειλικρινά αναρωτιέμαι ΤΙ ΑΞΊΖΕΙ ?? 

Ένα ήσυχο και εύκολα προσβάσιμο (φαντάζομαι και οικονομικό) προάστιο ή μια ζωή "κονσέρβα" σε μια κεντρική περιοχή ... 😐😐🤨 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AnasZak είπε

Κι όμως, σε επίπεδο σύνδεσης με Μετρό ή και Προαστιακό, είναι μια πολύ συζητήσιμη επιλογή !

Υπάρχει το 876, το 845, το 863 και το 861 ... 

Το πρότεινα γιατί έχω γνωστό που κάνει καθημερινά τη διαδρομή Ελευσίνα - Σύνταγμα με λεωφορείο και μετρό και είναι στην ώρα του.

Από κει και πέρα για την ποιότητα ζωής στην Ελευσίνα δεν μπορώ να εκφέρω μια αντικειμενική γνώμη μιας και την έχω επισκεφτεί μόνο για καφέ. Είναι διαφορετικό όταν μένεις μόνιμα κάπου με μια αυθημερόν επίσκεψη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/03/2024 at 20:01, AnasZak said:

Κι όμως, σε επίπεδο σύνδεσης με Μετρό ή και Προαστιακό, είναι μια πολύ συζητήσιμη επιλογή !

Υπάρχει το 876, το 845, το 863 και το 861 ... 

Κάποιοι θα γελάνε (με την καλή έννοια το λέω, ειλικρινά !) σκεπτόμενοι την "εικόνα" της Ελευσίνας ... 😐
Όμως, 

Ειλικρινά αναρωτιέμαι ΤΙ ΑΞΊΖΕΙ ?? 

Ένα ήσυχο και εύκολα προσβάσιμο (φαντάζομαι και οικονομικό) προάστιο ή μια ζωή "κονσέρβα" σε μια κεντρική περιοχή ... 😐😐🤨 

εχεις παρει ποτε εσυ ή καποιος αλλος αυτες τις γραμμες; μη γραφουμε $@#$

 

Επειδη το εχω κανει, τι κανεις σε περιπτωση που ο οδηγος πιστολιασει το δρομολογιο ή χαλασει το λεωφορειο; Πιστεψε με και τα δυο ειναι συχνα μιας και τα αστικα λεωφορεια δεν ειναι φτιαγμενα να βγαινουν εθνικη με αξιολογη ταχυτητα και συνηθως χαλανε. Οι οδηγοι απο την αλλη μπορουν να διαμαρτυρηθουν για εγκληματικοτητα σε καποιες στασεις ειτε επειδη αργησαν να ξεκινησουν (και χανουν καποιο δρομολογιο)

Μπονους κανονακι; αν δεν ερθει το λεωφ και πρεπει να πας δουλεια, να δω τι επιλογες υπαρχουν: ταξι; να περιμενεις επομενο; (ειτε θα χαλασεις χρημα ειτε μεροκαματο)...

(εναλλακτικα προαστιακος, ΚΤΕΛ αλλα δε μιλαμε για 1.80 ευρ)

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μενω σε χωριό, πηγαινω καθημερινα χωριο - Δ. Θεσσαλονικη και παλι πισω με δικο μου αμαξι και αεριο.

(συχνα-πυκνα παιρνω της δουλειας αλλα εκει  παιρνω και αλλους μαζι, οποτε δεν εχω την ηρεμια μου)

Εχω κερδισει ησυχία και ηρεμια, δεν με ενοχλει κανεις, αυτες τις 2 ωρες που σπαταλαω σε οδηγηση, δεν μπορω να την συγκρινω με το να ζω στην Αθηνα και να

χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση μετρο και ηλεκτρικο (μπορω να δωσω αρκετα παραδείγματα διοτι δεν χρησιμοποιούσα αμαξι μένοντας κεντρικά σε Θεσσαλονικη ή Αθήνα λογω της αφόρητης κίνησης).

Τα εξοδα μας ειναι λιγα γιατι εχουμε δικο μας σπιτι εδω. (συν οτι κόστισε ψίχουλα μπροστα σε αυτα που βλεπω στην συμπρωτεύουσα)

Εννοειται οτι χανω σε χρονο  αλλα  κερδιζω σε άλλα πράγματα. Αν λοιπον αντεχεις να εισαι λιγες παραπάνω ωρες εκτος σπιτιού για μια καλύτερη ποιότητα ζωής, να το κάνεις.

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2024 στις 9:32 ΜΜ, AnasZak είπε

-και γιατί όχι, μπορεί και Προαστικός ... 

χαχαχαχαχαα

 

Στις 8/3/2024 στις 8:01 ΜΜ, AnasZak είπε

το 845, 

χαχαχα

 

..

Χρόνια είχα να γελάσω τοσο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...