Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με fps drops


Nalfein33
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από duffyduck,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έντονα fps drops random μόνο σε 2 games (ΒF2042 και Helldiverrs2) .Μετα απο 10 λεπτα που παίζω κανονικά ανα 5-10 second έχω spikes 1 δευτερολεπτου και τα fps apo 100 πανε 5-20.Παρατήρησα στο adrenaline οτι όταν αυτό γίνεται το CPU usage apo 100 πέφτει στο 10 . Το παράδοξο που είναι οτι με την προηγούμενη μου gpu(1070) δεν είχα προβλημα στο BF ( την πουλησα οπότε δεν μπορω να τεσταρο helldivers)

Τα Specs ειναι

i5-11600k
7800XT
16ram 3000
1000 PSU

Προφανως απο αλλαγες σε ρυθμίσεις εχω δοκιμασει τα παντα που βρηκα σε reddit/forums etc και δεν έχω βγάλει άκρη.Εχω δοκιμάσει τουλάχιστον 20-30 games που παίζουν χωρίς προβλημα πολλές ώρες.Δοκιμασα να παίξω και low se 1080p adi gia 2k και είχα το ίδιο πρόβλημα
Εχω τσεκάρει θερμοκρασιες maxarei o cpu γυρω στους 72 και η gpu 67

Καμια ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nalfein33 είπε

Έχω έντονα fps drops random μόνο σε 2 games (ΒF2042 και Helldiverrs2) .Μετα απο 10 λεπτα που παίζω κανονικά ανα 5-10 second έχω spikes 1 δευτερολεπτου και τα fps apo 100 πανε 5-20.Παρατήρησα στο adrenaline οτι όταν αυτό γίνεται το CPU usage apo 100 πέφτει στο 10 . Το παράδοξο που είναι οτι με την προηγούμενη μου gpu(1070) δεν είχα προβλημα στο BF ( την πουλησα οπότε δεν μπορω να τεσταρο helldivers)

Τα Specs ειναι

i5-11600k
7800XT
16ram 3000
1000 PSU

Προφανως απο αλλαγες σε ρυθμίσεις εχω δοκιμασει τα παντα που βρηκα σε reddit/forums etc και δεν έχω βγάλει άκρη.Εχω δοκιμάσει τουλάχιστον 20-30 games που παίζουν χωρίς προβλημα πολλές ώρες.Δοκιμασα να παίξω και low se 1080p adi gia 2k και είχα το ίδιο πρόβλημα
Εχω τσεκάρει θερμοκρασιες maxarei o cpu γυρω στους 72 και η gpu 67

Καμια ιδέα ?

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικα:

1) Όταν έβαλες την νέα GPU έβαλες τους νέους drivers με DDU?

Οι παλιοί drivers της NVidia δεν τα πάνε καλά με τους νέους της AMD σε πλείστες περιπτώσεις.

2) Ενδιαφερουν και οι θερμοκρασιες της GPU. Τσέκαρε και αυτές όταν παρατηρείς το πρόβλημα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Driver ποιόν έχεις; 24.1.1?

Μήπως να δοκίμαζες κάποιο παλαιότερο αν έχεις αυτόν; Βλέπω πολλές αναφορές με πρόβλημα..

https://www.reddit.com/search/?q=AMD driver 24.1.1 problems

 

Επεξ/σία από tasvar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 1:48 ΠΜ, Nalfein33 είπε

Έχω έντονα fps drops random μόνο σε 2 games (ΒF2042 και Helldiverrs2) .Μετα απο 10 λεπτα που παίζω κανονικά ανα 5-10 second έχω spikes 1 δευτερολεπτου και τα fps apo 100 πανε 5-20.Παρατήρησα στο adrenaline οτι όταν αυτό γίνεται το CPU usage apo 100 πέφτει στο 10 . Το παράδοξο που είναι οτι με την προηγούμενη μου gpu(1070) δεν είχα προβλημα στο BF ( την πουλησα οπότε δεν μπορω να τεσταρο helldivers)

Τα Specs ειναι

i5-11600k
7800XT
16ram 3000
1000 PSU

Προφανως απο αλλαγες σε ρυθμίσεις εχω δοκιμασει τα παντα που βρηκα σε reddit/forums etc και δεν έχω βγάλει άκρη.Εχω δοκιμάσει τουλάχιστον 20-30 games που παίζουν χωρίς προβλημα πολλές ώρες.Δοκιμασα να παίξω και low se 1080p adi gia 2k και είχα το ίδιο πρόβλημα
Εχω τσεκάρει θερμοκρασιες maxarei o cpu γυρω στους 72 και η gpu 67

Καμια ιδέα ?

Όπως πρότειναν και άλλοι φίλοι εδώ η ενδεδειγμένη λύση είναι το rollback (εγκατάσταση προηγούμενης έκδοσης των οδηγών της κάρτας σου γραφικών).

Επειδή όμως σου συμβαίνει μόνο σε δύο παιχνιδια για δοκίμασε να μεταφερθείς από πλήρη οθόνη όταν παίζεις (fullscreen mode) σε παραθυρικό περιβάλλον (window or borderless windowed mode) ή αντίστροφα, ανάλογα με το τι έχεις ενεργοποιημενο και δες εάν εξακολουθείς να έχεις το πρόβλημα ή όχι). 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2024 στις 1:48 ΠΜ, Nalfein33 είπε

Έχω έντονα fps drops random μόνο σε 2 games (ΒF2042 και Helldiverrs2) .Μετα απο 10 λεπτα που παίζω κανονικά ανα 5-10 second έχω spikes 1 δευτερολεπτου και τα fps apo 100 πανε 5-20.Παρατήρησα στο adrenaline οτι όταν αυτό γίνεται το CPU usage apo 100 πέφτει στο 10 . Το παράδοξο που είναι οτι με την προηγούμενη μου gpu(1070) δεν είχα προβλημα στο BF ( την πουλησα οπότε δεν μπορω να τεσταρο helldivers)

Τα Specs ειναι

i5-11600k
7800XT
16ram 3000
1000 PSU

Προφανως απο αλλαγες σε ρυθμίσεις εχω δοκιμασει τα παντα που βρηκα σε reddit/forums etc και δεν έχω βγάλει άκρη.Εχω δοκιμάσει τουλάχιστον 20-30 games που παίζουν χωρίς προβλημα πολλές ώρες.Δοκιμασα να παίξω και low se 1080p adi gia 2k και είχα το ίδιο πρόβλημα
Εχω τσεκάρει θερμοκρασιες maxarei o cpu γυρω στους 72 και η gpu 67

Καμια ιδέα ?

πρώτα θα ψάξεις θερμοκρασία , σιγουρα παίρνεις σωστές τιμές?

1) δεν μας λες τι κουτί-ανεμιστήρες έχεις και πόσο καλο airflow

2) επίσης πες μας τι ψύκτρα έχει ο 11600K και πως είναι ρυθμισμενος(o/c)

3) ποιο μοντέλο είναι η gpu?

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JPaxilleas εχω δοκιμάσει και με παλιούς drivers και με καινουριους.Και ful lscreen borderless etc) Δεν ήταν κάτι απο αυτα

@jgeorgiou Εχω full tower της Phanteks τώρα δε θυμάμαι πιο μοντέλο ειναι. Γενικά έχω πολυ καλες θερμοκρασίες με διαφορετικά προγράμματα που έχω usarei.
Ο Cpu δεν ειναι o/c τρέχει default. Be Quiet Dark Rock 4 default settings και αυτό δεν τα έχω πειράξει ποτέ
Sapphire pulse 7800 XT 
@tasvar Έχω 24.2,1  και δοκίμασα και κάποιον με date Νοεμβρίου δε θυμάμαι με ποιον.  Η αλήθεια είναι οτι για το BF εχω δει πολλούς με 7800XT kai 7900XT να έχουν πρόβλημα και λέω οκ ειναι ασυμβατότητα για κάποιο λόγο και δεν είχα δωσει πολύ σημασία αλλά τώρα μου το κάνει και στο Helldivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι μια φορά ένας φίλος είχε περιεργα θέματα με τα frames, όπως τα δικά σου, και τελικά έφταιγε ο driver της κάρτας δικτύου. Σπάνιο και ίσως άσχετο στην περίπτωσή σου, αλλά:  Αν τα έχεις τσεκάρει όλα, δεν κάνεις ένα update στον LAN driver? Και αν έχεις realtek τότε να βάλεις αυτόν που γράφει "Not Support Power Saving". Driver από εδώ:

https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/network-interface-controllers-10-100-1000m-gigabit-ethernet-pci-express-software

 

Για intel LAN δες εδω:

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/18293/intel-network-adapter-driver-for-windows-10.html

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/727998/intel-network-adapter-driver-for-microsoft-windows-11.html

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15084/intel-ethernet-adapter-complete-driver-pack.html

Επεξ/σία από duffyduck
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nalfein33 είπε

@JPaxilleas εχω δοκιμάσει και με παλιούς drivers και με καινουριους.Και ful lscreen borderless etc) Δεν ήταν κάτι απο αυτα

@jgeorgiou Εχω full tower της Phanteks τώρα δε θυμάμαι πιο μοντέλο ειναι. Γενικά έχω πολυ καλες θερμοκρασίες με διαφορετικά προγράμματα που έχω usarei.
Ο Cpu δεν ειναι o/c τρέχει default. Be Quiet Dark Rock 4 default settings και αυτό δεν τα έχω πειράξει ποτέ
Sapphire pulse 7800 XT 
@tasvar Έχω 24.2,1  και δοκίμασα και κάποιον με date Νοεμβρίου δε θυμάμαι με ποιον.  Η αλήθεια είναι οτι για το BF εχω δει πολλούς με 7800XT kai 7900XT να έχουν πρόβλημα και λέω οκ ειναι ασυμβατότητα για κάποιο λόγο και δεν είχα δωσει πολύ σημασία αλλά τώρα μου το κάνει και στο Helldivers

Μηπως έχεις συμβατικό σκληρό δίσκο μέσα στο σύστημα???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nalfein33 είπε

@duffyduck Thanks θα το δοκιμάσω και θα σου πω

@jgeorgiou Hdd εννοείς ? Εχω κατεβάσει το game se 2 ssd για να testaro εναν samsung και ενα corsair same issue

δεν απάντησες , έχεις HDD συνδεδεμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Nalfein33 είπε

 

@jgeorgiou Ναι έχω 

τσεκαρε για υγεία , αν δεν είναι 100% φταίει ο hdd

γενικά ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕ τον σε κάθε περίπτωση και δοκίμασε αν το μηχάνημα σου τρέχει ποιο smooth

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...