Προς το περιεχόμενο

Τερματίζει πλήρως τη λειτουργία του ο Yuzu emulator για το Nintendo Switch


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πούμε τι ταγάρια και λαμογια ήταν οι devs του yuzu και πηγαίναν γυρεύοντας: είχαν ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ πρώιμη πρόσβαση σε πιο προηγμένες εκδόσεις του yuzu (Patreon Early Access) που σε αυτές υποστήριζαν leaked παιχνίδια οπως Zelda Totk, πήγαν να κάνουν ανταγωνιστική υπηρεσία online μέσω yuzu που φυσικά το πήραν πίσω άρον άρον, μέχρι και links για ISOs σε private patreon discord έδιναν (!!!). Φυσικά δεν ήταν οι έξυπνοι αυτοί και χαζοί όλοι οι υπόλοιποι emulator devs εδώ και 25+ χρόνια, με τέτοιες ηλιθιότητες σε κυνηγάνε όπως και έγινε

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TNT2 είπε

Σε λεω, no matter what. Δηλαδή εσύ είσαι ο μάγκας, ο έξυπνος,που θες να παίξεις τζαμπαουιτα τον κόπο, χρόνο μεράκι και προσωπική προσπάθεια όλων αυτών που χρειάστηκαν τόσες ώρες για να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι επειδή εσύ έδωσες 1000€ για GPU. Καμία λογική κ τρικυμία εν κρανίο. 

Είναι σαν να λέμε εγώ πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας, οπότε θα αράζω όπου γουσταρω, σε διαβάσεις, σε εισόδους πυλωτων και θέσεις ΑΜΕΑ, γιατί πλήρωσα τα τέλη μου και πήρα αμάξι 50.000€. 

Δηλαδή οι τύποι του emulator, που θησαυριζανε εις βάρος της Nintendo και τους κυνήγησε για τα νόμιμα συμφέροντα της, έκανε λάθος γιατί το switch είναι σάπιο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το παραλογο κ ουτοπικό σε όλο αυτό που λες.

Δεν μπορείς να είσαι win-win εις βάρος κάποιου άλλου.

Από κει κ πέρα σου εύχομαι να τα φτάσεις κ 5000 τα παιχνίδια και το switch νομίζω είναι svideo 240p με 256χρωματα. 

Kisses.

 

Πλήρωσε το παιχνίδι τότε αλάνι μου. Δεν είναι η Nintendo άγιος Παντελεήμονας, να θες να χαίρεσαι την δουλειά άλλου free. 

Απορώ πραγματικά τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς με αυτό το ανώριμο, κουτοπόνηρο σκεπτικό. 

 

Να το φερει στον υπολογιστη και θα δωσω το 70αρι με μεγαλη μου χαρα. Ολα τα αλλα που λες δεν στεκουν επι του παροντως. Ουτε θελω να παρω switch και να χαλασω τα ματια μου. Οτι εχει φερει η sony στον υπολογιστη το εχω αγορασει ας το κανει και η nindy. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι θα μπορούσε να συνεργαστεί η Nintendo με την ομάδα που δημιούργησε το yuzu και να επεκταθεί στην ανάπτυξη του συνδρομητικού μοντέλου παρέχοντας την δυνατότητα σε επιλεγμένα παιχνίδια της να μπορούν να διατεθούν προς χρήση πέραν από τις συμβατικές της κονσόλες.

Σε αυτό το σενάριο πιστεύω ότι θα είχε αυξήσει την δημοτικότητα της και αντίστοιχα τα κέρδη της ενώ παράλληλα θα μπορούσε να δημιουργήσει νέους τίτλους με καλύτερα χαρακτηριστικά και απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mayrhKaltsa said:

Αν μπορώ να το τρέξω στο μέτριο λάπτοπ μου καλύτερα από ότι στη κάκιστη κονσόλα της Nintento, τότε λυπάμαι αλλά προφανώς θα επιλέξω τη πιο απολαυστική εμπειρία. Δεν είπα τίποτα κακό για το 10/10 υπερπαιχνίδι.

Θα το παίξεις στο PC γιατί είναι τζαμπέ και όχι για τα γραφικά. Απλά δικαιολογία ψάχνεις για την πειρατεία.

  • Like 5
  • Confused 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα το Yuzu  ήθελα καιρό να παίξω αλλά δεν είχα το κατάλληλο πισι.

Προσωπικά 3-4 παιχνίδια με ενδιαφέρουν , εννοείτε ότι δεν συμφωνώ με την κίνηση αυτή ας κυνηγούσε αυτούς που βγάζουν τα roms.

Γενικά πάντως σαν συμπεριφορά η Nintendo δεν μου αρέσει καθόλου για αυτό δεν έχω αγοράσει ποτέ κονσόλα της όσο και αν το έχω σκεφτεί πολλές φορές πλυν του Ν64 που έκανα τραμπα με PS1 

roms μπορεις να φτιαξεις και συ ευκολα δεν ειναι κατι δυσκολο πλεον , το θεμα ειναι με τι θα τα παιξεις μετα 

 

11 ώρες πριν, mayrhKaltsa είπε

Δε θέλουν όλοι να παίξουν το καινούριο Zelda που κάνει 70 ευρώ σε κακή ανάλυση και με fps drops.

70 ευρω δεν εκανε ποτε , εκτος αν ψωνιζεις απο γνωστες αλυσιδες , αμαν πια με αυτο το παραμυθακι . 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Lucifer είπε

Ο γενικός κανόνας είναι πως αν κάποιος τσιμπήσει κάτι πειρατικό, δεν σκόπευε ποτέ να το αγοράσει. Υπό αυτή την έννοια, δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα με το να στερείς θέση ΑΜΕΑ σε κάποιον, γιατί κανείς δεν έχασε το Switch του επειδή κάποιος άλλος κάνει emulate.

Ο προσωπικός κόπος και προσπάθεια όσων έφτιαξαν το παιχνίδι ανταμείβεται με χρήματα, αλλιώς θα τους στέλναμε συγχαρητήρια και δυο φερέρο ροσέ και θα μας έδιναν τα παιχνίδια δωρεάν.

Οι τύποι που πήγαν να κερδοσκοπήσουν από αυτό, καλά έκαναν και την έφαγαν και η Nintendo έχει ακριβώς όσα χρήματα θα είχε και χωρίς να κυκλοφορούν emulators. Μπορώ να το αποδείξω; Όχι. Μπορείς να αποδείξεις εσύ ότι εγώ θα αγόραζα Switch για να παίξω Donkey Kong αλλά δε το έκανα επειδή προτίμησα το emulation;

Το ίδιο πράγμα λέμε. 

Το παράδειγμα που ανέφερα έχει να κάνει με την νοοτροπία του ότι επειδή πληρωσα για κάτι, στην συγκεκριμένη περίπτωση κάρτα γραφικών, λαπτοτ κτλπ, μπορώ να κάνω ότι θέλω. Αυτεπάγγελτα παίρνω το δικαίωμα ότι μπορώ να παίξω πειρατικά ένα παιχνίδι επειδή έχω ένα πολύ δυνατό hardware και μπορώ να το αξιοποιήσω όπως θέλω. Καθαυτό τον τρόπο και το παράδειγμα με τα τέλη κυκλοφορίας που τόσο πολύ σου άρεσε, να  συμπεριφέρομαι όπως θέλω, καταπατώντας κανόνες κ νόμους επειδή πληρωσα.

Στο άλλο κομμάτι, υπάρχη η δυναμική τάση αγοράς. Όταν βλέπεις ότι σε μεγάλη κλίμακα ένας emulator διαδίδεται και τα donwloads του αυξάνονται σε αριθμό, τότε γνωρίζεις ότι το ποσοστό απώλειας πωλήσεων hardware-software αρχίζει κ κλονίζεται. Το ποσοστό μπορείς να το υπολογίσεις με αρκετή ακρίβεια, αλλά δεν είναι επί της παρούσης.

Εν κατακλείδι,γιατί αρχίζει το φάντασμα του κορεσμού να προβάλλει, κάποιοι φτιάξανε ένα λογισμικό από το όποιο βγάζανε λεφτά εις βάρος μια εταιρείας που θέλει να προστατεύσει τα δικαιώματα της. Κινήθηκε νομικά, κέρδισε  end of story και ο δράκος στην σπηλιά του. 

Δικαιολογίες επιπέδου ότι επειδή πληρωσα για gpu, cpu, mpu, ότι θέλω σούπερ γραφικά κτλπ, λυπάμαι αλλά δεν αποτελούν κάτι διαφορετικό απο κλοπη ούτε χρυσοχαρτο κ συγχωροχάρτι της πειρατείας.

Τα υπόλοιπα είναι για να λέμε ιστορίες στο χωριό.

Την καλημέρα μου.

Επεξ/σία από TNT2
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Να πούμε τι ταγάρια και λαμογια ήταν οι devs του yuzu και πηγαίναν γυρεύοντας: είχαν ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ πρώιμη πρόσβαση σε πιο προηγμένες εκδόσεις του yuzu (Patreon Early Access) που σε αυτές υποστήριζαν leaked παιχνίδια οπως Zelda Totk, πήγαν να κάνουν ανταγωνιστική υπηρεσία online μέσω yuzu που φυσικά το πήραν πίσω άρον άρον, μέχρι και links για ISOs σε private patreon discord έδιναν (!!!). Φυσικά δεν ήταν οι έξυπνοι αυτοί και χαζοί όλοι οι υπόλοιποι emulator devs εδώ και 25+ χρόνια, με τέτοιες ηλιθιότητες σε κυνηγάνε όπως και έγινε

ακριβως , εγιναν greedy και την εφαγαν , κατα τα αλλα emulators are for free, emulators are for preservation  και μαλακιες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Choronzoon said:

ακριβως , εγιναν greedy και την εφαγαν , κατα τα αλλα emulators are for free, emulators are for preservation  και μαλακιες . 

ΕΙΝΑΙ έτσι οι emulators, το yuzu ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, ακόμα και για το Switch υπάρχει χρόνια τώρα ο ισάξιος Ryujinx που δεν κάνει τίποτα από αυτά. Ειδικά για συστήματα που δεν είναι εύκολα ported σαν το PS3 και το PS2 που έχουν πολύπλοκη αρχιτεκτονική, έχει γίνει αξιέπαινη προσπάθεια από τις ομάδες των RPCS3 και PCSX2 που η Sony ποτέ και ούτε πρόκειται να προσφέρει συμβατότητα σε νεότερες γενιές για την πλειοψηφία των τίτλων λόγω της δυσκολίας emulation και για την ίδια

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

ΕΙΝΑΙ έτσι οι emulators, το yuzu ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, ακόμα και για το Switch υπάρχει χρόνια τώρα ο ισάξιος Ryujinx που δεν κάνει τίποτα από αυτά. Ειδικά για συστήματα που δεν είναι εύκολα ported σαν το PS3 και το PS2 που έχουν πολύπλοκη αρχιτεκτονική, έχει γίνει αξιέπαινη προσπάθεια από τις ομάδες των RPCS3 και PCSX2 που η Sony ποτέ και ούτε πρόκειται να προσφέρει συμβατότητα σε νεότερες γενιές για την πλειοψηφία των τίτλων λόγω της δυσκολίας emulation και για την ίδια

Ναι το ξέρω φίλε μου ασχολούμαι με emulation 20 + χρόνια τώρα , αν θυμάσαι τα ίδια κάναν και με τον bleem και την φάγαν απο τη Sony .όχι βέβαια ότι δε μού άρεσε που πειρατευα τότε αλλά όχι να έχω και ψευδαισθήσεις .

Εννοείται ότι για παλιά dead  σύστημα α καλά κάνουν και βγάζουν emulators και ROMs/isos . Τον ίδιο ισχύει και για τον citra που τον πειρε η μπάλα ( προσωπικά βέβαια ποτέ δε μου προσέφερε την ίδια εμπειρία με το κανονικό. 3ds αλλά οκ ) . Εκεί υπάρχει όντως θέμα preservation . 

Επίσης άλλο να δεχτείς ένα μικρό optional  donation για τη δουλειά που κάνεις και άλλο να βγάζεις εμπορικό προϊόν αυτό θέλω να πω . Επίσης δώσε μου τη δυνατότητα να  έχω πρόσβαση σε ΟΛΗ τη βιβλιοθήκη από τα παλιά σου συστήματα με πληρωμή ( όπως ήταν το virtual console ,η όπως κάνει η Σόνυ και η ms με παλιά παιχνίδια ) και δε με νοιάζει το emulation μετά . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Choronzoon είπε

roms μπορεις να φτιαξεις και συ ευκολα δεν ειναι κατι δυσκολο πλεον , το θεμα ειναι με τι θα τα παιξεις μετα 

 

70 ευρω δεν εκανε ποτε , εκτος αν ψωνιζεις απο γνωστες αλυσιδες , αμαν πια με αυτο το παραμυθακι . 

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη μερίδα του πληθυσμού που είναι καταναλωτικά αναλφάβητη και ψωνίζουν ακόμα από τέτοιες αλυσίδες που κουνάνε χάντρες σε ιθαγενείς.

32 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Ναι το ξέρω φίλε μου ασχολούμαι με emulation 20 + χρόνια τώρα , αν θυμάσαι τα ίδια κάναν και με τον bleem και την φάγαν απο τη Sony .όχι βέβαια ότι δε μού άρεσε που πειρατευα τότε αλλά όχι να έχω και ψευδαισθήσεις .

Εννοείται ότι για παλιά dead  σύστημα α καλά κάνουν και βγάζουν emulators και ROMs/isos . Τον ίδιο ισχύει και για τον citra που τον πειρε η μπάλα ( προσωπικά βέβαια ποτέ δε μου προσέφερε την ίδια εμπειρία με το κανονικό. 3ds αλλά οκ ) . Εκεί υπάρχει όντως θέμα preservation . 

Επίσης άλλο να δεχτείς ένα μικρό optional  donation για τη δουλειά που κάνεις και άλλο να βγάζεις εμπορικό προϊόν αυτό θέλω να πω . Επίσης δώσε μου τη δυνατότητα να  έχω πρόσβαση σε ΟΛΗ τη βιβλιοθήκη από τα παλιά σου συστήματα με πληρωμή ( όπως ήταν το virtual console ,η όπως κάνει η Σόνυ και η ms με παλιά παιχνίδια ) και δε με νοιάζει το emulation μετά . 

 

Ακριβώς έτσι είναι. Δεν γίνεται να παρασιτείς εις βάρος ενός ζωντανού οργανισμού κ να μην περιμένεις ότι θα αντιδράσει. Όπως υπάρχουν οι αντιβιωσεις για τα παθογόνα, έτσι υπάρχει κ η νομική οδός για τις εταιρείες.

Πολύ σωστή η αναφορά σου στο περίφημο bleem τότε τα παλιά χρόνια που ξεκίναγαν με 199* κ όχι 20**.

Η πειρατεία είναι πειρατεία με οποιαδήποτε μορφή.

Οι εταιρείες χρόνια τώρα ξέρουν τον παράγοντα nostalgia για αυτό προσφέρουν κ τις ανάλογες υπηρεσίες με μια μικρή συνδρομή, που συνεχώς εμπλουτίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Arkin said:

Κοίτα έχοντας 1200 παιχνίδια αγορασμένα κάπου 20 χιλιάρικα όλα σίγουρα δεν με λες τζαμπατζη. Εγώ θέλω και γραφικά για αυτό πλήρωσα 1000 ευρώ την GPU μου το switch είναι η αθλιότητα η ίδια στα 20fps 540p ανάλυση. 

Δεν θέλει. Upscaling σε 8Κ και δείχνει κόσμημα. Παίζει άνετα 100fps και δείχνει 100000 φορές καλύτερο από το τραγικό switch. 

Patreon κάπου 30 χιλιάδες το μήνα έβγαζαν. 

Άσε τα 1200 σου που απλά είναι ένα νούμερο πεταμένο εδώ χωρίς καμία αξία αναφοράς. 

Το συγκεκριμένο παιχνίδι το αγόρασες πριν το παίξεις με παράνομο τρόπο; 

6 hours ago, Ne0n said:

Η γνώμη μου είναι ότι θα μπορούσε να συνεργαστεί η Nintendo με την ομάδα που δημιούργησε το yuzu και να επεκταθεί στην ανάπτυξη του συνδρομητικού μοντέλου παρέχοντας την δυνατότητα σε επιλεγμένα παιχνίδια της να μπορούν να διατεθούν προς χρήση πέραν από τις συμβατικές της κονσόλες.

Σε αυτό το σενάριο πιστεύω ότι θα είχε αυξήσει την δημοτικότητα της και αντίστοιχα τα κέρδη της ενώ παράλληλα θα μπορούσε να δημιουργήσει νέους τίτλους με καλύτερα χαρακτηριστικά και απόδοση.

Δεν την ενδιαφέρει τη Nintendo κάτι από αυτά. Θέλει και έχει το δικό της hardware αποκλειστικά και μόνο.

Δε νομίζω να θέλει να καταντήσει σαν τη SEGA. 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, TNT2 said:

Οι εταιρείες χρόνια τώρα ξέρουν τον παράγοντα nostalgia για αυτό προσφέρουν κ τις ανάλογες υπηρεσίες με μια μικρή συνδρομή, που συνεχώς εμπλουτίζουν.

Μόνο που δεν το προσφέρουν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, π.χ. το PS5 παίζει ΜΕΡΙΚΑ ps3 games και εννοείται με PS Platinum σε video streaming και όχι real time αφού είναι πολύ αδύναμο για να κάνει emulate όλο το PPU Cell του PS3. Από την άλλη έχεις και την αφαίμαξη με συνδρομές που είναι της μόδας, η Ninento ενώ είχε ωραία φάση στο 3DS/Wii με το Virtual Console που αγόραζες το game π.χ. SMB1 NES ένα τάλιρο και το είχες για πάντα, είχε μεγάλη επιλογή παιχνιδιών τώρα έβγαλε την γελοιότητα με το Online με το σταγονόμετρο κάποια games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που λένε καλά έκαναν και οι emulators είναι πειρατεία. Ξέρετε ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια, που μετά από χρόνια σταματάνε να υποστηρίζονται, ή δεν μπαίνουν ποτέ στο backwards compatibility. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το MGS4, που θα πεθάνει μάλλον στο PS3. Ή το Heavenly Sword που και αυτό είναι αποκλειστικά στο PS3, όπως και το MK 2011 που πλέον δεν υπάρχει επίσημα, αλλά μόνο πειρατικά. Τώρα, αν το Yuzu ξύριζε τους πελάτες του, τότε, κακό αυτό. Αλλά γενικά η Nintendo έχει αλλεργία στους εξομοιωτές, χωρίς όμως να σου δίνει δυνατότητα να τα ξαναπαίξεις σε εξαιρετική ποιότητα ή έστω να τρέχουν απλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πειρατεία είναι προλεταριακή υποχρέωση όλων μας απέναντι στην πλουτοκρατία και τον καπιταλισμό. Είναι ο μοναδικός τρόπος που έχουμε για να κλέψουμε το  "σύστημα" που μας κλέβει καθημερινά με χιλιάδες τρόπους. Και όπως λένε και τα bro κάτω στην Κρήτη "δούλεψε να φας και κλέψε να 'χεις". Με άλλα λόγια δούλεψε για να αγοράσεις νόμιμα την συσκευή και βάλε πειρατικά προγράμματα για να 'χεις! 

Επεξ/σία από anax111
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...