Προς το περιεχόμενο

Τερματίζει πλήρως τη λειτουργία του ο Yuzu emulator για το Nintendo Switch


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, TNT2 said:

Επόμενο μάθημα πως να δουλεύετε και να παρέχετε υπηρεσίες χωρίς να πληρώνεστε.

Δεν μιλάμε για abandonware αλλά για λογισμικό k hardware που μέσα στην τιμή τους περιλαμβάνονται λειτουργικά έξοδα, μισθοδοσίες, προμηθευτές, κερδοφορία κτλπ.

Είναι δυο διαφορετικές κατηγορίες με διαφορετική προσέγγιση.

Δεν γίνεται να μιλάς για emulation και να βγάζεις απ'έξω το εκάστοτε σύστημα που φτάνει στο τέλος της ζωής του, σκοπός του emulation είναι αυτός. Γνωρίζεις μέχρι ποια γενιά έχει φτάσει το emulation να είναι 100% συμβατό; Μέχρι την 7η, μέχρι το PS3. Έχει βγει το 2006, κοντεύει 20 χρόνια.
Ρωτάω σοβαρά, πιστεύεις είναι ζημιογόνο για την βιομηχανία παιχνιδιών κάτι τέτοιο και γιατί; Θα κάτσει να φτιάξει κάποιος PC για να παίζει το 10% των παιχνιδιών μιας κονσόλας ενώ με τα μισά λεφτά και λιγότερα μπορεί να τα παίξει όλα;  Έχεις κάποιο παράδειγμα, τα τελευταία χρόνια, κάποια εταιρείας που έχει βγεί εκτός, εξαιτίας του;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στο έδαφος Κίνας και Ρωσίας θα μπορούσαν να γίνουν σχεδόν τα πάντα, όσο και να χτυπιόντουσαν οι δυτικές βιομηχανίες. Γεμάτες με κορυφαία μυαλά στον προγραμματισμό και το reverse engineering. Αλλά όταν βλέπεις παντελή απροθυμία υποστήριξης(ούτε σεντς στην κυριολεξία, πέρα από τις χυδαίες βρισιές) του ενός και μοναδικού ατόμου στον πλανήτη που ξεκίνησε επιτυχημένο πόλεμο απέναντι σε μια αυτοκρατορία DRM καταλαβαίνεις γιατί δεν προχωράει απολύτως τίποτα στο χώρο και όλα θα πεθάνουν. Είναι απολύτως δίκαιο και αναμενόμενο.

Γιατί κακά τα ψέματα το Yuzu το χρησιμοποιηούσαν και ως εναλλακτική για τα απαραβίαστα games στο PC. Ας πληρώσουν τώρα για την αχαριστία τους.

Ποιο είναι το άτομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Δεν το έπαιξα κάνα 2ωρο ασχολήθηκα για το γούστο μου και το παράτησα. Αχρηστο δεν είναι δείχνει ότι αγαπάω το Gaming και αγοράζω ότι παίζω συγκριτικά με κάποιους ηθικολογους του θέματος που δεν έχουν δώσει ούτε ευρώ και κάνουν κήρυγμα για την φτωχή Nintendo. 

Fun fact με δεκάδες έρευνες ανά τα χρόνια, δείχνουν πως οι «πειρατές» είναι καλύτεροι πελάτες αλλά εντάξει για μερικούς εδώ μέσα είναι να είχαμε να λέγαμε. Πάω να παρκάρω σε ράμπα για αμεα τώρα τα λέμε μετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alet said:

Εχω το Smash αγορασμένο,για κάποιο λόγο το Switch αρνείται να αναγνωρίσει το cartridge.

Έχουν εγγύηση. 

Αν αναγνωρίζει τα υπόλοιπα και όχι αυτό το πας πίσω και στο αλλάζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Sakm είπε

Εγω ειμαι υπερ στην αγωγη της nintendo , και μπραβο της ...

θελεις παιχνιδια switch αγορασε switch ...

καποιοι δουλευουν στο να φτιαξουνε το καθε παιχνιδι και πρεπει να πληρωθουνε.

ειμαι υπερ μονο σε τυπου emulator για τα παλια classic games τυπου nes , snes κτλ.. τα roms της νοσταλγιας... 

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχουν εγγύηση. 

Αν αναγνωρίζει τα υπόλοιπα και όχι αυτό το πας πίσω και στο αλλάζουν. 

Εγγύηση απο ποιόν?Απο αντιπροσωπεία?Είσαι σίγουρος?
Ειναι αγορασμένο κανενα 4-5αρι χρόνια απο Μιντια Μαρκτ και σιγουρα δεν εχω αποδείξεις μετα απο τόσο καιρό.
Στα joy cons που χαλούσαν εναλλάξ και είχαν lifetime απο ενα σημειο και μετα παρ ολα αυτά μου ζητούσαν πάντα απόδειξη για την επισκευή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, lvasilis22 said:

Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα μήπως και το εμπεδώσεις.

Μια χαρά τα έγραψα αλλά μάλλον έχεις άγνωστες λέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, alet said:

Εγγύηση απο ποιόν?Απο αντιπροσωπεία?Είσαι σίγουρος?
Ειναι αγορασμένο κανενα 4-5αρι χρόνια απο Μιντια Μαρκτ και σιγουρα δεν εχω αποδείξεις μετα απο τόσο καιρό.
Στα joy cons που χαλούσαν εναλλάξ και είχαν lifetime απο ενα σημειο και μετα παρ ολα αυτά μου ζητούσαν πάντα απόδειξη για την επισκευή.
 

Εννοείται πως έπρεπε να το πας τότε. 

Εκτός αν δούλευε στην αρχή και χάλασε μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εννοείται πως έπρεπε να το πας τότε. 

Εκτός αν δούλευε στην αρχή και χάλασε μετά. 

Μετα χάλασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ πιστεύω ότι αν όλοι πληρώναμε ένα παιχνίδι για να το παίξουμε ίσως δεν υπήρχε και αυτή η τιμή των 70€, δηλαδή θα ήταν πολύ πιο φθηνό ίσως και στην μισή τιμή. Πολλά τέτοια παραδείγματα όπου εταιρίες (και κράτη) γνωρίζοντας ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν θα πληρώσουν, τιμολογούν παραπάνω τους υπόλοιπους ηλ***** που είναι νόμιμοι για να μπορέσουν να βγάλουν το κέρδος τους. Και μετά έρχονται οι τζαμπατζήδες, το παίζουν έξυπνοι και λένε ότι δικαιολογία θέλουν για να "νομιμοποιήσουν" τον εαυτό τους για την επιλογή τους. Σε έχουν και αυτοί ηλ**** που πληρώνεις....

Επεξ/σία από PanagiotisGeo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, PanagiotisGeo said:

Πάντως εγώ πιστεύω ότι αν όλοι πληρώναμε ένα παιχνίδι για να το παίξουμε ίσως δεν υπήρχε και αυτή η τιμή των 70€, δηλαδή θα ήταν πολύ πιο φθηνό ίσως και στην μισή τιμή. Πολλά τέτοια παραδείγματα όπου εταιρίες (και κράτη) γνωρίζοντας ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν θα πληρώσουν, τιμολογούν παραπάνω τους υπόλοιπους ηλ***** που είναι νόμιμοι για να μπορέσουν να βγάλουν το κέρδος τους. Και μετά έρχονται οι τζαμπατζήδες, το παίζουν έξυπνοι και λένε ότι δικαιολογία θέλουν για να "νομιμοποιήσουν" τον εαυτό τους για την επιλογή τους. Σε έχουν και αυτοί ηλ**** που πληρώνεις....

Με ρεκόρ εσόδων πολλοί κλάδοι κάνουν σταθερές αυξήσεις για μεγιστοποίηση κερδών.. Οπότε όχι δεν ισχύει αυτό που λες..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, TNT2 είπε

Πλήρωσε το παιχνίδι τότε αλάνι μου. Δεν είναι η Nintendo άγιος Παντελεήμονας, να θες να χαίρεσαι την δουλειά άλλου free. 

Απορώ πραγματικά τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς με αυτό το ανώριμο, κουτοπόνηρο σκεπτικό. 

 

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί άπειρες εταιρείες, ακόμα και πολυεθνικές με κύρος, έχουν πιαστεί πολλάκις να παρανομούν και να πληρώνουν πρόστιμα στο κράτος; Όπως λ.χ. τα σουπερμάρκετ στην Ελλάδα που μας έχουν ξεπατώσει.

Κάνουν ανάλυση κόστους-οφέλους. Τι στοιχίζει να παραβείς τον νόμο και ποιες οι επιπτώσεις για την εικόνα της εταιρείας σου(άρα και των εσόδων σου μακροχρόνια), έναντι του όποιου οικονομικού οφέλους. Αν προκύπτει κέρδος, τα πάντα θα κάνουν.

Ξυπνήστε. Στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχει ηθική. Κάνεις τα πάντα για να μεγιστοποιήσεις το ατομικό σου κέρδος. Η Nintendo την δουλειά της και εμείς την δική μας.

 

Όπως το έχω αναλύσει και αλλού η πειρατεία απλά αλλάζει την κατανομή του διαθέσιμου εισοδήματος. ΔΕΝ αυξάνει τα χρήματα που έχει κάποιος στην τσέπη του.

Έστω άτομο που έχει να δώσει 1.000€ για gaming/έτος. Με πειρατεία θα πάρει μια καρτάρα 1.000€(όφελος για AMD/Nvidia/Intel) και θα δώσει 0€ για games. Από τα 1000€ πολλά θα πάνε στις τσέπες των devs ως χορηγίες. Χωρίς πειρατεία θα πάνε έστω 500€(χάνει ο GPU vendor) στην κάρτα και άλλα 500€ στα games. Τα 1000€ όμως παραμένουν ίδια.

Να το δούμε και διαφορετικά. Ας πούμε ότι είμαι λάθος και αν δεν υπήρχε πειρατεία θα έρρεαν πακτωλοί χρημάτων προς τους devs/publishers. Γιατί δεν συνωστίζονται όλοι αυτοί έξω από τα γραφεία της Irdeto(Denuvo) για να αγοράσουν την αποδεδειγμένα απαραβίαστη προστασία της; Τι ξέρουν για την κατάσταση της αγοράς και δεν το κάνουν; Το ξαναρώτησα και ακόμα περιμένω απάντηση.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω 

Η Νιντεντο κυκλοφορεί το Χ παιχνίδι στην κονσόλα της. Με όσα έξοδα για development έχει και η κονσόλα και το παιχνίδι 

Τυπάς κάνει emulate την κονσολα στο PC. Χιλιάδες κόσμος, που θα μπορούσε να είναι potential πελάτης και να αγοράσει κονσόλα και το παιχνίδι, το παίζει κλεμμένο από torrent. 

Και με κάποιο τρόπο φταίει η Nintendo. Τι λογική είναι αυτή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η νιτεντο εκανε μηδεν απολυσειςεν μεσω της παρουσας κρισης  και αυξησε τους μισθους σε ολους τους υπαλληλους της , οι οποιοι παραμενουν κατα 96% στην εταιρια μεχρι να παρουν συνταξη ( υπαρχουν τα αντιστοιχα αρθρα στο ιντερνετ ) . Ο αρχικος μισθος εργαζομενου σε μεγαλη εταιρια στην ιαπωνια ειναι τα 1900 ευρω περιπου με το που βγει απο το πανεπιστημιο και ο μεσος τα 3400 ευρω περιπου. δε τα λες και πολλα με βαση το κοστος ζωης στην Ιαπωνια. αγοραζωντας λοιπον παιχνιδια της νιτεντο συμβαλουμε στη βελτιωση του βιωτικου επιπεδου του μικρομεσαιου και  μεσαιου Ιαπωνα ο οποιος δε διαφερει και πολυ απο μας( ισα ισα μαλλον δουλευει περισσοτερο και με 7 μερες αργεια το χρονο την οποια πολλες φορες δεν περνει ) . ο μιγιαμοτο χεσμενους μας εχει ειτε αγορασουμε ειτε οχι τα εχει επενδυσει αλλου  τα λεφτα του.Με τους μεγαλους θα βγαλουν λεφτα και οι μικροι . Αν θελετε υποστηριξτε αυτο το μοντελο , αν οχι αγοραστε games απο δυτικα στουντιο του κ@#@# για  να τρωτε στη μαπα τη πλυση εγκεφαλου απο τη sweet baby ( οι επιχορηγησεις και το χαμηλο κοστος εχουν και το αντιτιμο τους) το game as   service και τις λοιπες μλκιες

στη χωρα του τζαμπε βεβαια , του μαυρου και αδηλωτου  , του ΄΄εγω σε πληρωνω΄΄, των διακοπων με πιστωτικη, της ρευματοκλοπης ,  του φεσιου παντου ,του '' ωχουύ μωρέ'' τα σχολια  εδω μεσα ειναι απλα υπενθυμιση της πραγματικοτητας .

Επεξ/σία από Choronzoon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...