Προς το περιεχόμενο

Τα εναλλακτικά καταστήματα εφαρμογών δεν θα λειτουργούν για όσους ταξιδεύουν εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Divide and conquer..

"Κλασσική Apple" (των χρωματιστών bubbles), θα πουν οι haters..

"Το πρώτο γερό βήμα", θα πουν όσοι βλέπουν μακροπρόθεσμα. Γιατί σε βάθος χρόνου η εγκατάσταση εναλλακτικών app stores θα γίνει smart trend και θα αρθεί ο γεωγραφικός περιορισμός.

Όλα (μεγάλο μέγεθος οθόνης, widgets, usbc..) δεν ήθελε να τα κάνει, αλλά στο τέλος μια χαρά τα έκανε. Ακολουθεί και η υιοθέτηση του RCS, μέσα στο έτος. Κάθε μεγάλη εταιρεία άλλωστε κοιτάζει τι θέλουν οι πελάτες της (μεγάλη οθόνη, widgets, usbc..) και τι όρους (usbc, εναλλακτικά app stores, RCS κτλ..) τής θέτουν οι μεγάλες αγορές (όπως η ΕΕ) και πράττει τα δέοντα..

Από την άλλη, το ότι "το iPadOS 17.4 δεν υποστηρίζει καν αυτή την υπό όρους δυνατότητα, καθώς μόνο το App Store για το iOS κρίθηκε ότι κατείχε αρκούντως κυρίαρχη θέση στην αγορά ώστε να χαρακτηριστεί gatekeeper)", πραγματικά ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ..! Εκεί κι αν μιλάμε κυριολεκτικά για κυρίαρχη θέση.. Εκτός κι αν το ποσοστό κατοχής tablets στον γενικό πληθυσμό θεωρήθηκε χαμηλό (ή το iOS είναι η πρόβα τζενεράλε και για το iPadOS..)

ΥΓ: όσοι χρήστες/πελάτες Apple διαμαρτύρονται για την "απελευθέρωση" του iphone, πολύ απλά δεν έχουν παρά να το αφήσουν ως έχει (και να συνεχίσουν να ζουν στη φούσκα της μοναδικότητας που θεωρούν ότι απολαμβάνουν). Καμία ρυθμιστική αρχή ή κράτος δεν τους υποχρεώνει να χρησιμοποιήσουν τα εναλλακτικά καταστήματα εφαρμογών (χαλώντας τους την ψευδαίσθηση αποκλειστικότητας..). 

Μακάρι να ήταν έτσι...

Η Apple έχει ένα οικοσύστημα το οποίο στηρίζεται στην ασφάλεια. Αυτό θα επηρρεάσει τους χρήστες που θα επιλέξουν να χρησιμοποιήσουν εναλλακτικά stores. 

Εκτός αυτού, οι δημιουργοί εφαρμογών σε apple φτιάχνουν πιο ποιοτικές εφαρμογές από ότι σε Android. Ένας βασικός λόγος γι αυτό είναι γιατί ξέρουν ότι όποιος θεωρεί τις εφαρμογές τους χρήσιμες θα τις αγοράσει. Σε Android πιοθανόν να τις κατεβάσει πειρατικά... Τα εναλλακτικά stores σου δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσεις και πειρατεία... Αυτό αφορά όλους τους χρήστες, γιατί αν συμβεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό θα επηρρεάσει την ποιότητα των εφαρμογών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
18 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοω. Η συσκευή ειναι δική μου και η apple (και η καθε εταιρεια όχι μονο η apple) απο την στιγμη που την εχω πληρώσει δεν εχει κανένα δικαίωμα να κάνει αλλαγες στην συσκευή εις βάρος μου χωρις την δική μου συγκατάθεση.

Αρα, δεν θα έπρεπε καν να εφαρμόσει τις αλλαγές που ζητήθηκαν στην ΕΕ σωστά?

Επίσης η συσκευή που αγόρασες, δεν είναι μόνο hardware αλλά έρχεται σετάκι μαζί με λειτουργικό και online υπηρεσίες τις επίσης επίσης πλήρωσες και χρειάζονται συνεχόμενη υποστήριξη από την πλευρά της apple για να λειτουργούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, AlexandrosGnL said:

Κοινώς, θα σας αρμέγουμε ξεκάθαρα εκεί που ακόμα μπορούμε 

....και πολύ καλά θα κάνει αγαπητε! 

Υποχρέωσε κανέναν η Apple να αγοράσει τα προϊόντα της; 

Με την ελεύθερη του βούληση έκαστος δεν πράττει; 

Κατ'εμέ έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον να δω πόσο δύναται να αρμέξει! Σε τι ποσοστά αρμέγματος δύναται να φτάσει. Μόνο γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Usahh είπε

....και πολύ καλά θα κάνει αγαπητε! 

Υποχρέωσε κανέναν η Apple να αγοράσει τα προϊόντα της; 

Με την ελεύθερη του βούληση έκαστος δεν πράττει; 

Κατ'εμέ έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον να δω πόσο δύναται να αρμέξει! Σε τι ποσοστά αρμέγματος δύναται να φτάσει. Μόνο γουστάρω.

Υποχρεώνει η εκάστοτε γαλακτοβιομηχανία ή super market να αγοράζεις την φέτα της? 

Φαντάζομαι όχι, επομένως δικαιολογείται να στην πουλάει και 100 ευρώ το κιλό αν το αποφασίσει έτσι? Γιατί και εγώ έχω μεγάλη πρεμούρα να δώ πόσο δύναται να αρμέξει (όχι τις αγελάδες για το γάλα τους, αλλά τους καταναλωτές στους οποίους πουλάει). Με πιο δικαίωμα λοιπόν βάζει πλαφόν το κράτος στο κέρδος του εμπόρου?

Ή θα αποφασίζουμε για το ποιος έχει το δικαίωμα να αισχροκερδεί με βάση την χρηματιστηριακή αξία της εταιρείας? 

Πως ακριβώς το φαντάζεσαι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bigballon είπε

Θέλουμε να μας αρμέγουν γι’ αυτό ακριβώς αγοράσουμε κι iPhone. Ποιο είναι το πρόβλημά σου;

Θέλουμε να μας παρακολουθεί η apple. Γι’ αυτό αγοράσουμε κι iPhone. Ποιο είναι το πρόβλημά σου;

Φαντάσου να υπερασπίζεσαι μια εταιρία! Φίλε κι εγώ iPhone έχω, MacBook, iPad και iMac κ τα περισσότερα αξεσουάρ apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Τα εναλλακτικά stores σου δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσεις και πειρατεία... Αυτό αφορά όλους τους χρήστες, γιατί αν συμβεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό θα επηρρεάσει την ποιότητα των εφαρμογών.

Η πειρατεία στο android  υπάρχει γιατί μπορείς μονός σου να εγκαταστήσεις apk αρχειο. Στο ios δε θα μπορείς ποτε να εγκαταστήσεις μονο σου, αντίστοιχα ipa αρχείο. Ο τρόπος που επιτρέπει apple  εναλλακτικά store, εγγυάται οτι δεν θα δεις ποτε στο ios ερασιτεχνικα store.  Τα επαγγελματικά store στο android (samsung store πχ) ποτε δεν υπήρξε δυνατότητα πειρατείας. Τέτοιου τυπου store θα δημιουργηθούν στο ios.Αν υποθέτουμε ότι ανεβαζει κάποιος σε ενα εναλλακτικο ios store , browser για να εγκαταστήσεις ipa μονος σου, θα την κατεβάσει η ιδια η apple που εξακολουθεί να ελενχει τι μπαίνει σε ολα τα store. Το ios παραμένει θεοκλειστο. Οσοι το προτιμούν αυτο, οκ οσοι ελπίζουν σε κάτι διαφορετικό άπλα θα απογοήτευτουν. Ολη η ιστορία γίνεται τραβατε με και ας κλαίω για να μη φαω άλλα πρόστιμα. Κανείς δεν είναι ευχαριστημένος,  ουτε η ΕΕ, ουτε οι εταιρείες που την πηγαν στα δικαστήρια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει αν θα υπάρχουν τα νέα emoji μανιταριού, φοίνικα, μοσχολέμονου, σπασμένης αλυσίδας και κινούμενων κεφαλιών στο πληκτρολόγιο emoji κι εκτός Ευρώπης. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Timour21 είπε

Υποχρεώνει η εκάστοτε γαλακτοβιομηχανία ή super market να αγοράζεις την φέτα της? 

Φαντάζομαι όχι, επομένως δικαιολογείται να στην πουλάει και 100 ευρώ το κιλό αν το αποφασίσει έτσι?

Βασικά όχι, την φέτα δεν μπορεί να στην πουλάει όσο θέλει 🥲

Πάντως ρε σεις, πάλι με τα AOSP, degoogled etc... Καλώς ή κακώς, δεν αφορούν καθόλου το mainstream κοινό, και αφορούν ελάχιστα το tech savvy κοινό, βασικά αφορούν αυτούς που έχουν αρκετό/πολύ χρόνο στην διάθεσή τους. Την εμπειρία χρήσης του iPhone δεν την πιάνουν γιατί απλά αυτοί που την σχεδιάζουν δεν πληρώνονται το ίδιο και το drive τους είναι μόνο ιδεολογικό. Αν ποτέ απαγορευόταν η χρήση εμπορικού λογισμικού σε σχολεία/σχολές και όλοι είχαν τέτοιες βάσεις θα το συζητούσαμε. Εδώ βέβαια, περνάμε σχεδόν σε μια νέα γενιά ανθρώπων που δεν νοιάζονται να μάθουν χρησιμοποιούν καν υπολογιστή, όλα τα κάνουν από το smartphone ή το tablet.

Για το πως γίνεται κάτι on device only, δεν περίμενα να το διανοηθούν καν οι περισσότεροι...

Και για τα δεδομένα που μαζεύει και μοιράζεται η Apple σε σχέση με Google και Microsoft... απλά αστείες συγκρίσεις. Βέβαια κάποιος θα πει πως η Apple "μας παρακολουθεί" επειδή έχουμε ενεργοποιημένο το find my iphone, οπότε η συζήτηση είναι 💀

 

24 λεπτά πριν, mordred είπε

Εμένα με ενδιαφέρει αν θα υπάρχουν τα νέα emoji μανιταριού, φοίνικα, μοσχολέμονου, σπασμένης αλυσίδας και κινούμενων κεφαλιών στο πληκτρολόγιο emoji κι εκτός Ευρώπης. 

Μην ανησυχείς, είναι global!! 🍄

Εγώ ακόμα απορώ ποιος είχε την ιδέα να δέσει update λειτουργικού με διαθεσιμοτητα emoji.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, SeaLion said:

 

💀μην ανησυχείς, είναι global!! 

Εγώ ακόμα απορώ ποιος είχε την ιδέα να δέσει update λειτουργικού με διαθεσιμοτητα emoji.

Και να το διαφημίζει κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, KPNY said:

Αυτό που θέλουν να πουν τέτοιου ύφους σχόλια είναι ότι η πλειοψηφία των καταναλωτών της Apple προτιμά το iOS όπως ήταν και γι αυτό αγοράζουν iPhone.

Επιλογές για τηλέφωνα άλλωστε υπάρχουν άπειρες, δεν είναι μονοπώλιο το μήλο για να πεις ότι δεν έχουμε εναλλακτικές. 


Το να ηδονίζεται κάποιος επειδή τρώει πρόστιμα η Apple και αναγκάζεται να αλλάξει λειτουργίες που δεν επηρεάζουν έναν χρήστη android ΠΟΥΘΕΝΑ, συγγνώμη αλλά είναι καθαρό κόμπλεξ.  

Έχω νέα για την "πλειοψηφία των καταναλωτών της apple", αν εγκαταστήσουν την ενημέρωση και πάνε για ύπνο, το πρωί...το ios θα είναι όπως ήταν! Μα ακριβώς (άντε με 3 emoji παραπάνω)! Αλλά βέβαια Θεός φυλάξει αν κάποιος άλλος χρήστης του ios (ή ipados όπως εγώ) αποκτήσει κάτι σημαντικό που του λείπει, παρ οτι αυτούς δεν τους επηρεάζει ΠΟΥΘΕΝΑ.

9 hours ago, billdanos said:

Δεν μιλάει ακόμη ελληνικά η siri! 😛 

Πάντως, υπάρχει και μια μερίδα καταναλωτών που δεν επιθυμεί τον αχταρμά που επικρατεί σε άλλα λειτουργικά και stores και πληρώνει για αυτό! Θα μου πεις "οκ και τι σε νοιάζει, απλά μην τα χρησιμοποιείς τα έξτρα" και θα συμφωνήσω στην τελική. Απλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτές οι πρακτικές μελλοντικά καταντήσουν το λειτουργικό το οποίο πληρώνω, σαν αυτά που σιχαίνομαι...

Και αυτό είναι μερικές φορές το στοιχείο που "ηδονίζει" τους haters, η ονείρωξη δηλαδή πως θα αποκτήσει το iOS τις αδυναμίες των λειτουργικών που υποστηρίζουν! 

Και στην τελική όλα αυτά είναι εντελώς περιττά μιας και η αγορά είναι ελεύθερη και μπορεί να αγοράσει ο καθένας ο,τι γουστάρει! Εμείς οι "καψεροί" δεν ασχολούμασταν ποτέ με το να κράξουμε το Android και απλά αδιαφορούσαμε. Οι haters ήταν το πρώτο "είδος" που εμφανίστηκε στην πιάτσα, ίσως γιατί είχαν ήδη "λερωμένη τη φωλιά τους" και το γνώριζαν αυτό πολύ καλα... 😛 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχετε (ορίστε με έβαλες κι εμένα να διαλέξω στρατόπεδο), είναι ότι έχετε πιάσει μια κρίσιμη μάζα που δυσκολεύει τις ζωές των υπολοίπων. Δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνω αν αυτός που μας βγάζει ομαδική φωτό έχει iphone και μετά δεν μπορώ να την πάρω σε καλή ανάλυση, ή να τσατιζομαι με τον καθένα που ξέχασε το φορτιστή (με 20 καλώδια usb c γύρω γύρω) και του έσβησε και δεν τον βρίσκεις, ή στην τελική να βγάζει λεφτά μια εταιρεία που εκμεταλλεύεται τις παρωπιδες των πελατών της και να ανοίγει και η όρεξη των άλλων.

Και αν φοβάσαι μια μην γίνει το ios σαν τα υπόλοιπα λειτουργικά "αχταρμα", εγώ φοβάμαι δέκα μην γίνουν τα υπόλοιπα σαν το ios....γι αυτό πρόστιμα και τη Σιρι στην πλατεία με την κουδουνα να φωνάζουμε "shame" .:D

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, oldnew είπε

Η πειρατεία στο android  υπάρχει γιατί μπορείς μονός σου να εγκαταστήσεις apk αρχειο. Στο ios δε θα μπορείς ποτε να εγκαταστήσεις μονο σου, αντίστοιχα ipa αρχείο. Ο τρόπος που επιτρέπει apple  εναλλακτικά store, εγγυάται οτι δεν θα δεις ποτε στο ios ερασιτεχνικα store.  Τα επαγγελματικά store στο android (samsung store πχ) ποτε δεν υπήρξε δυνατότητα πειρατείας. Τέτοιου τυπου store θα δημιουργηθούν στο ios.Αν υποθέτουμε ότι ανεβαζει κάποιος σε ενα εναλλακτικο ios store , browser για να εγκαταστήσεις ipa μονος σου, θα την κατεβάσει η ιδια η apple που εξακολουθεί να ελενχει τι μπαίνει σε ολα τα store. Το ios παραμένει θεοκλειστο. Οσοι το προτιμούν αυτο, οκ οσοι ελπίζουν σε κάτι διαφορετικό άπλα θα απογοήτευτουν. Ολη η ιστορία γίνεται τραβατε με και ας κλαίω για να μη φαω άλλα πρόστιμα. Κανείς δεν είναι ευχαριστημένος,  ουτε η ΕΕ, ουτε οι εταιρείες που την πηγαν στα δικαστήρια. 

Το έχω διαβάσει, αλλά περιμένω να δω πώς θα εφαρμοστεί στην πράξη. Μπορεί να είναι οκ το store, αλλά να "ξεφεύγουν" κάποιες εφαρμογές... Εκτός αυτού η επιλογή να εγκαθιστάς εφαρμογές πέρα από το appstore μπορεί να ανοίξει τρύπες ασφαλείας που να επιτρέψουν και το sideloading...

Είδωμεν...

40 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχετε (ορίστε με έβαλες κι εμένα να διαλέξω στρατόπεδο), είναι ότι έχετε πιάσει μια κρίσιμη μάζα που δυσκολεύει τις ζωές των υπολοίπων. Δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνω αν αυτός που μας βγάζει ομαδική φωτό έχει iphone και μετά δεν μπορώ να την πάρω σε καλή ανάλυση, ή να τσατιζομαι με τον καθένα που ξέχασε το φορτιστή (με 20 καλώδια usb c γύρω γύρω) και του έσβησε και δεν τον βρίσκεις, ή στην τελική να βγάζει λεφτά μια εταιρεία που εκμεταλλεύεται τις παρωπιδες των πελατών της και να ανοίγει και η όρεξη των άλλων.

Και αν φοβάσαι μια μην γίνει το ios σαν τα υπόλοιπα λειτουργικά "αχταρμα", εγώ φοβάμαι δέκα μην γίνουν τα υπόλοιπα σαν το ios....γι αυτό πρόστιμα και τη Σιρι στην πλατεία με την κουδουνα να φωνάζουμε "shame" .:D

Αν κάποιος βγάζει fοto με iphone μπορεί να στη στείλει με email. Αν δε θέλεις υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι, πχ wetransfer που μπορείς να διαμοιράσεις, δωρεάν, βίντεο μέχρι και 2GB... Εκτός και αν εννοείς ότι σε Android θα το στείλεις με bluetooth, οπού αρνούμαι να σχολιάσω...

Το iphone έχει πλέον type-c... Εδώ υπάρχουν ακόμα κάποιες φτηνοκινεζιές Android που έχουν ακόμα micro USB...

Θεωρείς ότι η Apple βγάζει χρήματα εκμεταλλευόμενη τις παρωπίδες των πελατών της, ενώ η Google που ζει από την πώληση των προσωπικών δεδομένων των χρηστών της (ναι, δε γράφω "πελατών", γιατί πελάτης είναι αυτός που πληρώνει μία εταιρεία. Για τη Google είναι οι άλλες εταιρείες που πληρώνουν για τα δεδομένα των χρηστών της...) απευθύνεται σε "ψαγμένους" και όχι στο γεγονός ότι φροντίζει να σου προβάλει τη λογική "έλα μωρέ, σιγά το κακό να σου παίρνω τα προσωπικά σου δεδομένα. Όλοι το κάνουν. Είναι σημάδι τεχνολογικής εξέλιξης και έτσι πρέπει να γίνει, αλλιώς τράβα σε σπηλιά και γίνε νεάτερνταλ"... Μάλιστα...

Τόσο το iOS, όσο και το Android έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Το κάθενα έχει το δικό του χαρακτήρα και απευθύνεται σε διαφορετικούς ανθρώπους. Το να γίνει ίδιο με το Android ή το Android ίδιο με αυτό σου στερεί το δικαίωμα της επιλογής και έπρεπε να σε νοιάζει.

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια γούστα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπάρχει μία "σωστή" και μία "λάθος" επιλογή. Δεν είσαι "ψαγμένος" επειδή έχεις Google Android κινητό, ούτε κάποιος που έχει iphone είναι ανώτερος από εσένα. Ότι και αν νομίζετε (εσύ ή ο άλλος) κάνατε την επιλογή σας σύμφωνα με αυτό που πιστέψατε ότι σας βολεύει. Μπράβο σας και σεβαστό. Απλά μη προσπαθείτε να πείσετε και όλουςτους άλλους ανθρώπους ότι η επιλογή σας είναι η καλύτερη... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι δεν ήμουν ποτέ fan του Jobs, εδώ θα δείτε ποιά είναι η φιλοσοφία της Apple. Συνοπτικά, δοκιμάζουν πράγματα ώστε να δημιουργήσει το καλύτερο προϊόν μπορεί και ο κόσμος αν του αρέσει το αγοράζει αλλιώς όχι. Τόσο απλό.
σσ.  Φυσικά όλα αυτά γίνονται με γνώμονα το μέγιστο κέρδος κάτι  που ισχύει για όλους.....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Tlykog said:

Το έχω διαβάσει, αλλά περιμένω να δω πώς θα εφαρμοστεί στην πράξη. Μπορεί να είναι οκ το store, αλλά να "ξεφεύγουν" κάποιες εφαρμογές... Εκτός αυτού η επιλογή να εγκαθιστάς εφαρμογές πέρα από το appstore μπορεί να ανοίξει τρύπες ασφαλείας που να επιτρέψουν και το sideloading...

Είδωμεν...

Αν κάποιος βγάζει fοto με iphone μπορεί να στη στείλει με email. Αν δε θέλεις υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι, πχ wetransfer που μπορείς να διαμοιράσεις, δωρεάν, βίντεο μέχρι και 2GB... Εκτός και αν εννοείς ότι σε Android θα το στείλεις με bluetooth, οπού αρνούμαι να σχολιάσω...

Το iphone έχει πλέον type-c... Εδώ υπάρχουν ακόμα κάποιες φτηνοκινεζιές Android που έχουν ακόμα micro USB...

Θεωρείς ότι η Apple βγάζει χρήματα εκμεταλλευόμενη τις παρωπίδες των πελατών της, ενώ η Google που ζει από την πώληση των προσωπικών δεδομένων των χρηστών της (ναι, δε γράφω "πελατών", γιατί πελάτης είναι αυτός που πληρώνει μία εταιρεία. Για τη Google είναι οι άλλες εταιρείες που πληρώνουν για τα δεδομένα των χρηστών της...) απευθύνεται σε "ψαγμένους" και όχι στο γεγονός ότι φροντίζει να σου προβάλει τη λογική "έλα μωρέ, σιγά το κακό να σου παίρνω τα προσωπικά σου δεδομένα. Όλοι το κάνουν. Είναι σημάδι τεχνολογικής εξέλιξης και έτσι πρέπει να γίνει, αλλιώς τράβα σε σπηλιά και γίνε νεάτερνταλ"... Μάλιστα...

Τόσο το iOS, όσο και το Android έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Το κάθενα έχει το δικό του χαρακτήρα και απευθύνεται σε διαφορετικούς ανθρώπους. Το να γίνει ίδιο με το Android ή το Android ίδιο με αυτό σου στερεί το δικαίωμα της επιλογής και έπρεπε να σε νοιάζει.

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια γούστα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπάρχει μία "σωστή" και μία "λάθος" επιλογή. Δεν είσαι "ψαγμένος" επειδή έχεις Google Android κινητό, ούτε κάποιος που έχει iphone είναι ανώτερος από εσένα. Ότι και αν νομίζετε (εσύ ή ο άλλος) κάνατε την επιλογή σας σύμφωνα με αυτό που πιστέψατε ότι σας βολεύει. Μπράβο σας και σεβαστό. Απλά μη προσπαθείτε να πείσετε και όλουςτους άλλους ανθρώπους ότι η επιλογή σας είναι η καλύτερη... 

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά με κάποιο τρόπο σε κάθε παράγραφο περιγράφεις και ένα στερεότυπο των χρηστών της apple... για να γίνω πιο σαφής:

-Άγνοια του που είναι η τεχνολογία: τι email και wetransfer? Το 2024? Για μια φωτό? Και πραγματικά πιστεύεις ότι στο android μεταφέρουμε αρχεία με Bluetooth? 

-Ολα είναι apple ινοβεισο: "Το iphone έχει usb c, κάτι φτηνοκινεζιες android έχουν micro usb". Εντάξει εδώ σίγουρα τρολαρεις. Που είναι η ΕΕ να ρίξει κανένα πρόστιμο στις φτηνοκινεζιες να βάλουν και αυτές τέτοια φόρτιση.

-"Ολοι σας κλέβουν τα προσωπικά δεδομένα, όχι όμως η apple"-ασχολιαστο.

-Club exclusive: "Το κάθενα έχει το δικό του χαρακτήρα και απευθύνεται σε διαφορετικούς ανθρώπους." Όχι. Ένα τηλέφωνο είναι, ΔΕΝ έχει "χαρακτήρα" και ΔΕΝ απευθύνεται σε διαφορετικούς ανθρώπους. Έγινε και το μήλο στατους συμπολ τώρα.

Καθόλου στερεότυπο όμως δεν είναι αυτό που είπες στο τέλος, με το οποίο συμφωνώ απόλυτα... σκέψου λοιπόν από τη μεριά σου γιατί το να στερηθούν κάποιοι χρήστες του ios την ΕΠΙΛΟΓΗ που πλέον έχουν αναιρεί κάτι από εσένα και τη δική σου επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple ενεργεί σαν ένα κακομαθημένο παιδί, που ενώ το έχουν μαλώσει γιατί έχει κάνει ζαβολιά, κοιτά να αντιδράσει (αρνητικά). 

Καταρχήν δεν έχω κάτι με την Apple για να είμαι ξεκάθαρος. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και iPhone και Android κινητά. Το iPhone παραμένει ένα κορυφαίο (εάν όχι το κορυφαίο) τηλέφωνο, με ένα κορυφαίο λειτουργικό. Αλλά, με τα iPhone δεν έχεις το βαθμό ελευθερίας που σου δίνει το Android (ειδικά όταν ψάχνεσαι και λίγο).      

Τώρα όσον αφορά τους περιορισμούς που θέτει με τη χρήση των εναλλακτικών Play Store, τι να πω; Δηλαδή θα αγοράσω μια εφαρμογή, θα την κατεβάσω, και αυτή θα λειτουργεί για περιορισμένο χρόνο, εάν βρίσκομαι εκτός EU. Αφού είμαι πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης!  Προφανώς θέλω να λειτουργεί παντού. Και ουσιαστικά, δεν είναι και τόσο περιορισμός, αφού υπάρχουν (ή θα υπάρχουν) αρκετοί τρόποι να το παρακάμψεις.

Ε! Όχι δεν μου αρέσουν οι περιορισμοί. Και δε μας τα λέει καλά η Apple. Άσε που δε γνωρίζουμε ακόμα όλα το πακέτο. Ήδη σκοπεύει να αλλάξει την τιμολογιακή της πολιτική (χρεώσεις), ώστε να αποθαρρύνει τη χρήση εναλλακτικών Play Store και πάει λέγοντας.

Θυμηθείτε, ότι το πιθανότερο είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση δε θα το δεχτεί και θα φάει και άλλο πρόστιμο γιατί πάλι θα περάσει στην πλευρά του αθέμιτου ανταγωνισμού.

Όσο για την ασφάλεια, σχετικά με τη χρήση εφαρμογών από τα εναλλακτικά Play Store, δε τίθεται θέμα εφόσον όλες οι εφαρμογές θα φιλτράρονται με τους ήδη υπάρχοντες μηχανισμούς της Apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ΕΕ και θέλεις λεφτά τι κάνεις;

Την "μπαίνεις" σε αμερικάνικες εταιρείες.

Της ρίχνεις πρόστιμο που έχει να πληρώσει και δεν την παίρνει να αποσυρθεί από την Ευρωπαϊκή αγορά. Ύστερα της λες για "δημοκρατικές" και open αξίες και για 3rd party stores, στη τελική είναι και αυτοί άνθρωποι που κάθονται και επιθυμούν να φτιάξουν το δικό τους store.

Κάνουν κουμάντο στο βύσμα από τους φορτιστές, τι τύπος θα είναι κτλπ.

Σε λίγο καιρό πρέπει όταν σεταρεις το iPhone σου για πρώτη φορά ή ανοίγεις ένα λινκ, να σου προτείνει Google Chrome ή Firefox για browser εναλλακτικά αλλιώς το Safari θα υπόκειται σε μονοπωλιακή πρακτική και πάλι πρόστιμο θα τρώει.

Χάρτινα καλαμάκια ή από μπαμπού, καπάκια κολλημένα στα αναψυκτικά, σε λίγο κρέας από φασόλια began, να το διαφημίζει η Καρντάσιαν καλύτερο και πιο νόστιμο από το κανονικό, χαμήλωστε την θέρμανση για να σώσουμε τον πλανήτη και επειδή meat is murder σας ετοιμάζουμε και κρέας από σκαθάρια και θα λαμβάνετε την ίδια ποσότητα πρωτεΐνης. Ήδη βγήκε ένας στο CNN και έλεγε τρώτε δημητριακά και φρούτα για βράδυ με κόστος $1 το άτομο, συμφέρει.

Εντ μεταξύ πάνε και έρχονται με τα ιδιωτικά τζέτ τούς στα συνέδρια και μιλούν για το περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...