Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα διευκολύνει τη μετάβαση από το iPhone στο Android μέχρι το φθινόπωρο του 2025


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 λεπτά πριν, spectaculator είπε

??? Ορίστε; Ελπίζω να έχεις συνείδηση του τι λες.

Ότι άσχετο! Αλλά μιας και το ανέφερες, εσένα το "ολίγον έγκυος" σε μάρανε.
(λες και ξέρεις τι, πόσο και με ποιους μοιράζεται τα δικά σου δεδομένα η Apple)

Σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες ακόμη, σε όλα τα σχετικά θέματα έχω πάψει να συζητάω στα σοβαρά μιας και δεν είναι αυτό το ζητούμενο από τους περισσότερους που συμμετέχουν σε αυτά.  Οπότε όλες μας οι «διαμάχες» εξαντλούνται κάθε φορά στο «δικό μου δε χωράει, στο δικό σου…». 😛 

Σε κάθε περίπτωση πάντως και πέρα από τις σάλτσες ειρωνίας που βάζω κάθε φορά, η βασική μου θεωρία είναι σοβαρότατη! :) 

8 λεπτά πριν, spectaculator είπε

To XR ήταν η τελευταία φορά που δοκίμασα iphone. Με την apple δεν προσαρμόζεις την συσκευή στο δικό σου στυλ ρουτίνας, αλλά προσαρμόζεις τη ρουτίνα σου σε αυτό που νομίζει η apple ιδανικό (τρομάρα τους). Το χάρισα στη πεθερά και γύρισα κι εγώ σε Samsung.

Η ζητούμενη προσαρμογή είναι η αποστολή του τελευταίου χιτ του Οικονομόπουλου μέσω Bluetooth και το σχετικό ringtone όταν καλεί η πεθερά; 😛 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, billdanos said:

Σε κάθε περίπτωση πάντως και πέρα από τις σάλτσες ειρωνίας που βάζω κάθε φορά, η βασική μου θεωρία είναι σοβαρότατη! :)

Να σαι καλά! Μ' έκανες και γέλασα!

4 minutes ago, billdanos said:

...

Η ζητούμενη προσαρμογή είναι η αποστολή του τελευταίου χιτ του Οικονομόπουλου μέσω Bluetooth και το σχετικό ringtone όταν καλεί η πεθερά; 😛 

Για να το λες εσύ, φαντάζομαι πως κάτι τέτοια χαρακτηρίζουν τον μέσο iphone χρήστη. 👍

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο που σας περιοριζει σε ενα κινητο.

Εχοντας παρει οτι σαβουρα κυκλοφορησε απο το 1994 και μετα, εχω να πω οτι στο τελος της ημερας ολα ιδια ειναι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Να σαι καλά! Μ' έκανες και γέλασα!

Για να το λες εσύ, φαντάζομαι πως κάτι τέτοια χαρακτηρίζουν τον μέσο iphone χρήστη. 👍

 

Ε ναι, είναι γνωστό εξάλλου πως με ένα Samsung τρέχεις μοντέλα κβαντικών προσομοιώσεων… 😛 

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xemis είπε

χρήσιμο και για τα 3 ατομα που μπορεί να θελήσουν να κάνουν μετάβαση...

Θα είναι περισσότερα σίγουρα.  

8 ώρες πριν, ramarg είπε

Αχρείαστη προσθήκη... Έτσι κι αλλιώς είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΓΝΩΣΤΟ πώς όποιος αλλάζει σε iPhone δε γυρίζει πίσω.. 
Αλλά ας το κάνουν για να γλιτώσουμε από την γκρίνια και τον κομπλεξισμό της ΕΕ προς την Apple..

Αν υπάρχει η παραμικρή γνώση και αντίληψη της τεχνολογίας η έστω όρεξη  χομπισμος και αγάπη στο αντικείμενο τότε ναι φεύγουν την επόμενη μέρα.   

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Κοιτα, είναι γνωστό πως η google δεν έχει φουλ πρόσβαση σε όλα τα iPhones, όποτε με ένα τέτοιο σετ εργαλείων-δωράκι από την Apple, θα αποκτά εύκολα και τα δεδομένα που της έλειπαν από τους «αιρετικούς» χρήστες που δεν γούσταραν μέχρι τώρα το λειτουργικό τους. Οπότε αυτοί οι «επαναστάτες» -πλέον- που θα εγκαταλείψουν την Apple και το iOS, θα περάσουν στο android και ταυτόχρονα θα έχουν μαζί τους πεσκέσι έξτρα για τη google (τα δεδομένα από την περίοδο που είχαν παρεκκλίνει από την «ορθότητα της παρακολούθησης»). 
 

Θα μου πεις βέβαια τώρα πως ο Κινεζος περιμένει την Google για να τον κατασκοπεύσει; 😛

Αλήθεια τώρα πιστεύεις ότι μας κατασκοπεύουν... Και ότι δεν υπήρχε τρόπος να πάρει οποιοσδήποτε θέλει προσωπικά δεδομένα όποτε ήθελε και από όποιο ήθελε με ότι λειτουργικό σύστημα και αν είχε το κινητό του.  Λογικά το πιστεύεις..τι λέω τώρα αφού έχεις iPhone.  

 

Το καλό στην όλη υπόθεση είναι όχι τόσο φεύγοντας εύκολα αλλά μπαίνοντας ξέροντας ότι θα φύγεις πάλι εύκολα.  Το εύκολα είναι σημαντικό γιατί υπάρχουν τρόποι λιγότερο δύσκολοι να κάνεις τη μετάβαση.  Έτσι όμως αλλάζεις εύκολα κανείς την δοκιμή σου να δεις τι άλλαξε για καμιά εβδομάδα και αν δεις ότι έχει αλλάξει κάτι ξανά πίσω.  

Θα ωφελήσει πολύ και τα 2 στρατόπεδα.  Που κατάντησαμε Ε? "Στρατόπεδα"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, billdanos said:

Θα μου πεις βέβαια τώρα πως ο Κινεζος περιμένει την Google για να τον κατασκοπεύσει; 😛

Όχι, της τα δίνει η Apple όλα στο πιάτο

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

καλά για εκτός Κίνας όλα τα iCloud δεδομένα που δεν έχει σημασία τι κρυπτογράφηση έχει η συσκευή αφού ανεβαίνουν εκεί είναι εξ ορισμού στο πιάτο των ΗΠΑ, five eyes κτλ με ένα gag order. Τι ωραίο και seamless που είναι ανάμεσα στις συσκευές το icloud ε; Ακόμα πιο ωραίο για την κυβέρνηση των ΗΠΑ που έχει άμεση πρόσβαση

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ramarg είπε

Αχρείαστη προσθήκη... Έτσι κι αλλιώς είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΓΝΩΣΤΟ πώς όποιος αλλάζει σε iPhone δε γυρίζει πίσω.. 
Αλλά ας το κάνουν για να γλιτώσουμε από την γκρίνια και τον κομπλεξισμό της ΕΕ προς την Apple..

Διάβασε πρώτα τί είναι το DMA και το DSA. Ένα απλό κατανοητό άρθρο είναι αυτό:

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/hristos_zagganas/oi-neoi-eyropaikoi-kanones-rythmisis-ton-psifiakon-platformon-kai-tis

Και μετά κάνε ό,τι σχόλιο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχίστε έτσι….

Όσο ασχολείστε θα έχουμε και άρθρα αν έφαγε τυρόπιτα ο Tim Cook. 
Μέσα από το φανατισμό και την μη αποδοχή ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να θέλουν Apple, (γιατί ξεπέρασαν φάση ματσακουλιάζω την συσκευή μου) το μόνο που γίνεται είναι περισσότερα άρθρα Apple ακόμα και αν δεν έχουν αξία.

Ειλικρινά έχω αρχίσει να βαριέμαι….

Και επι του θέματος. Καλώς η ΕΕ επιβάλλει την ευκολότερη μεταφορά σε άλλη συσκευή. Τα δεδομένα που παράγω είναι δικά μου και θα πρέπει να τα κάνω ότι θέλω. Θα ήθελα επιπλέον να υπάρχει δυνατότητα σε όλους τους παρόχους τύπου meta να μπορώ κάνοντας opt out από τις υπηρεσίες τους να διαγράφονται αυτόματα και μόνιμα  τα δεδομένα μου (ούτε μετά από 6 μήνες κτλ) και να μπορώ να πάρω ένα backup αυτών εφόσον το επιθυμώ (αυτό χοντρικά γίνεται). 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

Όχι, της τα δίνει η Apple όλα στο πιάτο

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

Στην Κίνα δεν έχεις καμία επιλογή, δυνατότητα, να κάνεις κάτι διαφορετικό. Η εταιρεία που δούλευα παρέχει υπηρεσίες παγκοσμίως. Στους servers του Azure, είχε πρόσβαση η κυβέρνηση ήθελες δεν ήθελες και δεν μπορούσες να κανείς κάτι για αυτό καθώς η Microsoft ήταν υποχρεωμένη να προσθέσει στο λειτουργικό σύστημα αυτή τη δυνατότητα… Οπότε κακώς δίνεται σαν παράδειγμα η Κίνα. Η κάνεις αυτό ή δεν μπαίνεις στην αγορά της που είναι πολύ μεγάλη για να την προσπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, xemis said:

προφανώς χιουμορ

Ούτε καν, παίζει να το πιστεύει στα σοβαρά. Δυστυχώς τέτοιος είναι ο τυφλός φανατισμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Ούτε καν, παίζει να το πιστεύει στα σοβαρά. Δυστυχώς τέτοιος είναι ο τυφλός φανατισμός. 

android ultras κι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BertaJourdan said:

Εγω τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο που σας περιοριζει σε ενα κινητο.

Εχοντας παρει οτι σαβουρα κυκλοφορησε απο το 1994 και μετα, εχω να πω οτι στο τελος της ημερας ολα ιδια ειναι.

 

 

Έχοντας και iPhone και Samsung 23 ultra, το πρώτο και κυριότερο είναι το σχήμα του ( δήλωση διαστάσεις,  aspect ratio ). Το iPhone είναι πολύ πλατύ και πολύ κοντό 

 

Πέραν αυτού,  δύσχρηστο μέχρι αηδίας

 

Βέβαια αυτά είναι προσωπικά γούστα του καθενός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Όχι, της τα δίνει η Apple όλα στο πιάτο

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

καλά για εκτός Κίνας όλα τα iCloud δεδομένα που δεν έχει σημασία τι κρυπτογράφηση έχει η συσκευή αφού ανεβαίνουν εκεί είναι εξ ορισμού στο πιάτο των ΗΠΑ, five eyes κτλ με ένα gag order. Τι ωραίο και seamless που είναι ανάμεσα στις συσκευές το icloud ε; Ακόμα πιο ωραίο για την κυβέρνηση των ΗΠΑ που έχει άμεση πρόσβαση

Τι μας κρύβουν Νίκο Τσιαμτσίκα? 😛 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...