Προς το περιεχόμενο

Απο raw γινεται σε ntfs χωρις απολεια δεδομενων ;


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας εχω ενα σκληρο δισκο 3ΤΒ τον οποιο αγορασα πριν μια εβδομαδα οπου του περασα καποια δεδομενα πανω. σημερα εγινε διακοπη ρευματος καθως τον ειχα συνδεδεμενο στον υπολογιστη μου και εγινε σε RAW απο NTFS που ηταν. Μπορω να τον επαναφερω χωρις να εχω απολεια των δεδομενων του ;2024-03-08221236.png.78f16f3d7d37a50f319e3a898c937683.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κοίταξες καθόλου τα αποτελέσματα που έβγαλε;

Ποια αποτελεσματα ; που να τα εβγαλε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Ποια αποτελεσματα ; που να τα εβγαλε ;

Σου έβαλα στο google "hdd raw to ntfs no data loss" και βγάζει αποτελέσματα για το πως μπορεί να γίνει.Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σου έβαλα στο google "hdd raw to ntfs no data loss" και βγάζει αποτελέσματα για το πως μπορεί να γίνει.Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να κάνω.

Εισαι πολλα ωραιος. δηλαδη να δοκιμαζω τα αποτελεσματα του google και αν γινει καμια στραβη μετα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, thelos257 said:

Εισαι πολλα ωραιος. δηλαδη να δοκιμαζω τα αποτελεσματα του google και αν γινει καμια στραβη μετα ;

Γιατί, αν δοκιμάσεις κάτι που σου γράψουν εδώ, σου δίνουν και εγγύηση 10.000€ αν γίνει στραβή μετά; Αν είναι σημαντικά δεδομένα που δεν πρέπει να χαθούν για κανένα λόγο, πας σε εταιρεία ανάκτησης και πληρώνεις €€€, δεν παίζεις μόνος σου.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Εισαι πολλα ωραιος. δηλαδη να δοκιμαζω τα αποτελεσματα του google και αν γινει καμια στραβη μετα ;

Οχι,να διαβάσεις και να μάθεις τι μπορείς να κάνεις.Αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε αυτό τότε περίμενε να σου γράψει άλλος βήμα βήμα τι να κάνεις.

Λάθος μου που πήγα να σου δώσω μια κατευθυνση.Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα σας εχω ενα σκληρο δισκο 3ΤΒ τον οποιο αγορασα πριν μια εβδομαδα οπου του περασα καποια δεδομενα πανω. σημερα εγινε διακοπη ρευματος καθως τον ειχα συνδεδεμενο στον υπολογιστη μου και εγινε σε RAW απο NTFS που ηταν. Μπορω να τον επαναφερω χωρις να εχω απολεια των δεδομενων του ;2024-03-08221236.png.78f16f3d7d37a50f319e3a898c937683.png

Συνήθως μπορείς να ανακτήσεις μεγάλη ποσότητα των δεδομένων σου. Πιθανά βέβαια οχι όλα. Εξαρτάται το ποσό τυχερός/άτυχος είσαι και τι έκανε ο δίσκος σου εκείνη την στιγμή.

Το έπαθα και εγώ όταν την ώρα που τον είχα αφήσει και έκανε εγγραφή τον έβγαλε η γυναίκα μου από την θύρα για να καθαρίσει....

Υπαρχουν πρόγραμματα που κάνουν αυτή την δουλειά. Αγοράζεις ένα και το, χρησιμοποιείς ή βρίσκεις κάποιον φίλο που το έχει.

Στην πράξη τα προγράμματα προσπαθούν να διαβάσουν την θέση των αρχείων για να καταφέρεις να τα αντιγράψεις αλλού.

Όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστείς και δεύτερο δίσκο για το recovery.

Δεν είμαι ιδιαίτερα ειδικός αλλά κάπως έτσι έχει η δουλειά.

Προσωπικά ανέκτησα γύρω στο 80% όταν το έπαθα.

Good luck.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, SeNNinhA said:

τον έβγαλε η γυναίκα μου από την θύρα για να καθαρίσει....

Συναινετικο βγηκε ή σου πληρωνει διατροφη ? :)

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα απέφευγα να τρέξω CHKDSK που βγάζει σαν πρώτο αποτέλεσμα ο γούγλης.

Η ασφαλέστερη γρηγορότερη δωρεάν επιλογή είναι να επαναφέρεις με testdisk.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 testdisk

Στις 8/3/2024 στις 10:13 ΜΜ, thelos257 είπε

Καλησπερα σας εχω ενα σκληρο δισκο 3ΤΒ τον οποιο αγορασα πριν μια εβδομαδα οπου του περασα καποια δεδομενα πανω. σημερα εγινε διακοπη ρευματος καθως τον ειχα συνδεδεμενο στον υπολογιστη μου και εγινε σε RAW απο NTFS που ηταν. Μπορω να τον επαναφερω χωρις να εχω απολεια των δεδομενων του ;2024-03-08221236.png.78f16f3d7d37a50f319e3a898c937683.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...