Προς το περιεχόμενο

Απορίες από τη νέα μου τηλεόραση


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα προσφατα αυτην εδω τη samsung tv
https://www.skroutz.gr/s/44240214/Samsung-Smart-Tileorasi-32-Full-HD-LED-UE32T5302CEXXH-HDR-2023.html#reviews

Για αυτα που ηθελα, για τα χρηματα που εδωσα, για οσα γενικα προσδοκουσα,
μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

Ωστοσο, διαφορες αποριες γεννιουνται για διαφορα ζητηματα.
Μπορει να τις θεωρησετε απλοϊκες ή και χαζες, αλλα ομως γενικως ειναι ζητηματακια που τα ψαχνω αλλα και θα με απασχολησουν και στο μελλον, οποτε θεωρησα σκοπιμο να τα ρωταω εδω και οποιος ξερει και θελει μπορει να απανταει.

Παμε λοιπον...

----

- Καπου ειχα διαβασει, χωρις να θυμαμαι που αλλα και χωρις να αφορα το συγκεκριμενο μοντελο, οτι αν καποιος επιλεξει καποιο 'eco' mode, τα pixels καταπονουνται λιγοτερο απο οτι αν καποιος εχει ρυθμισεις για full - κατι, contrast ηταν, brightness ηταν, δεν θυμαμαι, σιγουρα ομως οπως το λεω φανταζομαι οτι οι γνωστες θα επιασαν το τι εννοω.
Νομιζω μες το μενου, σχετικό ή ασχετο με το παραπανω, βρηκα μια ρυθμιση eco, και την ενεργοποιησα.
Τι αφορα ομως το ολο ζητημα; Εχει να κανει με ολα τα νεα μοντελα τηλεορασεων, ή ισως με τεχνολογικα ανωτερες προδιαγραφες (ultra hd κλπ);

- O ηχος της νεας tv, ειναι...καπως χειροτερος απο την παλια (αλλα χοντροτερη και βαρυτερη) samsung tv του 2010.
Εχω παλιο ηχοσυστημα surround, αλλα δεν εχω τον καταλληλο χωρο σε αυτη την περιοδο της ζωης μου για να το αναπτυξω.
Ετσι σκεφτομαι για καμια πατεντα, πχ καλα usb ηχεια.
Ομως, η θυρα usb ειναι σχεδον μονιμα κατειλημμενη με το φλασακι που παιζει ταινιες.
Ξερει κανεις, αν αγορασω usb hub με δικη του τροφοδοσια, αν θα μπορει η tv να βλεπει 2 συσκευες usb ταυτοχρονα;
Επισης, αν συνδεθουν usb ηχεια, μπορει η tv να στειλει τον ηχο εκει;

- Με ενδιαφερει η μακροζωια της tv, οσο και αν τα εχουν κανει σημερα 'αναλωσιμα' τα ηλεκτρονικα.
Η προηγουμενη samsung που ειχε η οικογενεια, μια του 2010 επιπεδη, μια χαρα παιζει μεχρι σημερα, σχεδον 15 χρονια μετα.
Εγω στη νεα tv, εβαλα και ενα πριζακι προστασιας απο υπερτασεις ρευματος της apc.
Βεβαια, περιστασιακη χρηση θα της κανω, καμια ταινια κανενα βραδυ, thats all.
Υπαρχει κατι που θα προτεινατε ωστε να κρατησει η τηλεοραση παραπανω χρονια και με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Αγορασα προσφατα αυτην εδω τη samsung tv
https://www.skroutz.gr/s/44240214/Samsung-Smart-Tileorasi-32-Full-HD-LED-UE32T5302CEXXH-HDR-2023.html#reviews

Για αυτα που ηθελα, για τα χρηματα που εδωσα, για οσα γενικα προσδοκουσα,
μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

Ωστοσο, διαφορες αποριες γεννιουνται για διαφορα ζητηματα.
Μπορει να τις θεωρησετε απλοϊκες ή και χαζες, αλλα ομως γενικως ειναι ζητηματακια που τα ψαχνω αλλα και θα με απασχολησουν και στο μελλον, οποτε θεωρησα σκοπιμο να τα ρωταω εδω και οποιος ξερει και θελει μπορει να απανταει.

Παμε λοιπον...

----

- Καπου ειχα διαβασει, χωρις να θυμαμαι που αλλα και χωρις να αφορα το συγκεκριμενο μοντελο, οτι αν καποιος επιλεξει καποιο 'eco' mode, τα pixels καταπονουνται λιγοτερο απο οτι αν καποιος εχει ρυθμισεις για full - κατι, contrast ηταν, brightness ηταν, δεν θυμαμαι, σιγουρα ομως οπως το λεω φανταζομαι οτι οι γνωστες θα επιασαν το τι εννοω.
Νομιζω μες το μενου, σχετικό ή ασχετο με το παραπανω, βρηκα μια ρυθμιση eco, και την ενεργοποιησα.
Τι αφορα ομως το ολο ζητημα; Εχει να κανει με ολα τα νεα μοντελα τηλεορασεων, ή ισως με τεχνολογικα ανωτερες προδιαγραφες (ultra hd κλπ);

- O ηχος της νεας tv, ειναι...καπως χειροτερος απο την παλια (αλλα χοντροτερη και βαρυτερη) samsung tv του 2010.
Εχω παλιο ηχοσυστημα surround, αλλα δεν εχω τον καταλληλο χωρο σε αυτη την περιοδο της ζωης μου για να το αναπτυξω.
Ετσι σκεφτομαι για καμια πατεντα, πχ καλα usb ηχεια.
Ομως, η θυρα usb ειναι σχεδον μονιμα κατειλημμενη με το φλασακι που παιζει ταινιες.
Ξερει κανεις, αν αγορασω usb hub με δικη του τροφοδοσια, αν θα μπορει η tv να βλεπει 2 συσκευες usb ταυτοχρονα;
Επισης, αν συνδεθουν usb ηχεια, μπορει η tv να στειλει τον ηχο εκει;

- Με ενδιαφερει η μακροζωια της tv, οσο και αν τα εχουν κανει σημερα 'αναλωσιμα' τα ηλεκτρονικα.
Η προηγουμενη samsung που ειχε η οικογενεια, μια του 2010 επιπεδη, μια χαρα παιζει μεχρι σημερα, σχεδον 15 χρονια μετα.
Εγω στη νεα tv, εβαλα και ενα πριζακι προστασιας απο υπερτασεις ρευματος της apc.
Βεβαια, περιστασιακη χρηση θα της κανω, καμια ταινια κανενα βραδυ, thats all.
Υπαρχει κατι που θα προτεινατε ωστε να κρατησει η τηλεοραση παραπανω χρονια και με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα;

καλησπέρα, να σου απαντήσω μερικές απο τις απορίες σου..

- Αυτο άφορα τον οπίσθιο φωτισμό του πάνελ, τυπικά μειώνοντας την φωτεινότητα της οθόνης τα led καταπονούνται λιγότερο. Δεν εχει να κανει με τα pixels. Αυτα (εφοσον ειναι LCD το πανελ δεν φωτιζουν απο μονα τους, θελουν οπισθιο φωτισμο).
- Η θύρα usb ειναι για να συνδέσεις σκληρό δισκο, ασύρματο mouse (αν ειναι smart TV) δεν θα παιξουν τα ηχεια usb απο εκει. Δες τι εξοδο δινει η TV (συνήθως δινει optical) και κανε τα δέοντα.
- Αυτο "μαραφέτι" που εχεις βαλει εχει παρέχει μια προστασια απο τους κεραυνούς και τις υπερτάσεις αφου κοντα στα 270-300V θα καει.. Ειναι ενα varistor κοινως. Αν θες ποιο καλη προστασία τοτε χρειάζεσαι ενα UPS με AVR η εναν σταθεροποιητή τασης με πολυ μικρη ανταπόκριση, συνήθως σερβο-μηχανικο αλλα ειναι ακριβη λυση, καλυτερα να πας σε UPS.
- Ολες οι νεες τηλεοράσεις ειναι πλεον αναλώσιμες.. Μην περιμένεις να την κρατήσεις πολλά χρονιά οσο τα παλαια μοντέλα. Πχ η μανα μου ειχε μια LG απο τις πρώτες LCD LED flat που βγήκαν, παιζει ακομα και σήμερα μετα απο 15χρ. Μια LCD 42 LG που πηρα εγω το 2018 εκαψε τις μπαρες LED το 2022, με πολυ χαλαρη χρηση.. Ολα σχετικα ειναι φιλε μου..
Καλορίζικη η νεα σου TV! 😁👏

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Petros Electron said:

 

1- Αυτο άφορα τον οπίσθιο φωτισμό του πάνελ, τυπικά μειώνοντας την φωτεινότητα της οθόνης τα led καταπονούνται λιγότερο. Δεν εχει να κανει με τα pixels. Αυτα (εφοσον ειναι LCD το πανελ δεν φωτιζουν απο μονα τους, θελουν οπισθιο φωτισμο).

2- Η θύρα usb ειναι για να συνδέσεις σκληρό δισκο, ασύρματο mouse (αν ειναι smart TV) δεν θα παιξουν τα ηχεια usb απο εκει. Δες τι εξοδο δινει η TV (συνήθως δινει optical) και κανε τα δέοντα.

 

Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!

---

1. Αρα, αν το brightness δεν ειναι στο φουλ η αντιστοιχη μπαρα, ουσιαστικα δεν 'πουσαρεις' τα led; Να δω αν μπορω-αν αξιζει στην εικονα που δινει, να μειωσω το brightness;

---

2.

Μελλοντικα, το surround system που εχω, μιας και ειναι 20ετιας, θα συνδεθει λογικα με rca βυσματα;

Τωρα επι του παροντος, για πιο προχειρη λυση, υπαρχει αραγει adapter απο τις θυρες της tv, προς μικρα ηχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/3/2024 στις 9:28 ΠΜ, mindreader είπε

Μελλοντικα, το surround system που εχω, μιας και ειναι 20ετιας, θα συνδεθει λογικα με rca βυσματα;

Τωρα επι του παροντος, για πιο προχειρη λυση, υπαρχει αραγει adapter απο τις θυρες της tv, προς μικρα ηχεια;

Ναι με ανταπτορα, δες otpical σε RCA.

Στις 13/3/2024 στις 9:28 ΠΜ, mindreader είπε

1. Αρα, αν το brightness δεν ειναι στο φουλ η αντιστοιχη μπαρα, ουσιαστικα δεν 'πουσαρεις' τα led; Να δω αν μπορω-αν αξιζει στην εικονα που δινει, να μειωσω το brightness;

Σωστα..τουλαχιστον να μην τα εχεις στο 100%.

Στις 13/3/2024 στις 9:28 ΠΜ, mindreader είπε

Τωρα επι του παροντος, για πιο προχειρη λυση, υπαρχει αραγει adapter απο τις θυρες της tv, προς μικρα ηχεια;

Αν ειναι με καρφι, ναι παιρνεις τον ανταπτορα που εγραψα και βαζεις μετατροπεα καρφι σε καρφι ή σε RCA αναλογα τι εχει ο ανταπτορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν το Surround είναι τόσο παλιό, δεν θα δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Θα γεμίσεις καλώδια και ηχειάκια για να ακούς πάλι stereo, αλλά από πολλές μεριές.
Γνώμη μου, πάρε μια μικρή ηχομπάρα, σύνδεσέ την ψηφιακά με την τηλεόραση και θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, χωρίς καθόλου φασαρία.

Μην αγχώνεσαι για τη φωτεινότητα κτλ. Πήρες μια τηλεόραση, κοίταξε να την χαρείς, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή και άγχος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, unforgiven said:

Αν το Surround είναι τόσο παλιό, δεν θα δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Θα γεμίσεις καλώδια και ηχειάκια για να ακούς πάλι stereo, αλλά από πολλές μεριές.
Γνώμη μου, πάρε μια μικρή ηχομπάρα, σύνδεσέ την ψηφιακά με την τηλεόραση και θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, χωρίς καθόλου φασαρία.

Μην αγχώνεσαι για τη φωτεινότητα κτλ. Πήρες μια τηλεόραση, κοίταξε να την χαρείς, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή και άγχος. 

Λες ε; Δεν θα αναβαθμισει τον ηχο λογω παλαιοτητας του; Ειναι 20ετιας...μονο rca συνδεση, βεβαια ειναι sony, δεν ξερω ποσο πολυ εξελιχτηκε ο ηχος...εχει subwoofer και 5 ηχεια...εχει πολυ καλωδιο ομως....

Αν ειναι με μια ηχομπαρα να εχω το 80% του τι θα μου δωσει το surround 20ετιας, να παω για soundbar. Παντως ο ηχος της tv, ειναι χειροτερος και απο της samsung του 2010, ισως λογω του οτι ειναι η tv του 2023 πολυ πιο επιπεδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το συνδέσεις με RCA θα παίρνει δύο κανάλια μόνο και θα προσπαθεί, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, να δημιουργήσει αίσθηση χώρου. 

Με μια μπάρα με ένα ασύρματο SUB, πιστεύω πως θα έχεις πολύ καλύτερο ήχο,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Καμία (μα καμία) μπάρα δεν μπορεί να συγκριθεί έστω και με αυτό το παλιό συστηματάκι, πάντα βέβαια με κάποιες προϋποθέσεις

          α. Να έχει το σύστημα μία οπτική είσοδο (ή και  coaxial), ώστε να περάσεις το surround 5.1 μέσω της optical out της τηλεόρασης. Ναι αν υπάρχει optical in θα ακούς 5.1 και όχι δύο κανάλια - stereo.

          β. Εναλλακτικά αν το σύστημα σου έχει 6 x rca in όπως τα περισσότερα συστήματα εκείνης της εποχής θέλεις απλά αυτό και 6 x rca καλώδια.

          γ. Να έχει ένα υποφερτό subwoofer για τις χαμηλές. 

          δ. Απλά να λειτουργούν όλα τα ηχεία .

          ε. Να στηθεί σωστά.

      Δες λοιπόν αν το σύστημα σου έχει τα παραπάνω και ανάλογα αποφασίζεις.

      Η μπάρα το καλό που έχει είναι ότι είναι μαζεμένη, δεν έχει καλώδια και δεν πιάνει χώρο. Και φυσικά απλά έχει καλύτερο ήχο από την τηλεόραση.

      Υ.Γ. : Πες μας ποιο είναι τα σύστημα για να σου πούμε αν όντως μπορεί να παίξει surround. Ακόμα και αν το συνδέσεις με 2 x rca αν το σύστημα σου έχει προγράμματα dsp (prologic2 κλπ) θα σου δώσει surround 5.1 .

      Υ.Γ. 2: Βασική προϋπόθεση το πρόγραμμα στην τηλεόραση να έχει ήχο 5.1 γιατί αλλιώς ότι και να έχεις, ότι και να αγοράσεις μόνο stereo θα ακούς.

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Ο ενισχυτής σου (Sony STR-DE595)  έχει και optical in και ψηφιακή coaxial και multi chanel in (6 x rca).

      Οπότε μπορείς να τον συνδέσεις με την τηλεόραση σου είτε με ένα απλό καλώδιο οπτικής, είτε όπως σου είπα παραπάνω με αυτό και 6 καλώδια rca to rca.

      Φυσικά, η πιο οικονομική λύση για να έχεις 5.1 surround είναι να συνδέσεις την τηλεόραση με τον ενισχυτή σου με ένα  optical καλώδιο.

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, afm said:

      Ο ενισχυτής σου (Sony STR-DE595)  έχει και optical in και ψηφιακή coaxial και multi chanel in (6 x rca).

      Οπότε μπορείς να τον συνδέσεις με την τηλεόραση σου είτε με ένα απλό καλώδιο οπτικής, είτε όπως σου είπα παραπάνω με αυτό και 6 καλώδια rca to rca.

      Φυσικά, η πιο οικονομική λύση για να έχεις 5.1 surround είναι να συνδέσεις την τηλεόραση με τον ενισχυτή σου με ένα  optical καλώδιο.

Ευχαριστες πληροφοριες, να σαι καλα! Δεν περιμενα, αν και ηξερα οτι ειναι καλος ενισχυτης, οτι θα υποστηριζε optical, επειδη ειναι 20ετιας, τοτε ισως να μην ηξερα καν τι ειναι το optical...το εχω αποθηκευμενο χρονια, το ειχα ξεχασει, δεν ελπιζα να εχει optical.

- Τελικα, γιατι δεν καταλαβα, το dolby digital plus της τηλεορασης, σημαινει οτι υποστηριζει εγγενως 5.1 surround;

- Και κατι ακομη σχετικο. Πρεπει μια ταινια ή βιντεοκλιπ, να ειναι ειδικα κωδικοποιημενο με ηχο surround, ή αν δεν ειναι καμια αρχαιοτητα, η τηλεοραση αναλαμβανει 'τη δουλεια' για μετατροπη σε surround ακομη κι αν ειναι stereo;

- Επειδη βεβαια το καλωδιομανι ειναι παντα ενα ζητημα, κι αναλογως τον χωρο καθε περιοδο της ζωης μας, ισως μια μικροσυγκριση για οσους ξερουν, ηχομπαρας με το ανωτερω ηχοσυστημα συνδεδεμενο με tv να εχει ενα μικρο νοημα, με την εννοια, αν πχ για τα επομενα δυο χρονια δεν μπορω να 'αναπτυξω' ολο το speaker system του surround, ισως για μια 'προσωρινη' λυση/περιοδο μια ηχομπαρα με optical ισως, να ηταν μια λυση καλυτερη απο τα ενσωματωμενα ηχεια της tv που ειναι τσιριχτά...χειροτερα κι απο την προηγουμενη samsung του 2010...βεβαια, θελω αν τα καταφερω -χωρικά μιλωντας, να αναπτυξω το surround system, απο τη στιγμη που το υποστηριζει και η tv και ο ενισχυτης.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ναι, θα πρέπει το πρόγραμμα (σειρά , ταινία κλπ) να είναι κωδικοποιημένο σε surround. Οι περισσότερες ταινίες πχ στο star είναι κωδικοποιημένες σε surround με καταπληκτικό ήχο.

      Καλή πηγή είναι πχ και το netflix ή άλλες τέτοιες συνδρομητικές υπηρεσίες (οι οποίες έχουν ήχο surround) και τις οποίες όπως είδα υποστηρίζει η τηλεόραση σου.

      Προγράμματα που ο ήχος τους είναι απλά stereo θα ακούγονται μόνο από τα δύο μπροστά ηχεία ή θα ακούγονται surround με την χρήση προγραμμάτων dsp στον ενισχυτή σου. Από ότι είδα ο ενισχυτής σου υποστηρίζει το παλιό αλλά πολύ καλό dolby prologic 2 το οποίο δημιουργεί μία εκπληκτική αίσθηση surround από ένα stereo-φωνικό σήμα.

      Για να αποφύγεις τα πολλά καλώδια η μόνη λύση είναι η σύνδεση μίας μπάρας με την τηλεόραση με ένα  καλώδιο οπτικής ίνας. Θα έχει σαφώς καλύτερη απόδοση - ήχο από την τηλεόραση σου αλλά χειρότερη από το σύστημα surround (αν βέβαια αυτό στηθεί σωστά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...