Προς το περιεχόμενο

Πρωτοβουλία ΟΤΕ για ευρύτερη διάδοση των συνδέσεων FTTH στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γελάνε και τα τσιμέντα που Ανατολική αττικη ειμαστε με χαλκό και 24αρες 🤣

1 ώρα πριν, morfeass9020 είπε

Δυστυχώς για εμάς το κατάλαβαν και η cosmote ήδη έκοψε τις νέες έξτρα κάρτες sim στα cosmote unlimited. Να δούμε πόσο θα τις χρεώνουν.

Για καινουργιους συνδρομητες. εγω εχω ακομη 3 extra sim χωρις κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, johnnycer said:

Καλά η epic είναι φοβερή. Όσο καιρό ήμουν στην κύπρο θυμάμαι υπήρχε promotion με 1 gbps δωρεάν για τον πρώτο χρόνο.

Τώρα το έφτασε 5gbps? 🤣

Πραγματικά η Κύπρος μας κ@τουράει στη μάπα. Μόνο της θέμα το ελαφρώς αυξημένο latency στην Ευρώπη λόγω γεωγραφικής θέσης αλλά και πάλι τίποτα φοβερό...

Ακριβώς αυτό έχω βάλει..

ξέρω 5Gbps είναι υπερβολή, αλλα για την τιμή, και το upload, αξίζει

image.png.613ab162a2edab12591b2b6fa3115301.png

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Aprile said:

Οι μειώσεις είναι δούλεμα. Τολμά η DT (μην κοροιδευομαστε αυτή είναι πλέον ο ΟΤΕ) να μας πει πόσο πουλάει η ίδια στην Ρουμανία  ;

ΟΧΙ...

Πώς ένα ελληνικό μονοπώλιο έγινε Γερμανικό μέσω Βγενόπουλου και με υπογραφή Αλογοσκούφη. Η πώληση ποσοστού απευθείας μετά μέσω ΤΑΙΠΕΔ θυμίζει εποχές Γιέλτσιν στην Ρωσία.

 

Έχουν περάσει 20 χρόνια από αυτή τη πώληση, get over it που λένε και στην εξοχή. Όλα αυτά που έχει επιτύχει η Cosmote τα τελευταία χρόνια είναι και χάρις στη βοήθεια της μητρικής εταιρείας.

Τέλος και η Vodafone RO έχει διαφορετικές τιμές από τη Vodafone GR. Αν θέλετε ίδιες τιμές να ζητήσετε περεταίρω ενοποίηση της κοινής αγοράς.

  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο οι τιμές το θέμα που κι αυτές "τσιμπάνε" σε σχέση με άλλους παρόχους (θα έπρεπε η τιμή για 100/10 να ειναι για 300/30) αλλά θα πρέπει επιτέλους σε αυτή την χώρα να υπάρχει σωστό customer support που να απαρτίζεται απο γνώστες του αντικειμένου του ιδίου του provider και οχι από μισθομένες τρίτες εταιρίες . Δεν μπορώ να ακούω εν έτη 2024 οταν μια περιοχή εχει πρόβλημα απαντήσεις του Στιλ "καντε restart τον router" και να μην έχουν πάρει χαμπάρι οτι έχουν "πέσει" Ολόκληρα τετράγωνα. Πέρα απ αυτό αφού έγινε το βήμα για custom voip router ας προχωρήσουν και στην δυνατότητα για custom ONT και μεγαλύτερο upload speed.

Επεξ/σία από nagmatech
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως με τις τιμές στα ύψη λαι με την κπυτοπονηρια μας ώστε να πάρουμε όλοι 5g με έξτρα κάρτες ώστε να δίνουμε παντού και λοιπά καλά έκαναν.

Και δεν φτάνει αυτό βάλαμε όλοι 5g και μιλάμε με βίντεο κλήση μέχρι και στην οδήγηση.

 

Και τέλος λογικό αφού το σκίσατε πιταρε το δίκτυο και βλέπεις χαμηλές ταχύτητες η βάζουν κόφτη.

 

Δεν χαίρομαι απλά ήταν λογικό.

Όσο είναι παράλογο το χαμηλό upload όσο είναι παράλογες και οι τιμές.

Διαβαζαμε κάθε λίγο βγάλτε το σταθερό Ι Τέρνερ βάλτε ένα κινητό δώστε στη  πολυκατοικία και όλα καλά.

 

Έτσι σε κάποιους που θέλουν τις έξτρα σιμ για κανονική χρήση την πάτησαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν θα πέσουν, αλλά οκ μια και έξω είναι το κόστος, μία φορά θα δώσεις 250€ και τέλος. Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

Απλά έχουμε καλομάθει που μας δίνουν το router free στις xDSL/οπτικές και γι'αυτό σου φαίνεται ακριβό. 

Παίζω με 5g router 1.5 χρόνο και απλά έχω βρει την υγεία μου. Τρελό upload 20 φορές πάνω από την σάπια 50αρα VDSL του ote και ταχύτητες 350mb. Ακόμα δεν έχουν Ν78 μόλις έρθει το 1.5gb down και 200mb upload το θεωρώ δεδομένο. Με 3 ευρώ το μήνα από τα 30 που πλήρωνα όλα τα χρόνια για την άθλια 50αρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Έχουν περάσει 20 χρόνια από αυτή τη πώληση, get over it που λένε και στην εξοχή. Όλα αυτά που έχει επιτύχει η Cosmote τα τελευταία χρόνια είναι και χάρις στη βοήθεια της μητρικής εταιρείας.

😂.

Τι εχει πετυχει η Cosmote?

Επεξ/σία από flexpick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

ο Όμιλος ΟΤΕ έχει ήδη προχωρήσει σε σημαντικές μειώσεις των τιμών

hahahahaah για αυτό  είμαστε οι πιο ακριβοί  και της πιο χάλια ταχύτητες
  

Screenshot 2024-03-13 155336.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Andresalonika said:

Αύξηση του Upload θέλουμε.

δηλαδη πανω 30-50 mbps upload το χρειαζεσαι για τι πραγμα ακριβως?Γιατι το ακουω πολυ συχνα και απορω τι κανετε ποια και χρειαζεστε τοσο μεγαλα upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Εγώ σκέφτομαι για starlink αν και θα πέσω από το 1000άρι ftth, ξέρουμε πόσο upload δίνει το starlink;
Αν είναι πάνω από 100 που έχω τώρα, φεύγω χθες από cosmote!

Λόγω δορυφορικού, το upload είναι μέχρι 50mbps στην Starlink (με σύνηθες 20-40).

Download μπορείς να πιάσεις και πάνω από 400mbps.

Θα πρότεινα να ρίξεις μιας ματιά στο group στο Facebook που έχει πολλούς χρήστες απ' όλη την Ελλάδα και μπορείς να βρεις πραγματικές εμπειρίες ανά περιοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, chrisxkar said:

δηλαδη πανω 30-50 mbps upload το χρειαζεσαι για τι πραγμα ακριβως?Γιατι το ακουω πολυ συχνα και απορω τι κανετε ποια και χρειαζεστε τοσο μεγαλα upload

Ότι το χρειάζονται κι οι καταναλωτές στις υπόλοιπες χώρες του κόσμου που έχουν πολλαπλάσιο avg upload από μας. Αν είναι υπεραρκετό το 10%, τότε θα είχαν όλες οι χώρες παρόμοιες ταχύτητες σε αυτό.

Έτσι κι αλλιώς όλο το backbone κι ο εξοπλισμός και τα διεθνή κυκλώματα του ISP είναι symmetrical, 0 επένδυση/κόστος για να αυξηθεί το upload.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dream21 είπε

Γελάνε και τα τσιμέντα που Ανατολική αττικη ειμαστε με χαλκό και 24αρες 🤣

Για καινουργιους συνδρομητες. εγω εχω ακομη 3 extra sim χωρις κανενα προβλημα

Ανατολική Αττική έχει γεμίσει ο τόπος από καμπίνες εδώ και 5 χρόνια, ίσως έχεις πέσει σε σημείο εκτός κέντρου πόλης που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ασχολείται καν ο πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chrisxkar said:

δηλαδη πανω 30-50 mbps upload το χρειαζεσαι για τι πραγμα ακριβως?Γιατι το ακουω πολυ συχνα και απορω τι κανετε ποια και χρειαζεστε τοσο μεγαλα upload

Καλά  άστο  εσύ  λογικά  καμία  φωτογραφία  στο FB ανεβάζεις για τα γκομενάκια να φανταστώ...  
Για κάτσε και κάνε upload 4k video ή κατάλογο PDF για εκτύπωση... ή raw photos θα κλαις

 το 50 mbps είναι  μόνο  5-6ΜΒ/sec .... 
To USB-C SSD μου είναι  2000 ΜΒ speed 

Και με 500/50 θα κάνω  2-3 ώρες... και με το 100/10 το βάζω  βράδυ  και ελπίζω  πρωί  να έχει τελειώσει  

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, flexpick είπε

😂.

Τι εχει πετυχει η Cosmote?

Τί να σου πει τρέλα κέρδη εις βάρος μας ;

Μπαίνουν και υπάλληλοι εδώ ...

ΥΓ δεν λέω για τον συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

δηλαδη πανω 30-50 mbps upload το χρειαζεσαι για τι πραγμα ακριβως?Γιατι το ακουω πολυ συχνα και απορω τι κανετε ποια και χρειαζεστε τοσο μεγαλα upload

Ανεβάζω 150gb video τη μέρα YouTube στο κανάλι μου. Μια χαρά χρειάζεται το upload απλά τρώμε δουλεμα όλα τα χρόνια Ελλάδα για να πουλάνε συμμετρικό με πολλαπλάσια τιμή. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...