Προς το περιεχόμενο

Cinobo - 4€ για 2 μήνες - Λήγει στις 31/3


mogsub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, prefuse είπε

 

Αυτό που περιέγραψα είναι άτυπα είδη καθώς δεν υπάρχει σαφης διαχωρισμός μεταξύ τους, καθώς δεν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα μοτίβα, ώστε να θεωρηθούν είδη. Αν και θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ένα προσπαθεί να ευχαριστήσει το κοινό, το άλλο να εξερευνήσει.

Το γούστο έγκειται στην προτίμηση κάποιου, σε ένα συγκεκριμένο είδος. Σε κάθε είδος υπάρχει καλό και κακό γούστο, αυτό ορίζεται από το που εστιάζει αυτός ή αυτοί που το κρίνουν.

Κανένας δεν μπορεί να υποβιβασει το γούστο κανενός, παρά μόνο ο ίδιος, ανάλογα τις επιλογές.

Είμαστε εκτός topic, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Προφανώς και δεν έχει νόημα, γιατί δεν είναι ακριβώς συζήτηση. Η συζήτηση θέλει λογική και επιχειρήματα. Εσυ χωρισες τους ανθρώπους σε γνωστές και μη και τώρα σε καλόγουστους και κακόγουστους… Πως το ορίζεις το καλό γούστο; Γιατί να μην είσαι εσυ ο κακόγουστος που παράλληλα δεν αντιλαμβάνεται το καλό γούστο και το θεωρεί εξ ορισμού κακό;

Ειναι θεμελιώδες λάθος. Το γούστο είναι υποκειμενικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, safridia είπε

Μπορω να αγορασω κανονικη συνδρομη και να βλεπω με εναν φιλο που δεν μενει φυσικα μαζι μου, θα βγαινει με αλλο ρουτερ και διαφορετικη IP απο το δικο του σπιτι

Μπορείς, αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας ξεχωριστού προφίλ, οπότε πρέπει να σημειώνει ο καθένας τι βλέπει και θα υπάρξει μπέρδεμα με την watchlist. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Tlykog said:

Προφανώς και δεν έχει νόημα, γιατί δεν είναι ακριβώς συζήτηση. Η συζήτηση θέλει λογική και επιχειρήματα. Εσυ χωρισες τους ανθρώπους σε γνωστές και μη και τώρα σε καλόγουστους και κακόγουστους… Πως το ορίζεις το καλό γούστο; Γιατί να μην είσαι εσυ ο κακόγουστος που παράλληλα δεν αντιλαμβάνεται το καλό γούστο και το θεωρεί εξ ορισμού κακό;

Ειναι θεμελιώδες λάθος. Το γούστο είναι υποκειμενικό.

Η αισθητική και το γούστο σε όλα τα είδη, υπάρχουν κάποια στάνταρ. Tο τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό.

Πχ μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει καθόλου ο X διακεκριμένος σκηνοθέτης πχ Κιούμπρικ, αλλά η αξία των ταινιών του δεν μειώνετε με την απλή μου γνώμη. Όμως παρόλαυτα να κατανοήσω αν πχ ασχοληθώ με το έργο του σοβαρά, τι έχει προσφέρει στην τέχνη του κινηματογράφου.

Είναι ακριβώς όπως τα μαθηματικά, αν κάποιος γνωρίζει μαθηματικά γυμνασίου και καθίσει με κάποιον σε πιο προχωρημένη τάξη, λογικό δεν είναι να μην μπορεί να παρακολουθήσει;

Είναι παντελώς λανθασμένη η άποψη ότι κάποιος που δεν έχει αφιερώσει κάποιες ώρες να εκπαιδεύσει τον εαυτό του σε κάτι, θα μπορεί να το αντιληφθεί και να το κατανοήσει χωρίς κόπο απλά βλέποντας μερικές ταινίες.

Όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν κάποιες σταθερές αξίες που με το πέρασμα του χρόνο μπορεί να. αλλάξουν λίγο ή να επαναθεωρηθουν αλλά πάντα υπάρχει κάποια βάση.

Ψάξε λίστες απο τις σημαντικότερες (όχι καλύτερες γιατί δεν υπάρχει αυτό) ταινίες όλων των εποχών από αξιόλογες πηγές πχ bfi (είτε των κριτικών, είτε των σκηνοθετών) και θα δεις ότι ανά τα χρόνια εμπλουτίζονται αλλά δεν αλλάζουν ριζικά. Οι απλοί θεατές που προφανώς δεν έχουν την ίδια τριβή με το αντικείμενο μπορεί να έχουν διαφορετικες ταινίες.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2024 στις 8:34 ΜΜ, prefuse είπε

Η αισθητική και το γούστο σε όλα τα είδη, υπάρχουν κάποια στάνταρ. Tο τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό.

Πχ μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει καθόλου ο X διακεκριμένος σκηνοθέτης πχ Κιούμπρικ, αλλά η αξία των ταινιών του δεν μειώνετε με την απλή μου γνώμη. Όμως παρόλαυτα να κατανοήσω αν πχ ασχοληθώ με το έργο του σοβαρά, τι έχει προσφέρει στην τέχνη του κινηματογράφου.

Είναι ακριβώς όπως τα μαθηματικά, αν κάποιος γνωρίζει μαθηματικά γυμνασίου και καθίσει με κάποιον σε πιο προχωρημένη τάξη, λογικό δεν είναι να μην μπορεί να παρακολουθήσει;

Είναι παντελώς λανθασμένη η άποψη ότι κάποιος που δεν έχει αφιερώσει κάποιες ώρες να εκπαιδεύσει τον εαυτό του σε κάτι, θα μπορεί να το αντιληφθεί και να το κατανοήσει χωρίς κόπο απλά βλέποντας μερικές ταινίες.

Όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν κάποιες σταθερές αξίες που με το πέρασμα του χρόνο μπορεί να. αλλάξουν λίγο ή να επαναθεωρηθουν αλλά πάντα υπάρχει κάποια βάση.

Ψάξε λίστες απο τις σημαντικότερες (όχι καλύτερες γιατί δεν υπάρχει αυτό) ταινίες όλων των εποχών από αξιόλογες πηγές πχ bfi (είτε των κριτικών, είτε των σκηνοθετών) και θα δεις ότι ανά τα χρόνια εμπλουτίζονται αλλά δεν αλλάζουν ριζικά. Οι απλοί θεατές που προφανώς δεν έχουν την ίδια τριβή με το αντικείμενο μπορεί να έχουν διαφορετικες ταινίες.

 

Άρα είμαι κακόγουστος αν δε μου αρέσει πχ ο Κιούμπρικ; Όχι, γιατί απλά μπορεί να μου αρέσει η πιο ριζοσπαστική οπτική του Τρίερ ή κάποιου άλλου. Όλοι έχουν δώσει το στίγμα τους στον κινηματογράφο. Πάρε και πιο εμπορικούς πχ o Lucas δεν προσέφερε στον κινηματογράφο; Δεν είναι αντικειμενικό, λοιπόν. Κάνεις λάθος. Άλλο παράδειγμα, στη ζωγραφική (που είναι μία ακόμα μορφή τέχνης και υπάρχει παραλληλισμός) αν δε μου αρέσει ο Picasso είμαι κακόγουστος; Άσχετος; Πρέπει να ντρέπομαι; Προσωπικά δε μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ η τεχνοτροπία του. Τί να κάνω δηλαδή; Να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι καταπληκτική επειδή αρκετοί τον βρίσκουν καταπληκτικό; Σεβαστή η άποψη τους, σεβαστή η άποψη μου. 

Το να το παραλληλίζεις με μαθηματικά είναι κάτι εντελώς άτοπο μιας και η γνώση πχ ανώτερων μαθηματικών είναι κάτι αντικειμενικό. Ο κινηματογράφος είναι τέχνη και τα μαθηματικά επιστήμη. Εντελώς λάθος ο παραλληλισμός τους σε κάθε επίπεδο.

Η καθένας μπορεί να κρίνει μία ταινία σύμφωνα με την εμπειρία, την κριτική του σκέψη, την ευφυία, τα πιστεύω του, τις γνώσεις του, τα βιώματα του, τη γενικότερη κουλτούρα του και αρκετές παραμέτρους ακόμα. Δεν είναι τυχαίο που σε πολλές ταινίες οι απόψεις κορυφαίων κριτικών διχάζονται. Η κριτική δεν είναι αντικειμενική και δεν μπορεί να είναι. Πχ στα μαθηματικά που ανέφερες δεν υπάρχει τέτοιος διχασμός. Αν λαμβάνεις υπόψη όλες τις παραμέτρους και εφαρμόζεις σωστά τους κανόνες της επιστήμης το αποτέλεσμα κρίνει και τη λύση σου και είναι αντικειμενικά σωστή ή λάθος.

Στα προηγούμενα που ανέφερα μπορεί κάποιος πχ να είναι σκηνοθέτης, οπότε μπορεί να κρίνει καλύτερα μία ταινία από τεχνικής άποψης, οπότε η γνώμη του είναι πιο εμπεριστατωμένη όταν αναφέρεται στο σκηνοθετικό μέρος. Μία ταινία όμως δεν είναι μόνο σκηνοθεσία. Είναι ένα εννιαίο καλλιτεχνικό δημιούργημα, οπότε ελάχιστοι άνθρωποι έχουν τις γνώσεις να την κρίνουν συνολικά και ακόμα και αυτοί στην κριτική τους θα ενσωματώσουν το υποκειμενικό κριτήριο, γιατί απλά είναι άνθρωποι.

Αυτό δε μειώνει ή αυξάνει την αξία μιας ταινίας μιας και σε κάθε καλλιτεχνικό δημιούργημα ο θεατής είναι ο τελικός κριτής. Έχω συναντήσει στη ζωή μου αρκετούς που, επειδή έχουν δει αρκετές ταινίες και ίσως έχουν διαβάσει και κάτι παραπάνω από το μέσο θεατή πάνω στο αντικείμενο πχ της σκηνοθεσίας, ξαφνικά θεωρούν τον εαυτό τους ικανό να κρίνει σωστά και αντικειμενικά μία ταινία... Κρίμα, γιατί με την «κριτική» τους χαντακώνουν ταινίες που αξίζουν… Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Συνεπώς δεν δέχομαι ότι υπάρχουν κριτές πολλών ταχυτήτων. Όλοι έχουν δικαίωμα στην κριτική. Όταν ο δημιουργός θέλει να περάσει το νόημα, την ουσία του έργου τους στους θεατές έχει και αυτός ευθύνη όταν οι θεατές δεν το λαμβάνουν.

Αν θέλεις να έρθουμε και λίγο εντός θέματος: αν το cinobo απευθύνεται ΜΟΝΟ σε θεατές της "ανώτερης κουλτούρας" ή σε εξειδικευμένους ανθρώπους που έχουν ειδικές τεχνικές γνώσεις πάνω στον κινηματογράφο, τότε να το αναφέρει κάπου για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται. Αν υποστηρίζεις κάτι τέτοιο γράψτο. 

Προσωπικά δεν έχω κάτι πχ εναντίον του ευρωπαϊκού κινηματογράφου ή των έργων που ξεφεύγουν από τα εμπορικά πλαίσια και προσπαθούν να δείξουν κάτι πρωτότυπο. Η πλατφόρμα αυτή δεν μου κάνει συνολικά και η τιμή της συνδρομής χωρίς promo μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας. Σε άλλον μπορεί να φαίνεται παράδεισος και να βρίσκει την τιμή της λογική... Επιπλέον, δε μου αρέσει ούτε το app που έχει. Σε iPad pro M1είναι τραγικό. Δίσχρηστο και μου κόλλησε κάποιες φορές.  Ότι αρέσει στον καθένα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, prefuse είπε

Η αισθητική και το γούστο σε όλα τα είδη, υπάρχουν κάποια στάνταρ. Tο τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό.

Πχ μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει καθόλου ο X διακεκριμένος σκηνοθέτης πχ Κιούμπρικ, αλλά η αξία των ταινιών του δεν μειώνετε με την απλή μου γνώμη. Όμως παρόλαυτα να κατανοήσω αν πχ ασχοληθώ με το έργο του σοβαρά, τι έχει προσφέρει στην τέχνη του κινηματογράφου.

Είναι ακριβώς όπως τα μαθηματικά, αν κάποιος γνωρίζει μαθηματικά γυμνασίου και καθίσει με κάποιον σε πιο προχωρημένη τάξη, λογικό δεν είναι να μην μπορεί να παρακολουθήσει;

Είναι παντελώς λανθασμένη η άποψη ότι κάποιος που δεν έχει αφιερώσει κάποιες ώρες να εκπαιδεύσει τον εαυτό του σε κάτι, θα μπορεί να το αντιληφθεί και να το κατανοήσει χωρίς κόπο απλά βλέποντας μερικές ταινίες.

Όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν κάποιες σταθερές αξίες που με το πέρασμα του χρόνο μπορεί να. αλλάξουν λίγο ή να επαναθεωρηθουν αλλά πάντα υπάρχει κάποια βάση.

Ψάξε λίστες απο τις σημαντικότερες (όχι καλύτερες γιατί δεν υπάρχει αυτό) ταινίες όλων των εποχών από αξιόλογες πηγές πχ bfi (είτε των κριτικών, είτε των σκηνοθετών) και θα δεις ότι ανά τα χρόνια εμπλουτίζονται αλλά δεν αλλάζουν ριζικά. Οι απλοί θεατές που προφανώς δεν έχουν την ίδια τριβή με το αντικείμενο μπορεί να έχουν διαφορετικες ταινίες.

 

ρε αδερφέ, ο Tlykog είπε ότι απλά μπήκε στο cinobo και δεν του άρεσε τίποτα (υπερβολή το τίποτα, κάποια θα του άρεσε προφανώς), και ότι δεν είχε αρκετή ποικιλία, και κοντεύεις να ανοίξεις ολόκληρη συζήτηση για τον κανόνα του κινηματογράφου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tzavardin είπε

ρε αδερφέ, ο Tlykog είπε ότι απλά μπήκε στο cinobo και δεν του άρεσε τίποτα (υπερβολή το τίποτα, κάποια θα του άρεσε προφανώς), και ότι δεν είχε αρκετή ποικιλία, και κοντεύεις να ανοίξεις ολόκληρη συζήτηση για τον κανόνα του κινηματογράφου. 

Δεν είπα ότι δε μου άρεσε τίποτα. Έγραψα για την ακρίβεια:

"Απλά κάποιες ταινίες που με ενδιαφέρουν τις έχω ήδη δει και αυτές που δεν τις έχω δει και τις έχει η συγκεκριμένη πλατφόρμα δε με ενδιαφέρουν. Άρα δεν έχω ούτε μια να δω. Εκτός αυτού έχει και μια πολύ μικρή ποικίλα ταινιών σε σχέση με άλλες πλατφόρμες."

Προφανώς και είχε κάποιες ταινίες που μου άρεσαν, αλλά τις είχα δει παλιότερα. Για να είμαι ακριβής βρήκα μόνο μία που ξεκίνησα να την βλέπω, αλλά τελικά την παράτησα, γιατί δε μου άρεσε, λίγο μετά την μέση της. Γι αυτό έγραψα "καμία", γιατί δεν την ολοκλήρωσα. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g_mateo είπε

Έχει νόημα αυτό που κάνετε;

Έχει νόημα. Το cinobo δίνει μία προσφορά. Θα πρέπει να ξέρει ο καθένας τί να περιμένει. Δεν είναι μια πλατφόρμα για casual ανθρώπους που ψάχνουν μία πλατοφόρμα για να δουν κάτι να περάσει η ώρα τους.

Κανονικά θα άφηνα τον καθένα να αποφασίσει μόνος του, αλλά η προσφορά δεν είναι εντελώς δωρεάν. Κάποιοι θα κλάψουν ακόμα και τα λίγα ευρώ που ζητάει.

Δεν λέω ότι είναι χάλια, απλά απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nvel είπε

δυστυχώς η προσφορά είναι μόνο για νέους συνδρομητές

Ισχύει και για όσους έχουν λογαριασμό αλλά ανενεργή συνδρομή. Το δοκίμασα και επιβεβαιώνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 11:26 ΠΜ, dimitris2006 είπε

Ισχύει και για όσους έχουν λογαριασμό αλλά ανενεργή συνδρομή. Το δοκίμασα και επιβεβαιώνω. 

Εγώ έχω ενεργή συνδρομή μέχρι 15/4, ακύρωσα, αλλά επειδή έχω υπόλοιπο, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την προσφορά. Βγάζει νόημα, αλλά... κρίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...