Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις περι ΦΠΑ για εισαγωγη αυτοκινητου απο Ε.Ε


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, ξερει κανεις να μου πει αν πληρωνεις το ΦΠΑ οταν εισαγεις ενα μεταχειρισμενο (μεγαλυτερο των 6 μηνων και με 50,000 + χιλιομετρα) αυτοκινητο απο Γερμανια ?

Για το τελος ταξινομησης το ξερω. Για παραδειγμα στο γνωστο σιτε βλεπω 

€34,900

€29,328 (Net), 19% VAT

 

Εγω αν ηταν να παρω το αμαξι θα εδινα 34,900 ή 29,328 .  Οταν το εφερνα Ελλαδα θα επρεπε να πληρωσω κατι οσο αναφορα το ΦΠΑ?

Επεξ/σία από YellowGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είναι μεταχειρισμένο πληρώνεις μόνο εκτελωνισμο,άδεια - πινακίδες , τέλη κυκλοφορίας,και αναγνώριση ΚΤΕΟ, εάν ήταν καινούργιο ναι τότε θα πληρωνες ΦΠΑ Ελλάδα.

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, YellowGr said:

Καλημερα, ξερει κανεις να μου πει αν πληρωνεις το ΦΠΑ οταν εισαγεις ενα μεταχειρισμενο (μεγαλυτερο των 6 μηνων και με 50,000 + χιλιομετρα) αυτοκινητο απο Γερμανια ?

Για το τελος ταξινομησης το ξερω. Για παραδειγμα στο γνωστο σιτε βλεπω 

€34,900

€29,328 (Net), 19% VAT

 

Εγω αν ηταν να παρω το αμαξι θα εδινα 34,900 ή 29,328 .  Οταν το εφερνα Ελλαδα θα επρεπε να πληρωσω κατι οσο αναφορα το ΦΠΑ?

Αν δεν κάνω λάθος ως ιδιώτης πληρώνεις κανονικά τον ΦΠΑ εκεί, και στον εκτελωνισμό εδώ πληρώνεις τη διαφορά ΦΠΑ από 19 σε 24%.

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει απευθύνσου σε εκτελωνιστή, τον οποίο θα τον χρειαστείς ούτως ή άλλως αν φέρεις αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 διαφορετικες απαντησεις :P

Απο οτι καταλαβα η πρωτη ειναι οτι πληρωνω φπα στη γερμανια

η δευτερη οτι δεν πληρωνω φπα επειδη ειναι μεταχειρισμενο (απο οτι καταλαβα δηλαδη)

η τριτη οτι πληρωνω φπα σε γερμανια και μετα 5% εξτρα σε ελλαδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρωσεις ΦΠΑ ειτε στην Ελλαδα ειτε στην Γερμανια. Και σε συμφερει στην Γερμανια γιατι ειναι λιγοτερος. Αν τον πληρωσεις εκει , εδω δεν πληρωνεις καθολου ΦΠΑ 

Παρε αναλυτικο χαρτι ομως οτι πληρωσες ΦΠΑ και ποσο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, YellowGr said:

3 διαφορετικες απαντησεις :P

Απο οτι καταλαβα η πρωτη ειναι οτι πληρωνω φπα στη γερμανια

η δευτερη οτι δεν πληρωνω φπα επειδη ειναι μεταχειρισμενο (απο οτι καταλαβα δηλαδη)

η τριτη οτι πληρωνω φπα σε γερμανια και μετα 5% εξτρα σε ελλαδα

Μεγάλη ποικιλία στις απαντήσεις, δεν έχεις παράπονο :P

Πάντως η δεύτερη απάντηση σίγουρα δεν ισχύει για την περίπτωση σου, μόνο στην περίπτωση που ο πωλητής είναι ιδιώτης η τιμή πώλησης δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ, αλλά σε τέτοια περίπτωση στο γνωστό site αναφέρεται η τιμή σκέτη χωρίς ανάλυση, πχ:

image.png.b046c929441656feaa9e30d09ed3db6a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις 34900€ στη Γερμανία και τέλος.

Το ξαναλέω αυτό ισχύει.

Στο τιμολόγιο θα γράφει:

€34,900

29,328 (Net), 19% VAT

Καθότι το αυτοκίνητο που θες ήταν είτε εταιρικό είτε leasing και χρωστάει ΦΠΑ στη Γερμανία, οπότε πρέπει να πληρωθεί.

Δε θα πληρώσεις καμία διαφορά ΦΠΑ εδώ και κανένα έξτρα ΦΠΑ. ΕΚΤΟΣ αν θες να πληρώσεις εκεί 29,328€ και +24% ΦΠΑ στην Ελλάδα, που δεν υπάρχει λόγος εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφερα αμάξι απο τη Γερμανία , από μαντρά και δεν πλήρωσα τπτ παραπάνω από την τιμή της αγγελίας Brutto , το πωλητήριο ανέφερε σκέτη τελική τιμή , αυτή που το πήραμε τελικά μετά από παζάρι που κάναμε με τη βοήθεια φίλου που κάνει αυτή τη δουλειά (εισαγωγές οχημάτων) 

Ελλάδα πλήρωσα μετάφραση tuv (Γερμανικού ΚΤΕΟ) , Ελληνικό κτεο , αδεια -ταξινόμηση - πινακίδες , τέλη έχει 0€ , αλλά πήγα στη εφορία για να πάρω από εκεί τη βεβαίωση και επέστρεψα στο συγκοινωνιών και πήρα αδεια και πινακίδες και εκτελωνισμό φυσικά

Net(tto Export) σημαίνει ότι μπορείς να το αγοράσεις στη τιμή αυτή εάν έχεις εταιρεία που έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές ή  Brutto εάν είσαι ιδιώτης ή μη εγγεγραμμένος σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές (Εαν έχεις εταιρεία)οπότε πρέπει να αγοράσεις με ΦΠΑ.

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, terry308 said:

Εφερα αμάξι απο τη Γερμανία , από μαντρά και δεν πλήρωσα τπτ παραπάνω από την τιμή της αγγελίας Brutto , το πωλητήριο ανέφερε σκέτη τελική τιμή , αυτή που το πήραμε τελικά μετά από παζάρι που κάναμε με τη βοήθεια φίλου που κάνει αυτή τη δουλειά (εισαγωγές οχημάτων) 

Τότε η δική σου περίπτωση δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο όχημα για το οποίο ρωτάει ο ts, αυτό που πήρες εσύ ήταν όχημα από ιδιώτη. Τα μεταχειρισμένα οχήματα ιδιωτών στην Γερμανία δεν έχουν ΦΠΑ, όπως ακριβώς δεν έχουν ούτε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρει τελική τιμή ΠΡΕΠΕΙ να λέει μετά στο τιμολόγιο την παράγραφο 24 ή 25 δε θυμάμαι. Αυτό σημαίνει ότι το αμάξι έχει πληρώσει ΦΠΑ στη χώρα του (ήταν από ιδιώτη δηλαδή) και έτσι το παίρνεις σε αυτήν την τιμή και ΔΕΝ πληρώνεις εδώ κάτι επιπλέον σε ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τότε η δική σου περίπτωση δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο όχημα για το οποίο ρωτάει ο ts, αυτό που πήρες εσύ ήταν όχημα από ιδιώτη. Τα μεταχειρισμένα οχήματα ιδιωτών στην Γερμανία δεν έχουν ΦΠΑ, όπως ακριβώς δεν έχουν ούτε στην Ελλάδα.

Αφου γραφει απο μαντρα, ο μαντρας επαγγλματιας δεν ειναι ?

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Εφερα αμάξι απο τη Γερμανία , από μαντρά και δεν πλήρωσα τπτ παραπάνω από την τιμή της αγγελίας Brutto , το πωλητήριο ανέφερε σκέτη τελική τιμή , αυτή που το πήραμε τελικά μετά από παζάρι που κάναμε με τη βοήθεια φίλου που κάνει αυτή τη δουλειά (εισαγωγές οχημάτων) 

Ελλάδα πλήρωσα μετάφραση tuv (Γερμανικού ΚΤΕΟ) , Ελληνικό κτεο , αδεια -ταξινόμηση - πινακίδες , τέλη έχει 0€ , αλλά πήγα στη εφορία για να πάρω από εκεί τη βεβαίωση και επέστρεψα στο συγκοινωνιών και πήρα αδεια και πινακίδες και εκτελωνισμό φυσικά

Net(tto Export) σημαίνει ότι μπορείς να το αγοράσεις στη τιμή αυτή εάν έχεις εταιρεία που έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές ή  Brutto εάν είσαι ιδιώτης ή μη εγγεγραμμένος σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές (Εαν έχεις εταιρεία)οπότε πρέπει να αγοράσεις με ΦΠΑ.

Στο τελευταιο με μπερδεψες, στην αρχη λες οτι νετ (δηλαδη χωρις το φπα) μπορεις να το αγορασεις αν εχεις εταιρια κτλπ και στο τελος λες οτι αν εχεις εταιρια πρεπει να αγορασεις με το φπα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ? Ψάχνεις σε μάντρα ή αντιπροσωπεία στη Γερμανία?

Και επιπλέον μόνος σου ή μέσω μάντρας/εισαγωγέα εδώ?

Επεξ/σία από Parolos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Parolos4 είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ? Ψάχνεις σε μάντρα ή αντιπροσωπεία στη Γερμανία?

Και επιπλέον μόνος σου ή μέσω μάντρας/εισαγωγέα εδώ?

Ειναι λιγο περιπλοκο . Εχω δικο μου άνθρωπο στη γερμανια .

Επισεις συγγενικο μου πρόσωπο εχει καδ για αυτοκίνητα και μ εχει πει αν θελω να το παρει και καλα η εταιρια .

Αλλα εγω ειμαι ασχετος και ψαχνω να δω πως παει , αρχικα ψαχνω στο μοβιλε αλλα μ εχει πει ο δικος μ οτι βρες πιο μοντελο θες και θα στο βρω εγω αστο μοβιλε απλα θελω να δω τι παιζει απο τιμες για αυτο το κοιταω και κολαω αν πρεπει να κοιταω τη τιμη με φπα η χωρις γιατι εχει μεγαλη διαφορα.

Επεξ/σία από YellowGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, YellowGr είπε

Αφου γραφει απο μαντρα, ο μαντρας επαγγλματιας δεν ειναι ?

Στο τελευταιο με μπερδεψες, στην αρχη λες οτι νετ (δηλαδη χωρις το φπα) μπορεις να το αγορασεις αν εχεις εταιρια κτλπ και στο τελος λες οτι αν εχεις εταιρια πρεπει να αγορασεις με το φπα . 

ή  Brutto εάν είσαι ιδιώτης ή μη εγγεγραμμένος σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές (Εαν έχεις εταιρεία)οπότε πρέπει να αγοράσεις με ΦΠΑ.

 Brutto τιμή πληρώνεις 

Εάν είσαι ιδιώτης 

Ή

Εάν έχεις εταιρεία στην οποία θα γραφτεί το αμάξι  ΚΑΙ ΔΕΝ είσαι εγγεγραμμένος σε καθεστώς ενδοκοινοτικων συναλλαγών.

Κάποιοι δεν είναι εγγεγραμμένοι στο καθεστώς γι αυτό και ο εν λόγω διαχωρισμός ως προς το ΦΠΑ 

 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...