Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ενσωματώνει και πάλι pop-up διαφημίσεις στο Google Chrome για Windows


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hyperspaced είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει τί παραπάνω μου δίνει ο Vivaldi ή ο Firefox σε σχέση με τον Edge; 

Τρομερή παραμετροποίηση.

Μερικά plus για vivaldi

1. Δεν έχουν διαφημίσεις τα Youtube videos by default χωρίς να πειράξεις κάτι

2. Κάθε site που ανοίγεις, το active tab παίρνει το βασικό χρώμα του ιστότοπου (πολύ ομορφο).

3. Μπορείς να ορίσεις που θες να φαίνεται η tab list. Πάνω, Κάτω, Αριστερά, Δεξιά

4. Μπορείς να ορίσεις που θα φαίνεται η URL bar. Πάνω ή κάτω

5. Έχει ενσωματωμένο ad blocker Και μπορείς επίσης να φορτώσεις επιπλέον λίστες απαγόρευσης

6. Έχει διασύνδεση με Philips Hue Light System και γίνονται πολλά ωραία πράγματα

7. Έχει διασύνδεση με Razor Chroma Συσκευές για να παίρνουν το χρώμα του active tab

8. Κόβει απευθείας από τα Settings Ιχνηλάτες και διαφημίσεις

9.  Μπορείς να ορίσεις δικά σου Shortcuts από το Πληκτρολόγιο

10. Έχει Mouse gestures

11.  Έχει διπλο επίπεδο καρτελών

12. Έχει δυνατότητα Screenshot με αποθήκευση σημείου ή ολόκληρης σελίδας.

13... και αν γουστάρεις έχει ενσωματομένο πρόγραμμα για mail client και ημερολόγιο και Rss Feeder.

 

Τέλος. Είναι μια ευρωπαϊκή εταιρεία (είναι οι άνθρωποι του OPERA πριν τον αγοράσουν οι Κινέζοι)

Επεξ/σία από Volga
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

ο Firefox π.χ. είναι open source και έχει την μεγαλύτερη λίστα με παραμετροποιήσεις, επίσης δεν ανήκει στην google, microsoft, amazon, apple κτλ  οπότε δεν χειρίζονται αυτοί τα δεδομένα σου εκτός κι αν χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους π.χ. να μπεις στο google από το firefox, που και εκεί θα δει μόνο ότι ψάξεις, όχι απαραίτητα ποιος είσαι, τι ιστορικό έχεις, τι cookies έχεις κτλ. Όλα αυτά μπορείς να τα μπλοκάρεις.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Vivaldi αλλά όπως είπε κάποιος πιο πάνω έχει ακόμα μεγαλύτερη παραμετροποίηση.

O Edge όντως δεν είναι open-source, η μηχανή του όμως βασίζεται στο Chromium που είναι.  Ιδιωτικότητα δεν υπάρχει από τη στιγμή που χρησιμοποιείς google. Υπάρχει και το duckduckgo.com.
Αυτό με το ιστορικό, cookies κλπ δεν το κατάλαβα... Τα cookies στέλνονται ανάλογα με το policy. Δεν μπορεί ο browser να στείλει άλλα cookies!

Κατα τη γνώμη μου ο Edge είναι ο πληρέστερος browser αυτή τη στιγμή με το καλύτερο αποτύπωμα μνήμης. Εννοείται χρησιμοποιούμε ad blocker, ghostery κλπ.

Επεξ/σία από hyperspaced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Diavolos666 said:

Σας ευχαριστώ, το έχω ακούσει απλά δεν το δοκίμασα ποτέ, θα το τσεκάρω να μην έχω τίποτα άλλο εκτός από firefox.

ΟΚ θα σου στείλω μερικά που έχω για τα πιο σπαστικά θέματα.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ Firefox & Brave τον οποίον μάλλον θα αντικαταστήσω με τον Vivaldi λίαν συντόμως..

καιρός είναι η ΕΕ (μετά την Apple) να ασχοληθεί και με την Microsoft..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, magictoboggan said:

και Linux

...απεταξάμην!

Εγώ Linux αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω στην σχολή όταν σπούδαζα πληροφορική και από τότε έδωσα υπόσχεση να μην το ξαναχρησιμοποιήσω και κράτησα την υπόσχεσή μου. Βέβαια είμαι και λίγο αρχαίος, τότε στις αρχές της δεκαετίας του 2000 τίποτα δεν λειτουργούσε στο linux, από ότι ακούω έχει σουλουπωθεί αρκετά αλλά δεν παίζει να ασχοληθώ.

Αλλά ας μην ανοίξουμε πάλι θέμα με linux και windows, κανείς δεν αλλάζει γνώμη, ο κάθε ένας χρησιμοποιεί ότι του ταιριάζει.

1 hour ago, supras1222 said:

Πολύ καλό άρθρο, πάμε σε Brave Tor :D .

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλεύω  2-3 addons (brave - firefox) και μερικά scripts με tampermonkey , και δεν ξέρω τι είναι διαφημίσεις pop up σε πλοήγηση youtube κλπ. 

Καμία φορά που κάνω τίποτα σε κανενός φίλου τον υπολογιστή ή κινητό , τρομάζω με όλα αυτά που πετάγονται δεξιά και αριστερά, απορώ πως τα αντέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Πολύ καλό άρθρο, πάμε σε Brave Tor :D .

Πληροφοριακά το συγκεκριμένο site ανήκει στον Arthur Edelstein που είναι υπάλληλος της Brave Inc.

O νοών νοείτω.

Η διαφορά που βλέπεις είναι γιατί ο Brave έχει τον built-in track and ad blocker ενεργοποιημένο από default.

Χαίρω πολύ, λογικό να τα πηγαίνει καλύτερα στα tests του Edelstein.

Στον Vivaldi ο built-in track and ad blocker που έχει δεν είναι από default ενεργοποιημένος.

Στον Firefox δεν έχεις και βάζεις για τη δουλειά αυτή το ublock origin.

O Edelstein δεν ενημερώνει πουθενά στο site του για τη διαφορά αυτή στα test του 🙂

Γιατί δεν το έχει ενεργοποιημένο από default ο Vivaldi και γιατί στον Firefox τη δουλειά τη κάνεις με το ublock origin...

Γιατί η Mozilla και η VIvaldi Technologies δεν είναι διαφημιστικές εταιρείες και δεν βλέπουν τις διαφημιστικές εταιρείες σαν τη Google σαν οικονομικό ανταγωνιστή τους.

Κοινώς δεν είναι browsers από διαφημιστικές εταιρείες για να μπλοκάρουν από default τους ανταγωνιστές τους.

H Brave Inc είναι διαφημιστική εταιρεία και βλέπουν σαν οικονομικό ανταγωνιστή τους τη Google, για αυτό και είναι τόσο επιθετικοί στο marketing που κάνουν στον browser τους απέναντι στη Google, γιατί είναι κι αυτοί διαφημιστική εταιρεία.

Γενικά δεν βλέπω το λόγο να στηρίζεται κανείς σε built-in track and ad blockers όταν υπάρχει το ublock origin.

Πχ ο Brave ναι μεν μπλοκάρει τη διαφημιστική πλατφόρμα της Google και της Microsoft αλλά τη δικιά τους την έχει whitelist...

Φυσικά πουλάνε λιγότερες κι έχουν μικρότερο πελατολόγιο από τη Google και τη Microsoft, αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι κι αυτοί είναι στη συγκεκριμένη αγορά.

https://brave.com/brave-ads/

https://ads.google.com/

https://ads.microsoft.com/

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Diavolos666 said:

Σας ευχαριστώ, το έχω ακούσει απλά δεν το δοκίμασα ποτέ, θα το τσεκάρω να μην έχω τίποτα άλλο εκτός από firefox.

ΟΚ θα σου στείλω μερικά που έχω για τα πιο σπαστικά θέματα.

plus 1 here ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα το Vivaldi για android επειδή μου κάνουν εντύπωση αυτά που λέτε. Σε όλες τις σελίδες που μπαίνω με ρωτάει αν θα κάνω αποδοχή ή απόρριψη τα cookies, αυτη την ειδοποίηση δεν θα έπρεπε να την κλείσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Μόλις έβαλα το Vivaldi για android επειδή μου κάνουν εντύπωση αυτά που λέτε. Σε όλες τις σελίδες που μπαίνω με ρωτάει αν θα κάνω αποδοχή ή απόρριψη τα cookies, αυτη την ειδοποίηση δεν θα έπρεπε να την κλείσει; 

Όπως έγραψα και πάνω ο built in track and ad blocker δεν είναι ενεργοποιημένος σαν προεπιλογή.

Κατά την εγκατάσταση όταν σου έβγαλε την επιλογή για τον αποκλεισμό παρακολούθησης και διαφημίσεων, το πιο πιθανό να άφησες τη προεπιλογή που είναι χωρίς αποκλεισμό. Πήγαινε στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησε τον αποκλεισμό και των 2.

Στον υπολογιστή δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το built in αποκλεισμό, απλά κάνε εγκατάσταση το ublock origin και καθάρισες.

Στο κινητό όμως από τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση extensions, πρέπει να ενεργοποιήσεις τον built in αποκλεισμό.

https://vivaldi.com/blog/vivaldi-crumbles-cookie-dialogs-raises-privacy/

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aypnia είπε

Όπως έγραψα και πάνω ο built in track and ad blocker δεν είναι ενεργοποιημένος σαν προεπιλογή.

Κατά την εγκατάσταση όταν σου έβγαλε την επιλογή για τον αποκλεισμό παρακολούθησης και διαφημίσεων, το πιο πιθανό να άφησες τη προεπιλογή που είναι χωρίς αποκλεισμό. Πήγαινε στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησε τον αποκλεισμό και των 2.

Στον υπολογιστή δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το built in αποκλεισμό, απλά κάνε εγκατάσταση το ublock origin και καθάρισες.

Στο κινητό όμως από τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση extensions, πρέπει να ενεργοποιήσεις τον built in αποκλεισμό.

https://vivaldi.com/blog/vivaldi-crumbles-cookie-dialogs-raises-privacy/

Από τα πρώτα πράγματα που έκανα είναι να επιλέξω αποκλεισμό ιχνηλατών και διαφημίσεων. Το έλεγξα πάλι και είναι ενεργοποιημενο.

Στο youtube παίζει κανονικά διαφημίσεις. Και παντού σε κάθε νέα σελίδα βγάζει ειδοποιεί για τα cookies αν θα κάνω αποδοχή ή απόρριψη. Τα μόνα που βλέπω ότι αποκλείει είναι διαφημίσεις τύπου adsence μέσα στις ιστοσελιδες και banners. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariosnik_ είπε

Από τα πρώτα πράγματα που έκανα είναι να επιλέξω αποκλεισμό ιχνηλατών και διαφημίσεων. Το έλεγξα πάλι και είναι ενεργοποιημενο.

Στο youtube παίζει κανονικά διαφημίσεις. Και παντού σε κάθε νέα σελίδα βγάζει ειδοποιεί για τα cookies αν θα κάνω αποδοχή ή απόρριψη. Τα μόνα που βλέπω ότι αποκλείει είναι διαφημίσεις τύπου adsence μέσα στις ιστοσελιδες και banners. 

Για να φύγουν τα cookie banners πρέπει να ενεργοποιήσεις και τα αντίστοιχα φίλτρα.

Πήγαινε στο διαχείριση πηγών αποκλεισμών διαφημίσεων και ενεργοποίησε τα φίλτρα

Δεν είναι ενεργά από προεπιλογή.

Κατάργηση προειδοποιήσεων cookie (Easylist Cookie List)

Κατάργηση προειδοποιήσεων cookie (I don't care about cookies)

Για το YouTube δεν ξέρω, δεν το έχω κοιτάξει πρόσφατα γιατί έχω firefox στο κινητό και το adguard app αλλά θα υπάρχει τρόπος με κάποια πηγή φίλτρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...