Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ενσωματώνει και πάλι pop-up διαφημίσεις στο Google Chrome για Windows


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τεχνολογικός κολοσσός φαίνεται πως επιμένει σε αυτή την άκρως αμφιλεγόμενη τακτική.

Για μία ακόμη φορά η Microsoft ενσωματώνει διαφημίσεις στο Google Chrome, σε μια προσπάθεια να ωθήσει τους χρήστες των Windows να στραφούν στο Bing. Η κακή αρχή έγινε πέρυσι, όταν ο τεχνολογικός κολοσσός άρχισε να εμφανίζει διαφημίσεις, μέσα από παράθυρα τα οποία άνοιγαν πάνω σε άλλες εφαρμογές. Μετά από μια παύση, προκειμένου να αντιμετωπιστούν ορισμένες "ανεπιθύμητες συμπεριφορές", οι ενοχλητικές διαφημίσεις επέστρεψαν και πάλι, στα Windows 10 και 11.

Χρήστες των Windows αναφέρουν ότι τις τελευταίες μέρες οι διαφημίσεις έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους, προωθώντας το Bing AI και τη μηχανή αναζήτησης Bing της Microsoft, μέσα από το πρόγραμμα περιήγησης της Google. Αν ο χρήστης επιλέξει "ναι" σε αυτό το σημείο, τότε η Microsoft ορίζει το Bing ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης στο Chrome. Οι διαφημίσεις αυτές παραπέμπουν σε malware, με τους χρήστες να διερωτώνται και πάλι αν είναι πραγματικές ή προσπάθεια υποκλοπής δεδομένων. Η Microsoft, μέσω της εκπροσώπου της, Κέιτλιν Ρούλστον, επιβεβαίωσε με δήλωση στο Verge ότι οι διαφημίσεις αυτές είναι γνήσιες και κανονικά πρέπει να εμφανίζονται μόνο μία φορά. Μάλιστα, η Ρούλστον περιέγραψε το σύστημα αυτό ως ευκαιρία να έχουν επιπλέον οφέλη οι χρήστες, καθώς η ενεργοποίηση της επιλογής τους προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες να απευθυνθούν στο Copilot. "Αποδίδουμε ιδιαίτερη σημασία στο να προσφέρουμε στους πελάτες μας επιλογές, οπότε υπάρχει η δυνατότητα απόρριψης της ειδοποίησης", ανέφερε η Ρούλστον.

Αν η Microsoft απέδιδε πράγματι τη σημασία που ισχυρίζεται στο να προσφέρει στους χρήστες των Windows επιλογές, τότε θα τους προσέφερε και έναν απλό τρόπο οριστικής απενεργοποίησης αυτών των ειδοποιήσεων. Η Microsoft καταφεύγει σε διάφορους τρόπους προκειμένου να ωθήσει τους χρήστες των Windows να στραφούν στο Bing και το Edge, δυσκολεύοντάς τους να τα αποφύγουν μέσα από τις ρυθμίσεις.

Η τακτική αυτή καταγράφεται εδώ και καιρό, με τη Microsoft να υποχρεώνει κάποια στιγμή τους χρήστες να μεταβούν στο Edge μετά από μια ενημέρωση των Windows, ενώ συχνά εμφανίζει μηνύματα τα οποία καταλαμβάνουν όλη την οθόνη, επιχειρώντας να ωθήσει τους χρήστες να στραφούν στο Bing και το Edge, μετά από την εφαρμογή των τελευταίων ενημερώσεων.

Νωρίτερα μέσα στο 2024, μάλιστα, η Microsoft υποχρεώθηκε να διορθώσει ένα ζήτημα που προέκυψε καθώς ο Edge αυτόματα εισήγαγε στοιχεία περιήγησης στο διαδίκτυο και καρτέλες από το Chrome, χωρίς τη συγκατάθεση του χρήστη.

Σε μια περίοδο κατά την οποία, ιδίως στην Ευρωπαϊκή Ένωση, γίνεται πολύς λόγος για το δικαίωμα των χρηστών να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές, η πάγια τακτική της Microsoft δεν καταλήγει απλά ενοχλητική αλλά είναι πολύ πιθανό να κινήσει το ενδιαφέρον των ρυθμιστικών αρχών της Ε.Ε.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

...είμαστε και εμείς που χρησιμοποιούμε Firefox, Brave και Opera!

Firefox και Vivaldi μόνο. Οι 2 browsers που μπορείς πραγματικά να παραμετροποιήσεις.

Με εκατοντάδες settings, css mods και δεν σημαδεύεται.

Οι μόνοι browsers για power users.

Brave και Opera ούτε που να με πλήρωναν 😛

  • Like 5
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, aypnia said:

Firefox και Vivaldi μόνο. Οι 2 browsers που μπορείς πραγματικά να παραμετροποιήσεις.

Με εκατοντάδες settings, css mods και δεν σημαδεύεται.

Οι μόνοι browsers για power users.

Brave και Opera ούτε που να με πλήρωναν 😛

Ο firefox είναι ο κύριος browser μου, τα άλλα δύο τα έχω εγκατεστημένα για όταν χρειαστεί να ανοίξω 2 διαφορετικούς browser π.χ. για να έχω παραπάνω συνδέσεις στο discord ή κάτι άλλο που θέλω στιγμιαία να ανοίξω χωρίς να είναι στο ίδιο οικοσύστημα με τα 100 tabs που έχω ανοιχτά στον firefox.

Και φυσικά μόνο incognito mode, χωρίς cookies και με ένα σκασμό addon για αντι-tracker, πλήρη μη-αποδοχή cookies, adblocker, addons που επιτρέπουν το δεξί κλικ παντού, που κλείνουν όλα τα διάφανα overlays που πατάς κάπου και σε πετάει σε διαφήμιση κτλ.

Είχα μπει από υπολογιστή γνωστού μου και έπαθα πολιτισμικό σοκ με τα pop ups και όλη την σαβούρα που βάζουν. Κάποια site χωρίς addons θυμίζουν Las Vegas ή Tokio City με τόσο οπτικό θόρυβο.

Είχα ξεχάσει τι είναι το cookies window που πρέπει να απο-επιλέγεις ένα ένα όσα δεν θέλει γιατί δεν βάζουν "accept none" αρκετά site έτσι επίτηδες ευελπιστώντας κάποιος που βαριέται απλά να πατήσει "accept all".

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Diavolos666 said:

Ο firefox είναι ο κύριος browser μου, τα άλλα δύο τα έχω εγκατεστημένα για όταν χρειαστεί να ανοίξω 2 διαφορετικούς browser π.χ. για να έχω παραπάνω συνδέσεις στο discord ή κάτι άλλο που θέλω στιγμιαία να ανοίξω χωρίς να είναι στο ίδιο οικοσύστημα με τα 100 tabs που έχω ανοιχτά στον firefox.

Και φυσικά μόνο incognito mode, χωρίς cookies και με ένα σκασμό addon για αντι-tracker, πλήρη μη-αποδοχή cookies, adblocker, addons που επιτρέπουν το δεξί κλικ παντού, που κλείνουν όλα τα διάφανα overlays που πατάς κάπου και σε πετάει σε διαφήμιση κτλ.

Είχα μπει από υπολογιστή γνωστού μου και έπαθα πολιτισμικό σοκ με τα pop ups και όλη την σαβούρα που βάζουν. Κάποια site χωρίς addons θυμίζουν Las Vegas ή Tokio City με τόσο οπτικό θόρυβο.

Είχα ξεχάσει τι είναι το cookies window που πρέπει να απο-επιλέγεις ένα ένα όσα δεν θέλει γιατί δεν βάζουν "accept none" αρκετά site έτσι επίτηδες ευελπιστώντας κάποιος που βαριέται απλά να πατήσει "accept all".

Firefox containers

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Diavolos666 said:

Και φυσικά μόνο incognito mode, χωρίς cookies και με ένα σκασμό addon για αντι-tracker, πλήρη μη-αποδοχή cookies, adblocker, addons που επιτρέπουν το δεξί κλικ παντού, που κλείνουν όλα τα διάφανα overlays που πατάς κάπου και σε πετάει σε διαφήμιση κτλ.

Μπορεις να μου πεις ένα ένα εδώ η σε πμ τα add ons αυτά...

Έχω σιχαθεί όλες αυτές τις σάχλες.

Α και τι διαφήμιση βάζει στο chrome ?διαφημίζει το Bing???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ο firefox είναι ο κύριος browser μου, τα άλλα δύο τα έχω εγκατεστημένα για όταν χρειαστεί να ανοίξω 2 διαφορετικούς browser π.χ. για να έχω παραπάνω συνδέσεις στο discord ή κάτι άλλο που θέλω στιγμιαία να ανοίξω χωρίς να είναι στο ίδιο οικοσύστημα με τα 100 tabs που έχω ανοιχτά στον firefox.

Και φυσικά μόνο incognito mode, χωρίς cookies και με ένα σκασμό addon για αντι-tracker, πλήρη μη-αποδοχή cookies, adblocker, addons που επιτρέπουν το δεξί κλικ παντού, που κλείνουν όλα τα διάφανα overlays που πατάς κάπου και σε πετάει σε διαφήμιση κτλ.

Είχα μπει από υπολογιστή γνωστού μου και έπαθα πολιτισμικό σοκ με τα pop ups και όλη την σαβούρα που βάζουν. Κάποια site χωρίς addons θυμίζουν Las Vegas ή Tokio City με τόσο οπτικό θόρυβο.

Είχα ξεχάσει τι είναι το cookies window που πρέπει να απο-επιλέγεις ένα ένα όσα δεν θέλει γιατί δεν βάζουν "accept none" αρκετά site έτσι επίτηδες ευελπιστώντας κάποιος που βαριέται απλά να πατήσει "accept all".

Δοκίμασε τα containers.

Με αυτό το addon μπορείς να κάνεις και μαγικά με απλά bookmarks.

Open external links in a container
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/open-url-in-container/

Ιδού η μαγεία, μπορείς να τα κάνεις και bookmarks και το addon αυτό σου δημιουργεί το container αυτόματα.

ext+container:name=Discord1&color=blue&url=https://discord.com/
ext+container:name=Discord2&color=blue&url=https://discord.com/
ext+container:name=Discord3&color=blue&url=https://discord.com/
ext+container:name=Discord4&color=blue&url=https://discord.com/

Πάντως αν θες κι ένα chromium browser στον υπολογιστή σου, ρίξε μια ματιά στον Vivaldi.

Χωρίς bloatware μέσα τύπου crypto κλπ, έχει εκατοντάδες settings, έχω πάθει τη πλάκα μου το τελευταίο καιρό που τον δοκιμάζω.

Σε αφήνει να παραμετροποιήσεις ακόμη και τα context menus!

Κανένας άλλος browser δεν έχει τόσες πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, jmirko15 said:

Firefox containers

6 minutes ago, aypnia said:

Δοκίμασε τα containers.

Με αυτό το addon μπορείς να κάνεις και μαγικά με απλά bookmarks.

Open external links in a container
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/open-url-in-container/

Ιδού η μαγεία, μπορείς να τα κάνεις και bookmarks και το addon αυτό σου δημιουργεί το container αυτόματα.

ext+container:name=Discord1&color=blue&url=https://discord.com/
ext+container:name=Discord2&color=blue&url=https://discord.com/
ext+container:name=Discord3&color=blue&url=https://discord.com/
ext+container:name=Discord4&color=blue&url=https://discord.com/

Πάντως αν θες κι ένα chromium browser στον υπολογιστή σου, ρίξε μια ματιά στον Vivaldi.

Χωρίς bloatware μέσα τύπου crypto κλπ, έχει εκατοντάδες settings, έχω πάθει τη πλάκα μου το τελευταίο καιρό που τον δοκιμάζω.

Σε αφήνει να παραμετροποιήσεις ακόμη και τα context menus!

Κανένας άλλος browser δεν έχει τόσες πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.

 

Σας ευχαριστώ, το έχω ακούσει απλά δεν το δοκίμασα ποτέ, θα το τσεκάρω να μην έχω τίποτα άλλο εκτός από firefox.

25 minutes ago, kinitos said:

Μπορεις να μου πεις ένα ένα εδώ η σε πμ τα add ons αυτά...

Έχω σιχαθεί όλες αυτές τις σάχλες.

Α και τι διαφήμιση βάζει στο chrome ?διαφημίζει το Bing???

ΟΚ θα σου στείλω μερικά που έχω για τα πιο σπαστικά θέματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά αναρωτιούνται γιατί ο κόσμος δεν αναβαθμίζει τα windows.!! Με τέτοιες πρακτικές είμαστε αναγκασμένοι να ψάχνουμε εναλλακτικές λύσεις και για ένα λειτουργικό που έχουμε πληρώσει.!!! Πως κατάντησε έτσι η Microsoft.!!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, hyperspaced said:

Μπορεί κάποιος να μου πει τί παραπάνω μου δίνει ο Vivaldi ή ο Firefox σε σχέση με τον Edge; 

ο Firefox π.χ. είναι open source και έχει την μεγαλύτερη λίστα με παραμετροποιήσεις, επίσης δεν ανήκει στην google, microsoft, amazon, apple κτλ  οπότε δεν χειρίζονται αυτοί τα δεδομένα σου εκτός κι αν χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους π.χ. να μπεις στο google από το firefox, που και εκεί θα δει μόνο ότι ψάξεις, όχι απαραίτητα ποιος είσαι, τι ιστορικό έχεις, τι cookies έχεις κτλ. Όλα αυτά μπορείς να τα μπλοκάρεις.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Vivaldi αλλά όπως είπε κάποιος πιο πάνω έχει ακόμα μεγαλύτερη παραμετροποίηση.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...