Προς το περιεχόμενο

Δεν μου εμφανίζει τον m2 ssd


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από VaggelisMalis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ! Μόλις πήρα τον συγκεκριμένο m2 https://www.skroutz.gr/s/37510719/Crucial-P3-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-CT1000P3SSD8.html και τον έβαλα στην μητρικη που είχα στο ultra m2 slot  https://www.asrock.com/mb/amd/fatal1ty b450 gaming k4/index.asp#Storage δεν μου εμφανίζει πουθενά τον m2 στο bios αλλά και όταν κάνω εγκατάσταση τα windows … δεν θα ήθελα να κάνω το bios update αφού στο σαιτ της μητρικής λέει ότι υποσιτίζεται ο συγκεκριμένος m2 … κάποιος τα φώτα του ;

ευχαριστώ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν έχει τοποθετηθεί καλά?

Δοκίμασες να τον βγάλεις και να τον ξαναβάλεις στη μητρική και στις δύο διαθέσιμες θέσεις?

Αν δεν έχεις κάποιο αποτέλεσμα δοκίμασε να αλλάξεις το sata configuration σε IDE.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VaggelisMalis είπε

Καλησπέρα παιδιά ! Μόλις πήρα τον συγκεκριμένο m2 https://www.skroutz.gr/s/37510719/Crucial-P3-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-CT1000P3SSD8.html και τον έβαλα στην μητρικη που είχα στο ultra m2 slot  https://www.asrock.com/mb/amd/fatal1ty b450 gaming k4/index.asp#Storage δεν μου εμφανίζει πουθενά τον m2 στο bios αλλά και όταν κάνω εγκατάσταση τα windows … δεν θα ήθελα να κάνω το bios update αφού στο σαιτ της μητρικής λέει ότι υποσιτίζεται ο συγκεκριμένος m2 … κάποιος τα φώτα του ;

ευχαριστώ!!! 

Λογικά θα πρέπει να τον τοποθετείς στη πάνω θύρα Μ.2 [Μ2_1 πάνω από την θύρα της κάρτας γραφικών (PCIE 2)]. Σύμφωνα με το manual της μητρικής πρέπει να έχεις ελεύθερη την δεύτερη θύρα που είναι ίδια με της κάρτας γραφικών (PCIE 4).

Αναφορά σε κείμενο

* If M2_1 is occupied, PCIE4 will be disabled.

Μήπως τυχόν έχεις κάποια κάρτα εκεί (PCIE 4) συνδεμένη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TopCLR είπε

Λογικά θα πρέπει να τον τοποθετείς στη πάνω θύρα Μ.2 [Μ2_1 πάνω από την θύρα της κάρτας γραφικών (PCIE 2)]. Σύμφωνα με το manual της μητρικής πρέπει να έχεις ελεύθερη την δεύτερη θύρα που είναι ίδια με της κάρτας γραφικών (PCIE 4).

Μήπως τυχόν έχεις κάποια κάρτα εκεί (PCIE 4) συνδεμένη;

Στην πρώτη θύρα έχω την κάρτα γραφικών και ακριβώς από πάνω τον m2 δοκίμασα να το αλλάξω και να τον βάλω και στην κάτω θύρα αλλά τίποτα … βέβαια έχω και ένα άλλο θέμα δεν βρίσκω στο bios ακριβώς που λέει ότι ενεργοποιείται η m2 θύρα image.png.72776d3482c799b5aa34733da00bc98a.png

image.png.b1c90a2871e030d6e5266a5c5e74ae78.png

image.png

3 ώρες πριν, TopCLR είπε

Λογικά θα πρέπει να τον τοποθετείς στη πάνω θύρα Μ.2 [Μ2_1 πάνω από την θύρα της κάρτας γραφικών (PCIE 2)]. Σύμφωνα με το manual της μητρικής πρέπει να έχεις ελεύθερη την δεύτερη θύρα που είναι ίδια με της κάρτας γραφικών (PCIE 4).

Μήπως τυχόν έχεις κάποια κάρτα εκεί (PCIE 4) συνδεμένη;

Βασικά το bios είναι ίδιο με το manual όπως φαίνεται στις εικόνες …εγώ  δεν μπορώ να βρω κάτι για τον m2 εκεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, VaggelisMalis said:

Στην πρώτη θύρα έχω την κάρτα γραφικών και ακριβώς από πάνω τον m2 δοκίμασα να το αλλάξω και να τον βάλω και στην κάτω θύρα αλλά τίποτα … βέβαια έχω και ένα άλλο θέμα δεν βρίσκω στο bios ακριβώς που λέει ότι ενεργοποιείται η m2 θύρα image.png.72776d3482c799b5aa34733da00bc98a.png

image.png.b1c90a2871e030d6e5266a5c5e74ae78.png

image.png

Κανονικα δεν πρεπει να κανεις τιποτε,αυτοματα πρεπει να τον δει η μητρικη. Μπες στο bios παλι και διαλεξε επαναφορα default settings,save και ξαναμπες,καμμια φορα ενα τοσο απλο πραγμα βοηθαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, benign είπε

Κανονικα δεν πρεπει να κανεις τιποτε,αυτοματα πρεπει να τον δει η μητρικη. Μπες στο bios παλι και διαλεξε επαναφορα default settings,save και ξαναμπες,καμμια φορα ενα τοσο απλο πραγμα βοηθαει.

Το έχω δοκιμάσει αλλά τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, VaggelisMalis είπε

Στην πρώτη θύρα έχω την κάρτα γραφικών και ακριβώς από πάνω τον m2 δοκίμασα να το αλλάξω και να τον βάλω και στην κάτω θύρα αλλά τίποτα … βέβαια έχω και ένα άλλο θέμα δεν βρίσκω στο bios ακριβώς που λέει ότι ενεργοποιείται η m2 θύρα image.png.72776d3482c799b5aa34733da00bc98a.png

image.png.b1c90a2871e030d6e5266a5c5e74ae78.png

image.png

Βασικά το bios είναι ίδιο με το manual όπως φαίνεται στις εικόνες …εγώ  δεν μπορώ να βρω κάτι για τον m2 εκεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω 

Εδώ?

IMG_20240316_225331.png.08c3aebe7ead78cdd03adb007042df42.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να λέει κάτι … δέν μπορώ να επιλέξω κάτι εκεί .. λέει απλά τι υποστηρίζει …μόνο έναν m2 έχω κουμπωμένο αυτή την στιγμή τίποτα άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο "δίσκος" να είναι DOA (χαλασμένος). Έχεις τη δυνατότητα να τον δοκιμάσεις κάπου αλλού?

Περίπτωση να έχει μαζέψει σκόνη/μάκα η m2 υποδοχή με τα χρόνια? Ένα καλό φύσημα του συστήματος πάντα βολεύει.

Για BIOS update, θεώρησέ το δεδομένο ότι θα το κάνεις. Ειδικά για αυτά τα chipset (1η και 2η γενιά για Ryzen, είναι ακριβώς ίδιες μεταξύ τους στην ουσία), υπήρχαν τεράστιες διαφορές/βελτιώσεις με κάθε νέα έκδοση.

Πάρε φωτογραφία τις βασικές καρτέλες, όπου εσύ έχεις κάνει αλλαγές, και θα τα επαναφέρεις μετά σε 5', δεν είναι θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν επεξεργαστή και ποια έκδοση BIOS/UEFI έχεις;

Μου έχει τύχει με καινούριο M.2 nvme να μην μπορώ να του κάνω καθαρή εγκατάσταση. Συνδέοντας έναν απλό SATA SSD με Windows και μέσα από τα Windows έκανα διαμόρφωση στον M.2. Έπειτα φαινόταν πλέον στην διαδικασία εγκατάστασης των Windows. Βέβαια δεν θυμάμαι να τον έψαξα αν φαίνεται μέσα στο BIOS αλλά με την διαδικασία που περιέγραψα κατάφερα να κάνω καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopCLR είπε

Ποιόν επεξεργαστή και ποια έκδοση BIOS/UEFI έχεις;

Μου έχει τύχει με καινούριο M.2 nvme να μην μπορώ να του κάνω καθαρή εγκατάσταση. Συνδέοντας έναν απλό SATA SSD με Windows και μέσα από τα Windows έκανα διαμόρφωση στον M.2. Έπειτα φαινόταν πλέον στην διαδικασία εγκατάστασης των Windows. Βέβαια δεν θυμάμαι να τον έψαξα αν φαίνεται μέσα στο BIOS αλλά με την διαδικασία που περιέγραψα κατάφερα να κάνω καθαρή εγκατάσταση.

Έπεξεργαστη έχω τον Ryzen 5 2600 και bios την έκδοση P 3.90 … αν εννοείς ότι έκανες εγκατάσταση από το disk manager δεν μου τον εμφανίζε ούτε εκεί… λες με καινούργια bios να φτιαχτεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι κάποιοι M2 έχουν θέμα με τις Asrock και δεν είναι συμβατοί λόγω pin mismatch,  οπότε ή τον επιστρέφεις και παίρνεις άλλον ή παίρνεις PCIE to M2 adapter δλδ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/26190091/Savio-Karta-PCIe-se-M-2-NVMe-M-Key.html

 

Εδώ και παρόμοια θέματα:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kpap251 είπε

Φαίνεται ότι κάποιοι M2 έχουν θέμα με τις Asrock και δεν είναι συμβατοί λόγω pin mismatch,  οπότε ή τον επιστρέφεις και παίρνεις άλλον ή παίρνεις PCIE to M2 adapter δλδ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/26190091/Savio-Karta-PCIe-se-M-2-NVMe-M-Key.html

 

Εδώ και παρόμοια θέματα:

 

Ευχαριστώ πολύ φιλε δεν το ήξερα αυτό με το adapter και από ότι λέει ο φίλος στο Reddit δουλεύει … θα το δοκιμάσω και επανέρχομαι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, VaggelisMalis said:

Ευχαριστώ πολύ φιλε δεν το ήξερα αυτό με το adapter και από ότι λέει ο φίλος στο Reddit δουλεύει … θα το δοκιμάσω και επανέρχομαι  

Aπο το να δοκιμάσεις όλα αυτά, καλύτερα να ανεώσεις το bios του 2019 που έχεις και μετά συνεχίζεις τις προσπάθειες με τα υπόλοιπα ... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα Bios, η ίδια η Asrock αναφέρει ότι λόγω αναντιστοιχίας pin στα M.2 sockets κάποιων μητρικών ΔΕΝ υποστηρίζονται κάποιοι M.2 και προτείνει ως ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση τη χρήση αντάπτορα pcie. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...