Προς το περιεχόμενο

Δεν μου εμφανίζει τον m2 ssd


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από VaggelisMalis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, kpap251 said:

Δεν είναι θέμα Bios, η ίδια η Asrock αναφέρει ότι λόγω αναντιστοιχίας pin στα M.2 sockets κάποιων μητρικών ΔΕΝ υποστηρίζονται κάποιοι M.2 και προτείνει ως ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση τη χρήση αντάπτορα pcie. 

Φαινοταν οτι μαλλον ειναι προβλημα της συγκεκριμενης Asrock γιατι κανονικα ειναι πολυ ευκολο να αναγνωριστει ο δισκος και να χρησιμοποιηθει,ειναι μια αυτοματη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, VaggelisMalis είπε

Καλησπέρα παιδιά ! Μόλις πήρα τον συγκεκριμένο m2 https://www.skroutz.gr/s/37510719/Crucial-P3-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-CT1000P3SSD8.html και τον έβαλα στην μητρικη που είχα στο ultra m2 slot  https://www.asrock.com/mb/amd/fatal1ty b450 gaming k4/index.asp#Storage δεν μου εμφανίζει πουθενά τον m2 στο bios αλλά και όταν κάνω εγκατάσταση τα windows … δεν θα ήθελα να κάνω το bios update αφού στο σαιτ της μητρικής λέει ότι υποσιτίζεται ο συγκεκριμένος m2 … κάποιος τα φώτα του ;

ευχαριστώ!!! 

Να σημειώσω ότι στο site της μητρικής σου (asrock) και συγκεκριμένα στο link που αναφέρεις δεν υπάρχει ο εν λόγω δίσκος (ID - CT1000P3SSD8).

Στο site της crucial όμως εδώ, και με κριτήριο τη μητρική σου και τους υποστηριζόμενους SSD δίσκους από τη Crucial, ο εν λόγω SSD δίσκος δείχνει να υποστηρίζεται.

image.png.c1051e6dd44f30fd0afdef6cefd0dfb7.png

Τώρα βέβαια ο καθένας λέει τα δικά του, αλλά σε κάθε περίπτωση στο BIOS θα έπρεπε να βλέπεις το δίσκο. Οπότε πιθανολογώ και εγώ ότι οι λύσεις που έχεις είναι αυτές που προτείνανε και οι άλλοι φίλοι εδώ:

  • Βάζεις stock ρθυμίσεις στο BIOS και δοκιμάζεις
  • Κάνεις ένα update το BIOS στην τελευταία του έκδοση και δοκιμάζεις
  • Εάν δε παίξουν τα παραπάνω παιρνεις τον PCIE σε M2 αντάπτορα και λύνεις το πρόβλημά σου.  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε ακριβως ιδια μητρικη έχω και εγώ. Κανέναν nvme δεν βλέπει. Πρέπει να ειναι m2 SSD ... oχι nvme ssd

Εμένα κόλλαγε στο boot με κωδικο Α0 αν θυμαμαι καλά...

το εχω ψάξει απειρα , υπάρχουν παρα πολλά παραπονα για την συγκεκριμένη μητρική στο ιντερνετ για τους nvme. Εγώ και με κάρτα pciexpress to m2 και πάλι δεν βλέπει τον nvme !! λύση δεν υπάρχει και δεν φαινεται διαθετημενη η εταιρια να βγάλει καποιο update. Μαλλον ειναι hardware το προβλημα. 

Η επιλογή που σου λενε στο bios να ενεργοποιήσεις λεγεται nvme raid , δεν θυμαμαι που ακριβως είναι ομως καθοτι το παρατησα το προβλημα πριν πολυ καιρό. 

Προσεχε με τα bios update γιατι εχεις παλιό επεξεργαστή και εαν βάλεις εκδοση μετά το 3.90 δεν θα ανάβει. Το γραφει ξεκαθαρα στο σιτε με τα bios ;)

 

Επεξ/σία από sstratos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δει 2 φορες παρομοιο προβλημα. Δοκιμασε να ξανακατεβασεις τα windows απο το site της microsoft και να τα περασεις σε φλασακι με το rufus.

Edit:ΑΚΥΡΟ, νομιζα οτι τον εμφανιζε στο bios..

Επεξ/σία από kostakis25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 4:56 ΜΜ, VaggelisMalis είπε

Καλησπέρα παιδιά ! Μόλις πήρα τον συγκεκριμένο m2 https://www.skroutz.gr/s/37510719/Crucial-P3-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-CT1000P3SSD8.html και τον έβαλα στην μητρικη που είχα στο ultra m2 slot  https://www.asrock.com/mb/amd/fatal1ty b450 gaming k4/index.asp#Storage δεν μου εμφανίζει πουθενά τον m2 στο bios αλλά και όταν κάνω εγκατάσταση τα windows … δεν θα ήθελα να κάνω το bios update αφού στο σαιτ της μητρικής λέει ότι υποσιτίζεται ο συγκεκριμένος m2 … κάποιος τα φώτα του ;

ευχαριστώ!!! 

Στην κάτω θύρα τον βλέπει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sstratos είπε

Φιλε ακριβως ιδια μητρικη έχω και εγώ. Κανέναν nvme δεν βλέπει. Πρέπει να ειναι m2 SSD ... oχι nvme ssd

Εμένα κόλλαγε στο boot με κωδικο Α0 αν θυμαμαι καλά...

το εχω ψάξει απειρα , υπάρχουν παρα πολλά παραπονα για την συγκεκριμένη μητρική στο ιντερνετ για τους nvme. Εγώ και με κάρτα pciexpress to m2 και πάλι δεν βλέπει τον nvme !! λύση δεν υπάρχει και δεν φαινεται διαθετημενη η εταιρια να βγάλει καποιο update. Μαλλον ειναι hardware το προβλημα. 

Η επιλογή που σου λενε στο bios να ενεργοποιήσεις λεγεται nvme raid , δεν θυμαμαι που ακριβως είναι ομως καθοτι το παρατησα το προβλημα πριν πολυ καιρό. 

Προσεχε με τα bios update γιατι εχεις παλιό επεξεργαστή και εαν βάλεις εκδοση μετά το 3.90 δεν θα ανάβει. Το γραφει ξεκαθαρα στο σιτε με τα bios ;)

 

Να μην το δοκιμάσω δηλαδή ; Στον άλλον στο Reddit πως δούλευε με το adapter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπορείς να βρείς απο φίλο σου δανεικό εναν pci to m2 adapter να δοκιμάσεις , κάνε το. Μήν πάρεις τσάμπα τον ανταπτορα και δεν δουλέψει στο τέλος.

Εγω που δοκίμασα με το https://www.skroutz.gr/s/25250911/Icy-Box-Karta-PCIe-gia-1-M-2-NVMe-SSD-IB-PCI214M2-HSL.html  πάλι δεν τον έβλεπε !!!! κόντεψα να το σπάσω. Εαν ειναι nvme ssd η fatality ζοριζεται. εαν ειναι απλός m2 ssd θα τον δεί

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική μια χαρά υποστηρίζει M2 nvme, με βάση τα specs της.

image.png.c304f1a4bc9a44248e51a5969a932196.png

Είτε υπάρχει όντως κάποια ασυμβατότητα με τον συγκεκριμένο, είτε είναι χαλασμένος ο συγκεκριμένος.

Βάλε το τελευταίο BIOS που υποστηρίζει τον επεξεργαστή σου, δηλαδή ακόμα και το τελευταίο. Η Αsrock συγκεκριμένα έχει υποστήριξη για όλες τις Ryzen γενιές επεξεργαστών που μπορεί να "σηκώσει" το socket, στην εκάστοτε μητρική. Υποστήριξη δεν έχει σε κάποιους G/Athlon επεξεργαστές.

Βάλε το 5.60, αρκεί να έχεις νεότερο AGESA από το 1.0.0.6, όπως γράφει, δηλαδή από το 1.80 ήδη.

Αν θες να είσαι σίγουρος, βρες κάποιον φίλο σου με σχετικά πρόσφατο σύστημα να βεβαιωθείτε ότι ο "δίσκος" λειτουργεί. Αν δεν νιώθεις άνετα με όλα αυτά, πήγαινε σε ένα κατάστημα υπολογιστών (πχ εκεί που πήρες το "δίσκο") να στα σετάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 4:56 ΜΜ, VaggelisMalis είπε

Καλησπέρα παιδιά ! Μόλις πήρα τον συγκεκριμένο m2 https://www.skroutz.gr/s/37510719/Crucial-P3-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-CT1000P3SSD8.html και τον έβαλα στην μητρικη που είχα στο ultra m2 slot  https://www.asrock.com/mb/amd/fatal1ty b450 gaming k4/index.asp#Storage δεν μου εμφανίζει πουθενά τον m2 στο bios αλλά και όταν κάνω εγκατάσταση τα windows … δεν θα ήθελα να κάνω το bios update αφού στο σαιτ της μητρικής λέει ότι υποσιτίζεται ο συγκεκριμένος m2 … κάποιος τα φώτα του ;

ευχαριστώ!!! 

Είχα πάθει κάτι παρόμοιο! Δοκίμασε να τα κουμποσεις όλα πάνω και βρες το clear bios πάνω στην μητρική και ένωσε τα για 5 δευτερόλεπτα και ξαναβάλει ρεύμα και δοκίμασε! Αλλά κοίταξε να μην έχεις sata σκληρό πάνω.. ή αν έχεις κι άλλον δίσκο sata να μην τον βάλεις στο sata 1.. διάλεξε άλλη υποδοχή!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Έκανα bios update από P 3.60 σε 5.60 και μαζι με το adapter https://www.skroutz.gr/s/26190091/Savio-Karta-PCIe-se-M-2-NVMe-M-Key.html δούλεψε ! Χωρίς αυτόν δεν δουλεύει ! Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/3/2024 στις 4:04 ΜΜ, VaggelisMalis είπε

Έκανα bios update από P 3.60 σε 5.60 και μαζι με το adapter https://www.skroutz.gr/s/26190091/Savio-Karta-PCIe-se-M-2-NVMe-M-Key.html δούλεψε ! Χωρίς αυτόν δεν δουλεύει ! Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν 

Μετά το bios update , στο ενσωματωμενο στη μητρικη m2slot δεν τον βλέπει πάλι ? Μόνο με τον αντάπτορα τον βλέπει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 9:17 ΠΜ, sstratos είπε

Μετά το bios update , στο ενσωματωμενο στη μητρικη m2slot δεν τον βλέπει πάλι ? Μόνο με τον αντάπτορα τον βλέπει ??

Ναι μόνο με τον αντάπτορα που σου ειπα.. αλλά δεν ενοχλεί γιατί ο κατασκευαστής λέει κάνει read στα 3500 και εγώ που ειχα κοιτάξει με τον ανταπτορα  έκανε στα 3300 περίπου .. μικρο το κακό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε να σε ρωτήσω, το bios update το πήγες ενα-ενα απο το 3,60 στο 5,60 ή κατευθείαν καρφί στο τελευταίο ?? εγώ εχω μείνει στο 3,40 γιατι λέει οτι δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστή (εχουμε τον ιδιο ryzen5 2600). Εμφανίζει αυτο το μύνημα ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU is being used on your system.

(επίσης μήπως εννοείς απο το 3,40 πήγες στο 5,60 γιατι 3,60 δεν υπάρχει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2024 στις 11:51 ΠΜ, sstratos είπε

Φιλε να σε ρωτήσω, το bios update το πήγες ενα-ενα απο το 3,60 στο 5,60 ή κατευθείαν καρφί στο τελευταίο ?? εγώ εχω μείνει στο 3,40 γιατι λέει οτι δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστή (εχουμε τον ιδιο ryzen5 2600). Εμφανίζει αυτο το μύνημα ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU is being used on your system.

(επίσης μήπως εννοείς απο το 3,40 πήγες στο 5,60 γιατι 3,60 δεν υπάρχει )

3.40 ειχα λογικά τότε όχι 3.60 … ναι καρφί το πήγα… άμα πρέπει  να κάνεις πρώτα άλλο update θα το έλεγε

Επεξ/σία από VaggelisMalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...