Προς το περιεχόμενο

Pc games


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω μια κάρτα γραφικών έχω μια μητρική z97 1150socket cpu i34160 ram 16g και ένα τροφοδοτικό 420v corsair και κουτί phanteks μπορείτε να με πείτε κάρτα γραφικών έως 100ευρω έχω δεν θα παίζω πολύ λόγω δουλειάς το πολύ 2ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ και "σοβαρή" κάρτα δεν υπάρχει, μόνο αν στραφείς στα μεταχειρισμένα.

Για ορθότερες απαντήσεις θα πρέπει να δίνει πιο αναλυτικές οδηγίες, τι παιχνίδια για παράδειγμα θα ήθελες να παίξεις, τι ανάλυση και σε τι settings (low,high) πχ.

Γενικά θα σου πω οτι ο επεξεργαστής που έχεις δεν είναι ικανός να ανταπεξέρθει σε πολλά από τα σύγχρονα παιχνίδια. Είναι αρκετά αδύναμος με πολύ λίγους πυρήνες, γενικά η εμπειρία δε θα είναι τόσο ευχάριστη.

Πες μας ποιά είναι αυτή η z97 μητρική, να δούμε αν παίρνει κάποιον αξιόλογο και συνάμα vfm επεξεργαστή ώστε να έχεις μια καλύτερη εμπειρία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει της μητρικής σου θα βρεις εδώ τη λίστα των υποστηριζόμενων επεξεργαστών. 

Από τη λίστα προκύπτει (εάν διάβασα σωστά) ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να αναβαθμίσεις τον επεξεργαστή σου είναι ο Intel Core i7-5775C CPU (πληροφορίες εδώ και εδώ) επεξεργαστής του 2015.

Λογικά ο συνδυασμός της 1050ti με τον επεξεργαστή θα δουλέψει καλά σε χαμηλές αναλύσεις (1920 × 1080) και με νορμάλ ρυθμίσεις σε παιχνίδια, αλλά όπως είπε και ο φίλος nickol-us θα πρέπει να δώσεις πιο αναλυτικές οδηγίες, για να διαπιστώσει κάποιος εάν συμφέρουν ή μη, οι όποιες επιλογές αναβάθμισης προτείνεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος σε socket cpu ειναι οι εξης που εψαξαi 54690κ  καιο i74790k σκεφτομαι αργοτερα θα φτιαξω εναν υπολογιστη για τη ωρα θελω να παιζω χαλαρα σε (1920 × 1080) κανα 2ηωρο περιπου λογω δουλειας με 1050ti θα μαι ενταξει με τροφοδοτικο

και ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι την 1050ti μπορεί να την σηκώνει το τροφοδοτικό αλλά στα καινούργια παιχνίδια θα δυσκολευτεί αρκετά ακόμα και σε 1080p ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, malvina21 είπε

Θέλω να βάλω μια κάρτα γραφικών έχω μια μητρική z97 1150socket cpu i34160 ram 16g και ένα τροφοδοτικό 420v corsair και κουτί phanteks μπορείτε να με πείτε κάρτα γραφικών έως 100ευρω έχω δεν θα παίζω πολύ λόγω δουλειάς το πολύ 2ωρες

είτε λίγο παίζεις είτε πολύ οι απαιτήσεις δεν αλλάζουν , το ακούω συχνά αυτό το επιχείρημα αλλά είναι ανόητο

τι διαφορά έχει αν παίζεις 1 ώρα την εβδομάδα ή 101 δηλαδη?

1080 gaming το ξεχνάς και λόγω πλατφορμας και λογω χαμηλου budget

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεταχειρισμενα   Intel Core i7-5775C CPU  100-150 Ε. 1050ti τα ιδια, αν διπλασιαστει και η μνημη απο 16 σε 32gb, παμε σε ενα κοστος 250-300Ε. Αξιζουν σε αυτο το μηχανημα? Η κρατας τα 300, μαζευεις και τα υπολοιπα και στηνεις ενα πιο συνχρονο μηχανημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

i5 4590 = 28€

 

GTX 1050ti 4GB = 60€

 

Τέλος...

Θα παίζεις έως 1080p με medium ή προσαρμοσμένα medium-low γραφικά, ανάλογα το παιχνίδι. Και όταν σου περισσέψει κανά 800άρι (τουλάχιστον) για καινούργιο gaming pc άλλαξε το συνολικά, γιατί παρακάτω δεν παίζει.

Δεν ξέρω από δίσκο τι έχεις αλλά αν είσαι με μηχανικό άλλαξε τον και αυτόν με έναν 250άρι ssd και θα είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχανημα μου ειναι Z97P-D3 mobo και cpu i34160 και ram 16g το κουτι ειναι full case σκεφτομαι εναν i74790k τροφοδοτικο και καρτα γραφικων σκεφτομαι και δισκο ssd εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, malvina21 said:

το μηχανημα μου ειναι Z97P-D3 mobo και cpu i34160 και ram 16g το κουτι ειναι full case σκεφτομαι εναν i74790k τροφοδοτικο και καρτα γραφικων σκεφτομαι και δισκο ssd εχω 

4790k πόσο τον βρίσκεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 4790κ μου τον εδωσε ενας φιλος πριν λιγο ετσι μου τον εδωσε τωρα δεν ξερω για τροφοδοτικο και καρτα μπορεις να με βοηθησεις σε παρακαλω και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malvina21 είπε

τον 4790κ μου τον εδωσε ενας φιλος πριν λιγο ετσι μου τον εδωσε τωρα δεν ξερω για τροφοδοτικο και καρτα μπορεις να με βοηθησεις σε παρακαλω και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Αφού έχεις ήδη τον επεξεργαστή τότε πάρε μια μεταχειρισμένη 1050ti ή αν βρεις σε καλή τιμή κάποια 1660super. Για καινούργια ξέχνατο για το budget που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Chris2756 είπε

 αν διπλασιαστει και η μνημη απο 16 σε 32gb

Σοβαρα τωρα ; Πες μας ενα λογο γιατι δεν αρκουν τα 16 και πρεπει να παει σε 32 στο συγκεκριμενο συστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...