Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου με αλλαγμένα λάστιχα


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα προχθές με έναν φίλο για παρέα/βόλτα/συμβουλή να δει σε ένα γκαράζ ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Πιο συγκεκριμένα ήταν ένα Q3 του 2020 με 50000 χιλιόμετρα.

Παρατήρησα ότι τα δύο πίσω λάστιχα ήταν ολοκαίνουργια, είχαν ακόμα πάνω στη γόμα τις χρωματιστές λωρίδες. Όταν ρώτησα τον πωλητή μου είπε ότι τα αλλάξανε γιατί τα πίσω είχαν φθαρεί αρκετά ενώ τα μπροστά κρατάνε ακόμα. Όντως τα μπροστά ήταν ακόμα καλά. Στο μεταξύ τα μπροστά Michelin Primacy, τα πίσω Goodyear EfficientGrip (ή μήπως ήταν τα Eagle; δεν μπορώ να θυμηθώ).

Είναι red flag αυτό ή είμαι αρκετά καχύποπτος; Στο μεταξύ ο πωλητής δέχτηκε να περάσει το Audi σέρβις πριν του το πουλήσει μιας και είναι τώρα να γίνει το σέρβις του 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Πήγα προχθές με έναν φίλο για παρέα/βόλτα/συμβουλή να δει σε ένα γκαράζ ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Πιο συγκεκριμένα ήταν ένα Q3 του 2020 με 50000 χιλιόμετρα.

Παρατήρησα ότι τα δύο πίσω λάστιχα ήταν ολοκαίνουργια, είχαν ακόμα πάνω στη γόμα τις χρωματιστές λωρίδες. Όταν ρώτησα τον πωλητή μου είπε ότι τα αλλάξανε γιατί τα πίσω είχαν φθαρεί αρκετά ενώ τα μπροστά κρατάνε ακόμα. Όντως τα μπροστά ήταν ακόμα καλά. Στο μεταξύ τα μπροστά Michelin Primacy, τα πίσω Goodyear EfficientGrip (ή μήπως ήταν τα Eagle; δεν μπορώ να θυμηθώ).

Είναι red flag αυτό ή είμαι αρκετά καχύποπτος; Στο μεταξύ ο πωλητής δέχτηκε να περάσει το Audi σέρβις πριν του το πουλήσει μιας και είναι τώρα να γίνει το σέρβις του 24.

Περιεργο αυτο.

Πισωκινητο δεν ειναι.

Ειχαν κανει τραμπα τα μπρος πισω και μετα αποφασισαν να αλλαξουν τα πισω?

Οι ζαντες ειναι ιδιες μπρος πισω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ntinaras said:

Περιεργο αυτο.

Πισωκινητο δεν ειναι.

Ειχαν κανει τραμπα τα μπρος πισω και μετα αποφασισαν να αλλαξουν τα πισω?

Οι ζαντες ειναι ιδιες μπρος πισω?

 

Αυτό μου έκανε εντύπωση ότι το αμάξι έχει κίνηση μπροστά. Για το αν έγινε κάποια στιγμή αλλαγή μπρος πίσω τα λάστιχα δεν το ξέρω. Οι ζάντες είναι οι ίδιες μαμίσιες της Audi.

Έχει πάντως λογική να έγινε κάποια στιγμή αλλαγή στα λάστιχα, δεν πιστεύω η τύπισα που οδηγούσε το αμάξι να είχε αλλάξει λάστιχα στα 4 χρόνια και ίσως λόγω του τρόπου οδήγησης να είχαν φθαρεί αρκετά τα μπροστινά. Δεν έχω εμπειρία ούτε με Q3 ούτε πόσο αντέχουν τα Primacy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

Αυτό μου έκανε εντύπωση ότι το αμάξι έχει κίνηση μπροστά. Για το αν έγινε κάποια στιγμή αλλαγή μπρος πίσω τα λάστιχα δεν το ξέρω. Οι ζάντες είναι οι ίδιες μαμίσιες της Audi.

Έχει πάντως λογική να έγινε κάποια στιγμή αλλαγή στα λάστιχα, δεν πιστεύω η τύπισα που οδηγούσε το αμάξι να είχε αλλάξει λάστιχα στα 4 χρόνια και ίσως λόγω του τρόπου οδήγησης να είχαν φθαρεί αρκετά τα μπροστινά. Δεν έχω εμπειρία ούτε με Q3 ούτε πόσο αντέχουν τα Primacy.

Να ειχε αλλαξει τα μπροστα 2 φορες και να μειναν τα πισω φθαρμενα και να τα αλλαξαν μετα?

Δες ημερομηνιες ελαστικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στο opel δύο δύο τα αλλάζω. Βάζω μπροστά τα καινούργια και μεταφέρω τα μπρος πίσω. Πολλοί λένε το σωστό πίσω τα καινούργια αλλά ετσι το άρχισα και συνεχίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απο δυο λάστιχα κρίνεται το αυτοκινητο;

Οχι, αλλα βλεπεις οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν ολιγον τσιπης και σκεφτεσαι τι αλλες γυφτιες θα εχει κανει στη συντηρηση.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, NikosKallithea said:

Απο δυο λάστιχα κρίνεται το αυτοκινητο;

Σίγουρα όχι και το αυτοκίνητο καινούριο είναι σχετικά χωρίς να έχει πάθει κάποια ζημιά που να φαίνεται. Τρια σερβις ήταν να κάνει και έχουν γίνει. 

Απλά μου φάνηκε ως ένδειξη του πως οδηγούσε η προηγούμενη ιδιοκτήτρια και έλιωσε τα λάστιχα, αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν φθαρεί τα μπροστά, τα άλλαξε και ταυτόχρονα έβαλε τα μπρος πίσω. Ή, είχε αλλάξει τα μπροστά παλιότερα, και τώρα άλλαξε και τα πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Οχι, αλλα βλεπεις οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν ολιγον τσιπης και σκεφτεσαι τι αλλες γυφτιες θα εχει κανει στη συντηρηση.

Οχι απαραιτητα. Σε δικια μου περιπτωση, καπου βρηκα σε κρασπεδο και εκανε τρυπα στο πλαι, μετα απο ~2 χρονια αλλαγης και των 4ων ελαστικων, και για να μην εχω μπαλωμα απλα αλλαξα τα 2 λαστιχα (τα καινουργια μπροστα, τα παλια πηγαν πισω, και το 3ο εμεινε τυπου ρεζερβα στο υπογειο :P) και απο τοτε τα αλλαζω ανα 2.

Βεβαια να πανε τα καινουργια πισω, ειναι καπως περιεργο...εκτος αν καποιο ελαστικο ειχε παρομοια ζημια και απλα τα αλλαξαν αφου ηταν να πωληθει

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο παντως και αυτο που προτεινουν και οι κατασκευαστες ειναι, το καινουργιο ζευγαρι πισω. Αν χασεις ουρα με χλμ. πιο δυσκολα μαζευεται…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Speculoos said:

Πήγα προχθές με έναν φίλο για παρέα/βόλτα/συμβουλή να δει σε ένα γκαράζ ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Πιο συγκεκριμένα ήταν ένα Q3 του 2020 με 50000 χιλιόμετρα.

Παρατήρησα ότι τα δύο πίσω λάστιχα ήταν ολοκαίνουργια, είχαν ακόμα πάνω στη γόμα τις χρωματιστές λωρίδες. Όταν ρώτησα τον πωλητή μου είπε ότι τα αλλάξανε γιατί τα πίσω είχαν φθαρεί αρκετά ενώ τα μπροστά κρατάνε ακόμα. Όντως τα μπροστά ήταν ακόμα καλά. Στο μεταξύ τα μπροστά Michelin Primacy, τα πίσω Goodyear EfficientGrip (ή μήπως ήταν τα Eagle; δεν μπορώ να θυμηθώ).

Είναι red flag αυτό ή είμαι αρκετά καχύποπτος; Στο μεταξύ ο πωλητής δέχτηκε να περάσει το Audi σέρβις πριν του το πουλήσει μιας και είναι τώρα να γίνει το σέρβις του 24.

Καλά κάνεις και είσαι καχύποπτος, αλλά σχετικά με αυτό που ρωτάς έχε υπόψιν ότι όλοι ανεξαιρέτως οι κατασκευαστές ελαστικών προτείνουν τα καλύτερα ελαστικά να μπαίνουν πίσω. Επίσης με τα χλμ που έχει δεν είναι παράλογο να χρειάστηκε μόνο το ένα ζευγάρι αλλαγή. Δεν βλέπω κάποιο red flag εδώ.

"Όταν αντικαθιστάτε μόνο δύο ελαστικά, η Michelin συνιστά τα καινούργια ή τα λιγότερο φθαρμένα ελαστικά να τοποθετούνται στον πίσω άξονα για να βελτιώνουν τον έλεγχο και την ασφάλεια του οχήματος. Αυτή η συμβουλή ισχύει για οχήματα με κίνηση στους μπροστινούς και πίσω τροχούς με ίδια διάσταση ελαστικών εμπρός και πίσω."

https://www.michelin.gr/auto/advice/tyre-care/tyre-rotation

20 hours ago, Ntinaras said:

Οχι, αλλα βλεπεις οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν ολιγον τσιπης και σκεφτεσαι τι αλλες γυφτιες θα εχει κανει στη συντηρηση.

Τσίπης και γύφτος επειδή δεν πλήρωσε για 4 λάστιχα παρόλο που το αυτοκίνητο χρειαζόταν μόλις 2? Μάλιστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...