Προς το περιεχόμενο

printer/scanner


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Χρειάζομαι εκτυπωτή και scanner δε με απασχολεί αν θα είναι σε πολυμηχάνημα ή δύο συσκευές. Θα χρησιμοποιούνται αραιά, απλά πρέπει να είναι αξιόπιστα και διαθέσιμα όταν τα χρειάζομαι. Είναι μόνο για έγγραφα, καλό θα ήταν να είναι έγχρωμη η εκτύπωση αλλά όχι απαραίτητο. Το scanner πρέπει οπωσδήποτε να είναι sheetfeed/adf Α4.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilleasgr είπε

Καλησπέρα!

Χρειάζομαι εκτυπωτή και scanner δε με απασχολεί αν θα είναι σε πολυμηχάνημα ή δύο συσκευές. Θα χρησιμοποιούνται αραιά, απλά πρέπει να είναι αξιόπιστα και διαθέσιμα όταν τα χρειάζομαι. Είναι μόνο για έγγραφα, καλό θα ήταν να είναι έγχρωμη η εκτύπωση αλλά όχι απαραίτητο. Το scanner πρέπει οπωσδήποτε να είναι sheetfeed/adf Α4.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πολύ ωραία. Ποιο είναι το μπάτζετ και ο μ.ο. σελίδων το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με πειράζει να δώσω μέχρι 500 ευρώ αν θεωρείται απαραίτητο. σίγουρα θα προτιμούσα λιγότερα, αλλά το βασικό είναι να γίνεται η δουλειά μου.

τύπωμα κατά μέσο όρο 30 σελίδες, αν και ίσως περάσουν κανά δύο μήνες χωρίς εκτύπωση ή σάρωση ή ένας μήνας με 200 σελίδες για κάθε λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, achilleasgr είπε

Δε με πειράζει να δώσω μέχρι 500 ευρώ αν θεωρείται απαραίτητο. σίγουρα θα προτιμούσα λιγότερα, αλλά το βασικό είναι να γίνεται η δουλειά μου.

τύπωμα κατά μέσο όρο 30 σελίδες, αν και ίσως περάσουν κανά δύο μήνες χωρίς εκτύπωση ή σάρωση ή ένας μήνας με 200 σελίδες για κάθε λειτουργία. 

Μια χαρά. ΠΑΝΤΑ είναι καλύτερα τα ξεχωριστά μηχανήματα, για πολλούς λόγους, τους οποίους δεν έχει νόημα να αναλύσουμε εδώ. Ας τα δούμε ένα ένα:

Για τον εκτυπωτή δεν θα χρειαστεί να ξοδευτείς πολύ. Εφόσον α) ΔΕΝ καίγεσαι για χρώμα και β) αφήνεις μεγάλα κενά διαστήματα χωρίς εκτυπώσεις, η ιδανική λύση είναι μονόχρωμος laser. Δεν αξίζει τον κόπο να πας σε έγχρωμο, όχι μόνο λόγω διπλάσιου/τριπλάσιου κόστους αγοράς και συντήρησης, αλλά και για λόγους αξιοπιστίας και ευπάθειας. Τις λίγες ή/και ελάχιστες έγχρωμες σελίδες που ενδεχομένως θα χρειαστείς τις δίνεις έξω και με πχ 5€ το χρόνο ησυχάζεις. Κλασική πρόταση για την περίπτωση είναι ο Brother HL-L2375DW. Έχει και διπλή όψη και wifi. Τα ποιοτικά συμβατά τόνερ κοστίζουν μόλις 20€ αποδίδοντας 6.000 σελίδες και το drum 25€ αποδίδοντας 12.000 σελίδες.

Όσο για το scanner, καλός είναι ο Epson WorkForce DS-410.

 

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή και τις πληροφορίες. Φαίνονται μια χαρά οι προτάσεις σου.

Τα συμβατικά μελάνια είναι plug & play ή πρέπει να ξέρω κάτι παραπάνω? Στη δεύτερη περίπτωση αν έχεις κάποιο λινκ/βιβλιογραφία για μπούσουλα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι ένα Inktank πολυμηχανημα.

Τυπώνεις απλά μια σελίδα το μήνα για να μην κολλάνε τα μελάνια στην κεφαλή.

Όλα τα scanners στα απλά πολυμηχανηματα ή και στα φθηνά scanners είναι μια χαρά ΑΛΛΆ είναι ΑΡΓΆ. Οπότε εάν έχεις όπως λες 100-200 σελίδες να σκαμαρεις να ξέρεις ότι θα σου φάει χρόνο.

Υπάρχουν γρήγορα desicated scanners ή copy machines αλλά φτάνεις σε ημιεπαγγελματικα επίπεδα με αντίστοιχες τιμές.

Ένας συνδιασμος ασπρόμαυρου laser (με φθηνά αναλώσιμα) με απλό Inktank πολυμηχανημα σου καλύπτει τα πάντα.

Ο καθένας επιλέγει διαφορετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ένας συνδιασμος ασπρόμαυρου laser (με φθηνά αναλώσιμα) με απλό Inktank πολυμηχανημα σου καλύπτει τα πάντα.

 

Αν μου επιτρέπεις, αγαπητέ φίλε, θα διαφωνήσω. Το μονόχρωμο laser είναι OK. Η λύση όμως του συνδυασμού του με ink tank πολυμηχάνημα είναι το λιγότερο too much. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μ.ο. 30 σελίδες το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αν μου επιτρέπεις, αγαπητέ φίλε, θα διαφωνήσω. Το μονόχρωμο laser είναι OK. Η λύση όμως του συνδυασμού του με ink tank πολυμηχάνημα είναι το λιγότερο too much. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μ.ο. 30 σελίδες το μήνα.

Θα διαφωνησω μιας και είναι ότι πιο οικονομικό μακροπρόθεσμα και καλύπτει τα πάντα.

Αλλά όπως ειπα ο καθένας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα στις δικές του ανάγκες.

Θεώρησε την απλά σαν μια ακόμη επιλογή.

Σε εμένα λειτουργεί μια χαρά για χρόνια τώρα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Θα διαφωνησω μιας και είναι ότι πιο οικονομικό μακροπρόθεσμα και καλύπτει τα πάντα.

Αλλά όπως ειπα ο καθένας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα στις δικές του ανάγκες.

Θεώρησε την απλά σαν μια ακόμη επιλογή.

Σε εμένα λειτουργεί μια χαρά για χρόνια τώρα πάντως.

Επαναλαμβάνω: Για 30 σελίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, georgeole είπε

Επαναλαμβάνω: Για 30 σελίδες;

Ναι.

Ή επιλογή που εβαλες κοστίζει 200+350 ευρώ και αποτελείται από 2 μηχανήματα από τα οποία το scanner δεν σκαναρεις σελίδες βιβλίων και ο εκτυπωτής δεν εκτυπώνει έγχρωμα.

Και εγώ προτείνω δύο πάλι μηχανήματα κόστους 105+120 ευρώ που τυπώνουν και σκαναρουν τα πάντα. Refurbished laser (ή αυτος που πρότεινες) και φθηνό πολυμηχανημα ink tank.

Σε όγκο είναι ελάχιστα πιο μεγάλα με μικρότερο κόστος αγοράς αλλά και λειτουργίας

Δεν βλέπω το πρόβλημα.

Γνώμη μου πάντα

 

https://www.cosmodata.gr/product/358560/ektipotes-analosima/refurbish-ektipotes/refurbish-laser-ektipotes/monochromos-laser-ektipotis-lexmark-ms510dn-me-kenourgio-toner-5000-selidon-a4-piotita-ektiposis-1200x1200-dpi-tachitita-ektiposis-42-ppm-usb-ethernet

 

https://www.germanos.gr/product/laptops-peripherals/computers-peripherals/multifunction-simple-printers/polumixanima-hp-smart-tank-580/?productId=20427754&fname=&fvalue=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. το δεύτερο μηχάνημα είναι flatbed scanner μόνο αν δε κάνω λάθος. μου είναι απαραίτητη μία sheetfed συσκευή ή πολυμηχάνημα γιατί σαρώνω συμβόλαια και συμφωνητικά πολλών σελίδων 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, achilleasgr είπε

σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. το δεύτερο μηχάνημα είναι flatbed scanner μόνο αν δε κάνω λάθος. μου είναι απαραίτητη μία sheetfed συσκευή ή πολυμηχάνημα γιατί σαρώνω συμβόλαια και συμφωνητικά πολλών σελίδων 🙂

Δεν είχα προσέξει την λεπτομερεια.

Δσν νόμιζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα με οποιοδήποτε sheetfed μηχάνημα..Λιγο πιο αργά λίγο πιο γρήγορα θα την κάνεις την δουλειά. Ακόμη και 200 σελίδες που λες μια χαρά θα βγουν.

Διάλεξε οποίο υπάρχει διαθέσιμο.

Μιας και μιλάς για συμβόλαια θα προτιμούσα ένα laser εκτυπωτη μιας και η τελική ποιότητα ειναι πιο σωστή.

Για έγχρωμες εκτυπώσεις δεν σε συμφέρει ο laser. Είτε πρέπει να πας σε ακριβό και μεγάλου όγκου μοντέλο είτε θα εχεις ακριβά αναλώσιμα. Εάν το κοατος των toners δεν είναι θεμα τότε υπάρχουν πολλές επιλογές. Αλλιώς πας σε ένα φθηνό απλό inject

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν πάρεις INKJET υπολογισε να τυπώνεις κάθε 10 ημέρες (π.χ. διακοπες) 1 σελίδα έγχρωμη που να χρησιμοποιεί όλα τα χρώματα

και εγώ ειμαι υπερ epson inktank πολυμηχανημα , με 500ευρώ έχουν τροφοδότες

 

https://www.skroutz.gr/c/119/printers/f/6726_6733_81264_486057_1553479/ektyposi-diplis-opsis-aytomatos-trofodotis-adf-sarosi-diplis-opseos-polymichanima-Ink-Tank.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...