Προς το περιεχόμενο

Ταξιδι στην Ελβετια


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειται να ταξιδεψω στην Ελβετια το επομενο διαστημα!θα μπορω με την ταυτοτητα μου σαν δικαιολογητικο?η ταυτοτητα μου εχει λατινικους χαρακτηρες αλλα δεν ειναι νεου τυπου σαν καρτα

Μπορω να ταξιδεψω η θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 minutes ago, mike0402 said:

Προκειται να ταξιδεψω στην Ελβετια το επομενο διαστημα!θα μπορω με την ταυτοτητα μου σαν δικαιολογητικο?η ταυτοτητα μου εχει λατινικους χαρακτηρες αλλα δεν ειναι νεου τυπου σαν καρτα

Μπορω να ταξιδεψω η θα εχω προβλημα?

Πριν 2 χρόνια κανονικά ταξίδεψα με την παλιά. Δε γνωρίζω αν άλλαξε κάτι από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα ενα ταξιδιωτικο γραφειο και μου ειπαν οτι ειναι στην κριση του αεροδρομιου..και με εβαλε σε σκεψεις γιατι το ταξιδι ειναι σε 2 εβδομαδες οποτε δεν νομιζω οτι προλαβαινω για διαβατηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mike0402 said:

Προκειται να ταξιδεψω στην Ελβετια το επομενο διαστημα!θα μπορω με την ταυτοτητα μου σαν δικαιολογητικο?η ταυτοτητα μου εχει λατινικους χαρακτηρες αλλα δεν ειναι νεου τυπου σαν καρτα

Μπορω να ταξιδεψω η θα εχω προβλημα?

Πότε έγινε η έκδοση της ταυτότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mike0402 said:

2007

Μην το ρισκάρεις. Οι ταυτότητες έχουν ημερομηνία λήξης τα 10 χρόνια, άρα ουσιαστικά η ταυτότητα σου είναι ληγμένη. Στην Ελλάδα κανένα πρόβλημα, εντός EU συνήθως δεν θα έχεις πρόβλημα (αν και άνετα μπορεί να έχεις κατά την επιστροφή). Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα δεν θα το ρίσκαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mike0402 είπε

Προκειται να ταξιδεψω στην Ελβετια το επομενο διαστημα!θα μπορω με την ταυτοτητα μου σαν δικαιολογητικο?η ταυτοτητα μου εχει λατινικους χαρακτηρες αλλα δεν ειναι νεου τυπου σαν καρτα

Μπορω να ταξιδεψω η θα εχω προβλημα?

Φυσικά και μπορείς.Η ελληνική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ισχύει σε όλες τις χωρες της Ε.Ε. καθώς και Ισλανδια,Νορβηγία και Ελβετία.Αυτό μέχρι το καλοκαιρι του 2026,μετά ισχύει μόνο η νέου τύπου.

Τωρα αν η ταυτότητα σου είναι άνω των 15 ετών παλιά,δεν ξέρω,εκεί αν πέσεις σε κανέναν στραβό ίσως σου κάνει καμία μανούρα.

Τωρα είδα ότι είναι του 2007.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, jmmys said:

Τωρα αν η ταυτότητα σου είναι άνω των 15 ετών παλιά,δεν ξέρω,εκεί αν πέσεις σε κανέναν στραβό ίσως σου κάνει καμία μανούρα.

Τωρα είδα ότι είναι του 2007.

Δεν είναι αν θα πέσει σε κάποιον στραβό αλλά σε κάποιον τυπικό. Η ταυτότητα, επίσημα, θεωρείται ληγμένη. Άνετα μπορούν να μην την δεχτούν είτε εδώ, είτε εκεί. Επίσης το όριο είναι τα 10 χρόνια πλέον. Άρα είναι πολύ ληγμένη :)

Επεξ/σία από TuXaKoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελβετοι γνωριζουν οτι οι Ελληνες και οι Ιταλοι εχουν θεμα με ταυτοτητες. Δυστηχως εγω δε θα ταξιδευα με ταυτοτητα εκει αλλα με διαβατηριο.

Οπως σωστα εγραψαν στο φιλο, αν ο υπαλληλος ειναι τυπικος στον ελεγχο τη στρουμφισες (Σε ιταλο μπροστα μου αρνηθηκαν την εισοδο και τον πηγαν σε γραφειακι μπας βγαλουν ακρη, δε ξερω λεπτομεριες για ποιο λογο ή αν λυθηκε το θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Finn είπε

Φίλος ταξίδεψε πριν ένα μήνα με ταυτότητα κανονικά

Με ταυτότητα ταξιδεύεις κανονικά,με ταυτότητα που εκδόθηκε το 2007 δεν ξέρω τι μπορεί να τον κάνουν αν το πάνε τυπικά.

Εγω ήξερα για 15 χρόνια,αλλά έμαθα ότι το όριο πήγε στα 10.

16 λεπτά πριν, mike0402 είπε

Πφφφ μπλεξαμε..το διαβατηριο ποσο συντομα βγαινει ξερουμε?

Εκτός αν προλάβεις να βγάλεις την νέου τύπου ταυτότητα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...