Προς το περιεχόμενο

Το MyAADE app δίνει την δυνατότητα διαχείρισης φορολογικών υποθέσεων μέσω smartphone, σε πολίτες και εταιρείες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Choronzoon είπε

Προχτές φάγαν μέρος της σύνταξης του πατέρα μου επειδή του φτιαξαν λάθος τα χαρτιά όταν βγήκε στη σύνταξη .  Τρέχει τώρα να βρει λύση .Αυτό είναι το κράτος , τα άλλα τα ακούω βερεσε 

Δεν είναι ο μόνος, χαμός έχει γίνει τα τελευταία χρόνια. Καλό κουράγιο, τα δίνουν σε ανάδοχες εταιρίες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Σπάσαμε το φράγμα των 10 apps: CovidFree, CovidFree Wallet, Gov.gr, Gov Wallet, myErgani, ErganiCardsScaner, MyHealth, myDYPAapp, appodixi, myAADEapp κτλ. Απ' όλα 2-3 έχουν πραγματική χρησιμότητα!

Το σημερινό δεν προσφέρει τίποτα το καινοτόμο, όλα υπάρχουν χρόνια και στο site. Το μεγάλο αγκάθι είναι ο ΕΦΚΑ με τις ασφαλιστικές εισφορές, που τις αποστέλλουν πάντα παραμονή της λήξης. Αν βγάλουν και εκεί εφαρμογή με πληρωμές με κάρτα ή iris  θα είναι σαν να ανακαλύψαμε νέο τροχό.

Και πολλά από αυτά θα μπορούσαν να είχαν γίνει ένα.

5 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Δεν είναι ο μόνος, χαμός έχει γίνει τα τελευταία χρόνια. Καλό κουράγιο, τα δίνουν σε ανάδοχες εταιρίες...

Το μοντέρνο πελατειακό κράτους δεν στηρίζεται στην πρόσληψη στο δημόσιο αλλά και στην αναδοχή έργων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάζω το καπέλο στις online υπηρεσίες της ΑΑΔΕ. Σε σύγκριση με ελληνικές τράπεζες είναι πλέον μπροστά (καλά έθεσα και γω τον πήχη πολύ χαμηλά 😁 )  Kαλοδεχούμενα τα app, αν και θα μπορούσε να υπάρξει μια κεντρική διαχείριση. 

Επεξ/σία από butters
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Ρε κράτος ποσα apps πια θα κατεβάσουμε για πάρτι σου;  😂 

Gov.gr, gov.gr wallet, myAADE, παλιά είχαμε την αηδία με το εμβόλιο. 

Το κράτος είναι αυτό που λόγω καθεστώτος ατιμωρησίας, ο ιδιος υπάλληλος που λες δεν θα έχει καμία απολύτως επίπτωση και θα κάνει το ίδιο στον δικό σου ή τον δικό μου πατέρα. Δυστυχώς! 

Ένας απτους λόγους που χαίρομαι για τα apps αυτά είναι επειδή δεν χρειάζεται πλέον να βλέπουμε αυτούς τους καρεκλοκένταυρους. 

Τι να του κάνουν δηλαδή επειδή έκανε λάθος; Να τον κρεμάσουν; 
 

Στη δική μας δουλεια αν κάνουμε λάθος καταχώριση σε σύστημα, μας απολύουν ή μας δέρνουν;

1 ώρα πριν, polaki είπε
1 ώρα πριν, polaki είπε
Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνουν ό,τι μπορούν για να μην τα ενωποιήσουν όλα σε ένα app. Κάκιστη σχεδίαση προϊόντος και το περίπλοκο branding μορφών: my*, *app, *wallet* κ.λ.π. είναι επιπέδου δημοτικού ίσως και χειρότερα. Και φυσικά, για να προλάβω κάποιους ότι όλο παραπονιόμαστε, η μετριότητα είναι ένας από τους βασικούς λόγους της κατάντιας μας ως έθνος.

Επεξ/σία από stamstergios
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός ότι έχουμε γεμίσει εφαρμογές οι περισσότερες απλά είναι ports που οδηγούν στο site και τίποτα πρακτικό! Απλά να 'χαμε να λέγαμε για "ψηφιακό" κράτος και κουραφέξαλα. Ας έφτιαχναν μία κεντρική εφαρμογή με απλοποιημένες διαδικασίες ώστε να μην χρειαζόμασταν τον λογιστή κάθε λίγο και λιγάκι, αυτή θα ήταν πραγματική ψηφιοποίηση. Αλλά τι λέω όλα για το φαίνεστε όπως σε όλους τους τομείς αυτή η χώρα, Ελλάδα 2.0 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Choronzoon είπε

Προχτές φάγαν μέρος της σύνταξης του πατέρα μου επειδή του φτιαξαν λάθος τα χαρτιά όταν βγήκε στη σύνταξη .  Τρέχει τώρα να βρει λύση .Αυτό είναι το κράτος , τα άλλα τα ακούω βερεσε 

Δεν είναι μόνο ο πατέρας σου, της μητέρας μου  έχουν κάνει λάθος επίσης και από ότι ξέρω και πολλοί άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα, βλέπεις είχαν βάλει κόσμο με εξάμηνα προγράμματα, και επάνω που μάθαιναν την δουλειά τους απέλυαν για να βάλουν καινούργιους, αλλά δεν φταίει η ΑΑΔΕ για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stamstergios είπε

Κάνουν ό,τι μπορούν για να μην τα ενωποιήσουν όλα σε ένα app. Κάκιστη σχεδίαση προϊόντος και το περίπλοκο branding μορφών: my*, *app, *wallet* κ.λ.π. είναι επιπέδου δημοτικού ίσως και χειρότερα. Και φυσικά, για να προλάβω κάποιους ότι όλο παραπονιόμαστε, η μετριότητα είναι ένας από τους βασικούς λόγους της κατάντιας μας ως έθνος.

Τι περιμένεις απο ανθρωπους που μετονομασαν τον οαεδ μετα απο 100 χρονια σε δυπα μόνο και μόνο για να μας μπερδευουν. Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει τι εχουν κανει με το ικα-τομυ-πεδυ-εοππυ

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, butters είπε

Βγάζω το καπέλο στις online υπηρεσίες της ΑΑΔΕ. Σε σύγκριση με ελληνικές τράπεζες είναι πλέον μπροστά (καλά έθεσα και γω τον πήχη πολύ χαμηλά 😁 )  Kαλοδεχούμενα τα app, αν και θα μπορούσε να υπάρξει μια κεντρική διαχείριση. 

Ναι, ολα αυτα καλα αλλα θα γεμισουμε εφαρμογες στο τελος. Μια MyGov και να εχει μεσα τα MyWallet, Health, Car, AADE κτλ κτλ 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, buster11 είπε

Ηθελα να ήξερα ποιο είναι αυτό το κράτος που φταίει για όλα και όχι ο μαλ@@@ς ο υπάλληλος που ανέλαβε να περάσει τα στοιχεία του πατέρα σου.

Το κράτος έχει την άμεση ευθύνη. Αφενός τόσα χρόνια οι προσλήψεις γίνονται χωρίς αξιοκρατία, αφετέρου υπάρχουν πάρα πολλοί υπάλληλοι οι οποίοι γατζώνονται στο απυρόβλητο του δημοσίου και δεν παράγουν έργο (ακόμα και νέοι ηλικιακά). Εν συνεχεία το δημόσιο δεν ελέγχει έστω στατιστικά την παραγωγή έργου ούτως ώστε να ενισχύει επιμορφωτικά ή να απομακρύνει αναλόγως υπαλλήλους. Μπορούμε να πούμε παρά πολλά σχετικά με την δυσλειτουργία και ευθύνη του κράτους.

6 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Τι να του κάνουν δηλαδή επειδή έκανε λάθος; Να τον κρεμάσουν; 
 

Στη δική μας δουλεια αν κάνουμε λάθος καταχώριση σε σύστημα, μας απολύουν ή μας δέρνουν;

Στη δική μου δουλειά πάντως, όπως και στις περισσότερες υπάρχει ένα σοβαρός αντίκτυπος. Σίγουρα "με απολύουν" και από εκεί και πέρα υπάρχει και η αστική ευθύνη κλπ. Λογιστής εδώ. Όταν κάνω κάτι καλό είμαι ο καλύτερος, όταν κάνω ανθρώπινο λάθος, ο χειρότερος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, buster11 είπε

Ηθελα να ήξερα ποιο είναι αυτό το κράτος που φταίει για όλα και όχι ο μαλ@@@ς ο υπάλληλος που ανέλαβε να περάσει τα στοιχεία του πατέρα σου.

Προφανώς φταίει ο υπάλληλος αλλά περισσότερο φταίει το κράτος που δεν σε θωρακίζει από τη μλκια του εκάστοτε υπαλλήλου .

Μετά σου διαφημίζουν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες και λοιπές μλκιες ενώ  στη πραγματικότητα είναι ακόμα στη εποχή του γραναζιού .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην σκατε! Δεν είναι θέμα δημοσίου. Πήγα σε τράπεζα για πιο άμεσα υποτίθεται να κόψω ένα παραβολο μεταβίβασης και η υπάλληλος έκανε λάθος και το όνομα μου και το επίθετο 😅😅😅
 

Δεν το είδα εκείνη την στιγμή μετά δεν το δεχόταν στο τμήμα συγκοινωνιων έβγαλα πάλι άλλο και τρέχω να ακυρώσω το προηγούμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, buster11 είπε

Ηθελα να ήξερα ποιο είναι αυτό το κράτος που φταίει για όλα και όχι ο μαλ@@@ς ο υπάλληλος που ανέλαβε να περάσει τα στοιχεία του πατέρα σου.

φταιει και αυτος αλλά ΚΑΙ το κράτος που τον διορισε ΧΩΡΙΣ να τον εχει εκπαιδεύσει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...